Cilt & BakımManşetSon Eklenenler

Bakım Uygularken Yapılan En Yaygın Cilt Bakımı Hataları

Cilt Bakımı Hataları Listesinde İlk Sıra; Sıkılan Sivilceler,Makyaj Malzemelerin Temizliği,Makyaj ile Uyumak ,Güneş Kremi Kullanmayı Unutmak ,Cilt Yapısına Uygun Ürünler Kullanmamak ,Fazla Cilt Peelingi Yapmak ,Yeterince Su İçmemek ,Uyku Eksikliği ,Cilt Bakımı Hataları : Yanlış Diyet

Kadınlar ve erkekler ciltlerine özenle bakarlar. Bakım yaparken kulaktan dolma bilgilerle yapılan bir takım cilt bakımı hataları bulunmaktadır. Bizlerde bunlara değinerek sizin için yararlı bir yazı oluşturmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Cilt Bakımı Hataları Listesinde İlk Sıra; Sıkılan Sivilceler

En yaygın cilt bakımı hatalarından biri yüzde, burun bölgesinde ya da çenede oluşan sivilcelerin ya da siyah noktaların sıkılmasıdır. Sıkılma işleminden sonra her ne kadar sivilce ya da siyah nokta çıkmış gibi görünse de, aslında daha fazla bir kısmı cildin iç tabakasında kalır ve bir süre sonra aynı bölgeden tekrar çıkar.

Sıkma işlemi esnasında cilt hasar görür. Kabuk bağlar, morarır ya da kabarır. Bu yüzden o bilgenin mikrop kapma olasılığı daha fazladır. Yara oluşması ve sivilce izi kalmasının en büyük nedeni arasında ise sivilcelerin ve siyah noktaların sıkılması bulunmaktadır. Tüm bu olumsuzluklardan ötürü bir dermatologa başvurmak en sağlık karar olacaktır. Eğer değir bir kist çıkarılmaya çalışıyorsa durum daha kötü olur. Ancak yinede kendiniz sıkmak isterseniz bu amaç için üretilen cihazlardan yararlanmakta fayda var.

Makyaj Malzemelerin Temizliği

Makyaj Malzemelerin TemizliğiMakyaj fırçaları ve aplikatörlerin temizliği ise oldukça önemli. Kişisel olan bu ürünleri sadece siz kullandığınız için temizleme gereği duymayabilirsiniz. Ancak fırça içerisinde biriken bakteriler zaman içerisinde mikroba dönüşerek cildinizde bulunan gözeneklere yerleşebilirler.

Kirli bir fırça veya aplikatör makyajın yeteri kadar güzel olmasını engeller. Çünkü içleri farklı renkler ile dolu olduğu için yeni rengin tam çıkmasına imkân vermez. Sonuç olarak makyajınız istediğiniz gibi olmayabilir. Cilt temizliği ve daha bir makyaj için makyaj malzemeleri temizliği çok önemlidir.

Makyaj ile Uyumak 

Makyaj ile uyumak bir çok insanın yapmakta olduğu cilt bakımı hataları arasında bulunmaktadır.  Yapmak istediğiniz yorgun bir gün sonrası yatağa girip uyumaya başlamak isteği olduğunu biliyoruz, ama makyajındaki hasarın uyuduğunuz zaman  vereceği cilt zararları vardır.

Gün boyunca makyajlı gezmeniz, serbest radikalleri çeker, bu serbest radikaller, cildimizdeki kolajen üretimini bozar ve esasen yaşlanma sürecini hızlandırır ve cildimiz donuklaştırı ve susuz hale gelir. Cildimiz uyurken çalışır, taze ve ışıltılı görünmemize yardımcı olan yeni ve sağlıklı ürünler üretmek için cilt hücrelerimizi yeniler ve onarır. Bu düşünceyle, cildinizde bir makyaj tabakanız varsa, bu hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını çok zorlaştırırsınız. Yatmadan önce bundan kaynaklı makyajı temizlemeniz gerekmektedir.

Güneş Kremi Kullanmayı Unutmak

Güneş Kremi Kullanmayı UnutmakHepimiz tüm yıl boyunca güneş koruyucu sürmemiz gerektiğini biliyoruz , ama neden tam olarak buna ihtiyacımız olduğunu kavrayamıyoruz. UVA ve UVB gibi güneş ışınlarından korunmak için SPF’yi günlük olarak uygulamamız gerekiyor. Bunlar güneşten gelen ve cildimiz üzerinde etkili olan radyasyon formlarıdır ve erken yaşlanmaya neden olabilirler. Bir SPF’li güneş kremi kullanarak cildi tehlikeli ışınlardan korumalı ve güneş lekeler, yaşlanma durumları ve cilt kanseri gibi ciddi durumlardan korunmalıyız.

Cilt Yapısına Uygun Ürünler Kullanmamak

Herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır. En yakın arkadaşınız da olsa ya da kız kardeşiniz yine cilt yapınız farklı olacaktır. Bu yüzden kendi cilt yapınıza uygun ürünler kullanmalı ve mutlaka bir dermatoloğa danışmalısınız. Bir ürünü marka olduğu ya da çok satıldığı için kullanmak doğru değildir.

Cilt tipi bazı kişilerde yağlı, bazılarında kuru, bazılarında ise karmadır. Cildiniz kuru bir yapıya sahip ise ve yağlı ciltler için olan bir ürün kullanılıyor ise doğru sonuçları almak oldukça güçleşir.

Fazla Cilt Peelingi Yapmak

Cildin peelingi cildin yenilenmesine olanak tanıyan bir işlemdir, cilt hücrelerimiz sağlıklı cilde dönüşmesine yardımcı olur. Fakat fazla peeling kullanmak cildin yenilenme şansını elinden almaktadır. Bu da cildin hassasiyeti ile sonuçlanabilir ve kızarıklığa ve bazı durumlarda cildimizdeki yaralara neden olabilir.

Hepimiz cildimizi pul pul dökmeliyiz, ama sadece haftada bir veya iki kez, bu, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin nefes alma şansı verir. Ancak bunun daha fazla yapılmaması gerekir. Özellikle cilt izleri, sivilce izleri, yara izleri, faça izleri gibi izlerin geçirilmesi için kullanılan TCA, glikolik asit gibi peelinglerden sonra cildimizi dinlendirmeliyiz.

Yeterince Su İçmemek

Yeterince Su İçmemekSu vücudumuzun da cildimizinde temel yapı taşıdır.  Su vücutta nemi tutar ve cildinizi nemlendirir ve esnek tutmak için mükemmeldir. Doğal olarak iştahı bastırır ve vücudun depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı olur. Su alımındaki artış, yağ birikimini azaltır ve bunun tersi de geçerlidir. Günde altı ile sekiz bardak su içilmesi sağlıklı yaşam için gereklidir.

Uyku Eksikliği 

En iyi cilt koruma yöntemleri arasında uyku düzeni bulunmaktadır Uyku eksikliği cilt bakımı hataları arasında bulunmaktadır. Yaşlanma karşıtı sırlardan biri de uykunuzu tam almanızdır. Bundan kaynaklı bu değerli saatler boyunca hücrelerimizin hasarları onardığı için hayati önem taşımaktadır.  Güzelliğiniz için düzenli uyumaya çalışın, ideal uyku süresi ise 8 saattir.

Cilt Bakımı Hataları : Yanlış Diyet 

Eskiden insanların cildi güzeldi ve bu kadar kozmetik ürünü yoktu. Bugün ise çok fazla kozmetik ürünü var ama insanların ciltleri eskisine oranla düzgün değil.  Ne yediğimiz, cildimizin görünüşü ve hisleri üzerinde etkili olabilir. Sağlıklı bir şekilde yemek yapmak şiddetle tavsiye edilir ve gerçekte sağlıklı ve dengeli bir beslenme, iç organlarınızın iyi işlev görmesine yardımcı olur ve cildiniz elbette vücudumuzun en büyük organı olarak bu sağlıklı işleyişe ayak uydurmaktadır. Diğer yandan diyette yapılan hatalar arasında fast-food beslenme vb. gibi endüstriyel gıdalar kullanma cildimizi daha kötü duruma sokabilmektedir.

Tabiat ana’dan  yüksek C vitamini içeriğine sahip olan, mütevazi turunçgiller cildiniz bakımında çok önemlidir. Ve özellikle sigara içen bireylerin meyve yememesi durumlarında ciltte sarkmalar, kırışıklıklar ve bir dizi sorun meydana gelmektedir. Cilt bakımı için C vitamini  bileşen olarak, cilde parlaklık kazandıracak, elastin liflerini sertleşmeye karşı koruyacak ve anti-oksidant ve güçlü bir serbest radikal temizleyici olarak  görev yapacaktır.  C vitamini kan damarı duvarlarını korur ve güçlendirir ve melanin üretim sürecinin bir parçası olan Tyrosinaise üzerinde derin bir etkiye sahiptir, bu da melanin üretimini azaltarak deri yüzeyinde pigmentasyonu bile ortadan kaldırır. C vitamini dışında , A vitamini ve B grubu vitaminlerinin de eksikliği ciltte sıkıntılar yaratabilmektedir. Kısacası cilt bakımı hataları arasında  A, C, E ve B vitaminlerini eksik almak. Ayrıca cilde gerekli olan potasyum, demir, çinko ve bakır dahil olmak üzere cilt mükemmelleştirme eser elementleri ve mineralleri sağlamamak ve devamlı fast food ürünler tüketmek bir hata olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüylerin Yok Edilmesi

Tüylerin yok edilmesi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Ağda ya da jiletler almak bunlardan en çok kullanılanıdır. Jilet cilt bakımı hataları listesinde bulunmakla birlikte tüylerden kurtulmanın da en hızlı yöntemdir. Ancak jilet kullanırken kullanılan sabun cildi kurutur ve tahriş olmasına neden olur. Bunları engellemek için jilet ile tıraş olunurken mutlaka kadınlar için üretilen tıraş jelleri ya da kremleri kullanılmalıdır. Cilt iyi nemlendirilmelidir ve sağlıklı doku tahriş edilmemelidir.

Cilt bakım hataları tabiki bunlar ile sınırlı değildir. Her kadın ve erkeğin cilt bakımında kişisel tercihleri vardır ama yukarıdaki genel hatalara bakarak en azında bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz,  yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa