DiğerleriSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Gaz Sorununa Karşı Dereotu Denediniz mi?

Dere Otu  , Dereotu  Besin Değerleri  , Dere Otu Faydaları  ,Sağlık için Dereotu ,Gaz Sorununa Karşı Dereotu 

Gaz sorununa karşı dereotu kullanımı hakkında size hazırladığımız yazımızda sizlere öncelikle dere otu nedir, yararları ve besin değerlerini aktaracağız. Daha sonra gaz sorununu nasıl çözeceğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Dere Otu 

Bilimsel olarak ”Anethum graveolens ” adı ile bilinen dere otu ,   yüzlerce yıldır ve tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Hem tohumları hem de yaprakları kullanılabilir. Güçlü, keskin, iştah açıcı bir tadı bulunmaktadır  ayrıca , esas olarak monoterpenes adı verilen bazı bileşiklerin yanı sıra flavonoidler, mineraller ve bazı amino asitler gibi birçok tıbbi özelliğe sahiptir Dereotu , dünyada yetiştirildiği yere bağlı olarak çok yıllık bir bitkidir.  Genelde salatalarda kullanılsada , kreplerde ve yemeklerde kullanılmaktadır. Bir çok aşçının  mutfağını süsler.

Dereotu  Besin Değerleri 

Gaz Sorununa Karşı Dere Otu 

Dereotu’nun sağlık yararları organik bileşiklerinden  , vitaminlerden ve minerallerden elde edilir. Bunlar limonen, karvon ve anethofuran gibi güçlü monoterpenlerin yanı sıra vicenin ve kaempferol gibi flavonoidleri içerir. Vitaminler ve mineraller için önemli miktarda vitamin A ve vitamin C’nin yanı sıra eser miktarda folat, demir ve manganez vardır . Dere bu potansiyel sağlık yararları aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Dere Otu Faydaları 

 

Dereotu, çok kolay yetişen bitkilerin başında gelmektedir. Ülkemizin her bölgesinde çok rahatlıkta yetişmekte olan dereotu bir çok hastalığın giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.Birçok hastalığın yanı sıra gaz sorununa karşı dereotu kullanımı da yaygındır.

 • Dereotu kendisi bir meze  olarak uçucu yağlar barındırması ile  uyarıcıdır. Safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ayrıca bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir .
 • Otlarda bulunan uçucu yağlar  uyarıcı, yatıştırıcı ve hipnotiktirler, yani uyarırlar . Dereotudaki uçucu yağlar istisna değildir. Uçucu yağlarında bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik etkileri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek insanların rahat bir gece uykusu çekmesine yardımcı olur .
 • Derenin kalsiyum içeriği  kemik kaybından ve kemik mineral yoğunluğunun kaybından korumada önemli bir öğe olduğu anlamına gelir .
 • Dere uzun zamandır diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile ilişkilendirilmiştir .Çalışmalar kortikosteroidin neden olduğu diyabette serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sağlık için Dereotu

 

 • Gaz sorununa karşı dereotu son derece yararlıdır .Bir karminer, sindirim kanalından aşağı doğru gazı emer ve vücudu güvenli bir şekilde bırakmasını sağlar.
 • Dere uzun süredir antimikrobiyal aktivite ile ilişkilidir. Vücutta çok sayıda mikrobiyal enfeksiyonun yanı sıra ciltte açık yaralara veya küçük kesiklere yol açabilecek enfeksiyonları önlediği gösterilmiştir .
 • Hıçkırıklar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar [ 8 ] , ancak esas olarak  gazdan ve gıda borusu boyunca tekrarlanan yukarı doğru hareketinden dolayı oluşurlar. İkinci neden bazı alerjiler , aşırı duyarlılık, hiperaktivite ve sinir bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Dereotu bu durumlarda yardımcı olabilir.
 • İshal esas olarak iki şeyden kaynaklanır; hazımsızlık ve mikrobiyal eylem. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yararlı olabilir. İkinci olarak, dereotu, doğadaki antiseptik ve bakterisit olan uçucu yağlarında bulunan monoterpen ve flavonoidlerden dolayı yardımcı olabilir.
 • Dizanteri öncelikle mantar enfeksiyonlarından dolayı meydana gelmektedir. Dereotu uçucu yağ , doğadaki dezenfektandır ve mantar enfeksiyonlarını etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olur.
 • Dere otu  uzun bir anti-enflamatuar bitki olarak bilinir, bu da iltihabı ve romatoid artrit, gut ve artrit gibi hastalıkların ilişkili ağrısını azaltmaya yardımcı olduğu anlamına gelir .
 • Dere yağının uçucu yağındaki flavonoidler, doğada uyarıcı ve emmenagogiktir; bu da, kadınlarda uygun [ adet sikluslarının korunmasına yardımcı olan bazı hormonların salgılanmasını uyardığı anlamına gelir .
 • Kaempferol ve dereotu uçucu yağlarında flavonoidlerin ve monoterpenlerin bazı diğer bileşenleri doğada anti-konjestif ve antihistaminiktir. Solunum sistemindeki histamin, alerji veya öksürük nedeniyle tıkanıklığı temizler.
 • Dereotu tohumları ve yaprakları ağız ve nefes ferahlatıcılarıdır.  .
 • Der otu monoterpenler kemopreventiftir ve doğada uyarıcı olduklarından, glutatyon-S-transferaz (radikal glutatyon etkili bir antioksidandır) adı verilen bir enzimin salgılanmasını aktive ederler, bu da karsinojenleri nötralize etmede çok etkilidir. Özellikle siyano- ve benzo türevlerini ve serbest radikalleri nötralize etmekte ve böylece vücudun kansere karşı korunmasında etkilidir.

Gaz Sorununa Karşı Dereotu 

 

 • Özellikle sindirim sistemini düzenlemekte dereotu büyük rol oynamaktadır.
 • Özellikle ishalle karşı karşıya kalan kişilerin dereotu tüketmesi oldukça doğru bir seçenek olacaktır.
 • Ayrıca mide şikayetlerinden olan hazımsızlık ve yoğun gaz sorununun çözümü kesinlikle dereotudur.
 • Gaz sorunu kişileri oldukça rahatsız eden bir rahatsızlıktır.
 • Gaz sağlıklı bir şekilde vücuttan atılmaması halinde diğer organlar zarar görebilmektedir.
 • Bu yüzden gaz atımını destekleyen doğal bitkiler kullanmak akıllıca olacaktır.
 • Dereotunu düzenli kullandığınızda şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa