Anne & ÇocukSağlık RehberiYan Blok

Çocukları Kış Hastalıklarından Koruma Yöntemleri

Çocukları Kış Hastalıklarından Koruma Yöntemleri , Soğuk Algınlığı  ,Bronşit ,Grip ,Krup ,Pnömoni ,Strep Boğaz Enfeksiyonu 

Kış tekrar gelecek ve beraberinde soğuk ve grip mevsimi de gelecek. Bu sefer çocukları kış hastalıklarından koruma için ebeveynlere çok şey düşüyor. Doktor  ofisleri,  hastaneler, geçen sene ki gibi çocuklarla dolu olmamalıdır. Zira hepimiz  çocuklarımızı sağlıklı tutmak için elimizden gelenin en iyisini yaparız. Burada daha yaygın olan bazı kış hastalıkları hakkında bazı temel bilgiler ve sizin bu kışta çocukları  nasıl sağlıklı tutacağınıza dair bazı ipuçları yer almaktadır. Tabiki soğuk algınlığı ilk sırada yer alacaktır.

Çocukları Kış Hastalıklarından Koruma Yöntemleri

Aşağıda ayrı ayrı çocukların kış hastalıklarından ve korunma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Soğuk Algınlığı 

Çocukları Kış HastalıklarıSoğuk algınlığı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük veya baş ağrısı ile gelen bir viral enfeksiyondur. Çocuklar da hastalığın erken döneminde ateş görülebilmektedir.  Ateşler genellikle düşük derecedir. Soğuk algınlığı birçok farklı virüs türünden kaynaklanır ve kış aylarında daha sık rastlanmasına rağmen diğer mevsimlerde de meydana gelebilmektedir.  Çoğu soğuk algınlığı 3-5 gün içinde kötüleşir ve yaklaşık 7-10 gün içinde semptomların tam olarak iyileşmesi ile geçmeye başlar. Çocuklar genellikle yılda 10 ya da daha fazla soğuk algınlığı geçireblirler. Bundan kaynaklı çocukları kış hastalıklarından koruma için ellerin ve genel hijyenin sağlanması , C vitamini ve D vitamini tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca soğuk kış aylarında sıkı giyimelidirler.  Daha ciddi durumlarda hastaneye gidilmesi ve doktor önerisi ile ilaç alınması gerekir. Hiç bir şartta çocuğa aynı hastalık düşüncesi ile antibiyotik veya diğer ilaçlar verilmemelidir.

Bronşit

 

Bronşit, küçük çocuklarda sık görülen viral solunum yolu enfeksiyondur. En sık 12 aylıktan küçük çocuklarda görülür. Semptomlar burun tıkanıklığı, öksürük, düşük dereceli ateş ve hışıltılı solunumdur.  Bronşite neden olan virüs RSV’dir fakat bir çok farklı virüste bronşite neden olabilir.  Genellikle soğuk algınlığına benzer bir şekilde başlar ve daha sonra hırıltı  nefes alma ve dehidrasyon zorluğu ile daha ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Soğuk algınlığına benzer olarak, semptomlar ilk birkaç gün içinde kötüleşir ve sonra yavaş yavaş iyileşmeye başlar. Bazı çocukların solunum problemleri veya dehidratasyon nedeniyle hastaneye yatırılması gerekir. Bu hastalığa yakalanan öksürük iki hafta veya daha fazla sürebilir. Bundan kaynaklı bronşit durumunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Grip 

 

Çocukları kış hastalıklarından koruma önemlidir. Özellikle konu grip olduğundan  daha önemlidir. Gripgenellikle yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kas ağrıları ile hızlı bir şekilde gelir. Ateş genellikle 5 güne kadar sürer. Grip ile savaşmak için bazı antiviral ilaçlar vardır; ancak doktor kontrolünde çocuğa verilmelidir. Genel olarak, bu ilaçlar sadece daha ciddi komplikasyonlar veya gripten hastaneye yatma riski taşıyan çocuklar için önerilmektedir. Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu, kendiniz ve ailenizden her birinin yıllık grip aşısını almasını sağlamaktır.

Krup 

 

Krup  genellikle gecenin ortasında aniden ortaya çıkar. Çocuğunuza yüksek sesle öksürmektedir. Çocuğunuz ayrıca nefes alırken tiz ses çıkarır. Hafif ve orta derecede öksürük olan çocuklar genellikle evde tedavi edilmektedir. Sıklıkla, krup semptomları serin kuru havaya maruz kalmayla veya sıcak nemli hava ile iyileşir. Orta ve şiddetli öksürük veya solunum problemi olan çocuklar için, krup sık sık gece  acile gitme gereği ile karşı karşıya kalınabilir. Neyse ki, krup genellikle nebulize tedaviler ve steroidler ile  tedavi edilebilir.

Pnömoni

 

Diğer yaygın kış hastalığından farklı olarak, pnömoniye genellikle bakteriyel bir enfeksiyon neden olur. Birçok farklı şekilde meydana gelebilmektedir. Bazen daha da kötüye gitmeye devam eden bir soğuk algınlığı  olarak başlar, diğer zamanlar aniden tekrar  kötüleşeceği zaman çocuğunuzun başlangıçta daha iyi hale geldiği görünür. Çocuğunuz birkaç gün soğuk algınlığına uğradıysa ve aniden yüksek ateş ve öksürük kötüleşiyorsa, bu bir zatürre belirtisi olabilir ve çocuğunuzu değerlendirmeye alınmalıdır. Çocuğunuzun nefes almada sıkıntı çektiğini hissettiğiniz her an, hızlı bir şekilde  doktora danışmanız gerekmektedir.

Strep Boğaz Enfeksiyonu 

 

Strep boğaz enfeksiyonu  en çok okul çağındaki çocuklarda görülür. Çocuklarda sıklıkla boğaz ağrısı, baş ağrısı ve karın ağrısı ile belirtiler meydana gelir. Bazı çocuklar yüksek ateş veya mide bulantısı ve kusma yaşayabililer. Strep boğaz enfeksiyonu soğuk algınlığı veya öksürüğe neden olmaz. Genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir ve bu enfeksiyondan sonraki komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için  çocuklar tedavi edilmelidir. Çocuklar, 24 saat boyunca antibiyotik kullanana kadar okuldan ve diğer etkinliklerden uzak kalmalıdır.

Çocukları kış hastalıklarından koruma yöntemleri aslında sağlıklı beslenmesi, sıkı giyinmesi ile alakalıdır. Yeterli vitamin ve mineral alan çocuklarda kış hastalıklarına yakalanma riski düşüktür. Ama çocuklar genelde kış hastalıklarına narin olmalarından kaynaklı daha çok yakalanırlar ve doktor kontrolleri ile tedavi edilmelidirler.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa