Genel

Bebeklerde Tetanoz Aşısı Ne Kadar Koruyucu ?

Tetanoz Aşısı  , Bebekler Tetanoz Aşısı Neden Olmalıdır ? ,Bebekler Tetanoz Aşısı Güvenli mi?  ,Tetanoz Nedir?,Çocuğum Tetanoz Nasıl Bulaşır ? 

Bebeklerde tetanoz aşısı hastanede hastalıkları engellemek veya bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır ve bu aşılar belirli aylarda yapılmaktadır. Bizler sizlere bu aşılar hakkında merak ettiklerinizi aktararak bilgilendirmeye çalışacağız. En net bilgiyi hastanelere giderek alabilirsiniz.

Tetanoz Aşısı 

Tetanoz aşısı tek değerlikli tetanoz toksoid (TT), difteri toksoid (DT) veya düşük doz difteri toksoid (Td) ile bivalent kombinasyon halinde veya tam hücre (wP) veya acellular (aP) boğmaca da içeren üç değerlikli aşı olarak kullanılabilir.   Bazı ülkelerde, hepatit B ile kombinasyon aşıları, Haemophilus influenzaeTip b ve / veya IPV bulunmaktadır. DT içeren aşılar, 7 yaşın altındaki çocuklar ve 7 yaş ve üstü kişiler için Td içeren aşılar için kullanılır. Tetanoza karşı immünizasyon belirtildiğinde, tek başına tetanoz toksoid yerine difteri toksoid   ve tetanoz toksoid içeren aşı kombinasyonları kullanılmalıdır.

Bebeklerde Tetanoz AşısıBeş dozluk bir çocukluk bağışıklama programı önerilir. Üç doz DTP’nin (DTwP veya DTaP) birincil serileri, 4-7 yaşlarında ideal bir tetanoz toksoid içeren aşının ve 12-15 yaşlarındaki ergenlikte bir başka güçlendiricinin destek dozunun bebeklikte verilmelidir. Birincil seri ve iki yetişkin dozunu almış olanların, son yetişkinlik döneminde verilen son dozun daha fazla doz gerektirme olasılığı düşüktür.

Yetişkinlerde  veya bebeklerde yaralanma sonrasında gerekli olan tetanoz profilaksisi, lezyonun yapısına ve önceki bağışıklamaların tarihine bağlıdır. Bununla birlikte, birincil serilerin son dozu veya daha sonraki güçlendirici enjeksiyonlar, 5 yıldan önce kirli yaralar için veya temiz yaralar için 10 yıldan daha kısa bir süre önce verildiğinde destekleyiciye gerek yoktur.Tetanoza karşı korunmanın en iyi yolu, difteri-tetanos-boğmaca atışını  almaktır. Doktorlar tüm çocukların aşı olmasını  tavsiye eder.

Bebeklerde Tetanoz Aşısı Neden Olmalıdır ? 

 

Bebeklerde tetanoz aşısı , potansiyel olarak ciddi bir hastalıktan, aynı zamanda difteri ve boğmacadan korumaktadır. Çocuğunuzu tetanozun ağrılı kas sertliğinden korur.   Özellikle oyun çağına ve okul çağına başladığında çocuğunuzun hastalanmasını engeller ve sosyal yaşamdan koparmaz.

Bebekler Tetanoz Aşısı Güvenli mi? 

 

Bebeklerde tetanoz aşısı güvenlidir ve dokto kontrolünde hastanelerde , okul çağında öğretmen , doktor ve hemşire gözetiminde yapılmaktadır.  Aşı çok güvenli ve tetanozun önlenmesinde etkili. Aşılar, herhangi bir ilaç gibi, yan etkilere sahip olabilir. Aşı olan çoğu çocukta yan etkiler ya çok azdır yada yoktur.  Oluşan yan etkiler genellikle hafiftir ve şunları içerebilir:

 • Aşının yapıldığı alanda  kızarıklık, şişlik veya ağrı
 • Ateş
 • Kusma

Bu tür yan etkiler, aşı olan  her 4 çocuktan yaklaşık 1 çocukta görülür. Daha ciddi yan etkiler çok nadirdir ancak şunları içerebilir:

 • 39 derecenin üzerinde ateş
 • 3 saat veya daha fazla durmadan ağlama
 • Nöbetler (kasların sarsılması ya da seğirmesi)

Tetanozdan korumaya devam etmek için güçlendirici aşılar gereklidir.  Tetanoz aşısı  ömür boyu koruma sağlamaz. İnsanların tetanozdan korunması için güçlendirici aşılara ihtiyacı vardır.  Çocuklar 11 veya 12 yaşında Tdap (tetanoza, difteri ve boğmacaya karşı korunmaya yardımcı olur) denilen bir güçlendirici aşı olmalıdır. O yaşta Tdap aşısı olmayanlar, 10 yıllık Td güçlendirici aşıları yerine bir doz olarak değil 2 doz almalıdır.
Yetişkinlerin her 10 yılda bir Td aşısı (tetanoz ve difteri için) adı verilen bir güçlendiriciye ihtiyacı vardır.

Tetanoz Nedir?

Tetanoz, bakteriler tarafından yapılan bir toksinin (zehir) neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Ağrılı kas sertliğine neden olur ve ölümcül olabilir. Bebeklerde tetanoz aşısı olmamak , bu  hastalığa ve doğal olarak baş ağrısı, çene krampları ve kas spazmları  yaşamasına neden olur. Ayrıca aşağıdakilere neden olur:

 • Vücudun her yerinde ağrılı kas sertliği
 • Yutma problemi
 • Nöbetler
 • Ateş ve terleme
 • Yüksek tansiyon ve hızlı nabız
 • Tetanoz genellikle  çene kitlenmesi olarak adlandırılır çünkü çene kasları sıkılır ve ağzı açmak zorlaşır.

Tetanoz çok tehlikelidir. Solunum problemlerine, kas spazmlarına ve felce neden olabilir (vücudun bazı kısımlarını hareket ettiremez). Kas spazmları çocuğun omurgasını veya diğer kemiklerini kırmaya yetecek kadar güçlü olabilir.Tetanozdan tamamen kurtulmak aylar sürebilir. Bir çocuğun haftada bir hastane bakımına ihtiyacı olabilir. Tetanozdan ölen 5 kişiden 1 kişidir.

Çocuğum Tetanoz Nasıl Bulaşır ? 

Tetanoza neden olan bakteriler toprakta, tozda ve gübrede bulunur. Cildin içine bir delinme, kesilme veya ağrılar yoluyla vücuda girerler. Bir kişi ayrıca yanık veya hayvan ısırmasından sonra enfekte olabilir. Tetanos bir kişiden diğerine yayılmaz. Bundan kaynaklı yetişkinlerde , çocuklarda ve bebeklerde tetanoz aşısı son derece önemlidir.

 

Bebeklerde tetanoz aşısı ve tetanoz adı ile bilinen hastalık hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardır Elbette boş bıraktığımız ve eksik kaldığımız yerler vardır. Bu yazı sorumluluk kabul etmez sadece meraklarınızı gidermek için yazılmıştır. Bebeğiniz için gerekli tüm aşılar için doktorunuza danışabilir, bu aşıları neden olması gerektiğini sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa