DiğerleriFaydalı BilgilerNeye İyi GelirSağlıklı BesinlerYan Blok

Beyaz Çay Neye İyi Gelir

Beyaz Çay Nedir?,Beyaz Çay  Faydaları,

Beyaz çay hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda ; faydalarından, kullanımından ve zararlarından bahsedeceğiz. Sizlerde artık ülkemizde bulunan bu çay hakkında yeterli bilgiye kavuşacaksınız. İyi okumalar dileriz.

Beyaz Çay Nedir?

Bilimsel ismi   Camellia sinensis olan beyaz çayın yetişme alanı ; Çin (Fujian eyaleti), Doğu Nepal, Doğu Tayland, Tayvan, Sri Lanka ve Hindistan’dır.  Beyaz çayın kökeni;  Çin’de 5000 yıl önce bir kazara  bulunmuştur. Bu, kırsalda seyahat ederken, imparator Shen Nung’un aniden susadığını fark ederek rastgele düşen beyaz çayın yapraklarını görmüş ve ona farklı ve hoş bir lezzet veren su kabından tüketmiş. İmparator bu özel içkinin tadına bayılmış ve sakinlerden bu özel yaprağın kökenini aramalarını istemiş. Ve böylece özel beyaz çayımız bulunmuş.

Beyaz Çay  Faydaları

Bilimsel yönden  beyaz çay , güneşte kurutulmuş tomurcuklardan ve Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bu tür en az diğer tüm değişkenlerden işlenir. Tüm temel besinlerle dolu olduğundan, beyaz çay tüm çaylara göre üstün sayılır. Bunun sebebi, bitkinin tomurcuklarının ince, gümüşsi beyaz iplere sahip olmasıdır. Bunlar bu içeceğe hafif ve tatlı bir lezzet katmaktadır. Beyaz çayda  bulunan kafein miktarı, siyah veya yeşil çayınkiyle karşılaştırıldığında çok daha azdır. Bir 225 gram  içinde sadece 28 miligramlık kafein bulunmaktadır. Bu oran  bir çay bardağına eşittir.

Beyaz Çay  Faydaları

Çok fazla anti-aging ve antioksidan özelliği ile bu çay hepimiz için faydalıdır. Sağlık faydaları  arasında aşağıdakiler bulunmaktadır.

Antitoksidandır

Vücuttaki serbest radikallerin varlığı, hasar gören vücut organlarına yol açar. Bu serbest radikalleri nötralize etmede yardımcı olan ve onları daha az yıkıcı yapan polifenoller beyaz çayın içeriğinde vardır. Bir çalışmanın sonuçları  , bu çayın organların yanı sıra plazmanın antioksidan etkilerini artırabileceğini düşündürmektedir. Başka bir çalışma , beyaz çaydan elde edilen  ekstresinin hidrojen peroksit kaynaklı toksisite üzerindeki nöroprotektif etkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, beyaz çayın ekstraktlarının antioksidan özellikleriyle hücre nörolojik korunmasında yardımcı olduğunu göstermiştir.

Anti-Aging Özellikleri Vardır 

Serbest radikallerin varlığı, yaş ilerlemesi ile ilişkili diğer zorluklarla birlikte hızlandırılmış bir yaşlanma sürecine büyük ölçüde katkıda bulunur. Antioksidan özelliği ile beyaz çay da erken yaşlanma riskini azaltabilir. Ciltte yaşlanma etkisi ile meydana gelen kırışıklıklara, sarkmalara karşı savaşabilir.

Cilt Bakımında Kullanılır

 

Ayrıca sağlıklı ve genç bir cildin korunmasında yardımcı olan beyaz çay, zarar görmüş cildin hızlı bir şekilde onarılmasına ve geri kazanılmasına yardımcı olan antioksidan özellikleri nedeniyle kullanılması önerilir. Cildi güneşin ultraviyole  ışığın etkilerine karşı korumada faydalıdır.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Beyaz çayın sağlık yararları arasında ağız sağlığında iyileştirme  bulunmaktadır. Polifenoller, flavonoidler ve tanenlerin varlığı, plak oluşumuna neden olabilen çeşitli bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Bu çayda bulunan florür içeriği ayrıca diş çürüğü veya diş eti hastalıklarına karşı yakalanma riskini azaltmada etkili olabilir.

Kanseri Önler

Yeşil çay gibi, beyaz çay da akciğer kanseri gibi   ölümcül kanserlerin önlenmesinde faydalı olabilir . Araştırmalar bu çayın potansiyel bir antikanser, kemopreventif ajan olduğunu ve ekstraktının apoptoza (hücre ölümü) neden olabileceğini ve akciğer kanserinde yeni hücre büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Antimutagenik özelliklere de sahiptir.

Diyabet Kontrol Eder 

Bir araştırma çalışması   , beyaz çayın alınmasının aşırı susuzluk (polidipsi), azalmış plazma glukoz seviyeleri ve artmış insülin sekresyonu gibi semptomlardan şeker hastalarına rahatlama sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Kardiyovasküler Rahatsızlıkları İyileştirir

Beyaz çay, meyve ve sebze gibi çeşitli gıda ürünlerinde bulunan flavonoidler , kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır. Bu flavonoidler kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Beyaz çay ayrıca dislipidemi, endotel fonksiyonunun tedavisinde de yardımcı olur ve düşük dansiteli lipoprotein oksidasyonunu inhibe eder. Flavonoidlerden zengin bir çay formunun tüketilmesi, çeşitli kalp rahatsızlıklarının riskini azaltabilir .

Antibakteriyeldir 

Hastalıklar ve medikal durumlar temel olarak vücudun normal bir kapasitede çalışmasını zorlaştıran bağışıklık sistemine saldıran patojenlerden kaynaklanır. Beyaz çay, cildimizi bakterilerden ve diğer mikroplardan koruyabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir. El sabunu gibi çeşitli ürünler bu çay kullanılarak önemli bir bileşen olarak üretilmektedir. Beyaz çayın tüketimi vücudumuza enfeksiyona neden olan bakterilerden ve diğer mikroorganizmalardan korunmada yardımcı olur.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

 

Çeşitli yaygın hastalıklar için iyi bir ilaç olan beyaz çayın içilmesi özellikle kış aylarında ; grip ve soğuk algınlığı şikayeti olanlara  rahatlık sağlar .

Beyaz Çay Zayıflatır 

Sedanter yaşam ve yanlış yiyecek seçimi kolayca kilo almanıza neden olabilir. Fiziksel egzersiz için zaman kalmamışsa, kilo vermek kolay olmayabilir . Verilen bir diyet planı ile yaşamak, bu tür durumların çıkış yollarından biridir. Bu diyetlerden bazıları, sizin için zor olabilir ve destek gerekebilir. Çalışmalar , beyaz çayın alınmasının yağ hücrelerinin oluşum süreci olan adipogenezi önleyebileceğini ve adipositler olarak adlandırılan bu yağ hücrelerinin yaşam döngüsünü kontrol edebileceğini ileri sürmektedir.

Beyaz Çay Nasıl İçilir ? 

 

Gevşek yapraklar halinde alındığında ve demlendiğinde daha iyidir. Bu yapraklardan demlenmiş çay tüketimi, gerçek formdaki besinlerin varlığını garanti eder. Bu işlemden geçirilen çay poşetlerinden daha iyidir. Demleme işlemi diğer çay türlerine benzer. Demleme için daima saf veya temiz su kullanılması tavsiye edilir. Su yeterince ısıtılmalı ve kaynama noktasına getirilmemelidir, çünkü bu hassas bileşenleri tahrip edebilir. Lezzet açısından zengin olan daha konsantre bir çay için, normalden daha uzun süre demlenmesi tavsiye edilir. 1 çay kaşığı çay kaşığı beyaz çay yaprağı fincan başına ideal miktardır.

Yaklaşık 2 ila 4 bardak beyaz çay alımı, bir kerede bir kez bir fincan tüketimine kıyasla çok sayıda sağlık yararına sahiptir. Birden fazla fincanın hazırlanmasında aynı çay yapraklarının kullanılmasında yanlış bir şey yoktur. Bu aslında, sadece ekonomik  anlamda değil, aynı zamanda çay yapraklarındaki tüm besinleri de almanızı sağlar. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, ikinci demlemenin ilkinden daha uzun sürmesidir.

 

Beyaz Çay Hazırlama 

 

Kendi beyaz çayımızı yapmak için ;

  • 2 çay kaşığı beyaz çay yaprağı
  • 1 su bardağı
  • Bal (isteğe bağlı)

Hazırlama 

  • Suyu 75-85 derece santigrat dereceye   ulaşıncaya kadar kaynatın.
  • Çay yapraklarını eklemeden önce bir dakika kadar bekletin.
  • Beyaz çay yaprakları diğer çeşitleri ile karşılaştırıldığında kompakt ve yoğun değildir. Bu nedenle, bir fincan çay için suya iki çay kaşığı beyaz çay yaprağı ekleyin.
  • Karışımı tercihinize bağlı olarak yaklaşık beş ile  sekiz dakika veya daha fazla sıcak suda tutun.
  • Daha sonra çayı süzün ve bir bardağa aktarın.
  • Tatlandırıcı ekleyin ve tüketin

Beyaz çay, hayatınızı zamanla önemli ölçüde artırabilen gıdalardan biridir. Diyetinizin bir parçası yapın ve sağlıklı kalın

Beyaz Çay Yan Etkileri

Beyaz çay  içerisinde az miktarda kafein bulunur ama  kafein, baş dönmesine, uykusuzluğa, huzursuzluğa, mide problemlerine ve diğer küçük sağlık sorunlarına neden olabilen bir uyarıcıdır . İçenler genellikle beyaz çay yan etkilerini yaşamazlar. Beyaz çay yan etkileri ile karşılaşırsanız,  doktorunuza danışabilirsiniz. Tipik bir beyaz çay bardağı yaklaşık 15 miligram kafein içerir. Ortalama yetişkinin her gün 400 mg’a kadar kafein tüketebileceği düşünüldüğünde, bir kaç bardak beyaz çayın sorun çıkarmaması gerekir. Diyabetli bireyler için kafein limiti 200 mg civarındadır.

Beyaz çayın faydaları ve yan etkileri hakkında verdiğimiz bilgiler umarım işinize yarar, sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa