2'li blokAnne & ÇocukDiğerleriFaydalı BilgilerSağlık RehberiSon Eklenenler

Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedenleri ve Çözüm Yolları

Çocuklarda Davranış Bozukluğu, Çocuklarda Davranış Bozukluğu ve Nedenleri , Çocuklarda Davranış Bozukluğu Tedavisi  ,Çocuklarda Davranış Bozukluğuna Müdahale 

Çocuklarda davranış bozukluğu ciddi  bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır ve aileler çoğu zaman bu duruma karşı ne yapabileceklerini bilmezler. Bizler günümüzde sıkça karşılaşılan bu probleme karşı sizlere bir yazı derledik ve umarım yazımız yararlı olur. İyi okumalar dileriz.

Çocuklarda Davranış Bozukluğu 

 

Davranış bozukluğu genel anlamıyla ortamda normalden farklı olarak tepki gösterme olarak bilinir. Obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği , hiperaktivite bozukluğu ve bağımlılık durumları gibi bir dizi bozukluk içerir. Bu genel olarak çocuklarda olsa da yetişkinlerde de psikolojik rahatsızlıklardan dolayı görülebilir. Çocuklarda davranış bozukluğu ve nedenleri konusuna gelince bunun pek çok nedeni vardır. Bazı durumlarda bu davranış bozukluğu geçici olarak normal karşılansa da uzun süre devam etmesi ve yıkıcı etkiler olması çok uzun süre devam ediyorsa altında ciddi nedenler olabilir araştırılması gerekebilir. Çocukların ve ebeveynlerin normal yaşamını alt üst eden davranış bozukluğu ve nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Çocuklarda Davranış Bozukluğu ve Nedenleri

 

 • Çocuklarda Davranış Bozukluğu 

  Çocuğun aşırı baskıcı bir ailede yaşıyor olması: Aşırı baskı uygulayan ailelerde bu durum görülebilir. Çok baskıcı ve çocuğun normal çocukluk hallerine bile tahammül göstermeyen ailelerde davranış bozukluğu özellikleri görülür.  Bu ailelerde sevgi yerine devamlı baskıcı bir tutum geçerlidir.Aile çocuğu istediği gibi yönetmeye çalışır. Bu tip ailelerde yetişen çocuklar ya gereğinden fazla saldırgan olup istediklerini şiddet yoluyla halletmeye çalışırlar ya da aşırı içe kapanık olup olaylar karşısında normalden fazla sessiz ve tepkisiz davranırlar. Her iki durumda yanlış bir tutumdur ve davranış bozukluğu belirtisi gösterir.

 • Ailenin yeterince ilgili olmaması: İlgisiz ailelerin çocuklarında davranış bozukluğu sık görülebilir. Aşırı ilgisiz ailelerde çocuk kendi halindedir. İlgi ve sevgi görmek için değişik tutum ve davranış özellikleri sergileyebilirler.
 • Yeni bir kardeşin olması: Dünyaya yeni bir kardeşin eklenmesi de çocuklarda davranış bozukluğu oluşturabilir. Çocuk ailesini başka birinle paylaşmak istemez ve ilgiyi üzerine yoğunlaştırmak için dikkat çekici hareketlerde bulunur.
 • Yaşadığı kötü olaylar: Çocuk normalden fazla kötü olay yaşamışsa ölüm, cinsel saldırı yada bunun gibi yaşadığı bu olaylarda ruh dengesini bozar ve çocuklarda davranış bozukluğu oluşturabilir. Ciddi anlamda yıkım etkisi olan bu olaylarda acil olarak uzman yardımı alınmalı çocuk doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Genetik hastalıklar: Bazı genetik özelliklerden dolayı da davranış bozukluğu olacak durumlar yaşanabilir. Ailede davranış bozukluğu olan birey varsa çocukta da görülebilir.

Çocuklarda Davranış Bozukluğu Tedavisi 

 

Çocuğunuzun  davranış bozukluğunu tedavi etmek için   psikososyal tedavi (eğitimli bir terapistle tedavi) gereklidir. Gerekirse, çocuğunuzun  psikososyal tedavi ile ilaç alması gerekebilir.  Her çocuk  farklı tedavilere farklı yanıt verir. Çocuğunuz   için doğru olanı bulmadan önce birkaç tedaviyi denemeniz gerekebilir.

Psikososyal Tedavi

Psikososyal tedavi, siz ve çocuğunuz arasındaki etkileşimleri geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu, ebeveynlerin ve çocuklarının veya gençlerinin eğitimli bir terapistle buluştuğu programlar aracılığıyla yapılır. Ebeveynlerin ve bakıcıların tedaviye dahil olması önemlidir. Bazı programlar sadece ana eğitime odaklanır. Diğer programlar ayrıca çocuk ve  tüm aile birlikte veya çocuğun veya  öğretmenleri ile  yapılır. Ebeveyn ve çocuk eğitim programları bazen gruplar halinde yapılır. Seanslar genellikle 1 ile 2 saat sürer.

Çocuklarda Davranış Bozukluğuna Müdahale 

 

 • Çocuğunuzun bir şey yapmasını isterken sakin olun
 • Çocuğunuzun yaşı için isteklerinizi açık ve doğru anlattığınızdan emin olun.
 • Olumsuz davranışların sonuçlarını çocuğunuza açıklayın.
 • Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirin
 • Çocuğunuzun arkadaşlıklar kurmasına yardım edin
 • Çocuğunuzun duygularını nasıl kontrol edeceğini öğrenmesine yardım edin
 • Çocuğunuza problem çözme becerilerini öğretin
 • Çocuğunuzun bağımsız olmayı öğrenmesine yardım edin

Eğer çocuğunuzda davranış bozuklukları varsa destek almak gerektiğini unutmayın ve dikkatli davranın.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa