CarouselSağlıklı Besinler

En Sağlıklı Besinler Hangileridir?

Doğal ve Sağlıklı Besinler ,Resimli En Sağlıklı Besinler ,Kuru Yemişler ,Sebzeler ,Balıklar ,Kahverengi Pirinç ,Yulaf ,Quinoa ,Baklagiller ,Süt ve Süt Ürünleri ,Doğal Yağlar ,Elma Sirkesi ,Bitter Çikolata

En sağlıklı besinler arasında sizlere sunacağımız gıda maddelerini ; meyveler ,sebzeler , yumurta, süt ürünleri , balık ve diğer baklagiller olarak ayıracağız. Hepsinden bazı örnekler vererek tüm sorularınızı cevaplamış olacağız. İyi okumalar.

Doğal ve Sağlıklı Besinler 

Meyveler  dünyanın en sağlıklı besinleri  arasındadır. İnanılmaz olmaları  şaşırtıcı değildir. Meyvelerin diyete dahil edilmesi de çok kolaydır, çünkü çok az hazırlık gerektirirler.

 • Elma :  Elma lif, vitamin C ve çok sayıda antioksidanlar yüksektir. Elma çok doyurucu ve yemekler arasında kendinizi aç bulursanız aperatifler olarak mükemmeldir.
 • Avokado: Avokadolar çoğu meyveden farklıdır, çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doldurulurlar. Onlar kremsi, lezzetli ve lif, potasyum ve C vitamini bakımında yüksektir.
 • Muz:  Muzlar dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. B6 vitamini ve lif bakımından  da yüksektir. Muz rahat taşınabilir.
 • Yaban mersini:  Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyanın en güçlü antioksidan kaynakları arasındadır.
 • Portakal: Portakallar C vitamini içeriği için iyi bilinir. Ayrıca lif, antioksidanlar ve tadı inanılmaz derecede yüksektir.
 • Çilek:  Çilek besleyici ve düşük karbonhidrat ve kalori .kaynağıdır.   C vitamini, lif ve manganez ile yüklüdürler.

En Sağlıklı Besinler Hangileridir?Diğer sağlıklı meyveler arasında ; kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon , mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu bulunmaktadır.

Resimli En Sağlıklı Besinler 

 • Yumurta : Yumurtalar gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. Daha önce kolesterol düzeyinin yüksek olmasından dolayı önerilmekteydiler, ancak yeni çalışmalar mükemmel derecede güvenli ve sağlıklı olduklarını göstermektedir.
 • Kırmızı Et: Bütün etlerin zararlı olduğu bir efsanedir. İşlenmemiş, hafif pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en sağlıklı ve besleyici gıdalardan biridir. Yağsız sığır eti, varolan en iyi protein kaynakları arasındadır ve yüksek oranda demir ile yüklüdür. Düşük karbonhidrat diyeti kullanıyorsanız , yağlı kesimleri seçmek iyidir . Kuzular genellikle Omega-3 yağ asitlerinde yüksek olmaktadır.
 • Tavuk  :  Tavuk göğsü kalori bakımından düşüktür. Fakat protein bakımından oldukça yüksektir . Birçok besin maddesinin büyük bir kaynağıdır.

Kuru Yemişler

Yağ ve kalorilerde yüksek olmasına rağmen, çalışmalar fındık ve diğer kuru yemişlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.   Bu yiyecekler, magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere pek çok insanın yeteri kadar alamadığı önemli besin maddeleri ile doludur.

 • Badem:  Badem  E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile yüklüdür. Çalışmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlık için etkileyici faydalar sağladığını göstermektedir.
 • Chia Tohumları: Chia tohumları , en sağlıklı besinler arasındadır. 28 gram chia tohumunda ;  magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinler için önerilen alımların büyük bir bölümünü içerir.
 • Hindistancevizi:  Hindistancevizi, orta zincirli trigliseritler adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri barındırmaktadır.
 • Ceviz:  Cevizler oldukça besleyicidir ve lif ve her çeşit vitamin ve mineral ile yüklenir .
 • Fıstık: Fıstık  inanılmaz derecede lezzetlidir , besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Bazı çalışmalar, fıstıkların kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Sebzeler 

Kalori için , sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynağıdır.  Çok çeşitli seçenekler mevcuttur ve her gün birçok farklı sebze türü yemek en iyisidir.

 • Kuşkonmaz:  Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde düşüktür, K vitamini ile yüklüdür.
 • Patates:  Patates dünya çapında çok popüler bir yemektir. Potasyum ile doldurulurlar ve C vitamini dahil olmak üzere ihtiyacımız olan hemen hemen her besin maddesini içerirler.
 • Biber: Kırmızı biber, sarı ve yeşil de dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir.  Biberler Antioksidan ve C vitamini kaynağıdır.
 • Brokoli:  Brokoli, hem ham hem de pişmemiş lezzetleri barındırmaktadır, turpgillerden familyasına ait bir sebzedir. Brokoli lif, K vitamini ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve diğer sebzelere kıyasla iyi bir miktar protein içerir.
 • Havuç:  Havuç popüler bir kök sebzedir. Son derece lezzetli ve gevrektir. Havuç  lif ve K vitamini gibi besinler ile doludur. Havuç çok sayıda faydası olan karoten antioksidanlar bakımından da çok yüksektir.
 • Karnabahar:  Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Her türlü sağlıklı yemek tarifini yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına oldukça lezzetlidir.
 • Salatalık:  Salatalık, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur . Bununla birlikte, K vitamini dahil olmak üzere küçük miktarlarda çok sayıda besin içerir.
 • Sarımsak:  Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allisin içerir.
 • Kale:  Kale son yıllarda iyi bir sebepten dolayı çok popüler olmuştur. K vitamini, C vitamini, lif ve diğer bazı besin maddelerinde inanılmaz derecede yüksektir. Salata ve tariflere doyurucu bir gevrek eklemek mükemmeldir.
 • Soğan:  Soğanların çok güçlü bir tadı vardır ve tariflerde kullanım için çok popülerdir. Sağlığa yararlı olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşen içerirler.
 • Domates:  Domatesler  genellikle bir meyve olarak sınıflandırılsa da, genellikle bir sebze olarak kategorize edilir. Potasyum ve C vitamini gibi yararlı vitamin ve mineraller barındırmaktadır.

Balıklar 

Balık ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici  gıdalardır.  Özellikle omega-3 yağ asitleri ve iyot, çoğu insanın yetersizlik yaşadığı iki besin bakımından zengindirler.  Çalışmalar, balık tüketen insanların daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı , bunama ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

 • Somon:  Somon, mükemmel tadı , protein ve Omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan yağlı bir balık türüdür. Ayrıca vitamin D içerir .
 • Sardalyalar:  Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalar arasında bulunan küçük yağlı balıklardır . İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunluğunu içerir.
 • Kabuklu Deniz  Ürünleri : Kabuklu deniz hayvanları çok sık yenilmez, bu utanç verici bir durumdur çünkü neredeyse tüm diğer besinlerden daha fazla besin içerir.  Yenilebilir kabuklu deniz hayvanlarında istiridye, yumuşakça ve midye bulunur.
 • Karides:  Karides, denizde bulunan bir hayvan türüdür. Yağ ve kalori bakımında düşüktür ancak protein bakımından yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinlerle doludur.
 • Alabalık:  Alabalık, somona benzer lezzetli yağlı balıklardan başka bir türdür.
 • Tuna: Tuna, Batı ülkelerinde çok popülerdir ve yağ ve kalorilerde düşük olma eğilimi gösterir, ancak protein bakımından da yüksektir. Kalorileri düşük tutarken, diyetlerine daha fazla protein eklemesi gereken mükemmel insanlardır.

Kahverengi Pirinç

 

Pirinç en eski tahıl tahıllarından biridir ve şu anda dünyadaki insanların yarısından fazlası için temel bir gıdadır. Kahverengi (tam tahıl) pirinç, lif, B1 vitamini ve magnezyumun iyi bir miktarı ile oldukça besleyicidir.

Yulaf

 

Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Besin maddeleri ile yüklüdürler ve ayrıca sayısız yararları olduğu gösterilen beta-glukanlar adı verilen güçlü lifler içerirler.

Quinoa 

 

Quinoa, son yıllarda sağlık bilinci olan kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir . Elyaf ve magnezyum gibi besin maddelerinde yüksek olan lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda bitki bazlı bir protein kaynağıdır.

Baklagiller 

Baklagiller son yıllarda kilo vermek için çokça tercih edilen sağlıklı besinler arasındadır.   Baklagillerin besin maddelerini, sindirime ve besin maddelerinin emilimini engelleyebilecek maddeler içermesi doğrudur. Ancak, bu anti-besinler, yemekten önce baklagillerin ıslatılması ve uygun şekilde hazırlanmasıyla ortadan kaldırılabilir.

 • Fasulye : Çalı fasulyesi veya ayşe kadın olarak da adlandırılan yeşil fasülye, kuru fasülyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.
 • Mercimek:  Mercimek en sağlıklı besinler arasında bulunan  popüler bir baklagildir. Elyafta yüksektir ve bitki bazlı proteinin en iyi kaynakları arasındadır. Mercimek ayrıca lezzetli tadı ile çok doyurucu bir yapıya sahiptir.

Süt ve Süt Ürünleri 

 

Birçok insan süt ürünlerini es geçmez. En sağlık besinler arasında bulunmaktadır. Anne sütü içerek yaşama başladığımız unutulmamalıdır.   Tam yağlı süt ürünleri en iyisi gibi görünmektedir ve çalışmalar en fazla yağlı süt tüketen kişilerin obezite ve tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

 • Peynir:  Peynir inanılmaz derecede besleyicidir ve tek bir dilim, tüm bir bardak sütle aynı besinleri içerir. Ayrıca yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.
 • Tam yağlı süt:  Tam yağlı sütler vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlarda çok yüksektir. En iyi kalsiyum kaynaklarından biridir.
 • Yoğurt:  Yoğurt , kendisine canlı bakteriler ekleyerek fermente edilen sütten yapılır. Dost probiyotik bakterilerin ek faydaları dışında, sütle aynı sağlık etkilerine sahiptir.
 • Tereyağ:  Ot ile beslenen ineklerden elde edilen tereyağı , çok önemli K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesinde barındırmaktadır.

Doğal Yağlar 

 

Hindistan Cevizi Yağı:  Hindistan cevizi yağı , orta zincirli trigliseritler adı verilen güçlü yağ asitleri ile yüklenir. Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalığı için yararlı olabilir ve karın yağ kaybetmenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Sızma Zeytinyağı:  Sızma zeytinyağı , dünyadaki en sağlıklı yağdır. Kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları ile antioksidanlar  bakımından  yüksektir . E vitamini kaynağıdır ve en sağlıklı besinler arasında bulunmaktadır.

 

Elma Sirkesi 

Elma sirkesi doğal sağlık bakımında  inanılmaz derecede popülerdir. Çalışmalar, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir . Salata soslarında kullanmak ve yemeklere lezzet katmak harika bir üründür. Doğal aldığınıza emin olmanız gerekir.

Bitter  Çikolata 

Sadece bu listede en lezzetli olanı herhalde bitter çikolatadır, aynı zamanda en sağlıklı besinler arasında bulunmaktadır. Bitter çikolata, lif ve magnezyum ile yüklüdür ve var olan en güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.

 

Yukarıda aktarılan en sağlıklı besinler arasında istediğinizi seçebilir ve öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Aslında doğal olan şeyin sağlıklı olduğu son derece açıktır. Yazımızı yararlı buluyorsanız sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilir, aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm bayi smm ana bayi wso shell hacklink hacklink paketleri hacklink nedir hacklink panel

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Halıları Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat istanbul Evden Eve Nakliyat istanbul Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis taşıma ofis taşımacılık ofis taşımacılığı istanbul ofis taşımacılığı taşıma yurtiçi evden eve nakliyat evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi nakliyat içel Evden Eve Nakliyat Mersin Evden Eve Nakliyat

çiğköfte çiğköfte bayiliği çiğköfte bayilik promosyon promosyon ürünleri promosyon şapka prefabrik prefabrik evler

hack forum hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm bayi smm ana bayi wso shell hacklink hacklink paketleri hacklink nedir hacklink panel

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Halıları Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat istanbul Evden Eve Nakliyat istanbul Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis taşıma ofis taşımacılık ofis taşımacılığı istanbul ofis taşımacılığı taşıma yurtiçi evden eve nakliyat evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi nakliyat içel Evden Eve Nakliyat Mersin Evden Eve Nakliyat

çiğköfte çiğköfte bayiliği çiğköfte bayilik promosyon promosyon ürünleri promosyon şapka prefabrik prefabrik evler