BloklarSağlıklı Beslenme

Beslenme Bozuklukları

Yeme Bozukluğu Nedir? ,Beslenme Bozuklukları Nelerdir ?  ,Yeme Bozukluklarının Nedenleri ,Yeme Bozukluğunun Belirtileri ,Yeme Bozukluğu Tedavisi ,Yeme Bozukluğu için İlaçlar

Beslenme bozuklukları veya yemem bozuklukları olarak bilinene sağlık sorunları hakkında sizlere bu yazımızda bilgilere vereceğiz. Yeme bozukluğu belirtileri nedenleri  ve tedavisi hakkında vereceğimiz bilgiler araştırmalarımıza dayanmaktadır ve en güvenilir kaynak doktorlardır bunu  unutmayınız.

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozuklukları, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve vücut ağırlığı veya şekli ile ilgili ciddi sıkıntı veya endişe ile karakterize edilen hastalıkları tanımlar. Beslenme bozuklukları  bir bireyin sağlığını sıkıntıya sokacak   yetersiz veya aşırı gıda alımını içerebilir. En sık görülen yeme bozuklukları arasında Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza ve aşırı yeme bozukluğu yer alır ve hem kadınları hem de erkekleri etkiler.

Yeme Bozukluğu Nedir?Beslenme bozuklukları yaşamın herhangi bir aşamasında gelişebilir, ancak genellikle genç yaşlarda ve erişkinlikte görülür. Tıbbi bir hastalık olarak sınıflandırılmış, uygun tedavi, belirli yeme bozuklukları tiplerinin çoğu için oldukça etkili olabilir.  Bu durumlar tedavi edilebilir olsa da, semptomlar ve sonuçları ele alınmazsa zararlı ve ölümcül olabilir. Yeme bozuklukları sıklıkla anksiyete bozuklukları,  kötü madde kullanımı veya depresyon gibi diğer durumlarla birlikte bulunur.

Beslenme Bozuklukları Nelerdir ? 

 

En yaygın yeme bozukluğu türü aşağıdaki gibidir:

 • Anoreksiya Nervoza:  Anoreksiya nervozadan muzdarip olan erkek ya da kadın, tipik olarak, kilo alma, sağlıklı bir vücut ağırlığını koruma ve vücut imajının gerçekçi olmayan bir algısını sürdürmeyi reddetme korkusuna sahip olacaktır. Anoreksiya nervozaya sahip birçok insan,tükettikleri yiyecek miktarını şiddetli bir şekilde sınırlandırır ve kendilerini çok zayıf olduklarında bile aşırı kilolu olarak görürler. Anoreksi, beyin hasarı, çoklu organ yetmezliği, kemik kaybı, kalp rahatsızlıkları ve infertilite gibi zararlı etkilere neden olabilir. Bu hastalığı olan bireylerde ölüm riski çok yüksektir.
 • Bulimia Nervoza: Bu yeme bozukluğu tekrarlanan  aşırı yemekle karakterizedir; bunu takiben zorla kusma, aşırı egzersizi ya da laksatiflerin veya diüretiklerin aşırı kullanımını   takip eder. Bulimia’dan muzdarip olan kadın ve erkekler, kilo alma korkusundan ve bedenlerinin büyüklüğü ve şekli ile çok mutsuz hissedebilirler. Tıkınırcasına yeme ve temizleme döngüsü genellikle gizli olarak yapılır, utanç duygusu, suçluluk duygusu ve kontrol eksikliği yaratır. Bulimia , gastrointestinal problemler, ciddi dehidratasyon ve elektrolit dengesizliğinden kaynaklanan kalp rahatsızlıkları gibi ciddi etkilere sahip olabilir.
 • Aşırı Yeme Bozukluğu: Aşırı Yeme Bozukluğu’ndan muzdarip bireyler sık ​​sık yemek yerken  kontrolü kaybedeceklerdir. Bununla birlikte, bulimia nervozadan farklı olarak, aşırı yemede  arındırma, oruç tutma veya aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışlarla takip edilmez. Bu nedenle,  aşırı yeme hastalığı muzdarip birçok insan, obez olabilir ve kardiyovasküler hastalık gibi diğer durumları geliştirme riskinde artış olabilir. Bu bozuklukla mücadele eden erkek ve kadınlar, yeme bozukluğunun daha da ilerlemesini etkileyebilecek olan aşırı yeme-içme ile ilgili olarak yoğun bir suçluluk, sıkıntı ve utanç duygusu yaşayabilirler.

Yeme Bozukluklarının Nedenleri

 

Yeme bozuklukları, bir çok faktörden kaynaklanan ve erkilenen karmaşık bozukluklardır. Her ne kadar yeme bozukluklarının kesin nedeni bilinmese de, genellikle bu hastalıkların gelişimine biyolojik, psikolojik ve / veya çevresel anormalliklerin bir kombinasyonunun katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Biyolojik faktörlerin örnekleri şunlardır:

 • Düzensiz hormon fonksiyonları
 • Genetik
 • Beslenme eksiklikleri

Psikolojik faktörlerin örnekleri şunlardır:

 • Kötü ve olumsuz vücut görüntüsü
 • Zayıf benlik saygısı

Yeme bozukluklarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacak çevresel faktörlerin örnekleri şunlardır:

 • Ailenin çocuğu ihmal etmesi ve  diğer aile sorunları
 • Bale ve model gibi zayıf ve kilo kaybını destekleyen meslekler
 • Geliştirilmiş performans için yağsız bir bedenin korunmasına vurgu yapılan estetik odaklı spor.
 • Aile ve çocukluk çağı travmaları: çocukluk çağında cinsel taciz
 • Arkadaş ve iş arkadaşları arasında kültürel ve / veya akran baskısı
 • Stresli geçişler veya yaşam değişiklikleri

Yeme Bozukluğunun Belirtileri 

 

Bir  beslenme bozuklukları  erkek ya da kadın, bazı belirtileri ve semptomları ortaya çıkarabilir, bunlardan bazıları:

 • Tehlikeli olarak zayıf olmasına rağmen kronik diyet
 • Sabit ağırlık dalgalanmaları
 • Kalori ve yemeklerin yağ içeriği ile ilgili takıntı
 • Yiyecekleri küçük parçalara ayırmak, tek başına yemek yemek ve / veya yiyecek saklamak gibi ritüel yemek biçimlerine girmek.
 • Yiyecek, yemek tarifleri ya da yemek pişirme ile sürekli araştırma
 • Depresyon veya uyuşuk evre
 • Sosyal fonksiyonların, ailenin ve arkadaşlardan uzaklaşma asosyal olma
 • Aşırı yeme  ve açlık dönemleri arasında geçiş yapmak

Yeme Bozukluğu Tedavisi

 

Bu durumların ciddiyeti ve karmaşıklığı nedeniyle, yemek bozukluklarında uzmanlaşmış kapsamlı ve profesyonel bir tedavi ekibi ile iyileşmenin sağlanmasında temeldir.  Tedavi planları, bir erkeğin ya da kadının sağlıklarının  iyileştirilmesinde karşılaşabilecekleri ve çoğu zaman bireysel ihtiyaçları karşılamak üzere şekillendirdikleri birçok kaygıyı ele almak için kullanılmaktadır.

 • Tıbbi bakım yeme bozukluğundan kaynaklı yüksek endişe , yeme bozukluğu olan davranışların bir sonucu olabilecek herhangi bir sağlık sorununu ele almaktır.
 • Beslenme fazla kiloların restorasyonu ve stabilizasyonu, normal yeme için rehberlik ve bireyselleştirilmiş bir yemek planının entegrasyonunu içerir.
 • Terapi  aile ya da grup gibi farklı psikoterapi biçimleri, yeme bozukluklarının altta yatan nedenlerinin ele alınmasında yardımcı olabilir. Terapi temel bir tedavi yöntemidir, çünkü iyileşme sürecinde bir bireyi travmatik yaşam olaylarını ele alma ,iyileştirme ve duyguları ifade etme, sağlıklı ilişkileri iletme ve sürdürme için d sağlıklı başa çıkma becerilerini ve yöntemlerini öğrenme fırsatı sunar.

Yeme Bozukluğu için İlaçlar

 

Yukarıdaki beslenme bozuklukları tedavisi dışında bazı ilaçlar, bir yeme bozukluğu ile ortaya çıkabilen duygudurum veya anksiyete semptomlarının giderilmesinde veya aşırı yeme ve temizleme davranışlarının azaltılmasında etkili olabilir .  Doktora danışılarak altta yatan nedenlere veya septomlara göre uygun ilaçlar reçete edilmelidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa