Anne & ÇocukDiğerleriFaydalı BilgilerManşetSağlık RehberiSon Eklenenler

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları Nelerdir?

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları, Raşitizm,Fibröz Displazi ,Kemik İliği İltihabı  ,Gevrek Kemik Hastalığı ,Gorham Hastalığı

Çocuklarda görülen kemik hastalıkları  nelerdir ve nasıl tedavi edilir , ebeveynler bu konuda neler yapmalıdır hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuklarda Görülen Kemik Hastalıkları

Çocuk kemikleri sürekli olarak büyür ve kendilerini geniş ölçüde yeniden şekillendirir. Büyüme, büyüme plakası denen kemiğin hassas bir kısmından ilerler. Yeniden yapılanmada, eski kemik dokusu yavaş yavaş yeni kemik dokusuyla değiştirilir.  Birçok kemik rahatsızlığı, büyüyen bir çocuğun kas iskelet sisteminde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanabilir. Bu bozukluklar çocuk büyüdükçe daha iyi ya da kötü hale dönüşebilmektedir.  Diğer kemik rahatsızlıkları, bilinen bir nedenden ötürü çocukluk döneminden kalabilir veya daha sonra  ortaya çıkabilir. Çocuklarda görülen kemik hastalıkları ve kemik bozuklukları, yaralanma veya kansere neden olabilir, kalıtsal olabilir, çocuğun büyümesinin bir parçası olarak ortaya çıkabilir veya bilinen bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı kemik hastalıkları ağrıya ve yürümeye zorluğa neden olabilirken, diğerleri hiçbir belirti göstermez. Doktorlar tanıyı  yakın gözlem ve incelemeye ve x-ışınlarının seçici kullanımına dayanır.  Tedavi durama  bağlıdır.

Raşitizm

Çocuklarda Görülen Kemik HastalıklarıÇocuklarda görülen kemik hastalıkları arasında en yaygın olanı raşitizm, çoğunlukla zayıf beslenmenin ya da D vitamini ve kalsiyumu emememenin neden olduğu düşük D vitamini düzeylerine sahip olan çocukları etkileyen bir kemik hastalığıdır. Hastalık normal olarak vücudun kemik gelişimi için daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyduğu zaman hızlı büyüme dönemlerinde ortaya çıkar. Raşitizm, kemikleri yumuşatır ve anormal kemik oluşumu oluşturur. Çölyak hastalığı, böbrek problemleri, enflamatuar bağırsak hastalığı ve kistik fibrozis, D vitamini emilimine müdahale ederek çocuklarda raşitizme neden olabilir.

Fibröz Displazi

Lifli displazi, vücuttaki herhangi bir kemiği etkileyebilen bir durumdur. Nadir bir kemik hastalığı olan düzensizlik kalıtsal değildir ve bilinen bir nedeni yoktur. Tek bir kemik veya  birden fazla kemik etkilenebilmektedir.  Semptomlar etkilenen kemiklerde ağrı, kırılganlık, düzensiz kemik büyümesi ve deformiteyi içerir. Çocukluk, ergenlik veya yetişkinlik dönemine kadar sıklıkla tanı konulmamasına rağmen, fibröz displazi doğumdan öncede mevcuttur. Birden fazla kemiğin etkilenmesi durumunda hastalığın 10 yaşından önce sorunlara neden olması daha olasıdır. Hastalık genelde ;  kafatası, yüz kemikleri, kaburgalar, pelvis, üst kol, uyluk da meydana gelmektedir.

Kemik İliği İltihabı 

Çocuklarda görülen kemik hastalıkları arasında kemik iliği iltihabı , genellikle bakteriler veya mantarların neden olduğu kemik enfeksiyonudır. Her yaşta ortaya çıkabilir. Çocuklarda, kemik iliği iltihabı; büyük, uzun kemiklerin bitişik uçlarını, bacaklarda femur ve tibia ve kollardaki humerus ve radiusu etkiler. Hastalık ayrıca, kemiğe yayılan kan dolaşımında bakteriyel bir enfeksiyon olan sepsisin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun bu tipi bebeklerde ve çocuklarda daha yaygındır. Akut kemik iliği iltihabı genellikle durum yeterince erken tespit edilirse antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilir. Kronik kemik iliği iltihabı tedavisi, özellikle enfeksiyon çocuğun normal kemik büyümesine müdahale ettiğinde daha zordur. Bazı durumlarda, doktorlar ölü kemik dokusunu çıkarmak için ameliyat yapılmasını önermektedir.

Gevrek Kemik Hastalığı

Ayrıca, kırılgan kemik hastalığı olarak da bilinen osteojenez imperfekta, genetik bir kemik bozukluğudur. Hastalığın çeşitli semptomlarla birlikte sekiz farklı türü vardır. Tip 1’de, en yaygın biçim olan vücut, kemikleri güçlü hale getiren bir protein olan kolajenlerin yetersiz miktarlarını üretir. Osteogenezis imperfektanın semptomları arasında zayıf kas tonusu, omurganın hafif eğriliği, gözlerin beyaz-mavi renkli olması ve kolayca kırılan kemikler sayılabilir. Hastalığı olan bazı çocuklar erken işitme kaybı yaşamaktadır. Gevrek kemik hastalığının tedavisi yoktur. Tedavi, kırılmayı önlemek ve hareketliliği sağlamak için kemik gücünü arttırmaya odaklanır.

Gorham Hastalığı

Çocuklarda görülen kemik hastalıkları arasında kaybolan kemik hastalığı olarak da bilinen gorham hastalığı, oldukça ender rastlanan bir hastalıktır. Hastalık genellikle bir kırık oluşana kadar teşhis edilmez ve kemik düzgün bir şekilde iyileşmez. Gorham hastalığı herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla çocuklarda ve genç erişkinlerde görülen bir rahatsızlıktır. Hastalık kademeli kemik kaybıyla karakterizedir. Hastalığın seyri öngörülemez olsa da, hastalık lokalize olmaya eğilimli olduğundan ciddi komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar. Genel olarak, Gorham hastalığı spontan remisyona girebileceğinden prognoz iyidir. Tedavi, özellikle hastalık daha yaygın olduğunda radyasyon terapisi, interferon tedavisi ve ameliyatı içerir. Tedavinin etkinliği bireyden kişiye değişir.

 

Çocuklarda görülen kemik hastalıkları ciddi riskler barındırmaktadır. Bundan kaynaklı ailelerin en kısa zaman da doktora danışmaları ve gerekli tedaviyi almaları gerekmektedir.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon