Genel

Bebeklerde Yalancı Difteri ( KRUP)

Krup Nedir? ,Krup Neden Olur? ,Bebeklerde Yalancı Difteri ,Bebeklerde Yalancı Difteri Teşhisi  ,Bebeklerde Yalancı Difteri Tedavisi 

Bebeklerde yalancı difteri veya KRUP olarak bilinen hastalık hakkında size bu yazımızda bazı bilgiler vereceğiz ve bu hastalığa nasıl müdahale edeceğinizi aktaracağız. Bu hastalığa yalancı difteri denmesini nedeni difteri belirtileri ile yakından ilgili olması ve sizi yanlış kanıya sürükleyip bebeğe ilaç vermenize neden olmasıdır. Bundan kaynaklı başta da belirtmek gerekir ki bebeğinize ilaç vermeden önce doktora danışmayı ve bebeğinizin ne hastalığı olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Krup Nedir?

Krup, bir virüsün, bakterinin, alerjilerin ve solunum yollarında şişmeye ve soluk alma sorunlarına yol açan inhale edilen irritanların neden olduğu bir hastalıktır . Çocuğun, nefes alırken (ilham) duyduğu yüksek tiz ses olan bir çocuğun stridoru olabilir.

Krup Neden Olur?

Krup en çok virüslerden kaynaklanır. Bazen, ancak nadiren, bakteriler, alerjiler veya mide reflüsü neden olur. Krup  çeşitli farklı virüsler neden olur. En yaygın virüs parainfluenza virüsüdür. Diğer virüsler şunları içerebilir:

 • Krup Nedir?Respiratuar sinsitiyal virüs (RSV)
 • Grip virüsü
 • Kızamık
 • Adenovirüs
 • Enteroviruslar

Bebeklerde yalancı difteri salgına yakalanmış aile bireyinden veya başka bir bebekten geçebilir. Enfeksiyon üst solunum yolunda başlar ve daha sonra yavaşça yayılır. Şişme, ses kutusunun (gırtlak) etrafındaki alanı ve trakeaya etki eder.  Küçük çocuklar kruptan daha çok etkilenir çünkü hava yolları daha küçüktür. Bu nedenle, az miktarda şişme, hava yollarında büyük miktarda tıkanıklığa neden olabilir.

Bebeklerde Yalancı Difteri

 

Bebeklerde yalancı difteri en yaygın olarak 3 aylıktan 5 yıla kadar  görülür.  Krup oluşması için zirve zamanı 2 yaşındadır.  Krup kışın daha sık görülür. Bebeklerde yalancı difteri yaygın belirtileri aşağıda maddeler halinde size sunulmaktadır. Bununla birlikte, her çocuk farklı belirtilerle karşılaşabilir. Hastalık solunum yolundan ilerledikçe, belirtiler de değişir ve şunları içerebilir:

 • Burun akıntısı, tıkanıklık ve hafif öksürük
 • Larenjit
 • Ateş
 • Stridor. Çocuğun nefes alması   duyulsa da, genellikle nefes alırken (inspirasyon) nefes alan yüksek tiz bir ses çıkar.

Sıklıkla, semptomlar gece daha kötüdür ve çocuğu uykudan uyandırır. Semptomlar da sabahları gelişiyor gibi görünüyor, ancak gün geçtikçe ilerler. Hastalığın kapsamı her çocuk için değişir. Çoğu çocuk üç ile yedi gün içinde iyileşir. Bebeklerde yalancı difteri belirtileri diğer durumlara ve tıbbi problemlere benzeyebilir. Teşhis için daima çocuğunuzun doktora götürmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Yalancı Difteri Teşhisi 

Tam bir tıbbi öyküye ve fizik muayeneye ek olarak, krup için tanı prosedürleri şunları içerebilir:

Boyun ve göğüs röntgeni :  İç dokuların, kemiklerin ve organların film üzerine görüntülerini üretmek için görünmez elektromanyetik enerji ışınlarını kullanan bir teşhis testidir.

Kan Testleri: Kan değerlerine bakılır.

Nabız oksimetresi :  Oksimetre, kandaki oksijen miktarını ölçen küçük bir makinedir. Bu ölçümü elde etmek için küçük bir sensör  bir parmak veya ayak parmağı üzerine bantlanır. Makine açıkken, sensörde küçük bir kırmızı ışık görülebilir. Sensör ağrısızdır.

Bebeklerde Yalancı Difteri Tedavisi 

Krup için özel tedavi çocuğunuzun doktoru tarafından belirlenir:

 • Çocuğunuzun yaşı, genel sağlık ve tıbbi geçmişi
 • Hastalığın kapsamı
 • Çocuğunuzun belirli ilaçlar, prosedürler veya terapiler için toleransı
 • Hastalığın seyri için beklentiler
 • Fikriniz veya tercihiniz tedaviyi etkiler.

Şiddetli krup vakalarında veya çocuğunuz iyi bir şekilde nefes almıyorsa, hastaneye yatış gerekebilir. Bunu söylemek zor olabilir çünkü hastalık dalgalanır ve çocuğunuz bir anda daha iyi görünebilir ve birden daha da  kötüye gidebilir. Çocuğunuzun doktoru, aynı zamanda krup semptomlarına yardımcı olmak için aşağıdaki ilaçları da size reçete edebilir.

 • Solunum tedavisi:  Bunlar hava yollarını açmak için yardımcı olur.
 • İlaç enjeksiyonları: Bunlar hava yollarındaki şişliğin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Ağız yoluyla verilen steroidler :  Bunlar solunum yollarının şişmemesine yardımcı olur.

Evde de bebeklerde yalancı difteri için bazı önlemler ve tedavi yöntemleri denenebilir. Bu bebeğinizin ve çocuğunuz septomlarını hafifletmek amacı ile yapılabilir.

 • Serin bir sis nemlendiriciyi kullanma
 • Çocuğu dışarıda serin, nemli havada tutma
 • Artan sıvı alımı
 • Çocuğunuzun doktoru tarafından talimat verildiği gibi, asetaminofen veya ibuprofen ile ateşi  düşürmeye çalışma
 • Nefes alma çabasını azaltmaya yardımcı olmak için çocuğunuzu olabildiğince sessiz ve sakin tutma bunların arasındadır.

 

Bebeklerde yalancı difteri yani krup hakkında vereceğimiz bilgiler buraya kadardır. Eğer çocuğunuzda difteri veya yalancı difteri varlığından şüphe ediyorsanız  mutlaka doktora götürmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa