Sağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir

Boğaz Tahrişine Neden Olan Faktörler,Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir,Bebeklerde Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir ?

Boğaz tahrişine neden olan bir çok etken vardır ve boğaz tahrişine karşı bazı  ev çarelerini sizlere bu yazımızda aktaracağız. Ama öncelikle boğaz tahrişi nedenleri değinerek tahrişe etken olan şeylere de dikkat etmenizi sağlayalım. İyi okumalar dileriz.

Boğaz Tahrişine Neden Olan Faktörler

 

Boğaz tahrişi  nedenleri enfeksiyonlardan yaralanmalara kadar değişir. İşte en sık boğaz tahrişi  nedenlerinden bazıları aşağıdadır.

 • Boğaz Tahrişine Ne İyi GelirSoğuk algınlığı, grip ve diğer viral enfeksiyonlar boğaz tahrişen neden olur. Virüsler, boğaz ağrısının yaklaşık yüzde 90’ına neden olur.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz tahrişine  neden olabilir. En yaygın olanı strep boğaz , A grubu Streptococcus bakterisinin neden olduğu boğaz ve bademciklerde meydana gelen enfeksiyondur.  Strep boğaz, çocuklarda boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık yüzde 40’ına neden olmaktadır . Göğüs iltihabı ve gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilir.
 • Bağışıklık sistemi polen, çimen ve hayvan  gibi alerji tetikleyicilerine tepki verdiğinde , burun tıkanıklığı, sulu gözler, hapşırma ve boğaz tahrişi gibi semptomlara neden olan kimyasalları salgılar.  Burundaki aşırı mukus, boğazın arkasına damlayabilir. Buna postnazal damla denir ve boğazı tahriş edebilir.
 • Kuru hava, ağız ve boğazdan nemi emebilir ve kuru ve cızırtılı hissetmelerini sağlayabilir. Isıtıcı çalışırken kış aylarında hava muhtemelen kuru olur ve dikkat edilmelidir.
 • Duman, kimyasal maddeler ve diğer tahriş edici maddeler ve özellikle sigara boğaz tahrişine neden olmaktadır.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) mide asidinin yemek borusu içine geri döndüğü bir durumdur.  Asit yemek borusu ve boğazı yakar ve mide ekşimesi ve boğaz tahrişine neden olur.
 • Boğaz, ses telleri veya dilde meydana gelen bir tümör, boğaz tahrişinin daha az yaygın bir nedenidir. Boğaz ağrısı bir kanser belirtisi olduğunda , birkaç gün sonra gitmez ve doktora danışılmalıdır.

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir

Yukarıdaki nedenlerden kaynaklanan boğaz tahrişine aşağıdaki ev ilaçları kullanılabilir.

Bal

Çayda karıştırılan veya kendi başına alınan tüketilen  bal , boğaz tahrişi için  bir ev ilacıdır. Bir çalışmada , balın gece öksürüklerini  geçirdiği bulunmuştur. Diğer araştırmalar balın etkili bir yara iyileştiricisi olduğunu gösterir, yani boğaz tahrişi için iyileşmeyi hızlandırabilir.

Tuzlu Su

Sıcak su ile tuz karıştırmak boğaz tahrişini yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Ayrıca boğazdaki bakterileri öldürmeye yardım ettiği bilinmektedir. Tam bir bardak sıcak suda yarım çay kaşığı tuz ile bir tuzlu su çözeltisi yapın. Şişmeyi azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapın.

Papatya Çayı

Papatya çayı doğal olarak yatıştırıcıdır. Uzun süredir boğazı yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Genellikle anti-inflamatuar, antioksidan ve büzücü özellikleri için kullanılır. Araştırmalar papatya buharının solunmasının, boğaz tahrişi  ve ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papatya çayı aynı faydayı sunabilir. Ayrıca,  boğaz tahrişine neden olan enfeksiyondan vücudunuzun savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini harekete geçirebilir.

Nane

Nane , nefesi ferahlama kabiliyeti ile bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri ayrıca boğaz tahrişi sorununu geçirir. Nane, ince mukus ,  boğaz ağrısı ve öksürüğe yardımcı olan mentol içerir . Nane ayrıca, sağlığı teşvik edebilecek anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Zeytinyağı, tatlı badem yağı veya yumuşatılmış hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmadan uçucu yağları asla kullanmayın . Nane yağı için, beş damla uçucu yağın, seçtiğiniz bir taşıyıcı yağın bir onsu ile karıştırın.

Karbonat 

 

Tuzlu su gargaraları daha sık kullanılırken, tuzlu su ile karıştırılmış  karbonat da boğaz tahrişini rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu çözümü karıştırmak, bakterileri öldürüp  mantarların büyümesini engelleyebilir. 1 bardak ılık su, 1/4 çay kaşığı karbonat ve tuz 1/8 çay kaşığı bir arada karışım yapın ve  gargara olarak kullanın.

Çemen Otu

Çemen otu birçok sağlık yararı vardır. Aynı zamanda birçok formda  bulunur. Çemen otu tohumu tüketilebilir, topikal yağı kullanabilir veya çemen otu çayı içebilirsiniz . Çemen otu çayı boğaz tahrişi  için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ağrıyı dindirebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu ayrıca  etkili bir antifungaldir.

Hatmi Kökü

Hatmi kökü , boğazı kaplayan ve yatıştırıcı olan mukus benzeri bir madde içerir. Sadece kuru kökün bir kısmını çay yapmak için bir bardak kaynar suya ekleyin. Çayı günde iki ile üç kez yudumlarken boğaz tahrişi  hafifleyecektir.

Meyan  Kökü

Meyan kökü uzun süre boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır . Son zamanlardaki araştırmalar , suyla karıştırıldığında gargara için bir çözüm yaratmak için etkili olduğunu göstermektedir.

Karaağaç

 

Hatmi kökü gibi,  karaağaç  da  içinde mukus benzeri bir maddeye sahiptir. Su ile karıştırıldığında, boğazı kaplayan ve rahatlatan bir kaygan jel oluşturur. Kullanmak için, toz kabuğu üzerinde kaynar su dökün, karıştırın ve için. Ayrıca  karaağaç pastillerinin de yardımı olabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi  birçok doğal antibakteriyel kullanıma sahiptir . Birçok çalışma, enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etkilerini göstermektedir . Asidik yapısı nedeniyle, boğazdaki mukusu parçalamak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir.

Sarımsak

 

Sarımsak  doğal antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Enfeksiyonlarla mücadele edebileceği bilinen bir organosulfer bileşiği olan allisin içerir. Çalışmalar , düzenli olarak sarımsak takviyesi almanın , soğuk algınlığı virüsünü önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diyetinize  sarımsak eklenmesi de antimikrobiyal özelliklerini kazanmanın bir yoludur. Ülkemizde yemeklerde sıkça kullanılması oldukça iyidir ve boğaz tahrişi sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Cayenne (Arnavut)  Biberi 

Genellikle ağrı kesici olarak kullanılan  acı biber , acı reseptörlerini bloke etmek için bilinen doğal bir bileşim olan capsaicin içerir.  Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, ılık su ve balla karıştırılmış cayenne biberi  , boğaz ağrısına neden olan tahrişi azaltır.

Bebeklerde Boğaz Tahrişi için Ne İyi Gelir ?

 

Bebeklerde ve küçük çocuklarda boğaz tahrişi kesinlikle zorlu bir durumdur ve aileler için kolay değildir, ancak iyi haber, nadiren  tehlikeli bir tıbbi duruma işaret ederler. Yine de, boğaz ağrısını tedavi etmek bebekler ve çocuklar için farklı  olmaktadır. Aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir.

 • Çocuğunuzun odasına  ısıtıcı varsa su kabı koyarak hava kuruluğunu almanız gerekir. Havadaki nem dengesi, boğaz tahrişini ve boğaz kuruluğunu engeller.
 • Çocukları olabildiğince su içmeleri için teşvik ederek hidratlı tutun. Çok fazla  meyve suları veya dondurma yemelerinden kaçının.
 • 5 yaşın altındaki çocukların sert  öksürük damlaları veya boğulma riski oluşturabilecek başka bir şey verilmemelidir. 10 yaşın altındaki çocuklara öksürük damlaları verirken dikkatli olun.
 • 1 yaşından küçük çocuklara boğaz tahrişi için bal vermeyin .

Yukarıda sizlere elimizden geldiği kadar boğaz tahrişine neyin iyi gelebileceğini aktardık. Yazımız umarım sizlere yardımcı olmuştur. Her ihtimale karşı özellikle bebek ve çocuklarda boğaz tahrişin de doktora danışmayı unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa