Genel

Bebeklerde Yanıklar

Bebeklerde Yanık  ,Bebeklerde Yanık ve Su Toplama  ,Bebeklerde Yanıklar için  İlk Yardım  ,Bebeklerde Yanıkların Önlenmesi 

Bebeklerde yanıklar  sıcak bir su ile haşlanmadani soba yanıklarından , elektrik çarpmalarından ve demlik yanıklarına kadar değişir. Bu kazalar sonucu bebeklerde ve çocuğunuzda farklı derecelerde yanıklar çıkabilir. Bu durumların önlenmesi ve kazara oluşan yanıklar için ne yapmanız gerektiği bu yazıda aktarılmaktadır.

Bebeklerde Yanık 

Bebekler ve küçük çocuklar özellikle risk altındadır ;  meraklı, küçük ve ekstra korumaya ihtiyaç duyan hassas bir cilde sahiptirler.  Bazı hafif yanıklar kaygıya neden olmamasına ve evde güvenli bir şekilde tedavi edilmesine rağmen, diğer ciddi yanıklar da tıbbi bakım gerektirir. Fakat evinizi daha güvenli hale getirmek için bazı basit önlemler almak birçok yanığın önlenmesine yardımcı  olabilir.  Bebeklerde yanıkları önlemek için ilk adım, bu yaygın yanık nedenlerini anlamaktır.  Haşlanma 1  numaralı yanık ve ciltte kabarcık nedenidir.  Çaydanlık, banyoda suyun fazla sıcak olması en belirgin nedenleridir.  Ateşle veya sıcak nesnelerle temas sonucu yanık oluşmaktadır. Bunlar oba, şömine, saç maşası vb. durumlardan kaynaklanmaktadır.  Kimyasal yanıklar  genelde çocukların erişeceği yerde kimyasal temizleyicilerden kaynaklanır. En tehlikelisi ise elektrik yanıkları  ve genelde meraktan prize parmak sokmadan kaynaklanır.

Bebeklerde Yanık ve Su Toplama 

Yanıklar genellikle cildin ne kadar hasar gördüğüne bağlı olarak birinci, ikinci veya üçüncü derece olarak kategorize edilir. Yukarıdaki yaralanmaların her biri, bu üç tip yanığın herhangi birine neden olabilir. Yanmanın türü ve nedeni, yanığın nasıl tedavi edildiğini belirleyecektir.

 • Bebeklerde YanıkTüm yanıklar, yanan bölgenin sıcaklığını azaltmak, deriyi ve  altta yatan dokudaki hasarı azaltmak için hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.
 • Birinci Derece Yanıklar:  Birinci derece yanıklar, derece olarak en hafif olanı, cildin üst tabakası ile sınırlıdır.  Bu yanıklar kızarıklık, ağrı ve küçük şişlik oluşturur. Cilt kabarcıksız ve  kurudur. İyileşme süresi yaklaşık 3 ile 6 gündür. Bebeği soğuk su tutmak ilk yardım için ilk adımdır.
 • İkinci Derece Yanıklar:  İkinci derece yanıklar daha ciddidir ve üst tabakanın altındaki cilt katmanlarını içerir. Bu yanıklar kabarcıklar, şiddetli ağrı ve kızarıklık yaratır.   İyileşme süresi, yanığın şiddetine bağlı olarak değişir. 3 hafta ya da daha fazla sürebilir. Genelde bir merhem sürülümü ve ardından sargı bezi sarılmasından sonra acilen hastaneye gitmek gerekir.
 • Üçüncü Derece Yanıklar: Üçüncü derece yanıklar en ciddi yanıktır ve cildin ve alttaki dokunun tüm katmanlarını içerir.  Yüzey kuru görünür ve mumlu beyaz, kösele, kahverengi veya kömürleşmiş görünebilir. Sinir hasarı nedeniyle az ya da hiç ağrı olmayabilir. İyileşme süresi yanığın şiddetine bağlıdır. Üçüncü derece yanıklar (  muhtemelen deri greftleri ile tedavi edilmeye ihtiyaç duyacaktır, burada sağlıklı cildin vücudun başka bir kısmından alınması ve alanın iyileşmesine yardımcı olmak için yanık yarasının üzerine cerrahi olarak yerleştirilmesi gerekir.

Bebeklerde Yanıklar için  İlk Yardım 

Bebeklerde yanıklar durumunu ikinci veya üçüncü derece yanık olduğunu düşünüyorsunuz.  Yanmış bölge, küçük bir yanık gibi görünse bile büyüktür . Vücudun% 10’undan fazlasına kapsayacak şekilde görünen yanık, tıbbi yardım çağırın. Bu yanıklar çocuğun vücut ısısı düşmeye neden olabilir,   ıslak kompres veya buz kullanın. Alanı temiz, yumuşak bir bez veya havluyla örtün.  Yanık bir yangından, bir elektrik telinden veya soketten veya kimyasallardan kaynaklanabilir.  Yanık yüz, kafa derisi, eller, eklem yüzeyleri veya cinsel organlarda olabilir.  Yanık enfekte (şişlik, irin, artan kızarıklık ya da derinin yaranın yakınında kırmızı çizgilerle) görülebilir.

Birinci derece yanıklar için çocuğu ısı kaynağından çıkarın. Yanmış bölgedeki kıyafetleri derhal çıkarın.
Yanmış alan üzerinde hafif soğuk su dökün , buz kullanmadan soğuk kompres yapın.  Etkilenen bölgeye aloe jeli veya krem ​​sürün. Bu, gün içinde birkaç kez yapılabilir. Çocuğunuza acı vermek için asetaminofen veya ibuprofen verin. Çocuğunuzun yaşına veya kilosuna göre etiket üzerindeki dozlama talimatlarına bakın. Etkilenen alan küçükse  temiz tutun. Bir sonraki 24 saat boyunca steril bir gazlı bez veya bandajla koruyabilirsiniz.

İkinci ve üçüncü derece yanıklar için ; acil tıbbi yardım çağırın , ardından tıbbi personel gelene kadar aşağıdaki adımları izleyin.  Çocuğunuzu yanmış bölgeyle yüksekte yatarken tutun. Birinci derece yanıklar için talimatları izleyin. Cildinize yapışmış giysiler haricinde, tüm takı ve kıyafetleri yanık alandan çıkarın . Giysileri çıkarmakta güçlük çekiyorsanız, tıbbi yardım gelene kadar kesmeniz veya beklemeniz gerekebilir. En az 3-5 dakika boyunca alanın üzerine serin su uygulayın, ardından yardım gelene kadar alanı temiz kuru bir bezle veya çarşafla örtün.

Bebeklerde Yanıkların Önlenmesi 

Bebeklerde yanıklar  farklı sebeplerden olduğunu yukarıdan öğrendik ve aşağıda bu yanıkları önlemek için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

 • Çocukların ulaşamayacağı alanlara  kimyasalları  saklayın.
 • Çocuk güvenliği kapakları ile  tüm elektrik prizlerine koyun.
 • Hasarlı görünen eski veya yıpranmış kablolar ve uzatma kabloları ile ekipman ve cihazlardan kurtulun.
 • Ütüler, düz ütüler veya saç düzeltme maşaları kullanırken daha büyük çocukların ve gençlerin özellikle dikkatli olduğundan emin olun.
 • Evinizin her seviyesinde ve her yatak odasında duman alarmı olduğundan emin olarak evdeki yangınları önleyin.
 • Sigara içiyorsanız, evde, özellikle yorgun olduğunuzda, uykunuzu ya da yatağınızı yarayacak ilaçlar almayın.Sıcak su ısıtıcınızdaki termostatı 49 ° C  ayarlayın veya  düşük-orta ayar  kullanın. Sıcaklık 60 ° C ise bir çocuk su içinde 5 saniye içinde haşlanabilir.
 • Çocuğunuzu içine koymadan önce her zaman banyo suyunu dirseğinizle test edin. Her zaman önce soğuk suyu açın.
 • Çocukları musluktan veya armatürden uzaklaştırın, böylece onlarla oynamak ve sıcak suyu açmak daha az olasıdır.
 • Her pişirdiğinizde tencereleri ocağın arkasına doğru döndürün.
 • Sobaya mümkün olduğunca erişimi engelleyin.
 • Sıcak içecekleri ve yiyecekleri çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
 • Yemek yaparken asla bebek veya küçük çocuk bulundurmayın.
 • Mikrodalga fırında biberonları asla ısıtmayın. Sıvı dengesiz olarak ısıtabilir, bu da bir bebeğin ağzını haşlayabilir.
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa