Genel

Bebeklerde Sünnet

Bebeklerde Sünnet Nasıl Yapılır ? , Bebeklerde Sünnet Nasıl Yapılır ? ,Bebeklerde Sünnet Yöntemleri ,Bebeklerde Sünnet Sonrası İyileşme,Bebeklerde Sünnet Yaptırmanın Riskleri Var mıdır ? 

Bebeklerde sünnet hakkında merak edilen konuların en başında ” bebeğimi  ne zaman sünnet yaptırırsam daha uygun olur ? ” sorusudur. Bizler genel anlamda bebeklerde sünnet nasıl yapılır, ne zaman yapılmalıdır ve sünnetin sağlığa avantajları ve dezavantajları nelerdir konularına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Sünnet Yaşı Var mıdır ? 

Sünnet, penisin ucunu kaplayan cildin cerrahi olarak çıkarıldığı yaygın bir prosedürdür. Genellikle hastaneden ayrılmadan önce bebeklerde sünnet  hayatın ilk 2 günü içinde yeni doğmuş bir çocuğa yapılabilir. Yahudi inancında, bir bebek 8 günlükken özel bir törenle gerçekleştirilir. Çocuklar penisin başını (glans) örten sünnet derisi adı verilen bir ciltten doğarlar. Sünnet olarak üst deri penis başını açığa çıkarılır. Çok az kanamaya ve dikişe ihtiyaç duyulmayan hızlı bir işlemdir.  Sünnet sonrasında, genellikle bir hafta içinde 10 güne kadar kendi kendine iyileşen yaranın üzerine koruyucu bir bandaj yerleştirilebilir. Ülkemizde Müslüman olan herkes sünnet düğünü ile sünnet olmaktadır.   Sünnet tıbbi olarak gerekli değildir, ancak çalışmalar bazı sağlık risklerini azalttığını göstermektedir.  Ebeveynlerin çoğu, sünnet ile ilgili kararları kültürel, dini veya kişisel nedenlere  dayanır.

Bebeklerde Sünnet Nasıl Yapılır ? 

Bebeklerde sünnet aile  karar verdiğinde, prosedürü uygulayacak olan doktorla görüşülmesi ile yapılır. Yenidoğanlarda birçok sünnet, doğum uzmanları tarafından yapılır, ancak çocuk doktorları ürologlar, neonatologlar ve çocuk cerrahları da bunları yapabilir. Sağlıklı bebekler doğumdan sonra 1 ile 2 gün içerisinde sünnet edilebilir. Ancak, sünnet belli sağlık koşullarına sahip bebekler için gecikir. Çocuğunuzun muayene eden çocuk doktoru veya neonatolog, bebeğiniz sünnet edilmesini bekleyip beklemeyeceğine karar verecektir.

Bebeklerde SünnetÇocuğunuzun sünnet yaptırması iyi değilse, doktor prosedürden sonra bebeğinize bakma konusunda her türlü riski, olası faydaları ve talimatları gözden geçirecektir. Doktor ayrıca herhangi bir aile kanaması öyküsü (hemofili veya von Willebrand hastalığı gibi) hakkında da sorular soracaktır. Doktordan anlamadığınız şeyleri açıklamasını isteyebilirsiniz. Ülkemizde dini bir gereklilik olmasından kaynaklı genelde doktor net şekilde sünnetin sağlık sorunu yaşatmayacağını söylemez ise bebeklerde sünnet zamanı bazen orta okul yaşına kadar uzatılsa da yapılmaktadır.  Bebeklerde  sünnet için  narkoza gerek yoktur.  Genellikle, güvenli bir şekilde yapılır ve prosedür başlamadan önce penis ve çevresindeki deri antiseptik ile temizlenir.

Bebeklerde Sünnet Yöntemleri 

 

Bebeklerde sünnet birkaç şekilde yapılabilir. Sünnet derisi çıkarılırken en yaygın teknikler penisin başını özel cihazlar ile korur. Hangi yöntemin uygun olduğunu doktorunuz belirler.

  • Sünnet derisini penisin başından ayırmak için prob adı verilen özel bir alet kullanılır (genellikle ince bir zar ile birleştirilirler). Ardından, penisin başı ve sünnet derisinin altından çan şeklinde bir cihaz takılır (buna izin vermek için sünnet derisinde bir kesi yapılabilir). Sünnet derisi daha sonra yukarı ve çan üzerinde çekilir ve bölgeye kan akışını azaltmak için etrafında bir kelepçe sıkılır. Sünnet derisi kesmek ve çıkarmak için bir neşter kullanılır.
  • Yine, sünnet derisi penisin başından bir sonda ile ayrılır. Sünnet derisi kafanın önüne doğru çekilir ve içindeki bir delikli metal kelepçeden geçirilir. Sünnet derisi bir neşter ile kesilirken kelepçe yerinde tutulur ve kanamanın kontrol altına alındığından emin olmak için bundan birkaç dakika sonra kaldırılır.
  • Bu yöntem  kelepçe tekniğine benzer. Bir prob ile ayrıldıktan sonra, plastik çan sünnetin altına ve penisin başına yerleştirilir. Bir parça sütür, sünnet derisine kan kaynağını kesen sünnet derisinin etrafına doğrudan bağlanır. Daha sonra sünnet derisi kesmek için bir neşter kullanılabilir, ancak plastik halka açık kalır. Yaklaşık 6 ile 12 gün sonra kendi başına düşer.

Bebeklerde Sünnet Sonrası İyileşme

  • Bir sünnet sonrasında, doktorlar yaranın üzerine  merhem uygulayacak ve bebeğin penisini bezine yapışmasını engellemek için bebeğin penisini gazlı bezle saracaktır. Bebeğiniz genellikle prosedürden kısa bir süre sonra size getirilecektir.  Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, sünnet sonrası çok az kanama olur. Her ne kadar ilk önce pansumanı yaparken kesiğin ucundan ya da bebek bezinden biraz kan sızdırabilirseniz de, bu genellikle kendi başına duracaktır.
  • Bebeğinizin penisi, işlemden birkaç gün sonra ağrılı olabilir, bu yüzden onu yıkarken nazik davranın. Asla   özel banyo ürünleri kullanmayın. Çoğu doktor bölgeyi ılık su ile temiz tutmanızı önerir. Kaka penise girerse, sabunlu su onu nazikçe silmek için kullanılabilir.
  • Eğer insizyon üzerinde bir pansuman varsa, ilk veya iki gün için bir bebek bezi değiştirdiğinizde merhemi  tekrar uygulayın. Pansuman artık gerekli olmadığında bile, penise ya da bezin ön tarafına 3 ile 5 gün boyunca bir merhem  sürmeniz gerekir. Bu, sürtünmeden ve bebek bezine yapışmasından kaynaklanan rahatsızlıktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
  • Sünnetli bir penisin işlemden iyileşmesi genellikle 7 ile 10 gün sürer.

Bebeklerde Sünnet Yaptırmanın Riskleri Var mıdır ? 

 

Bir sünnet, eğer varsa, riskler en az olan güvenli bir prosedür olarak kabul edilir. Çoğu zaman komplikasyon olmaz. Nadir durumlarda, komplikasyonlar şunları içerebilir:

Enfeksiyon: Enfeksiyon nadirdir çünkü doktorlar prosedürü gerçekleştirmek için steril teknikler kullanır. Sünnetle ilişkili enfeksiyonların çoğu, antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Enfeksiyon belirtileri kötüleşen kızarıklık, irin, ağrı ve insizyon veya penis etrafında şişlik içerir. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, doktora başvurun.

Kanama : Bu çocuğun kanama bozukluğu olduğunda daha olasıdır, bu nedenle doktorun herhangi bir aile kanaması veya pıhtılaşma sorunları  varsa bilgilendirilmelidir. Çok nadiren, işlem sırasında küçük bir kan damarı kesilebilir veya zarar görebilir.  Çoğu durumda, bu kanama kendi kendine duracaktır, ancak bazen dikiş gereklidir.

Anestezi ile ilişkili riskler: Lokal anestezi çok güvenlidir, ancak bazen morarma, kanama veya cilt tahrişine neden olabilir. Nadiren, düzensiz kalp ritimlerine, solunum problemlerine, alerjik reaksiyona  neden olabilir. Bu komplikasyonlar yaygın değildir ve genellikle başka tıbbi problemleri olan hastaları içerir.

Sünnet derisinin tam olarak çıkarılmaması: Bazen çok fazla deri geride kalır. Çocuk yaşlandıkça bu daha az belirgin hale gelir. Bazen fazla deri düzensiz ise, daha sonraki bir tarihte düzeltici bir prosedür gerekebilir.

Penis hasarı: Nadir durumlarda, sünnet sırasında penis başı yaralanabilir. Ancak, doktorlar tarafından alınan önlemler hemen hemen her zaman bunu önlemektedir.

Çocuğunuz herhangi bir prosedür veya ameliyat geçirdiğinde, biraz huzursuz olmak anlaşılabilir. Fakat sünnetlerin ortak prosedürler olduğunu ve komplikasyonların nadir olduğunu bilmeye yardımcı olur. Sünnet olan bir çocuk, herhangi bir zorluk ya da sağlık problemi olmadan genellikle iyileşir. Sünnet hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışmanız önemlidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa