Öne çıkanlarSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Gözde Bulanık Görme

Gözde Bulanık Görme , Gözde Bulanık Görme Nedenleri  ve Tedavisi , Yüksek Tansiyon 

Gözde bulanık görme bir çok hastalığın habercisi olabilmektedir, bundan kaynaklı önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere gözlerde bulanık görme nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vererek sizlere daha erken müdahale etme açısından uyarılarda bulunmak isteriz. Mutlaka bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayınız.

Gözde Bulanık Görme 

 

Sadece tek gözde bulanık görme, o gözde oluşan görme kaybından kaynaklanmaktadır. Bu görme kayıplarının oluşmasında birden fazla faktör etkili olabilir.    Beyinde oluşan hasarlar sonucu oluşabilen göz bulanıklıkları, aynı zamanda ağlama ve akıntı gibi çok basit sebeplerden ötürü de oluşabilmektedir. Genel olarak tek gözde veya iki gözde bulanık görme durumlarında ya da uzağı veya yakını görememe gibi problemlerde gözlük veya kontak lens tedavileri uygulanır ve bu tedaviler oldukça başarılı sonuçlar verir.

Gözde Bulanık Görme Nedenleri  ve Tedavisi 

 

Gözde bulanık görme nedenleri çok fazla etkenden , hastalıktan ve görme bozukluğundan ortaya çıkabilmektedir. Aşdağıda bu nedenler tek tek ele alınmaktadır.

1. Miyop , Hipermetropi ve Astigmatizma 

 

Gözde Bulanık Görme NedenleriMiyop (yakın görüş bozukluğu), ileri görüşlülük  bozukluğu (hipermetropi) ve astigmatizma  görme sorunları  bulanık görmenin en yaygın nedenleridir. Gözün eğrisi doğrudan retinaya odaklanan ışık yolunda olduğunda ortaya çıkarlar. Retina, ışık ışınlarını, beynin okuyabildiği sinyallere dönüştürür.  Yaygın olmasına ek olarak, refraktif hataları da düzeltmek en kolay olabilir. Çoğu durumda, ihtiyacınız olan her şey gözlük veya kontakt lensler için bir optometrist veya göz doktoru tarafından reçete edilir.

2. Presbiyopi 

Presbiyopi de bir göz kusurudur ve 40 yaşından sonra çoğu insanı okuma zorluğu olarak çıkar. Bu, okuma materyali gibi yakın olan şeylere odaklanmakta zorlandığınız anlamına gelir. Eğer dergileri, kitapları ve menüleri okumak için yüzünüzden daha uzakta tutmanız gerektiğini fark ederseniz, presbiyopi bulanık görüşünüze sebep oluyor olabilir.  Diğer refraktif hatalarda olduğu gibi, gözlük, kontakt lens ve ameliyat, presbiyopi geliştirirseniz daha iyi görmenize yardımcı olabilir.

3. Konjonktivit 

Konjonktivit veya pembe göz genellikle adenovirüsler, soğuk algınlığı, bronşit ve boğaz ağrısına neden olabilen sinir bozucu virüslerden kaynaklanır . Genellikle ciddi olmamasına rağmen, konjunktivit toplu alanlarda bulaşıcı olabilmektedir. Yüzeylerdeki virüs partikülleri yaklaşık iki hafta boyunca hayatta kalabilirler.

Konjunktivit genellikle bir ile iki haftada tedavi olmaksızın geçer, ancak ciddi semptomlarınız varsa, doktorunuzla antibiyotik veya antiviral ilaçlar önerebilmektedir. Bu arada, kaşıntıyı hafifletmek için soğuk kompresler kullanılabilir, şişliği hafifletmek için sıcak kompresler veya tahrişe yardımcı olmak için  eczaneden elde edeceğiniz göz damlası kullanılabilir.

4. Kontakt Lensler 

Kontakt lensler gözünüze zarar vermeden görüşünüzü düzeltmektedir, ancak bunları düzgün kullanmazsanız, aynı zamanda görme engelleyici enfeksiyonlara da neden olabilirler.  Kontakt lensler göz açıp kapayıncaya kadar  gözünüzde hareket eder, gözünüzün yüzeyinde mikro çizikler oluşturur. Enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar mercek altına sıkışabilir ve çiziklere neden olarak gözde bulanık görme sorununa yol açabilir.

 

Göz damlaları ve ilaçlar (bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler gibi) gibi tedaviler genellikle yardımcı olur, ancak göz enfeksiyonlarından en iyi korunma yöntemi ile önlenceğini unutmayın ve kontakt lens kullanırken dikkat edin.

5. Katarakt 

 

Kataraktlar yaşlanma ile birlikte gelen  göz problemidir. Yaşlılar neredeyse 75 yaşından sonra yüzde 50 gibi bir orana kadar katarakt geçirirler. Gözün önündeki mercek bulanıklaşır ve retinaya ulaşmaya çalışırken ışığı engeller.  Gözde bulanık görme sorununa neden olur. Kataraktlar genellikle gelişmek için zaman alır ve herhangi bir acıya veya başka semptomlara neden olmaz.  Büyüme ve görme engelli olanlar genellikle hasarlı lensi çıkarmak ve onu temiz bir lens ile değiştirmek için ameliyatla tedavi edilir.

6. Glokom

Yaşla ilişkili görme durumu olan glokom, optik sinirlere zarar veren gözdeki ekstra basınçtan kaynaklanır. Katarakt gibi, glokom genellikle gelişmede daha yavaştır ama gözde bulanık görme sorununa neden olmaktadır. Tanı koyulduktan sonra reçeteli ilaçlar, lazer tedavisi ve ameliyat yardımcı olabilir.

7. Maküler Dejenerasyon

 

Yaşlandıkça ve özellikle de 60 yaşını geçtikten sonra, retinanın merkezine yakın bir alan olan macula’ya karşı daha fazla hasar görme riskiniz vardır, bu da detayları ve nesneleri doğrudan önünüzde görmenize yardımcı olur. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu veya AMD, araba sürme ve okuma gibi günlük aktiviteleri anlaşılabilir bir şekilde zorlaştırabilecek merkezi görme kaybına yol açar. Ayrıca septomları arasında gözde bulanık görme bulunmaktadır.

Erken maküla dejenerasyonu   için tedavi yoktur, ancak bazı vitamin ve minerallerin yüksek dozları orta ve geç AMD’deki hasarı yavaşlatabilir.   AMD riskinizi egzersiz yaparak, kan basıncınızı ve kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutarak , sigara içmeden ve çok sayıda yeşil, yapraklı sebzeler ve balık yiyerek azaltabilirsiniz .

8. Şeker Hastalığı ( Diyabet) 

Tanısı konulmamış tip 1 veya tip 2 diyabet veya tanı konulan ancak kontrol edilmeyen diyabetiniz varsa, diyabetik retinopati riski altındasınız demektir. Zarar gören kan damarlarının sızması veya ekstra kan damarları gözün arkasına doğru büyür ve kanamaya başlar. Buda gözde bulanık görme sorununa ve bir dizi başka soruna neden olur.

Enjeksiyonlar ve lazer cerrahisi görüşünüzü korumanıza yardımcı olabilir,. Kan şekerinizi kontrol etmek diyabetik retinopatiyi önleyebilir. Diyabetiniz varsa, düzenli göz muayeneleri yaptığınızdan emin olun.

9. Yüksek  Kan Şekeri 

Diyabetin uzun süreli komplikasyonlarına girmeden önce bile, yüksek kan şekeri gözde bulanık görme sorununa  neden olabilir. Gerçekten yüksek şekerler bir kişinin lensinin şişmesine neden olabilir. Şişlik, gözün şeklini ve nasıl odaklandığını değiştirir, ancak konu genellikle sadece birkaç saat veya bir kaç gün sürer.

Kan şekeriniz olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen kontrol ettirmeniz önemlidir. Eğer obezseniz veya aile geçmişinizde tip 2 diyabet varsa risk altındasınız. Diğer semptomlar arasında sık idrara çıkma ve aşırı susama yer alır.

10. Yüksek Tansiyon 

Muhtemelen yüksek tansiyonun inme ve kalp hastalığına yol açabileceğini biliyorsunuzdur . Bilmediğiniz şey, damar tıkanıklığı olarak adlandırılan gözün küçük bir inmesine de neden olabileceğidir. Bu hastalar acı hissettirmez. Uyanadığınızda gözde bulanık görme sorunu ile karşılaşırsınız. Damar tıkanıklığına bağlı bulanık görme genellikle tek bir gözde meydana gelmektedir.

Pıhtılaşmayı engelleyici ilaç da dahil olmak üzere damar tıkanıklığı tedavileri, etkili olması için hemen verilmelidir. O zaman bile, görüşünüzü kaybedebilirsiniz. Shah, damar tıkanıklığına karşı korumak için 50 yaşın üzerindeyseniz ve yüksek tansiyona sahipseniz, düzenli göz muayeneleri yapmanızı önerir.

 

Gözde bulanık görme bunun dışındaki nedenlerden de kaynaklanabilir, bundan kaynaklı en doğru tespit için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa