CarouselPopüler YazılarSağlıklı Yaşam

Gece Öksürüğü Neden Olur, Gece Öksürüğü Tedavisi Nedir?

Gece Öksürüğü ,Gece Öksürüğü Nasıl Geçer ,Gece Öksürüğü Tedavisi ,Öksürük için Ballı Çay ,Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir

Gece öksürüğü bir çok nedenden kaynaklı ortaya çıkan ve uykunuzu size zehir eden bir durumdur. Bizler gece öksürüğü nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz. Bu sayede gece öksürüklerinden kurtulmanızı ve önlemenizi sağlayacağız. İyi okumalar dileriz.

Gece Öksürüğü 

Gece öksürüğü insanın sağlıklı yaşam kalitesini azaltır. Hastayı rahatsız ettiği gibi odasında bulunan kişiler tarafından da rahatsız edici olacaktır. Gece öksürüğünün belirtilerini azaltmak dinlenmenizi ve hastalığınızı kısa bir sürede atlatmayı sağlayacaktır. Gece öksürüğünün nedenleri farklı şekilde görülebilir. Sigara içme, soğuk algınlığı ve grip akciğerinizi ve boğazınızı tahriş ettiği için gece öksürüğüne meydana gelmektedir. Öksürüğün gece çoğalmasının sebeplerinden bir tanesi ise alerjik reaksiyona yol açabilecek tüyler, tozlar ve diğer maddelerdir. Aynı zamanda gece öksürüğünün beş yaygın belirtisi şunlardır;

 • Astım
 • Sinüzit
 • Reflü
 • Demir eksikliği
 • Bazı ilaçlar .

Gece Öksürüğü Nasıl Geçer 

 • Gece Öksürüğü Nasıl Geçer Uzandığımızda , mukus otomatik olarak havuz yapmaya başlar.  Bu çekimsel kuvvete karşı koymak için en iyi yol yüksekliktir. Kafanızı daha dik tutan  bir yastıkla uyumanız mukusun toplanmasına yardımcı olacaktır.
 • Kuru ve kapalı bir ortamda kuru hava  zaten tahriş olmuş bir burun ve boğazı şiddetlendirir ve gece öksürüğünüzü daha da kötüleştirir. Nemi havaya geri koymak ve nefes almayı kolaylaştırmak için bir nemlendiriciyi deneyebilirsiniz. Nemlendiriciler her zaman güvenli değildir. Soğuk algınlığı ve tıkanıklık gibi durumlarınıza zarar vermeyeceğine emin olduğunuz nemlendiriciler denemelisiniz.
 • Tıkanıklığı temizlemeniz önemlidir. Öksürme refleksi, boğazınızı ve solunum yollarınızı açık tutmaya yardımcı olur. Olduğu gibi sinir bozucu, sürekli öksürük mukus kırılmasına neden olarak ve vücudunuzun rahatlamasına  yardımcı olur

Gece öksürüğünün tedavi yolları birçok şekilde gerçekleştirilebilir. Tedavi için birçok ilaç kullanılacağı gibi gece oluşan öksürüğün tedavilerinden bazılarını evde de hazırlayarak etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gece Öksürüğü Tedavisi

 • Bir öksürük , kuru havadan kaynaklanabilir.  Kuru hava öksürüğü daha da kötüleştirebilir. Yaz mevsiminde klima ve soğutma fanları ve kışın ısıtma sistemleri çevreyi kurutabilir.  Bir kişi gece nemlendiriciyi uyuduğu havaya nem katmak için deneyebilir. Bu yöntemle nemin eklenmesi boğazın yatıştırılmasına ve öksürüğün önlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çok fazla nem küf oluşumuna katkıda bulunabilir. Kalıp bir alerjen olabilir ve daha da öksürüğe neden olabilir. Bir odadaki nem seviyesini kontrol etmek için higrometre denen bir cihaz kullanılabilir.  Bir yatak odasında yaklaşık yüzde 50’lik bir nem seviyesi hedeflenmesi iyidir.
 • Bağışıklık sistemi genellikle zararsız bir maddeye aşırı tepki gösterdiğinde alerjiler ortaya çıkar. Hapşırma, tıkanıklık ve öksürme gibi belirtiler yaygındır.  Yaygın alerji tetikleyicileri küf, hayvan tüyü ve tozu içerir. Tozları gidermek için yatak odası katındaki HEPA filtreli bir elektrikli süpürgeyi haftalık olarak kullanın.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ) midenin bazı içeriğinin özofagusa geri akmasına neden olan sindirim bozukluğudur. Özellikle geceleri boğaz tahrişine ve öksürüğe neden olabilir. GERD olan kişiler, durumlarını yönetmek konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır. Mide yanmasını tetikleyebilecek ve yatmadan önce yaklaşık 4 saat yiyeceklerden kaçınmak belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Öksürük için Ballı Çay

Ballı sıcak çay, boğazı yatıştırır, tahrişi azaltır ve mukusu gevşetir.  Bal, botulizm denilen bir tür gıda zehirlenmesi riskinden dolayı 1 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir . Akşamları yatmadan önce ballı sıcak süt veya limon, ıhlamur gibi çaylar içilebilir.

Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir 

Öksürük genellikle geceleri kötüleşir çünkü bir kişi yatakta düz şekilde yatarsınız. Mukus boğazın arkasına uzanabilir ve öksürüğe neden olabilir.  Yüksekte başınızı dik bir şekilde tutup uyursanız , hem gece öksürüğünü  hem de öksürüğe neden olan GÖRH semptomlarını  azaltabilir. Bir kişi yataklarının başını birkaç yastık veya arka kama kullanarak destekleyebilir. Uyku pozisyonundaki bir değişiklik, mukusun öksürmeye neden olmadan akmasına izin verebilir.

Tuzlu su, boğazı tahriş edicidir. Ama mukusun çıkarılmasına yardımcı olabilir.  Öksürüğü azaltmak için, bir kişi yaklaşık 1 bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz karıştırıp, yatmadan önce birkaç kez gargara yapabilir. Tuzlu su, gargara olduktan sonra yutulmamalıdır.

Sigarayı Bırakın ! 

Sigara içmek uzun süreli öksürüğün sık nedenidir. Sigarayı bırakmak, gece boyunca problemi durdurmayacak olsa da, öksürüğü zamanla azaltmaya yardımcı olacaktır. Sigara sadece öksürüğe neden olmaz ayrıca akciğer kanseri gibi ciddi sağlık durumlarına yol açmaktadır. Bundan kaynaklı gece öksürükleriniz de baş gösterdi ise sigarayı bırakmak en iyisidir.

Gece öksürüğü hakkında hazırladığımız yazımız umarım size yararlı olmuştur. Blog yazılarımızı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilir, aklınıza takılan soruları yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa