Genel

Bebeklerde Yalancı Difteri Önleme

Krup Hastalığı Gerçekleri ,Bebeklerde Yalancı Difteri Önleme Mümkün mü ? ,Bebeğim Krup Oldu Ne Yapmalıyım ,Krup Hastalığı için Bitkisel Tedavi

Bebeklerde krup  hakkında sizlere daha önceki yazımızda bilgiler verdik bu yazımızda ise bebeklerde yalancı difteri önleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ama öncelikle krup yani yalancı difteri hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak konuyu hatırlatalım. İyi okumalar dileriz.

Krup Hastalığı Gerçekleri 

Krup, larinks, trakea ve genellikle virüslerin neden olduğu bronşiyal tüplerin bir enfeksiyondur . Daha az sıklıkla, krupa bakteriler neden olabilir.  Krup bulaşıcıdır , özellikle hastalığın ilk birkaç günü boyunca bulaşıcılığı artar. Solunduğunda hışırtılı bir sese  neden olur ve öksürük sesi gibi görünen hafif öksürük belirtileri vermektedir.  Krup tedavisi soğuk nemli hava, tuzlu su burun damlaları, ağrı ve ateş ilaçları, sıvılar ve çok nadiren antibiyotikler içerebilir . Bazı durumlarda, bir çocuk doktoru, tek bir antiinflamatuar ilaç dozunu  reçete edebilir . Bebeklerde yalancı difteri önleme amacı ile dekonjestanlar, öksürük ve soğuk ilaçlar ve aspirin verilmemelidir.  Krupda en önemli endişe , hava geçişleri daralırken ilerleyici solunum zorluğudur .
Bir çocuğun krup ile nefes almasının yakından izlenmesi, özellikle geceleri önemlidir.

Bebeklerde Yalancı Difteri Önleme Mümkün mü ?

Bebeklerde yalancı difteri önleme adına mevcut aşı yoktur. Ancak, birkaç laboratuvar bir tane geliştirmek için gayretle çalışıyor. Enfeksiyöz virüs en çok öksürme veya hapşırma ile bulaşır . Enfeksiyöz viral partiküller ile kontamine olmuş nesneler dokunmak da virüsün bulaşmasına izin verir. Havadaki viral partiküller yaklaşık bir saat boyunca bulaşıcı olabilir. Nesnelerdeki virüs, birkaç saat boyunca bulaşıcı kalır. Bebeklerde yalancı difteri önleme  adına bu pozlardan kaçınmak krupı engelleyebilir.

Bebeklerde Yalancı DifteriBebeğim Krup Oldu Ne Yapmalıyım 

Krup genellikle  üç ile beş gün içinde geçmektedir. Bu arada, çocuğunuzu birkaç basit önlemle rahat ettirin:

 • Sakin olması için çocuğunuzu rahat ettirin  veya dikkatinizi verin. Onu kucaklayın, kitap okuyun ya da sakin bir oyun oynayın. Ağlamak nefes almayı daha zorlaştırır.
 • Havayı nemlendirin. Bu pratiğin yararına dair kanıt olmamasına rağmen, birçok ebeveyn nemli havanın bir çocuğun nefes almasına yardımcı olduğuna inanmaktadır. Nemlendiriciyi kullanabilir veya banyoda sıcak suyla çalışan buharla dolu bir banyoda çocukla oturabilirsiniz.
 • Çocuğunuzu rahat bir dik pozisyonda tutun. Çocuğunuzu kucağınızda tutun veya çocuğunuzu favori bir sandalyeye veya bebek koltuğuna yerleştirin. Dik oturmak nefes almayı kolaylaştırır.
 • Bebekler için, su, anne sütü  yeterli olmaktadır. Gerekirse formül mama da verilebilir. Daha büyük çocuklar için çorba veya dondurulmuş meyve dilimleri rahatlatıcı olabilir.
 • Dinlenmeyi teşvik etmelisiniz. Uyku çocuğunuzun enfeksiyonu mücadele etmesine yardımcı olabilir.
 • Ateş düşürücü kullanmayı deneyin. Çocuğunuzun ateşi varsa, doktorun önerisi ile  aldığınız  reçetesiz ilaçlar yardımcı olabilir.
 • Reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları 2 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir. Ayrıca reçetesiz öksürük ilaçları krup’a yardımcı olmayacaktır.
 • Çocuğunuzun öksürüğü gündüz düzelebilir, ancak geceleri şiddetlenebilir  şaşırmayın. Çocuğunuzun semptomları şiddetli hale gelirse, çocuğunuzun yanında  uyumak isteyebilirsiniz.

Krup Hastalığı için Bitkisel Tedavi

 • Krupo gibi bir solunum yolu enfeksiyonunu iyileştirmek için , bir buharlaştırıcı ve uçucu yağlar iyi çalışır. Tarçın, karanfil veya kekik yağını ekleyin. Çocuğunuza, sıcak su ve gerekli uçucu yağın bulunduğu bir leğen buharlı soluyun.
 • Hava yollarını açmak için göğüste okaliptüs veya nane yağı kullanın. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırmayı unutmayın.
 • Zencefilin öksürüğü ve soğuk algınlığını tedavi ettiği bilinmektedir, bu nedenle krupla ilgili burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Burun tıkanıklığı giderildikten sonra, zencefil çocuğun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Hindistan cevizi suyunu  bebeklerde yalancı difteriye yardımcı olabilir. Hindistan cevizi suyu enfeksiyon riskinden büyük ölçüde kurtarır ve boğazdaki mukus miktarını azaltır.
 • Balın antibiyotik kalitesi, çocuklarda krup için çok etkili bir ilaçtır. Solunum problemleri veya krupla ilişkili mukuslardan kurtulmasını sağlar.
 • Çocuğun bağışıklıklarını arttırarak krup tedavisinin çoğu yardım eder. Çocuğunuzun bağışıklığını arttırmanın kesin bir yolu, C vitamini alımını arttırmaktır. C vitamini ile güçlü bir bağışıklık sistemi arasında yakın bir ilişki vardır. Dolayısıyla, C vitamini açısından zengin besinler, krup öksürüğünden kurtulmak için etkili doğal ilaçlar olarak iyi çalışır. Meyveler ve sebzeler, domates, çilek, portakal, kereviz ve kivi gibi iyi bir C vitamini kaynağıdır. Çocuğunuza her gün bir meyve verebilir, ya da güler yüzlü bir hale getirebilir ve çocuğunuzun yavaşça ve emin bir şekilde kurtulabilmesi için çocuğunuzun keyfini çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz krup veya başka bir hastalık geçirdiğinde doktora danışmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa