Popüler YazılarSağlık Rehberi

Damar Tıkanıklığı için İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Damar Tıkanıklığı, Damar Tıkanıklığı Belirtileri , Damar Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm,Damar Tıkanıklığı için Diyet ve Önleme

Damar tıkanıklığı ciddi kardiyovasküler hastalıklara neden olan bir durumdur. Damar tıkanıklığına  tek başına da sağlık sorunu olmaktadır. Bundan kaynaklı sizlere damar tıkanıklığınızı  önlemeniz ve hafif tıkanıklara iyi gelecek bitki çaylarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Damar Tıkanıklığı 

Vücuttaki kanda bulunan yağlar, damarların iç duvar kısmına yapışarak birikme oluşturur. Biriken yağlar sonucunda damar tıkanıklığı meydana gelir. Damar tıkanıklığı için risk oluşturan bazı faktörler bulunur. Bu faktörler sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, hareketsizlik ve yüksek kolesteroldür. Olabildiğince bu faktörlerden uzak durmak gereklidir.

 • Damar tıkanıklığı doku ve hücrelerdeki hareket kabiliyetini kısıtladığı için kalp hastalıklarına ve birçok önemli hastalığa zemin hazırlar.
 • Çeşitli bitkiler damar tıkanıklığının oluşmasını engelleyici bir faktör oluşturabilir ancak, damar tıkanıklığı ciddi bir hastalık olup doktor kontrolünde şifalı bitki ve tedavi uygulaması mutlaka yapılmalıdır.
 • Sadece bitkiler yoluyla oluşan damar tıkanıklığını gidermek pek mümkün değildir.
 • Bitkiler yalnızca damar tıkanıklığının oluşmaması için ve damarların temizlenmesi için önemli sayılabilir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri 

Kan pıhtı belirtileri, pıhtıların bulunduğu yere göre değişir. Belirli bölgelerde kan pıhtısı geliştiyse aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Damar TıkanıklığıKalp damarlarında tıkanıklığı göğüste ağırlık veya ağrı, nefes darlığı, terleme, bulantı, baş dönmesi ve üst vücuttaki diğer rahatsızlıklar
 • Beyinde meydana gelen tıkanıklarda;  yüzün, kolların veya bacakların zayıflığı, görme problemleri, konuşma zorluğu, ani ve şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Akciğerde meydana gelirse ; keskin göğüs ağrısı, nefes darlığı, hızlı kalp atışları, ateş, terleme ve kan öksürük
 • Kol veya bacakta meydana gelen tıkanıklarda;  ani veya kademeli ağrı, şişme, hassasiyet ve sıcaklık
 • Karında ise yoğun karın ağrısı, kusma ve ishal görülmektedir.

Damar Tıkanıklığına Bitkisel  Çözüm

Damar tıkanıklığına  iyi gelen bitkisel kürler bulunmaktadır. Fakat ciddi damar tıkanıklarında mutlaka doktora danışmanız anjiyo vb. gibi uygulamalar olmanız gerekmektedir. Aslında bizim size sunacağımız öneriler damar tıkanıklığını önlemeye de dayalıdır.

Anason Yağı

Anason yağı anason adı verilen çiçekli bir bitkiden elde edilir. Çeşitli tıbbi kullanımları vardır ve antiseptik, anti-inflamatuar ve bir kas gevşetici olarak çalışmaktadır. Anason yağı, bacağınızdaki kan pıhtılarını tedavi etmek , ağrıyı azaltmak ve kan akışını iyileştirmek için kullanılabilir.

 • 2 ile 3 damla anason esansiyel yağı
 • 1 bardak su

Birkaç damla anason esansiyel yağını bir bardak suya karıştırın ve hemen tüketin.  Alternatif olarak, etkilenen bacağa anason yağı uygulayabilirsiniz. Bunu günde 2 ile 3 kez yapın.

Helichrysum Yağı

Helichrysum (saman  çiçeği özü )  yağı, şifalı bitki, helichrysum’dan elde edilir. Birçok sağlık yararı vardır ve antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Ayrıca antikoagülan özellikleri nedeniyle doğal bir kan inceltici olarak çalışır. Bu nedenle, helichrysum yağı bacağınızdaki kan pıhtılarını tedavi etmek için en iyi seçeneklerden biridir.

 • 5 ile 6 damla helichrysum esansiyel yağı
 • Hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi herhangi bir taşıyıcı yağın 30 ml’si

Uçucu yağı taşıyıcı yağ ile karıştırın. Bu karışımı bacağınızdaki etkilenen bölgeye masaj yapın.  Bunu günde en az üç kez yapın.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu ayrıca magnezyum sülfat olarak adlandırılır. Kan dolaşımını iyileştirdiği ve kan pıhtılarının sertleşmesini önlediği bilinmektedir . Ayrıca anti-inflamatuardır. Epsom tuzunun bu özellikleri bacağınızdaki kan pıhtılarının tedavisinde yardımcı olabilir.

 • 1 bardak Epsom tuzu
 • Su

Banyo suyuna Epsom tuzu ekleyin.Banyoda 20 ile 25 dakika dinlendirin ve rahatlayın. Bu rejimi günde bir kez izleyin.

Sarımsak 

Sarımsak, muazzam sağlık yararları açısından  bilinmektedir . Allisin ve ajoen adı verilen iki organosülfür bileşiği içerir. Bu bileşikler, kan pıhtılarınızın tedavisinde yardımcı olabilecek anti-trombotik özellikleri içermektedir.

 • 3 ile 4 diş sarımsak
 • 1 bardak sıcak su
 • Bal (isteğe bağlı)

Sarımsak dişlerini ezin ve bir bardak sıcak suya ekleyin.  Soğuklaşmadan önce tüketin.  Ayrıca lezzet için bal ekleyebilirsiniz.  En iyi sonuç için, bu çayı günde 3-4 kez için.

E Vitamini  

E vitamini esas olarak tokoferol ve tokotrienol olarak adlandırılan sekiz yağda çözünen vitamin grubundan oluşur. E vitamini esas olarak kan pıhtılarının tedavisinde yardımcı olan antioksidan ve hafif antikoagülan özellikleri için kullanılır. 400 mg E vitamini kapsülleri,  günlük olarak alınması kan pıhtılarınıza yardımcı olabilir. Takviye almak adına doktorunuza danışmalısınız.

Zerdeçal

Zerdeçal, doğal bir antioksidandır ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Sayısız faydalarından sorumlu olan curcumin adlı bir bileşik içerir. Curcumin ayrıca antikoagülan özellikler gösterir ve bu nedenle bacağınızdaki  kan pıhtılarının tedavisinde kullanılabilir .

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 bardak ılık süt

Bir bardak ılık sütle zerdeçal ekleyin ve hemen tüketin. Bunu günde 1 ila 2 defa yapın.

Zencefil

Zencefil salisilat adı verilen bir bileşik içerir. Asetilsalisilik asit olarak adlandırılan çok popüler bir kan tiner bu bileşikten elde edilir. Böylece zencefil, kan pıhtıları için potansiyel bir tedavi olabilir.

 • Soyulmuş zencefil 1 parmak boğumu kadar
 • 1 bardak sıcak su
 • Bal (isteğe bağlı)

Zencefilin 15 dakika boyunca sıcak suda dikmesine izin verin. Soğumasını bekleyin. Bu sağlıklı çayı hemen tüketin. Ayrıca lezzet için bal ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde 2 ile 3 kez içmelisiniz.

Yeşil Çay

 • Yeşil çayda aynı siyah çay gibi yapraklarıyla şifa sağlayan bitkilerden biridir. Ayrı bir bitki değildir ancak çay yapraklarının farklı şekillerde işlenmesi sonucunda yeşil çay elde edilir.
 • Yeşil çay işleniş biçimiyle antioksidan içeren maddeler açısından oldukça zengindir. Yeşil çay vücudun kötü kolesterolden arınması için yardımcı olan bir şifalı bitkidir.
 • Yeşil çay yetişkinlerde günlük 2 bardak olarak önerilir.
 • Birçok faydası olan yeşil çay kanı düzenlemekte de oldukça etkilidir.
 • Sürekli ve düzenli tüketilmesinde önemli derecede risk faktörlerini önlediği ve kan akışını düzenlediği bilinmektedir.

Damar Tıkanıklığı için Diyet ve Önleme 

Diyetinize bazı yiyecekler eklemek kanın incelmesine ve var olan kan pıhtılarının tedavisine yardımcı olabilir. İyileşmenizi hızlandırmak için aşağıdaki gıdaları içeren bir diyet yapabilirsiniz.

 • Brokoli, marul, domates ve soğan gibi sebzeler
 • Ananas suyu, çilek suyu, kızılcık suyu, dut suyu ve üzüm suyu gibi meyve suları
 • Ceviz, badem, çam fıstığı, kaju fıstığı ve antep fıstığı gibi fındık
 • Uskumru, ton balığı ve somon gibi balıklar

Korunma her zaman tedaviden iyidir. Sağlıklı bir beslenmenin ardından ve bazı pozitif yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması, kan pıhtılarının tekrarlanma olasılığını azaltacaktır. Kan pıhtılarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için aşağıda belirtilen koruyucu ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

 • Kilonuzu ve BMI’nızı kontrol edin
 • Uzun süreli hareketsizlik  kalmaktan kaçının ve yoga, fitness, yüzme vb. gibi sporlar yapın.
 • Uzanmış ya da uzanmış bir yerde oturuyorsanız her iki saatte kalkıp yürüyün
 • Kan akışını teşvik etmek için bacaklarınızı her seferinde bir kez yükseltin

Artık damar tıkanıklığından  nasıl kurtulacağını biliyorsunuz. Burada belirtilen  ipuçlarını takip etmek, kan pıhtısı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, nüksden kaçınmak için durumunuz tedavi edildikten sonra bile önleyici ipuçlarını takip etmelisiniz. Bu tedavilere rağmen rahatsızlığınız veya semptomlarınız geçerliyse, daha fazla komplikasyon oluşmasını önlemek için derhal doktorunuza danışınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa