Genel

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebeklerde Soğuk Algınlığı , Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ,Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Nedenleri ,Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Önleme  ,Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Tedavisi 

Bebeklerde soğuk algınlığı yanlış bir kanı olarak kış aylarında olduğu düşünülse de bahar ayları özellikle bebeğiniz risk altındadır. Bu açıdan soğuk algınlığını iyi anlamak ve bebeğinizi doğru korumak gerekirse doktora götürmek önemlidir. Aşağıda bebeğinizin soğuk algınlığı yaşamaması veya yaşaması halinde ne yapabileceğiniz hakkında bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı 

Soğuk algınlığı, bebeğinizin burnunun ve boğazının viral bir enfeksiyondur. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, soğuk algınlığının temel göstergeleridir.  Bebekler özellikle soğuk algınlığına karşı hassastır, çünkü çoğunlukla diğer büyük çocuklar gibi bağışıklıkları güçlü değildir.  Ayrıca, birçok yaygın enfeksiyona karşı henüz bağışıklık geliştirmemiştir. Hayatın ilk yılında, çoğu bebek soğuk algınlığı geçirmektedir.  Bebeklerde görülen soğuk algınlığı tedavisi, sıvı sağlayarak, nemli kalmasını sağlayarak ve nazal geçişlerini açık tutmaya yardımcı olarak  hafifletme amaçlanmaktadır. Çok küçük bebekler, soğuk algınlığının ilk belirtisinde bir doktor görmelidir, çünkü krup ve zatürree riski daha yüksektir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri 

Bebeklerde soğuk algınlığı  belirtileri genelde ilk olarak  burun akıntısı ile başlamaktadır. Nazal akıntı ilk başta açık olabilir ancak sarı veya yeşil renktedir ve kalınlaşabilir.  Bir bebekte soğuk algınlığı diğer belirtileri arasında şunlar olabilir:

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

  • Ateş
  • Hapşırma
  • Öksürme
  • İştah azalması
  • Sinirlilik
  • Uyku zorluğu
  • Burunda tıkanıklık veya burun tıkanıklığı nedeniyle  şişkinlik olabilir.

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin olgunlaşması için zamana ihtiyacı olacaktır. Bebeğinizin herhangi bir komplikasyonu olmayan soğuk algınlığı varsa, 10-14 gün içinde düzelmelidir. Bebeğiniz 2 ile 3 aylıktan küçükse , hastalığın erken saatlerinde doktora danışmanız gerekir. Yenidoğanlar için, soğuk algınlığı krup’a,  zatürre veya başka bir ciddi hastalığa dönüşebilir.  Çoğu soğuk algınlığı sıkıntı yaratmaz ama bebeğinizin belirtilerini ve semptomlarını ciddiye almak önemlidir.Ayrıca bebeğiniz her zamankinden çok altını ıslatıyorsa,  ateşi 38 derece veya daha yükse ise , kulak ağrısına sahip veya alışılmadık şekilde irritabl ise , kırmızı gözleri  veya gözleri başka renkte ise, nefes almakta zorlanıyorsa, burun akıntısı yeşil ve kalıcı ise  ve kalıcı öksürük varsa doktora acilen danışmanız gerekir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Nedenleri 

Soğuk algınlığı, 100’den fazla virüsün neden olabileceği burun , boğaz  yani üst solunum yolu  enfeksiyonudur. Rinovirüsler en yaygın olanlardır. Bir virüs tarafından enfekte olduğunda, bebeğiniz genellikle bu virüse karşı bağışıklık kazanır. Fakat çok fazla virüsün soğuk algınlığına neden olduğu için bebeğinizin yılda birkaç kez soğuk algınlığı geçirebilir.  Ayrıca, bazı virüsler kalıcı bağışıklık üretmez.  Yaygın bir  virüs bebeğinizin ağzına, burnuna veya gözlerine girer. Bebeğiniz bir virüs ile enfekte olabilir.

Hasta olan biri öksürdüğünde, hapşırırken veya konuştuğunda, virüsü doğrudan bebeğinize yayabilir. D Bebeğinizin eline dokunan soğuk algınlığı olan bir kişi,  virüsü  bebeğinize yayabilir. Kirlenmiş yüzeyler virüsler iki saat veya daha uzun süre taşırlar.  Bebeğiniz oyuncak gibi kontamine bir yüzeye dokunarak bir virüsü kapabilir ve soğuk algınlığı geçirebilir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Riskleri 

Bazı faktörler bebekleri soğuk algınlığı riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

  • Olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri bebeklerde soğuk algınlığı geçirmesine neden olmaktadır.Doğası gereği, soğuk algınlığı riski altındadır, çünkü henüz maruz kalmamış veya virüslerin çoğuna direnç göstermemişlerdir.
  • Bebekler soğuk algınlığı  ellerini yıkamayan, öksürüklerini ve hapşırmalarını örtmeyen diğer çocuklardan alabilir.
  • Hem çocuklar hem de yetişkinler sonbahardan baharın sonlarına kadar soğuk algınlığına daha duyarlıdırlar.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Önleme 

Soğuk algınlığına karşı en iyi savunma sağduyu, sabun ve su’dur.  Bebeğinizi hasta olanlardan uzak tutun. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, hasta olan kimseyi ziyaretlere izin vermeyin. Mümkünse, yeni doğmuş bebeğinizle toplu taşıma ve halka açık toplantılardan kaçının.  Bebeğinizi beslemeden veya bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkayın. Sabun ve su mevcut olmadığında, alkol içeren el mendillerini veya jelleri kullanın. Bebeğinizin oyuncaklarını ve emziklerini sık sık temizleyin. Evdeki herkese öksürme veya hapşırmada ağızlarını kapatmalarını ve peçete kullanmalarını önerin.   Basit önleyici tedbirler, soğuk algınlığını engelleyebilir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı  Tedavisi 

Soğuk algınlığı için tedavi bulunmamaktadır. Antibiyotikler bebeklerde soğuk algınlığı virüslerine karşı çalışmazlar. Bebeğinizi nazal mukusun emilmesi ve nemli tutulması gibi önlemlerle daha rahat bir hale getirmeye çalışın.

Bebeklerde reçetesiz  ilaçlar genellikle doktora danışılarak kullanılabilir. Ateşi düşürücü ilaçlar kullanabilir, ateşi çocuğunuzu rahatsız ediyorsa, dozajı doktora danışarak ve  dikkatle takip ederek kullanmalısınız. Öksürük ve soğuk ilaçlar bebekler ve küçük çocuklar için güvenli değildir.

 

Bebeklerde soğuk algınlığı aktarıldığı gibi  bazı önlemler alınarak önlenebilmektedir. Fakat tüm önlemlere rağmen çocuğunuz zayıf bağışıklığı ile soğuk algınlığı geçirebilmektedir. Bu gibi durumlar mutlaka doktora danışmanız önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa