Faydalı BilgilerListeÖne çıkanlarSağlıklı Besinler

Dünyanın En Sağlıklı 10 Besini Hangileridir?

Sağlıklı Besinler Nelerdir ve Faydaları , Dünyanın En Sağlıklı 10 Besini : Sebzeler ,Dünyanın En Sağlıklı Meyveleri ,Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri

Dünyanın en sağlıklı 10 besini  arasında bulunan sebze, meyve, kuru yemiş ve et ürünlerini paylaşacağız. Aslında en sağlıklısı diye bir ley yoktur.Çünkü her sebze, meyve veya et ürünü ayrı yararlar sağlamanın yanı sıra sizin kişisel sağlık durumunuza göre de değişik faydalar , olanaklar sağlar. Hatta bazen önereceğimiz yiyecek sizin bir rahatsızlığınızda kaynaklı olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı doktorunuzun sizin için sağlık sorunlarınız açısından önermediği ve diyetinizden çıkardığı yiyecekleri yararlı diye tüketmemeli alternatiflerine bakmalısınız.

Sağlıklı Besinler Nelerdir ve  Faydaları 

Sağlıklı beslenme, pozitif faydalardan kaynaklanır ;  beden ve zihin için gerekli olan besinleri almanız gerekir. İyi yediğimizde kendimizi iyi hissederiz, iyi hissettiğimizde daha mutlu oluruz, daha mutlu olduğumuzda daha üretken oluruz ve harika döngü devam eder. Giderek artan bir şekilde, dünyanın dört bir yanındaki  restoranlar, sağlıklı beslenme gruplarına girmeye çalışmaktadır. Ama maalesef hala fast food yaygındır. Dünyanın en sağlıklı gıdalarından 10’u olan bu liste sadece bir başlangıç ​​rehberidir. insan vücudunun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli olan vitamin ve mineralleri anlamanın bir yolu olarak daha farklı besinler elbet tüketmektedir. Fakat buradaki amaç zaten önünüzde duran besinleri daha iyi değerlendirebilimenizi sağlamaktır.

Dünyanın En  Sağlıklı  10 Besini : Sebzeler 

Sebzeler beslenmemizde olmazsa olmazlar arasındadır. Sizin için en sağlıklı sebzeler aşağıdadır.

1. Ispanak 

Sağlıklı BesinlerDünyanın en sağlıklı 10 besini arasında bulunan ıspanak, birçok sağlık yararına sahip, yüksek besinli, yenilebilir bir çiçekli bitkidir. Zengin bir A vitamini, C vitamini, K vitamini, B2 vitamini, demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Ispanak tüketimi cildiniz, kemik sağlığınız ve saçlarınız için harikadır. Isapanağın sağlık açısından yararları;

 • Lutein ve zeaksantin gibi ıspanakta bulunan etkili antioksidanlar sağlıklı gözler için mükemmeldir. Ayrıca yaşa bağlı birçok göz problemine karşı  koruma sağlar. Ispanaktaki antioksidan beta karoten de kansere karşı savaşabilir.
 • Ispanaktaki beta-karoten, astımı önleyebilir.
 • Günlük ıspanak alımı kas verimliliğini artırabilir.
 • Ispanak diyabet yönetmek için harika bir besindir. Kanınızdaki glukoz ve insülin seviyesini düzenleyebilir.
 • Yüksek tansiyonu olan insanlar için harika bir besindir. Ispanaktaki yüksek potasyum içeriği kan basıncını düşürebilmektedir.
 • Ispanaktaki K vitamini içeriği kemik sağlığınızı iyileştirir. Kanın pıhtılaşmasında görev yapar.
 • Ispanaktaki yüksek lif içeriği sindirim sistemini destekleyebilir.

2. Fasulye

Dünyanın en sağlıklı 10 besini arasında bulunan  fasulye kalbiniz için iyidir, büyük bir kısmı kolestrolü emen çözünebilir lifleri sayesinde, vücudun atardamar duvarlarına yapışabilmesinden önce atmasını sağlar. Çalışmalar, çözünebilir lifte yüksek diyetlerin toplam kolesterolü yüzde 10 ile  15 oranında azaltabildiğini ortaya koymaktadır. Fasulyenin proteini ile birlikte aynı çözünür lif, fasülye kan şekerine faydalı hale getirir. Magnezyumları atardamarları rahatlatır, kanın akmasına ve kan basıncını dengelenmesinde rol oynar. Antitoksidanlar açısından da zengin olan fasulye vücudunuzu serbest radikaller karşı korur.

3. Brokoli

Dünyanın en sağlıklı 10 besini arasında bulunan brokoli sülforafan gibi kükürt bileşikleri sayesinde, bir numaralı kanser önleyicidir. Bu bileşikler, genlerimizin potansiyel olarak kansere neden olan bileşiklere karşı  detoksize eden enzimlerin üretimini artırmaya teşvik eder. Daha fazla brokoli tüketmek ;  göğüs ve akciğer kanserinden mide ve kolon kanserine kadar riskinizi yarıya kadar azaltabilir. Sülforafanın da ülserlere neden olan bakterileri öldürdüğü bulunmuştur. Brokoli, aynı zamanda, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır ve böylece kan basıncınızın yanı sıra kemikleriniz için de yararlıdır. C vitamini ve beta karoten, gözlerinizi kataraktlardan korur ve beyin hücrelerinizi serbest radikallerin hafıza hırsızlık saldırılarına karşı korur.

4. Sarımsak 

Sarımsak, yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Dünyada yemek için bir lezzet olarak kullanılan besin zengini ve düşük kalori bir sebzedir. Birçok hastalık ve duruma karşı savaşabilir.

 • Sarımsak, ‘Allisin’ olarak bilinen bir organosülfür bileşiğinin varlığıyla büyük anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-viral özelliklere sahiptir. Bu bileşik ayrıca kan basıncını dengelemektedir.
 • Günlük sarımsak alımı, kolon kanseri riskini azaltabilir.
 • Sarımsak zararlı LDL kolesterol seviyesini azaltabilir. Kalp krizi riskini azaltır.
 • Yüksek doz sarımsak, vücudunuzdaki antioksidan enzimleri artırabilir. Beyin hastalıklarına ve strese karşı koruma sağlayabilir.
 • Sarımsakta bulunan ‘ajoene’ kimyasalları kan pıhtılarını parçalayabilir. Ayrıca cilt enfeksiyonlarını rahatlatabilir.
 • Kanınızdaki şeker ve insülin seviyesini de düzenleyebilir.

Dünyanın En Sağlıklı Meyveleri 

Özellikle vitamin kaynakları olmaları bakımında meyveler dünyanın en sağlıklı 10 besini arasında yer almaktadır.

5. Yaban Mersin 

Dünyanın en sağlıklı 10 besini arasında bulunan yaban mersini antioksidan bitki pigmentleri – antosiyaninler denilen flavonoidler – kalp hastalığına, kansere ve yaşa bağlı körlüğe ve hafıza kaybına karşı koruma sağlar. Kızılcık kuzenleri gibi, yaban mersini de ; idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi söz konusu olduğunda, bakterilerin mesane duvarlarına yapışmasını engelleyen antioksidan epikateşinler barındırmaktadır. Ayrıca, yaban mersini içindeki lifler kabızlık için güçlü antidotlar barındırmaktadır.

6. Avokado

Avokado sağlıklı bir meyvedir. Bugün bu meyve Meksika, Şili, Dominik Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük miktarda yetiştirilmektedir. Avokadolar; A vitamini, D vitamini, C vitamini, B-6 vitamini, B-12 vitamini, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi birçok önemli mineral ve vitamin bakımından zengindir. Avakado bu içerikleri ile ;

 • Avokadodaki diyet lifi içeriği, obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltabilir.
 • Avokadolardaki yüksek oranda doymamış yağ oranı, kan kolesterol seviyesini azaltabilir.
 • Avokado, alfa-lenolinik asit olarak bilinen en önemli omega 3 yağ asitlerinden birini içerir. Pnömoni, hipertansiyon, kalp hastalıkları riskini azaltır ve kan basıncını düzenler.
 • Avokadolardaki yüksek oranda tekli doymamış yağlar kanınızdaki şeker seviyesini düzenleyebilir.
 • Avokado, karotenoid lutein olarak bilinen güçlü bir antioksidan kaynağıdır.Hafif dejenerasyon ve katarakt sorunlarına karşı koruma sağlar.
 • Avokadodaki yüksek folik asit seviyesi, doğum kusurlarına karşı koruma sağlayabilir.

7.  Elma 

Gevrek ve sulu elmalar dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biridir.  Hem zayıflamak isteyenler açısından hem de sağlıklı bir beslenme açısından elmalar oldukça yararlıdır. Çünkü diyet lifleri, filizotinler, tiamin, riboflavin ve B-6 vitamini açısından zengindir. Ayrıca kalorileri düşüktür. Elmaların sağlık yararları arasında;

 • Elma suyunun düzenli olarak tüketilmesi  Alzheimer riskini azaltabilir ve beyni aktif tutar. Çünkü elma asetilkolin olarak bilinen yüksek düzeyde nörotransmitter içerir.
 • Elmalardaki yüksek lif içeriği Parkinson hastalığına karşı koruyabilir.
 • Günlük elma tüketimi kardiyovasküler faydalar sağlar. Elmalarda bulunan yüksek seviyeli lifler ve polifenollerden bunu size sağlar.
 • Elmalarda çözünebilir lifin bulunması, kanınızdaki kolesterol seviyesini düzenleyebilir. Bu sayede elmalar pek çok kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olurlar
 • Elmanın antioksidan özellikleri bağışıklık sisteminizi geliştirebilir, kataraktları önleyebilir ve astım, kanser ve inme riskini azaltabilir.
 • Elma sirkesi böbrek taşlarına engel olabilir.

Bonus : Ceviz 

MÖ 10000’lere tarihlenen cevizler, dünyada bilinen en eski ağaç yemi olarak kullanılmıştır. Ağırlıklı olarak ABD, Fransa, Romanya ve Çin’de yetiştirilmektedir. Ceviz harika bir sağlıklı besindir ve çok sayıda yararı bulunmaktadır. Cevizin sağlığa yararları;

 • Cevizler üç önemli omega 3 yağ asidi içerir – lenolik asit, alfa-lenolenik asit ve arakidonik asit. Günlük ceviz alımı kardiyovasküler hastalıklar, kolon ve prostat kanserleri, inme ve koroner arter hastalığı riskini azaltır.
 • Cevizde bulunan melatonin, karotenoidler ve ellagik asit gibi kimyasallar, iltihaplanma, yaşlanma ve nörolojik hastalıklar ile antioksidan aktiviteyi azaltabilir.
 • Cevizlerdeki yüksek popifenolik antioksidanlar zararlı serbest radikallere karşı savaşabilir. Bu şekilde cevizler, kardiyovasküler hastalıklar, nörolojik hastalıklar, stres ve pulmoner hastalıklar dahil olmak üzere serbest radikallerin etkisiyle birçok hastalığın şansını azaltabilir.
 • Cevizler manganez, bakır, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi birçok temel mineral içerir. Bu mineraller sindirim sistemini ve sperm oluşumunu geliştirebilir.

Dünyanın En Sağlıklı Yiyecekleri 

Sağlıklı protein ararken en iyi kaynağın hangisi olduğunu bilmek zordur. İşte en iyilerinden bazıları aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

8. Somon 

 • Somon balığı iyi bir vitamin, mineral ve protein kaynağı ile doludur. Diyet listenize eklemeniz gereken en iyi yiyeceklerden biridir. Sadece vahşi doğada yetişen somonlar alınmalıdır.  Çünkü süpermarkette gördüğünüz pembe renkli salmonların çoğu boyaların yoğun olarak kullanılmasının bir sonucudur. Somonların yararları arasında ;
 • Salmonlar iki önemli omega 3 yağ asidi içerir – EPA ve DHA. Bu omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler hastalıklara, beyin hastalıklarına, inflamasyonu ve kan pıhtılarına karşı koruma sağlar.
 • Somondaki DHA omega 3 yağ asitleri ayrıca bağışıklık sisteminizi ve beyin fonksiyonunuzu geliştirebilir.
 • Somonda bulunan ‘calcitonin’ denilen doğal hormon, vücudunuzdaki kalsiyum seviyesini düzenleyebilir. Kemik kütlesini ve yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, somon kemikleri zayıflatan tıbbi bir durum olan osteoartritli insanlar için harika bir besin olabilir.
 • Somondaki D vitamini ve Selenyum vücudunuzdaki insülin düzeyini düzenleyebilir.
 • Somon balıklarında bulunan omega 3 yağ asitleri de göz sağlığı için idealdir. Yeterli somon alımı, kronik kuru göz ve maküler dejenerasyon gibi çok sayıda göz probleminin riskini azaltabilir.
 • Somon ayrıca ruh halinizi ve bilişinizi geliştirmek için harika bir besindir.

9. Tavuk

Tavuk, ucuz ve sağlıklı bir et. Gezen  tavuk mükemmel bir protein kaynağı sağlar.  Beyaz bir et olarak tavuk, genel sağlık üzerinde daha zararlı uzun vadeli bir etkisi olan sığır eti gibi diğer kırmızı etlerden çok daha fazla tüketilebilir.

Tavuğun hazırlanması ve pişirilmesinin ne kadar sağlıklı olduğuna etkisi olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle sıvı yağlar ile kızartmalı tavukların başka riskler yaratabileceğini bilmek de gerekir.

10. Yumurta

Yumurtalar dengeli bir diyete kolayca dahil edilebilecek başka bir protein kaynağıdır. Çok yönlü yararları olmasından kaynaklı, sadece kahvaltıda değil günün her öğününde tüketilmesi gerekir.  Enerji ve kırmızı kan hücreleri için önemli olan riboflavin ve B-12 vitamini gibi vitamin B-2 de dahil olmak üzere diğer vitaminleri içerir. Aynı zamanda kas protein sentezini uyarmak için önemli olan esansiyel amino asit lösinin de iyi bir kaynağıdır.

Yumurtanın sarısı, vitamin ve minerallerin çoğunu içerir. Aynı zamanda, yağ ve kolesterol de içerir, ancak araştırmalar, yumurtaların kalp hastalığı riskini artırmadığını göstermiştir. Orta derecede yağ tüketmek tamamen sağlıklıdır.

Yukarıda aktarılan dünyanın en sağlıklı 10 besini tabiki de değişebilir. Başta da belirttiğimiz gibi besinler size uygun olarak en sağlıklı hallerini almaktadır. Bu açıdan yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa