Gözde Bulanık Görme Nedenleri ve Gözde Bulanık Görme Tedavisi
Öne çıkanlarSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Gözde Bulanık Görme

Gözde Bulanık Görme , Gözde Bulanık Görme Nedenleri  ve Tedavisi , Yüksek Tansiyon 

Gözde bulanık görme bir çok hastalığın habercisi olabilmektedir, bundan kaynaklı önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere gözlerde bulanık görme nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vererek sizlere daha erken müdahale etme açısından uyarılarda bulunmak isteriz. Mutlaka bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayınız.

Gözde Bulanık Görme 

 

Sadece tek gözde bulanık görme, o gözde oluşan görme kaybından kaynaklanmaktadır. Bu görme kayıplarının oluşmasında birden fazla faktör etkili olabilir.    Beyinde oluşan hasarlar sonucu oluşabilen göz bulanıklıkları, aynı zamanda ağlama ve akıntı gibi çok basit sebeplerden ötürü de oluşabilmektedir. Genel olarak tek gözde veya iki gözde bulanık görme durumlarında ya da uzağı veya yakını görememe gibi problemlerde gözlük veya kontak lens tedavileri uygulanır ve bu tedaviler oldukça başarılı sonuçlar verir.

Gözde Bulanık Görme Nedenleri  ve Tedavisi 

 

Gözde bulanık görme nedenleri çok fazla etkenden , hastalıktan ve görme bozukluğundan ortaya çıkabilmektedir. Aşdağıda bu nedenler tek tek ele alınmaktadır.

1. Miyop , Hipermetropi ve Astigmatizma 

 

Gözde Bulanık Görme NedenleriMiyop (yakın görüş bozukluğu), ileri görüşlülük  bozukluğu (hipermetropi) ve astigmatizma  görme sorunları  bulanık görmenin en yaygın nedenleridir. Gözün eğrisi doğrudan retinaya odaklanan ışık yolunda olduğunda ortaya çıkarlar. Retina, ışık ışınlarını, beynin okuyabildiği sinyallere dönüştürür.  Yaygın olmasına ek olarak, refraktif hataları da düzeltmek en kolay olabilir. Çoğu durumda, ihtiyacınız olan her şey gözlük veya kontakt lensler için bir optometrist veya göz doktoru tarafından reçete edilir.

2. Presbiyopi 

Presbiyopi de bir göz kusurudur ve 40 yaşından sonra çoğu insanı okuma zorluğu olarak çıkar. Bu, okuma materyali gibi yakın olan şeylere odaklanmakta zorlandığınız anlamına gelir. Eğer dergileri, kitapları ve menüleri okumak için yüzünüzden daha uzakta tutmanız gerektiğini fark ederseniz, presbiyopi bulanık görüşünüze sebep oluyor olabilir.  Diğer refraktif hatalarda olduğu gibi, gözlük, kontakt lens ve ameliyat, presbiyopi geliştirirseniz daha iyi görmenize yardımcı olabilir.

3. Konjonktivit 

Konjonktivit veya pembe göz genellikle adenovirüsler, soğuk algınlığı, bronşit ve boğaz ağrısına neden olabilen sinir bozucu virüslerden kaynaklanır . Genellikle ciddi olmamasına rağmen, konjunktivit toplu alanlarda bulaşıcı olabilmektedir. Yüzeylerdeki virüs partikülleri yaklaşık iki hafta boyunca hayatta kalabilirler.

Konjunktivit genellikle bir ile iki haftada tedavi olmaksızın geçer, ancak ciddi semptomlarınız varsa, doktorunuzla antibiyotik veya antiviral ilaçlar önerebilmektedir. Bu arada, kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompresler kullanılabilir, şişliği hafifletmek için sıcak kompresler veya tahrişe yardımcı olmak için  eczaneden elde edeceğiniz göz damlası kullanılabilir.

4. Kontakt Lensler 

Kontakt lensler gözünüze zarar vermeden görüşünüzü düzeltmektedir, ancak bunları düzgün kullanmazsanız, aynı zamanda görme engelleyici enfeksiyonlara da neden olabilirler.  Kontakt lensler göz açıp kapayıncaya kadar  gözünüzde hareket eder, gözünüzün yüzeyinde mikro çizikler oluşturur. Enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar mercek altına sıkışabilir ve çiziklere neden olarak gözde bulanık görme sorununa yol açabilir.

 

Göz damlaları ve ilaçlar (bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler gibi) gibi tedaviler genellikle yardımcı olur, ancak göz enfeksiyonlarından en iyi korunma yöntemi ile önlenceğini unutmayın ve kontakt lens kullanırken dikkat edin.

5. Katarakt 

 

Kataraktlar yaşlanma ile birlikte gelen  göz problemidir. Yaşlılar neredeyse 75 yaşından sonra yüzde 50 gibi bir orana kadar katarakt geçirirler. Gözün önündeki mercek bulanıklaşır ve retinaya ulaşmaya çalışırken ışığı engeller.  Gözde bulanık görme sorununa neden olur. Kataraktlar genellikle gelişmek için zaman alır ve herhangi bir acıya veya başka semptomlara neden olmaz.  Büyüme ve görme engelli olanlar genellikle hasarlı lensi çıkarmak ve onu temiz bir lens ile değiştirmek için ameliyatla tedavi edilir.

6. G