DiğerleriÖne çıkanlarSağlık Rehberi

Enerji İçecekleri Kilo aldırır mı, Kalp Krizine Yol Açar mı ?

Enerji İçecekleri Nedir ? , Enerji İçecekleri Fazla Tüketilirse ! ,Enerji İçeceklerinin Zararları

Daha çok sporcular ve atletlerin tükettiği zannedilen ama reklam amacı ile bunların gösterilmesi sağlanan enerji içecekleri hakkında size bilgi vereceğiz.

Enerji İçecekleri Nedir ? 

Enerji içecekleri, taurin (bir amino asit), kafein içeren alkollü olmayan içecekler olarak tanımlanabilir. Vitaminler ve bazen ginseng gibi diğer içerikler barındırmaktadır. Sağlık yararına sahip olduğu düşünülen ve genellikle uyarıcı olarak kullanılan bir bitki köküdür.  Ayrıca sıklıkla yüksek düzeyde şeker içerirler. 500ml enerji içeceklerinde  porsiyon başına 78 gr şeker bulunmaktadır. Bazılarında daha az veya biraz daha fazla bulunabilir.

Enerji içecekleri kalp fonksiyonu ve kan basıncındaki zararlı değişikliklere neden olabilmektedir.  B Lood basınç enerji içecekleri içtikten sonra altı saat boyunca önemli ölçüde daha yüksek olmaktadır. Enerji içecekleri içenler de iki saat sonra daha yüksek QT aralığına sahip olmaktadır . QT aralıkları kalp atışları arasındaki süreyi ölçer (eğer çok uzunsa aritmi, yaşamı tehdit edebilecek anormal kalp ritmine neden olabilir).   Bir enerji içeceğine içtikten sonra tüm etkiler 15 dakika ile 45 dakika içinde hissedilebilir; bu da kısa süreli artan konsantrasyon ve uyanıklığa neden olur. Bir saat içinde, tüm kafein tamamen emilir ve bu da karaciğere kan emici şekerle sonuçlanır. Kafeinin etkilerini yitirmeye başladığında kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüş yaşamanız daha olasıdır. Enerjide düşüklük  ve yorgun   hissetme ile sonuçlanır.

Enerji İçecekleri Fazla Tüketilirse ! 

Enerji İçecekleri Fazla Tüketilirse ! Çok miktarda enerji içeceği tüketmek, kan dolaşımınızdaki aşırı miktarda kafein nedeniyle çarpıntı, yüksek tansiyon ve bulantı ve kusma gibi potansiyel riskler meydana getirmektedir. Bazı enerji içeceklerinde yüksek şeker içeriği nedeniyle, kilo alımına neden olmaktadır ve bununla birlikte yüksek tansiyon ve diyabet tipi 2 gibi kiloyla ilgili tıbbi rahatsızlıkların artması riski ortaya çıkmaktadır.

Enerji İçeceklerinin Zararları 

Enerji içecekleri zararları hakkında aşağıdaki olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir.

Kardiyak Arrest 

Altta yatan kalp rahatsızlığı olanlar birkaç enerji içeceğinden sonra kalp krizi geçirebilir. Enerji içecekleri veya kafeinleri içmeden önce, kalbinizin sağlıklı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Enerji içeceklerinin, bazı kalp rahatsızlıklarıyla bazılarına zararlı olabilecek daha güçlü kalp kasılmalarına neden olduğunu göstermektedir.

Baş Ağrısı 

Çok fazla enerji içeceği kafein yoksunluk belirtilerinde ciddi baş ağrısına yol açabilir . Günlük olarak aldığınız kafein miktarını değiştirmek daha sık baş ağrısına neden olabilir.

Anksiyete

Adenosin reseptörlerinde 2 farklı genetik varyasyona sahip olanlar, enerji içecekleri gibi kafeinli içecekler tüketirken artan bir endişe duymaya eğilimlidirler. Daha büyük dozlarda kafein, tam panik ataklara neden olabilir.

Uykusuzluk

Enerji içecekleri insanları uyanık tutmak için iyi çalışmaktadır ancak istismar edildiğinde, bazı kişilerin uykularını tamamen kaçmasına ve uyku dengesinin bozulmasına neden olabilirler. Bu uykusuzluk , işlevsellikte bozulmaya sebep olur ve diğer yoğun konsantrasyonlu görevleri yürütmek veya gerçekleştirmek için tehlikeli olabilir.

Tip 2 Diyabet

Birçok enerji içeceği içresinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Bu durum da nihayetinde tip 2 diyabetlere yol açan pankreastaki insülin üreten hücreleri yıpratabilirler.

İlaç Etkileşimi

Enerji içeceklerindeki bazı bileşenler, özellikle depresyon için alınan ilaçlar başta olmak üzere reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Bundan kaynaklı herhangi bir ilaç kullanılıyorsa enerji içeceği içilmemelidir.

Bağımlılık

İnsanlar kafein ve enerji içeceklerine bağımlı hale gelebilir. Özellikle çocuklarda bu durum daha fazladır.  Bu, her gün birkaç enerji içeceği almak zorunda  kalmanıza ve  enerji içecekleri almadığınız, içmediğiniz zamanlarda strese neden olabilir. Diğer yandan kafein yüksek alan gençlerde tehlikeli risk almaya daha yatkın olduğunu göstermiştir Bu, yaralanma veya yasal sorunlara neden olabilir.

Sinirlilik

Enerji içeceklerinden çok fazla kafein, bazı insanların sinirlenmesine  ve endişe etmesine neden olur. Bu, gerekli görevleri yerine getirmeye müdahale edebilir veya duygusal sorunlara neden olabilir. Bu çalışma , kafeinin kaygıyı nasıl artırabildiğini göstermektedir.

Kusma

Çok fazla enerji içeceği kusmaya yol açabilir. Bu, sık sık dehidrasyona ve asit erozyonuna ve özofagusa neden olur.

Alerjik Reaksiyonlar

Enerji içecekleri içerisindeki birçok bileşenlerden dolayı, minör kaşıntıdan hava yolu daralmasına kadar reaksiyonlar meydana gelebilir.

Yüksek Kan Basıncı

Enerji içecekleri gibi kafeinli ürünler, bir kişinin kan basıncını yükseltebilir. Normal kan basıncına sahip olanlar için bu durum o kadar da tehlikeli  değildir, ancak zaten yüksek tansiyonu olanlar, kısa sürede çok fazla enerji içeceği içerek , inme ve hipertansiyonla ilgili diğer sağlık sorunlarına maruz kalabilirler.

Niasin Doz Aşımı

Nasin (Vitamin B3) çoğu enerji içeceğine zarar vermeyen seviyelerde bulunmaktadır ve hatta terapötik olabilir. Ancak, bir kişi Niasn içeren ek takviyeleri alıyorsa, bu takviyelere ek olarak enerji içecekleri tüketirken vitamin B3 ‘ü  aşırı doz almasına neden olabilir. Semptomlar arasında; cilt kızarması, baş dönmesi, hızlı kalp atım hızı, kusma, kaşıntı, gut ve ishal bulunmaktadır.

Stres Hormonu Salımı

Enerji içeceklerinin  240 mg’lık bir versiyonunun stres hormonu salımının artmasına neden olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda enerji içeceği içen katılımcıların ortalama norepinefrin seviyesi% 74 artarken, plasebo sadece% 31’lik bir artışa neden olmuştur.

Enerji içecekleri yerine günümüzde sağlıklı yollardan enerjik kalmanın ve uykusuzluk ile başa çıkmanın yolları vardır. bu yollar sizin için daha güvenlidir. Bundan kaynaklı enerji içeceğinin size zararlarından ve yan etkilerinden bahsettik. Umarım işinize yaramıştır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa