Sağlıklı Besinler

Faydalı Olan 12 Kuru Yemiş

Kuru Yemişler ve Kuru Meyveler , Kuru Yemiş İsimleri ve Yararları , Kuru Meyveler

Kuru yemiş ve kuru meyveler  bizim yaşamımızı daha sağlıklı kılmak adına önemlidir. Bizlerde sizlere kuru yemişler ve kuru meyveler hakkında bilgi vererek faydaları konusunda bilgilendirme yapacağız. Bu sayede hangi kuru yemişin ne işe yaradığını bileceksiniz.

Kuru Yemişler ve Kuru Meyveler 

Çoğumuz çalışırken ve hafızamızı geliştirmek için veya kahvaltı için birkaç bir avuç kuru yemiş yemekteyiz . Bunu aslında bir atıştırmalık olarak düşünsekte sağlık açısından kuru yemiş ve kuru meyvelerin bir çok yararı vardır.  Anneler ve anneanneler, sütü ilave edip küçük çocukları beslemek adına verdikleri  kuru meyvelerin bir kombinasyonu boşuna değildir. Bunlar, küçük çocuklar için sağlıklı  kilo alımı ve bağışıklığı arttırma amacı ile yapılmaktadır  . Badem, ceviz, fındık, kuru kayısı , kuru üzüm gibi kuru meyveler ve kuru yemişler geleneksel olarak besin elementleri olarak bilinirler. Ancak, şekerlenmiş meyvelerle karıştırılmamalıdırlar. Aşağıda sizlere kuru yemişlerden ve kuru meyvelerden oluşan bir liste verilecektir. Bunları tüketirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Günlük olarak 50 gram herhangi bir kuru yemiş son derece yararlıdır. Ötesi kilo almanıza neden olur ve sizi rahatsız eder. Özellikle kuru meyvelerin çok tüketilmesi ishal gibi sorunlara neden olabilmektedir. 

Kuru Yemiş İsimleri ve Yararları 

Kalp sağlığınızdan, sindirim sisteminizin dengelenmesine , mide sorunlarınızın geçirilmesinden kan şekeri düzeylerinizi kontrol etmenize yardımcı olan, sizi tok tutan ve kilo vermenizi sağlayan , yağları ile saç ve cilt bakımında kullanılan ve ayrıca tüketildiklerinde de bu faydaları sağlayan kuru yemişler arasında en yararlı olanları aşağıdadır.

Badem 

Kuru Yemişler ve Kuru Meyveler 

En çok tüketilen kuru yemiş  olan bademlerin, farklı yaş gruplarındaki insanlar için birçok sağlık yararı vardır. İşte her gün bir avuç badem yediğinizde hangi sağlık yararlarından faydalanacağınız aşağıdadır. Bademler;

 • Tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini  barındıran bademler, sağlıklı kolesterol düzeylerinin korunmasında yardımcı olurlar . Magnezyum ve potasyumun varlığı da normal kan basıncını ve kalp işlevini sürdürmeye yardımcı olur.
 • Bademlerde bulunan yüksek diyet lifi, proteinler ve iyi yağlar sizi daha tok kalmanızı sağlayarak  kilo vermenizi sağlar.
 • Uzmanları, badem tüketiminin ve içeriğinde   tekli doymamış yağ asitlerinin besin olarak alınmasının glikoz salınımını yavaşlatmaya yardımcı olduğunu  söylemektedirler.
 • Badem yağı çıkarılarak cilt ve saç bakımında kullanılan cildi nemlendiren ve onaran bir yapıya da sahiptir.

Ceviz 

Her gün diyetinizde ceviz yemenizin özellikle çocuklarınıza küçük yaştan itibaren ceviz yedirmenin faydaları şöyledir;

 • Cevizleri, bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olan E vitamini , Omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar gibi birçok nöroprotektif bileşiğe sahiptir. Stresle savaşmaya yardımcı olurlar. Yapılan çalışmalara göre, cevizlerdeki E vitamini ve flavanoidler de demansa neden olabilecek zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olmaktadır.
 • Cevizlerin düzenli olarak tüketilmesi, pankreatik ve meme kanseri riskini azaltmanın yanı sıra kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmaya yardımcı olabilir . Araştırmalar, yüksek ALA (bir Omega 3 Yağ asidi olan Alfa Linolenic Asit) ve melatonin içeriğinin kemo-önleyici özellikleri olduğunu göstermiştir.
 • Cevizler, serbest radikal hasarıyla savaşan ve kırışıklıkların ve diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olan B vitaminleri ve antioksidanlar açısından zengindir . Ayrıca, Biotin varlığı saçı güçlendirmeye yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltır.

Kaju Fıstığı

Kaju fıstığı enerjik kalmanıza ve vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olurlar. Yalnız dikkatli tüketilmesi gereklidir kalori miktarı yüksektir. Kaju fıstığının sağlık faydaları şöyledir ;

 • Kaju fıstığı vücuda protein ve lif sağlar.
 • Kaju fıstığı kolesterol içermez. Kaju fıstığı, kardiyovasküler sağlığı destekleyen sağlıklı tekli doymamış yağ içerir.
 • Kaju fıstığı, kanser nedenlerinden biri olan serbest radikallerin yok edilmesinde yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.
 • Kaju fıstığı iyi bir magnezyum kaynağıdır; Bu vücuttaki sağlıklı kasları ve kemikleri desteklemek için kalsiyum ile çalışır. Kombinasyon ayrıca sağlıklı diş etlerini ve dişleri kazanmanıza yardımcı olur.
 • Kaju fıstığı yüksek bakır içeriğine sahiptir ve enerji üretiminde, kan damarlarında, kemiklerde ve eklemlerde daha fazla esneklikte yaşamsaldır. Enerji verici bir besindir.
 • Kaju içindeki yüksek enerji yoğunluğu ve yüksek miktarda diyet lifi, kilo yönetimi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.
 • Kaju fıstığı, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan magnezyum içerir ve menopoz dönemindeki kadınlarda normal uyku düzeninin geliştirilmesine yardımcı olur.

Antep Fıstığı 

 

Özellikle de şeker hastaları, kan şekerini stabilize etmede ve kalbi korurken, her gün çiğ olarak tüketmeleri gereken kuru yemiş antep fıstığının sağlık açısında yararları şöyledir;

 • Antep fıstığı, göz sağlığı için yararlı olan karotenoidler denilen çok çeşitli besin maddeleri içerir.
 • Antep fıstığı kan şekeri seviyesini dengeleyebileceğini ve diyabet hastaları için iyi bir atıştırmalıktır.
 • Antep fıstığı, insanların uzun süre daha tok hissetmelerine yardımcı olan lif içerir. Lif, sindirim sisteminin normal şekilde çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı önler.
 • Antep fıstığı, kolesterolü düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek iyi yağlar içerir. Antep fıstığı ayrıca kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olan sağlıklı bir B6 vitamini sağlar.
 • Antep fıstığı, mükemmel bir protein kaynağıdır. Tahıllar, sebzeler ve meyvelerle yenen Antep fıstığı, diyetinize tam protein katmanıza yardımcı olabilir

Yer Fıstığı

Teknik olarak baklagiller genellikle fındık olarak adlandırılır, yer fıstığı folat bakımından yüksektir. Folat beyin gelişimi için bilişsel gerilemeye karşı korunabilen bir mineraldir. Çoğu diğer fındık gibi, yerfıstığı da beyin sağlığına son derece yararlıdır. Sağlıklı yağları ve E vitamini barındırmaktadır. Bu sayede antitoksidan etkisi de sağlar. Yer fıstıkları biraz yağlı oldukları için az tüketilmelidir ve kavrulmuş olmayan fıstık tercih edilmelidir.

Kestane

Şimdiye kadar en düşük yağ ve kalorili olan kuru yemişler dışında kestane ;nişastalı karbonhidrat ve lif bakımından zengindir ve  iyi bir C vitamini kaynağıdır. Proteinleri diğer fındıklardan daha düşüktürler, fakat B vitaminleri bakımında zengindirler ,  B6 dahil. Genelde kış aylarında ülkemizde çok fazla tüketilmektedir.

Fındık

Fındık , manganez ve bakırın yanı sıra diğer birçok önemli mikro besinlerin de büyük bir kaynağıdır. Fındık kalorisi fazladık içeriğinde yağ bulunmaktadır. Fındığın sağlık yararları arasında ;

 • Kalp hastalığı riskini azaltmaya gelince fındık en sağlıklı yemişlerden biridir. Türkiye’den yapılan bir çalışmada, fındıkla zenginleştirilen bir diyetin toplam kolesterolü yaklaşık% 8 azalttığı, trigliseritleri yüzde 7 düşürdüğü ve yararlı HDL kolesterolü bir kontrol grubuna kıyasla yüzde 6 artırdığı bulunmuştur.
 • Fındık yemenin bile kandaki E vitamini konsantrasyonlarının artmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Kuru Meyveler 

Genelde güneşte doğal olarak kurutulan ve ülkemizde de oldukça fazla tüketilen kuru meyveler özellikle sindirim üzerindeki yararları ve kan şekeri düzenleyicisi olması ile bilinmektedir. Bunun dışında ayrı ayrı sağlık faydaları olan kuru meyveler aşağıda listelenmiştir.

Kuru Kayısı 

 • Zengin Pro-Vitamin A ve beta karotenoid içeriğine sahip  kayısı yaşlılarda yaşla ilgili görme kaybını önlediği bilinmektedir. Ayrıca optik sinirlerin güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • Kayısılar, serbest radikallerin olumsuz etkileriyle savaşmaya yardımcı olan çok yüksek seviyelerde antioksidanlara sahiptir . Ayrıca kanser karşıtı özelliklere sahiptir ve kanserli büyümeleri engeller. Kayısı iyi bir demir kaynağıdır, bu nedenle düzenli tüketim anemi oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Kayısılar yüksek kalsiyum ve potasyum içeriği nedeniyle sağlıklı kemiklerin korunmasında yardımcı olurlar. Kalsiyum kemik oluşumu ve gelişimi için gereklidir, potasyum ise vücuttaki kalsiyum emiliminde, dağılmasında ve atılımında etkilidir.
 • Antioksidanların ve C Vitamininin varlığı ince çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda ölü deri hücrelerini değiştirmek için daha hızlı hücre rejenerasyonu sağlar .

Kuru Üzüm 

 

Bu tatlı kuru üzümler sindirim sorunlarına birebirdir. Mide asitine iyi gelir ve kabızlık sorunlarını engeller. Kuru üzümlerin yararları arasında ;

 • Kuru üzüm , içinde bulunan lif su emdiğinde şişer. Bu kabızlık için rahatlama sağlar .
 • Kuru üzümler, fruktoz ve glukozla dolu olduklarından ve çok fazla enerji verdiklerinden, kilo almak için çok iyidir. Böylece, çok fazla enerjiye ihtiyaç duyan sporcular veya vücut geliştiriciler için diyetin ideal bir bölümünü oluştururlar.
 • Asidoz, kanın artan asitliği durumudur, kaynak mide asididir. Kuru üzümler asitleri nötralize eden ve asidozun kontrol edilmesine yardımcı olan iyi bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır.
 • Kuru üzüm, anemi tedavisine doğrudan yardımcı olan önemli miktarda demir içerir.
 • Kuru üzümlerin libidoyu uyardığı ve uyarılmaya neden olduğu bilinmektedir.
 • Kuru üzüm kalsiyum içerir ve uygun kemik oluşumu ve kalsiyum emilmesi için gerekli olan Boron’un en iyi kaynaklarından biridir. Bor özellikle kadınlarda menopozun neden olduğu osteoporozun önlenmesinde faydalıdır ve kemikler ve eklemler için çok faydalıdır.
 • Kuru üzümler göz sağlığını korumak için çok iyi olan oksidan özelliklere sahiptirler, çünkü bunlar gözleri maküler dejenerasyondan, yaşa bağlı görme azalması, katarakt, vb. gibi durumlardan korumaktadır. Ayrıca, kuru üzüm çok iyi miktarda A vitamini içerir.
 • Diş çürümelerine, diş  boşluklarına, dişlerin kırılganlığına, vb. Karşı korumak için çok önemli bir rol oynar. Diş sağlığını geliştirmek için çok iyi olan kalsiyum açısından zengindir.

Kuru Erik 

Kuru erikler ,  kurutulmuş meyvelerdir ve erik meyveleri mükemmel demir kaynağıdır. Demir, vücudunuzun en iyi metabolizma sürecini desteklemesi için gerekli olan temel minerallerden biridir. Çünkü demirin temel sağlık faydaları kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmektir.

Demir eksikliği sadece aneminin erken belirtilerine yol açacaktır, çünkü vücut RBC’lerde bulunan hemoglobin tarafından getirilen oksijenin yanı sıra yeterli RBC almamaktadır. Öyleyse, kuru erik ile atıştırma, vücudunuzun esasen gerekli olan demiri almasına yardımcı olabilir.

Kuru İncir 

 • Hamilelik sırasında incirin yararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu incir, doğum kusuru ile doğan bir bebeği önlemeye yardımcı olmak için yüksek folat içeriği nedeniyle hamilelik sırasında anneler için önerilen meyvelerden biridir.
 • Ayrıca, folat da ilk üç aylık dönemde bebek beyin ve sinir sisteminin optimal gelişimini sağlamak için kullanılır. Ne yazık ki, incir tüm yıl boyunca alamayacağınız mevsim meyveleridir.

Kurutulmuş Hünnap

Çinliler hünnap meyvelerinin sağlık yararları hakkında iyi biliyorlar ve yüzyıllar boyunca sağlıklı atıştırmalık olarak kullanmaktadırlar.  Çünkü bu meyve, C vitamini, riboflavin ve vücudunuzu serbest radikallerin en kötü etkilerinden korumak için kullanılan bazı güçlü antioksidanlar barındırmaktadır. Ayrıca, demir bakımından zengin olan bu meyve, sağlıklı kalbi desteklemek , inme ve kalp krizini rahatsızlıklarını önlemek için sağlıklı kan dolaşımını sürdürmek için mükemmel bir çözümdür.

Kurutulmuş Kiraz

Kiraz çeşitleri çoktur ve ne olursa olsun kiraz, mükemmel bir beta-karoten kaynağı olan ayırt edici parlak rengi ile bilinir.Bu bileşik, sağlıklı gözler için oldukça önemli bir kaynaktır.  Çünkü aslında, maküla dejenerasyonlarının neden olduğu eski çağlardaki körlük gibi durumlara yol açabilen hücrelerin dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilecek bir Pro-vitamin A  barındırmaktadır.

Kuru yemiş ve kuru meyveler için hazırladığımız yazımız umarım siz değerli okuyucularımıza yararlı olmuştur. Blog sayfamızdaki yazıları beğenmeyi ve sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa