Diyet ÖnerileriManşetNasıl YapılırSağlık Rehberi

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir?, Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?,

Herkesin son yıllarda en çok konuştuğu diyet çeşitlerinden birisi olarak dukan diyeti nedir ne değildir? Nasıl uygulanır ve gerçekten zayıflatan bir diyet mi? Merak edilen tüm sorularınız için özet geçtiğimiz bir yazı ve aynı zamanda diyeti nasıl, ne şekilde uygulamanız gerektiğine dair detayları ele aldığımız bir yazıdır.

Dukan Diyeti Nedir?

 

Dukan diyetinin ana felsefesinden bahsetmemiz gerekirse, bu diyet modeli özellikle de kişinin karbonhidratlı bileşenleri içeren besin türlerine düşman olmasıyla tanınıyor.Gündelik hayatımızda yada çoğu zaman pek çok insanın beğendiği besin türlerinin önemli bir kısmının da karbonhidratlı besinlerden oluşması, çoğu zaman bu diyeti uygulamak isteyenleri zora sokmuştur.

Dukan DiyetiAncak eğer gerçekten kendinize güveniyorsanız, dukan diyeti için gerekli şartlara uyabilir, farkı kısa sürede kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Dukan diyeti, ketojenik bir diyete benzemektedir, çünkü hem yağ hem de protein tüketimini vurgulamakta ancak karbonhidratları yok etmektedir. Malzemeler bol miktarda olduğunda, öncelikle enerji için glikojen depolarını (karbonhidratlar)  yakmayı amaçlamaktadır. Ketojenik diyetler, vücudu enerji için  karbonhidratlardan  yağlardan enerji sağlamayı amaçlar.  Bu genellikle kilo kaybının istenen etkisine sahiptir, ancak vücuttaki yüksek keton seviyeleri sorunlu olabilir ve ketoz olarak bilinen bir duruma yol açabilir .

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Dukan diyetinin dört aşaması vardır ; 

Saldırı aşaması:  Bu ilk aşama beş-on gün arasında sürer ve anında sonuç vaat eder. Diyetçiler, kesinlikle karbonhidratsız olarak izin verilen 72 yüksek proteinli gıdaya sahiptir.

Seyir aşaması: Saf protein günleri hala teşvik edilirken, 28 önceden onaylanmış sebze ve karbonhidratlar yavaş yavaş yavaş yeniden üretilir. Dukan diyetçileri hedef ağırlığına  ulaşana kadar devam ederler.

Konsolidasyon aşaması:  Daha önce yasaklanmış meyve ve mandıra ürünleri gibi gıdalar kademeli olarak yeniden uygulamaya konmuştur. İzleyenler, haftada iki kez  ödül hediyesi verdikleri için, neredeyse istedikleri her şeyi yiyebilirler.

Dengeleme Aşaması:  Karbohidratları yeniden kilo almadan hayata geçirmeyi başardıysanız, 4. aşamaya adım atmaya ve  yaşam kurallarına başlamış olursunuz.

Dukan Diyeti Listesi 

 

Bu diyetimizde belirleyeceğimiz kesin öğün aralıkları yok fakat günde üç öğün her yetişkin bir birey için idealdir. Bu doğrultuda öğünlerinizde protein içeren besinleri yemekten asla çekinmeyin.Bunlardan en önemlisi olarak et ve balık türlerini söyleyebiliriz.Öte yandan ilk 10 günlük süre boyunca protein alımına önem vermelisiniz. Protein içeren besinleri özellikle tüketin. Bunlar süt ürünleri, et ve yumurta başta olmak üzeredir.

Bu saydıklarımızdan özellikle de süt ve süt ürünleri Dukan Diyeti uygulayan herkesin sabah kahvaltısında tüketmesi önerilen önemli besinlerdir.Dukan diyetinin bir diğer önemli farkı ise belirli bir zamanının olmamasıdır. Sizler belirleyeceğiniz zaman aralıklarında, diyetiniz için ara verip karbonhidratlı besinleri tüketmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu o ana kadar düştüğünüz kiloyu kısa sürede almanıza neden olabilir.Bu yüzden dikkatli yemeniz gerekiyor. Deyim yerindeyse, yiyeceğiniz her bir lokmayı hesap etmelisiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa