2'li blokPopüler YazılarSağlıklı Yaşam

Demir Eksikliği Saç Döker Mi?

Demir Eksikliği Nedir ? , Demir Eksikliği Belirtisi ,Demir Eksikliği Nedenleri ,Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi ,Demir Eksikliğinden Kaynaklı Saç Dökülmesini Engelleme

Demir eksikliği ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı aktaracağımız yazımızda sizlere  öncelikle demir eksikliği hakkında bilgiler vereceğiz.  Daha sonra saç dökülmesi ile ilişkisini aktararak ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Demir Eksikliği Nedir ? 

 

Demir eksikliği, vücudun yeterli miktarda demir içermediği durumlarda ortaya çıkar. Bu anormal derecede düşük seviyelerde kırmızı kan hücrelerine yol açar.  Bunun nedeni, hemoglobinin, kırmızı kan hücrelerinde, vücudun etrafında oksijen taşımasını sağlayan bir protein haline getirilmesi için demir gerektiğidir.  Vücudunuzda yeterli miktarda hemoglobin yoksa, dokularınız ve kaslarınız yeterli oksijen almaz ve etkili bir şekilde çalışamaz. Bu anemi denen bir duruma yol açar.   Farklı anemi tipleri olmasına rağmen, demir eksikliği anemisi dünya çapında en sık görülenidir.

Demir Eksikliği Saç Döker Mi?Demir eksikliğinin yaygın nedenleri arasında zayıf diyet veya kısıtlayıcı diyetler, enflamatuar bağırsak hastalığı, gebelik sırasında artan gereksinimler ve ağır dönemlerde kan kaybı veya iç kanama nedeniyle yetersiz demir alımı yer alır. Nedeni ne olursa olsun, demir eksikliği yaşam kalitenizi etkileyebilecek hoş olmayan semptomlarla sonuçlanabilir. Bunlar, kötü sağlık, konsantrasyon ve iş verimliliğini etkileyebilir. Demir eksikliğinin belirtileri ve semptomları, aneminin şiddetine, ne kadar hızlı geliştiğine, yaşınıza ve şu andaki sağlık durumuna bağlı olarak değişir.

Demir Eksikliği Belirtisi 

 

Demir eksikliği anemisi belirtileri ilk başta hafif olabilir ve hatta  fark etmeyebilirsiniz . Çoğu insan rutin kan testi dek hafif anemi varsa farkında değiller.

Orta ve şiddetli demir eksikliği anemisi belirtileri şunlardır:

 • genel yorgunluk
 • zayıflık
 • soluk cilt
 • nefes darlığı
 • baş dönmesi
 • bacaklarda karıncalanma  hissi
 • dil şişmesi veya ağrı
 • soğuk eller ve ayaklar
 • hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • kırılgan tırnaklar
 • baş ağrısı
 • saç sökülmesi

Demir Eksikliği Nedenleri 

 

Demir eksikliği durumuna neden olan etkenler arasında ;

 • Yetersiz demir alımı uzun bir süre boyunca çok az demir tüketmek vücudunuzda bir sıkıntıya neden olabilir. Et, yumurta ve bazı yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalar demir bakımından yüksektir. Hızlı büyüme ve gelişme zamanlarında demir gerekli olduğundan, hamile kadınlar ve küçük çocuklar diyetlerinde daha fazla demir bakımından zengin gıdaya ihtiyaç duyabilirler .
 • Gebelik veya adet kanamaları nedeniyle kan kaybı demir eksikliğine neden olabilmektedir. Doğum sırasında ağır adet kanaması ve kan kaybı, doğurganlık çağındaki kadınlarda demir eksikliği anemisinin en yaygın nedenleridir.
 • İç kanama da demir eksikliği nedenleri arasındadır. Bazı tıbbi durumlar demir eksikliği anemisine yol açabilecek iç kanamaya neden olabilir. Örnek olarak midenizde bir ülser , kolon veya bağırsaklardaki polipler veya kolon kanserini içerir . Aspirin gibi ağrı kesicilerin düzenli kullanımı da midede kanamaya neden olabilir.
 • Demir emilememesi de eksikliğine neden olmaktadır. Bağırsakları etkileyen belirli bozukluklar veya ameliyatlar vücudunuzun demiri nasıl  emdiğine de müdahale edebilir. Diyetinizde yeterince demir alsanız bile, çölyak hastalığı veya gastrik bypass gibi bağırsak ameliyatları vücudunuzun emebileceği demir miktarını sınırlayabilir.

 

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi 

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ve tüm cinsiyetlerin yetişkinlerini ve çocuklarını etkileyebilir. Saç dökülmesi sadece erkek tipi kellikten meydana gelmez. Ayrıca besin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Yeterince demir olmadığında, vücudun kanındaki hemoglobini üretemez. Hemoglobin, saç büyümesini uyaran hücreler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için oksijen taşır. Bunun eksiliği doğal bir sonuç olarak saç dökülme sorununa neden olmaktadır.  Tedavi ile hem demir eksikliğini hem de saç dökülmesini tersine çevirebilirsiniz.

Demir Eksikliğinden  Kaynaklı Saç Dökülmesini Engelleme 

 

Gelecekteki demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini önlemek için şunları yapmalısınız:

 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Ispanak, bezelye, yağsız proteinler ve kuru meyve gibi demir açısından zengin gıdaları diyetinize eklediğinizden emin olun.
 • Diyetinize C vitamini içeren yiyecekler ekleyin. Bu yiyecekler vücudunuzun demir emilimini daha verimli bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Daha fazla portakal, çilek, kavun, brokoli ve domates yediğinizden emin olun.
 • Saçlarınıza bakım yapın ve saçlarınıza doğal yağlar ile besleyin. Badem yağı, hindistan cevizi yağı gibi  doğal yağlar saçlarınızdaki demir kaybından kaynaklanan saç dökülmesini engeller.
 • Saçlarınızı eşarp ve şapkalarla koruyun. Son derece güneşli ve rüzgarlı günlerde saçlarınızı kapatın. D vitamini demir için etkili olsa da fazla güneş ışığına kalmak daha ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Saçınızı hafifçe tarayın ve yıkayın. Nazik olmak, rutin bakım sırasında fazla saç dökülmesinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
 • Kimyasal maddeler ve saç boyaları kullanmayın. eğer demir eksikliği durumu yaşıyorsanız bu durumunuzu daha kötü hale getirebilir.
 • Fön makinesi veya kurutucular ile saçlarınızı kuruturken yıpratmaktan kaçının.
 • Demir eksikliği tedavisi için doktorunuza başvurun ve gerekli tedavileri yapın.

Demirin vücutta eksik olmasından kaynaklanan saç dökülmesi sorunu hakkında hazırladığımız yazımız umarım işinize yaramıştır. Merak ettiğiniz durumlar hakkında yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon