Sağlıklı YaşamSon Eklenenler

Göz Tansiyonu Nasıl Bir Hastalıktır?

Göz Tansiyonu ( Glokom ) Nedir ? ,Glokom Nedeni ,Göz Tansiyonu Çeşitleri Nelerdir? Göz Tansiyonu Belirtileri , ,Göz Tansiyonu Teşhisi,Göz Tansiyonu Tedavisi , Göz Tansiyonu

Göz tansiyonu ( glokom ) hakkında size vereceğimiz bilgilerle , durumun ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini aktaracağız. Bu sayede göz tansiyonuna yakalanıp yakalanmadığınızı anlayacaksınız. Eğer glokomdan şüphe ederseniz hızlı bir şekilde doktora müracat ediniz.

Göz Tansiyonu ( Glokom ) Nedir ? 

Göz tansiyonu , gözünüzün optik sinirine zarar veren ve zamanla kötüleşen bir durumdur . Genellikle gözünüzün içindeki basınç birikimiyle bağlantılıdır . Göz tansiyonu kalıtsal olma eğilimindedir ve yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar ortaya çıkmayabilir. Göz içi basıncı olarak adlandırılan artan basınç, görüntüleri beyninize ileten optik sinirlere zarar verebilir . Hasar devam ederse, göz tansiyonu kalıcı görme kaybına yol açabilir . Tedavi olmadan, göz tansiyonu birkaç yıl içinde toplam kalıcı körlüğe neden olabilir.

Göz tansiyonu çoğu insanın erken belirtileri veya ağrıları yoktur. Göz doktorunuzu düzenli olarak görmeniz gerekir, böylece uzun süreli görme kaybı meydana gelmeden glokom tanısı koyabilir ve tedavi edebilir.

40 yaşın üzerindeyseniz ve aile öyküsü varsa, her 1 ile 2 yılda bir göz doktorundan tam bir göz muayenesi almalısınız . Diyabet veya aile öyküsü gibi sağlık problemleriniz varsa veya diğer göz hastalıkları için risk altındaysanız , daha sık gitmeniz gerekebilir.

Glokom Nedeni 

Göz TansiyonuGözünüzün içindeki yüksek sıvı basıncının sonucu meydana gelen glokom yani göz tansiyonu gözün ön kısmındaki sıvı, gerektiği gibi yayılmazsa gerçekleşir.  Normal olarak, sulu mizah denilen sıvı gözünüzün içinden gözenekli bir kanaldan akar. Bu kanal bloke olursa, sıvı oluşur. Glokomun nedeni budur. Tıkanmanın nedeni bilinmemektedir, ancak doktorlar bunun kalıtsal olabileceğini bilmektedir, yani ebeveynlerden çocuklara geçmektedir.

Daha az görülen nedenler arasında gözünüze künt veya kimyasal bir hasar, ciddi göz enfeksiyonu, göz içindeki tıkalı kan damarları ve inflamatuar durumlar sayılabilir . Nadirdir, ama bazen başka bir durumu düzeltmek için göz ameliyatı önerilir. Genellikle her iki gözü de etkiler , ancak birisi diğerinden  daha kötü olabilir.

Göz Tansiyonu Çeşitleri Nelerdir?

Glokomun 2 türü bulunmaktadır .Bunlar ;

  • Açık açılı glokom: Bu en yaygın olanıdır. Doktorunuz ayrıca geniş açılı glokom olarak da adlandırılabilir. Gözünüzdeki drenaj yapısı – trabeküler ağ örgüsü – normal görünüyor, ancak sıvı olması gerektiği gibi akmıyorsa açık açılı glokom vardır.
  • Açı kapanması glokomu: Akut veya kronik açı kapanması veya dar açılı glokom olarak da bilinmektedir. Gözünüz doğru akmıyor ise  iris ve kornea arasındaki açı arasındaki alan çok dardır.  Bu gözünüzde ani bir basınç birikmesine neden olabilir. Ayrıca bağlı olan hipermetropluk ve katarakt , gözünüzün içine merceğin saydamlığını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Göz Tansiyonu Belirtileri 

Seyrek göz içi basınç seviyesine sahip nadir hastalar, özellikle sabahları ışık görme etrafında görme hissine sahip olabilirler. Öte yandan, şiddetli göz ağrısının , baş ağrısının , bulantı ve kusmanın hızla ortaya çıkması ve görme bulanıklığı ile akut açı kapanmasının semptomları son derece dramatiktir . Bazen, bulantı ve kusma, oküler semptomları aşarak tanı koymaya çalışırken göz nedeninin dikkate alınmadığı ölçüde geçer.

Açık açılı glokom veya kronik açı kapanması glokomu olan hastaların gözleri aynada veya ailede veya arkadaşta normal görünebilir. Bazı hastalar kronik göz damlası kullanımından biraz kırmızı göz alırlar . Oftalmolog, hastayı incelerken, diğer daha az görülen belirtilere ek olarak yüksek göz içi basıncı, optik sinir anormallikleri veya görme alanı kaybı bulabilir.

Akut açı kapanması glokomu olan hastaların gözleri kırmızı görünür ve göz bebeği büyük ve ışığa karşı reaktif olabilir. Kornea çıplak gözle bulutlu görünebilir. Oftalmolog tipik olarak görme keskinliğinde azalma, kornea şişmesi, yüksek oranda yükselmiş göz içi basıncı ve kapalı bir drenaj açısı görecektir.

Göz Tansiyonu Teşhisi 

Bir göz doktoru  genellikle sinir hasarı meydana gelmeden önce glokom riski taşıyan bireyleri tespit edebilir. Doktor ayrıca sinir hasarını veya görme alanı kaybını gözlemleyerek zaten glokomu olan hastaları teşhis edebilir. Tüm bunlar ağrısız olan aşağıdaki testler bu değerlendirmenin bir parçası olabilir.

  • Tonometri
  • Pakimetri
  • Gonyoskopioftalmoskopi
  • Görme alanı testleri
  • Konfokal lazer tarama sistemleri ve optik koherens tomografi

Göz Tansiyonu Tedavisi 

Tedaviler,  göz akışını iyileştirmek, üretimini azaltmak ya da her ikisini de içerir:

Glokom için göz damlaları

Göz damlaları, glokom için yaygın ve etkili bir tedavidir. Vakaların çoğunda, glokom için başlangıç ​​tedavisi göz damlası içerir.

Tedavi uygunluğu en iyi sonuçların alınması ve istenmeyen yan etkilerin önlenmesi açısından hayati öneme sahiptir. Bundan kaynaklı doktorun talimatlarını dikkatlice takip etmek gerekir.

Göz damlası örnekleri şunları içerir: prostaglandin analogları, karbonik anhidraz inhibitörleri, kolinerjik ajanlar
beta blokerleri içermektedir.  Göz damlacıklarının yan etkileri de olabilmektedir. Batma, kızarıklık, kirpik büyümesi, göz renginde değişiklik ve bazen retina dekolmanları ve solunum zorluğu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda doktora danışmak vakit kaybetmemek gerekir.

Göz Tansiyonu Ameliyatı 

Doktor veya cerrah, tıkanmış drenaj  açılarını açılarak veya gözün sıvının geçebileceği yeni bir açıklık oluşturarak gözlerdeki basıncı azaltır . Bazı durumlarda glokomun neden olduğu ağrıyı hafifletmek için aemliyat yapılabilir . Genellikle önce yukarıdaki  gibi ilaç tedavisi denenmektedir.  Doktorlar, glokom cerrahisi yapmak için ya bir cerrahi kesici alet ya da lazer denen çok odaklı bir ışık demeti kullanabilirler . Lazer cerrahisi genellikle ilk denenen ameliyat türüdür. Lazer ameliyatı yardımcı olmazsa, doktorunuz konvansiyonel cerrahiyi deneyebilir. Bazı kişilerin hem açık hem de kapalı açılı glokomu olması sıra dışı değildir. Birden fazla prosedüre ihtiyaç duyabilirler.

Glokom yani göz tansiyonu hakkında yazdığımız yazımız umarım size yararlı olmuştur. Yazılarımız altına yorum kısmından düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle..

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa