Genel

Bebeklerde Yaralanmalar

Bebeklerde Yaralanmalar; Kafa Yaralanmaları ,Bebek Yaralanmalarında Ne Yapılmalı  ,Bebeklerde İç Yaralanmalar,Bebeklerde Yaralanma  Önlemek için Neler Yapmalı ? 

Bebeklerde yaralanmalar hakkında hazırladığımız yazımızda daha çok çocuklarınız kafalarını vurmalarından kaynaklı bizde kafa yaralanmasına değineceğiz. Fakat baştan da belirtmek gerekir ki çocuklarda ve bebeklerde yaralanmalar durumunda hastaneye gitmeniz ve doktor tarafından çocuğunuz kontrol edilmesi önemlidir.

Bebeklerde Yaralanmalar; Kafa Yaralanmaları

Bebeklerde yaralanmalar genelde kafa üstü düşmesinden kaynaklı  darbeler sadece kafa derisine zarar verir. Bunlar korkutucu olabilir, ancak genellikle tehlikeli değildir . Bir iç kafa travması daha ciddi olabilir çünkü beynin kanamasına veya başka ciddi duruma  neden olabilir .

Kafa derisi kan damarları açısından zengindir, bu nedenle küçük bir kesim bile çok fazla kan akmasına neden olabilir.  Bebeklerde  yaralanma durumunda doktora gitmeniz gerekmektedir. Bebeğiniz yaralandığında ağlamayı kesmeyecek, baş ve boyun ağrısı şikayetleri olacak, belki birkaç kez kusacak, kolayca uyanmayacak ve dengesini koruyamayacak.

Bebek Yaralanmalarında Ne Yapılmalı ? 

Bebeklerde Yaralanmalar; Kafa YaralanmalarıHer 3 ile 4 saatte bir 20 dakika boyunca yaralanan alana bir buz paketi veya anlık soğuk kompres uygulayın. Buz kullanırsanız, her zaman bir bez ya da çorap içinde sarın; doğrudan çıplak cilde uygulanan buz, onu yaralayabilir.
Önümüzdeki 24 saat boyunca çocuğunuzu dikkatlice izleyin. İç yaralanma belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın. Olay yatma veya uykuya yakın olursa ve çocuğunuz kısa bir süre sonra uyuya kalırsa, uyurken birkaç kez kontrol edin.

Renk ve solunum normalse ve bir problem hissetmiyorsanız, çocuğunuzun uyumasına izin vermeyin. Doktor önermedikçe. Bebeklerde  yaralanma durumunda özellikle kafa yaralanmasından sonra uyanık tutmak önemlidir. İçgüdülerine güvenin. Çocuğunuzun görünüşü ile rahat değilseniz, çocuğunuzu kısmen oturtarak uyandırın. Eğer hala çok uykulu görünüyorsa, çocuğunuzu tam olarak uyandırmaya çalışın. Çocuğunuz uyanılamıyorsa veya herhangi bir iç yaralanma belirtisi göstermiyorsa, doktoru veya ambulansı 112’yi arayın.

Bebeklerde İç Yaralanmalar

Beyin omurilik sıvısı  , beyni hasardan koruyan berrak bir sıvıdır. Ancak kafaya şiddetli bir darbe, beyni kafatasının yan tarafına ya da kan damarlarına bulaştırabilir. Bazı iç kafa yaralanmaları ciddi olabilir ve muhtemelen yaşamı tehdit edebilir. Bunlar kırık kafatası kemiği, yırtılmış kan damarları veya beynin kendisine verilen zararı içerir. Kafa travmasının ne kadar ciddi olduğunu bilmek zor olabilir, bu yüzden doktora bebeğinizi götürmek akıllıca olacaktır.

  • bir kaç saniyeden fazla bilinç kaybı
  • anormal solunum
  • bariz ciddi yara
  • burun, kulak veya ağızdan kanama
  • konuşma veya görme bozukluğu
  • zayıflık
  • boyun ağrısı veya sertliği

var bebeğinizi hemen acile götürün.

Çocuğunuz bilinçsiz ise bir boyun ya da omurga yaralanması olduğu durumlarda çocuğunuzun taşıyarak götürmeye kalkmayın. Yardım için arayın. Başını ve boynunu düz tutmaya çalışırken, yanlarına kusma ya da nöbet geçiren bir çocuğu çevirin. Bu, boğulmayı önlemeye yardımcı olur ve boyun ve omurga yaralanması durumunda koruma sağlar. Çocuğunuz bilinçli ise  sakin tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.
Kanama varsa, temiz veya steril bir bandaj uygulayın. Kafatası kırığı ise ciddi komplikasyonlar kanama kötüleştirir ve / veya artabilir bundan kaynaklı hafif basınç uygulayın.  Eğer kafatası kırık olduğunu anlarsanız yaraya doğrudan basınç uygulamayın ve yara sıkışmış herhangi bir nesneye kaldırmayın.

Bebeklerde Yaralanma  Önlemek için Neler Yapmalı ? 

Çocukların yaralanmasının önlenmesi imkansızdır, ancak kafa darbelerinin önlenmesine yardımcı olacak yollar vardır.  Evinizde  kazaları engellemek amacı ile bebeklerde yaralanma durumunu engellemek adına bazı değişikler yağın. Masa ve sandalye kenarlarını veya sehpa kenarlarını yumuşak tamponlar bağlayın. Ayrıca çocuklarınız için  bisiklet ,  paten, kaykay, snowboard veya kayak yaparken ve dövüş sporu yaparken daima uygun başlık ve güvenlik ekipmanlarını kullandırın. Çocuklar her zaman emniyet kemeri veya çocuk koltuğu kullanın. Özellikle bebeklerde yaralanma engellemek adına bebek koltuğu arabada muhakkak olmalıdır.
Çocuklar sadece kafa yaralanmaları geçirmezler ama en ciddileri genelde kafa yaralanmalarıdır. Bebeklerde yaralanmalar kesik, yanık, çizik vb. gibi olabilir. Ufak yaralanmalarda alanın temiz tutulması , mikrop kapmaması açısında önemlidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa