2'li blokSağlıklı Yaşam

E Vitamini Faydaları ile Eksikliğinde Görülen Şikayetler

E Vitamini Nedir ?  , Günlük E vitamini İhtiyacı  , E Vitamini Faydaları  ,E Vitamini Nelerde Bulunur ?  ,E Vitamini Eksikliği  ,E Vitaminli Yağ 

E vitamini faydaları ve eksikliği için hazırladığımız ayrıntılı yazımızda e vitamini besinlerinden,e vitamini ihtiyacınızı ne kadar olduğundan bahsedeceğiz. Öncelikle  E vitaminin  ne olduğuna bir değinelim ve sizlere aktaralım sonrasında e vitamini günlük ihtiyacı , faydaları ve bulunan besinlerin listesini tablo halinde sunacağız.

E Vitamini Nedir ? 

 

E vitamini , yağda çözünen besin birçok yiyecekte bulunan vitamini grubudur. Formülü ; C29H50O2 olan e vitamininin vücutta, serbest radikallerin neden olduğu hasardan hücrelerin korunmasına yardımcı olan bir antioksidan görevi vardır. Serbest radikaller, bedenlerimizin yediğimiz yiyeceği enerjiye dönüştürdüğü zaman oluşan bileşiklerdir. İnsanlar ayrıca, sigara dumanı, hava kirliliği ve güneşten gelen ultraviyole ışığından kaynaklı  serbest radikallere maruz kalmaktadır . Vücudun ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için E vitamini ihtiyacı vardır, böylece istilacı bakteriler ve virüslerle savaşabilir . Kan damarlarını genişletmeye ve kanın içinde pıhtılaşmaya devam etmesine yardımcı olur . Ek olarak, hücreler birbirleriyle etkileşmek ve birçok önemli fonksiyonu yerine getirmek için e vitaminine ihtiyaç vardır .

Günlük E vitamini İhtiyacı 

 

Yaş Önerilen Tutar
6 aya kadar doğum4 mg (6 IU)
7-12 aylık bebekler5 mg (7.5 IU)
1-3 yaş arası çocuklar6 mg (9 IU)
4-8 yaş arası çocuklar7 mg (10.4 IU)
9-13 yaş arası çocuklar11 mg (16.4 IU)
Gençler 14-18 yıl15 mg (22.4 IU)
Yetişkinler15 mg (22.4 IU)
Hamile   kadınlar15 mg (22.4 IU)
Emziren   kadınlar19 mg (28.4 IU)

E Vitamini Nedir ? E Vitamini Faydaları 

E vitamini açısından zengin gıdaların takviyesi ve tüketilmesinin aşağıdaki sağlık faydalarından bazılarıyla ilişkili olduğu bulunmuştur:

Kolesterolü Dengeler 

 

Kolesterol, karaciğer tarafından yapılan ve hücrelerinizin, sinirlerinizin ve hormonlarınızın düzgün çalışması için vücut tarafından gerekli olan doğal olarak oluşan bir maddedir.  Çalışmalar, E vitamininin bazı izomerlerinin, kolesterol oksidasyonuyla savaşan koruyucu bir antioksidan olarak görev yaptığını göstermiştir.   Bunun nedeni, vücutta serbest radikal hasarları ile savaşabilmeleridir, bu da kolesterol oksidasyonuna yol açar.

E vitamininin tokotrienol izomerleri, kolesterol üretimini / sentezini  kontrol eden bir enzimin aktivitesini azaltma yetenekleri nedeniyle kardiyovasküler sağlığı olumlu etkileyen üç çift bağa sahiptir. Tocotrienol izomerleri ayrıca hücre yapışmasını önleyebilir ve bu nedenle aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatır veya arterlerin sertleşmesini / kalınlaşmasını engelleyebilir .

Serbest Radikallerle Savaşır  

 

Serbest radikaller vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri savaşır ve yıkarlar, bu da kalp hastalığına ve kansere yol açabilir. Bu moleküller vücudunuzda doğal olarak oluşur ve hızlandıklarında veya oksitlediklerinde ciddi hasara neden olabilirler. E vitamini izomerleri, serbest radikal hasarını azaltma , iltihapla mücadele etme ve hücrenizde doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatma ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etme gücüne sahip güçlü antioksidan yeteneklere sahiptir .

Hasarlı Cildi  Onarır 

 

E vitamini, kılcal duvarları güçlendirerek cildinize fayda sağlar ve vücudunuzda doğal yaşlanma karşıtı bir besin görevi görür . Çalışmalar, E vitamininin hem vücudunuzda hem de cildinizde inflamasyonu azalttığını ve sağlıklı ve genç bir cildin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

C vitamini ile E vitamini almak, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt iltihabı ile savaşır ve akne , egzama belirtilerini azaltmada da yararlı olabilir

E vitaminiyle Saç Sağlığı  

 

E vitamini güçlü bir antioksidandır, saçınıza çevresel zararları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca saç derisine dolaşımını da teşvik edebilir. E vitaminli yağ cildinizdeki doğal nemi koruyabilir, bu da saç derisinin kurumasına engeller. Bu yağ aynı zamanda saçlarınızın daha sağlıklı ve taze görünmesini sağlar. Özellikle kuru ve mat gözüküyorsa, saçınıza birkaç damla E vitaminli yağ uygulayabilirsiniz.

Hormonları Dengeler

 

Hormonları dengelemek için doğal olarak çalışan E vitamini, endokrin ve sinir sisteminizi dengelemede çok önemli bir rol oynayabilir. Hormonal dengesizliğin semptomları arasında PMS, kilo alımı, alerjiler, idrar yolu enfeksiyonları, ciltte değişiklikler, anksiyete ve yorgunluk sayılabilir. Hormonlarınızı dengede tutarak sağlıklı  kilonuzu korumayı, düzenli bir adet döngüsünü korumayı ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Alzheimer Hastalığına  Yardımcı Olur

 

Araştırmalar, tokotrienollerin antienflamatuar aktivitelerinin Alzheimer hastalığına karşı korunmalarına katkıda bulunduğunu göstermektedir . E vitamini, orta derecede şiddetli Alzheimer hastalığı veya diğer nörodejeneratif hastalıkları olan kişilerde hafıza kaybının ve fonksiyonel düşüşün kötüleşmesini yavaşlatabilir.

Kanser Riskini Azaltır 

 

E vitamini bazen kanser tedavisi için radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır . Bunun nedeni vücuttaki serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidan olmasıdır. Ayrıca saç dökülmesine veya akciğer hasarına neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.

Fiziksel Dayanıklılığı Artırır 

 

E vitamini fiziksel dayanıklılığınızı arttırmak için kullanılabilir. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki oksidatif stresi azaltabilir.  E vitamini de kas gücünüzü artırabilir. Kan dolaşımını teşvik ederek yorgunluğu ortadan kaldırır ve kılcal damarlarınızı güçlendirir ve hücrelerinizi besler.

Büyüme ve Gelişme için Gebelikte Önemlidir 

 

E Vitamini hamilelik sırasında  bebeklerde ve çocuklarda uygun gelişim için kritiktir çünkü kritik yağ asitlerini barındırmaktadır ve iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olur . Çünkü E vitamini, nörolojik ve beyin gelişiminin erken dönemlerini etkilemektedir ve bu sadece belirli bir dönemde gerçekleşebilir.

E Vitamini Nelerde Bulunur ? 

 

E Vtaimini Kaynakları MGYüzdesi
Buğday tohumu yağı20.3100
Ayçiçeği tohumu7.437
Badem6.834
Ayçiçek yağı5.628
Aspir yağı4.625
Fındık4.322
Fıstık ezmesi2.915
Fıstık2.211
Mısır yağı1.910
Ispanak1.910
Brokoli1.26
Soya fasulyesi yağı1.16
Kivi1.16
Mango0.74
Domates0.74
Ispanak0.63

 

E Vitamini Eksikliği 

 

E vitamini eksikliği  durumunda ;

 • Kas güçsüzlüğü ve kararsız yürüyüş
 • Kas kütlesinin kaybı
 • Kardiyak aritmi
 • Görsel alanınızın daralması dahil olmak üzere görme sorunları; anormal göz hareketleri; körlük ve bulanık göre
 • Karaciğer ve böbrek problemleri meydana gelebilmektedir.

E vitamini yaşam boyunca önemlidir, ancak hamilelik sırasında eksikliği özellikle hem anne hem bebek sağlığı açısından kritik önemdedir.  vitamin E eksikliği olan bebekler, bağışıklık ve görme problemleri için artmış risk altındadırlar. Hamilelikte vitaminin E eksikliğiniz de düşük yapma riskinizi arttırır. Çalışmalar ayrıca E vitaminini eksikliğinin daha yüksek kanser ve kalp hastalığı riski ile ilişkili olma eğiliminde olduğunu da ortaya koymuştur.

Bu gibi durumlarda doktorunuza danışarak E vitamini kapsulleri ve ampulleri alabilir  veya E vitamini içeren kaynakları daha fazla tüketebilirsiniz.

 

E Vitaminli Yağ 

 

E vitaminli yağ, doğrudan cilde uygulandığı için E vitaminli takviyelerinden farklıdır. E vitaminli yağ, birçok cilt bakım ürününde bir bileşendir; özellikle yaşlanma karşıtı faydaları olduğu bilinmektedir.  E vitaminli yağın faydaları öncelikle kozmetiktir ve sınırlı bilimsel  araştırmaya sahiptir. E vitaminli yağ  kullanmadan önce bir doktora veya cilt bakımı uzmanına danışmanız doğru olacaktır. E vitaminli yağ faydaları arasında ;

 • Cildi nemlendirmektedir.
 • Yara iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cilt kanseri önlemektedir.
 • Cilt kaşıntısını azaltmaktadır.
 • E vitaminli yağ, egzama veya atopik dermatit ile ilişkili kuruluk, kaşıntı ve dökülmeyi hafifletebilir .
 • Sedef hastalığına karşı topikal E vitaminli yağ kullanımı psoriazis semptomlarında bir azalmaktadır.
 • Yara izi görünümünü önleme veya en aza indirmek için kullanılır.
 • İnce çizgileri ve kırışıklıkları önleme veya tedavi etmede etkilidir. Kuru ciltler, iyi nemlendirilmiş cilde nazaran daha fazla buruşma eğilimi gösterir. E vitaminli yağın  nemlendirici faydaları, cildin daha genç ve daha az buruşuk görünmesine yardımcı olabilir.
 • Güneş yanığı önlemek adına kullanılmaktadır.
 • E vitaminli  yağ  tırnaklarda meydana gelen ; soyulma, çatlama ve sararmaya neden olan rahatsızlıkları önleyebilir.

 

E vitaminin önemi yukarıdaki yazımızdan anlaşılmaktadır ve mutlaka besinlerden ve gerekirse takviye olarak alınmaktadır. E  vitaminli yağ gerekli durumlarda topikal olarak kullanılmalıdır. Sizlere bu yazımızda sağlık açısından faydalı olduğumuzu umuyoruz. Yorum kısmına sorularınızı sorabilir, düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa