Popüler YazılarSağlıklı BesinlerYan Blok

Greyfurtun Yararları ile Sağlıklı Beslenip, Cildinizi Yenileyebilirsiniz

Greyfurt Nedir ? , Greyfurt Faydaları , Greyfurt Besin Değerleri, Greyfurt Suyu

Greyfurtun yararları, başka herhangi bir meyve tarafından kazanılmayacak kadar fazla ve neredeyse eşsizdir. Soğutulmuş greyfurt suyu yaz aylarında, bir güçlendirme seviyelerini yardımcı C vitamini içermektedir. Greyfurtlar, potasyum ve likopen dahil olmak üzere çeşitli besin ve vitaminlerden elde edilen faydalarla doludur . Bunların yanı sıra kalsiyum , şeker ve fosfor içerirler . Mutfak değeri açısından, bu meyveler düzenli olarak güne ferahlatıcı ve enerji verici bir başlangıç ​​olarak kahvaltı da tüketilmek adına idealdir.

Greyfurt Nedir ? 

”Greyfurt , sedef otugiller familyasından bugün birçok çeşit ve kültür formları yetiştirilen, yaprak dökmeyen meyve türü olarak karşımıza çıkmaktadır.  Greyfurt 1750’li yıllarda Jamaika’da ortaya çıkmış doğal hibrid bir türdür zira Jamaika’nın yerli tatlı portakalının yanında yetiştirilmek üzere Kaptan Shaddock tarafından Güney Asya’dan getirilen yine bir turunç cinsi olan pomelo türü bu adada dikildiğinde bu iki türün birbiriyle tozlaşmaya girdiği ve bunun sonunca 3. bir tür olan greyfurt’un ortaya çıktığı görülmüştür. Jamaika’dan dünyaya bu tür yayılmıştır. En çok greyfurt üretimi yapan ülke Çin’dir. Yaprakları derimsidir. Çiçekleri beyazımsı renkli, meyveleri büyük, toparlak yassı, açık sarı renkli, ince kabuklu, bol usarelidir. Meyvelerinin çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. Meyve dilimlerinin kabukları soyulunca acılık kalmaz, rahatlıkla yenebilir. Meyvelerinden gıda olarak istifade edilir. C vitamini bakımından zengindir. Meyve kabuklarından marmelat yapılır. Hazmı kolaylaştıran ve kabızlığı önleyen greyfurt mikropları öldürme özelliği ile faydalı bir besindir.” ( kynk: vikipedi)

Greyfurtun Yararları 

Greyfurt yararlarıGreyfurtlar, lif bakımından yüksek ve kalorileri düşük olan meyvelerdir ve bunlar kanser , kalp hastalığı ve tümörlerin oluşumu gibi ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayan biyoflavonoidler ve diğer bitkisel kimyasalları içerir. Greyfurtun yararları arasında; vücudun metabolik hızını artırır, insülin düzeylerini düşürür ve size dolgunluk hissi verir. Yorgunluk, ateş , sıtma , diyabet , kabızlık , hazımsızlık, idrar problemleri, aşırı asitlik ve daha pek çok şeyle savaşarak insan vücuduna yardımcı olurlar .

Güçlü ilaç / zehir önleyici olarak da bilinen birçok sağlık yararları vardır. Bu meyveler dış yaralar için doğal bir antiseptik olarak çalışır ve ayrıca karaciğer tonik olarak işlev görür. Cildin rengini değiştirmeye ve vücudun metabolik hızını arttırmaya yardımcı olan yüksek miktarda su içerirler .Greyfurt lif  bakımından zengindir ve bağırsak sağlığını koruyarak kolon kanserini engeller.  Greyfurtlar ayrıca susuzluğu gidermek ve böylece ateş sırasında ortaya çıkan yanma hissini azaltmaya yardımcı olur.

Greyfurt ile Zayıflama 

Bazı insanlar greyfurtun mucizevi bir kilo kaybı meyvesi olduğunu iddia eder. Bununla birlikte, bu son çalışmalar tarafından desteklenmektedir. Bu göz önünde bulundurulduğunda, çalışmalar, greyfurtun kan basıncı ve lipid düzeylerinde iyileşme gösterdiğini göstermektedir. Kan basıncı ve lipid düzeyleri obeziteye bağlıdır ve daha ileri çalışmalar kilo kontrolü ve obezitenin önlenmesi için uzun vadeli faydaları gösterebilir.

Kalp Sağlığını Korur

Flavonoid yeme yüksek miktarlarda iskemik riskini düşürebilir ve inme  gibi kardiyovaskiler sorunları engelleyebilir. Flavonoidler portakal ve greyfurt gibi turunçgillerde bulunan bileşiklerdir.  İskemik inme riski, en düşük miktarlarda tüketen kadınlara oranla en fazla miktarda narenciyeyi tüketenler için yüzde 19 daha düşüktür Greyfurtta lif, potasyum , likopen, C vitamini ve kolin güçlü besin kombinasyonu, sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olur.  Bir çalışmada , günde 4069 miligram (mg) potasyum tüketenlerin, daha az potasyum tüketenlerle karşılaştırıldığında, iskemik kalp hastalığından yüzde 49 daha az ölüm riski vardı.Artan potasyum alımı da güçlü vazodilatasyon etkilerinden dolayı kan basıncını düşürmek için önemlidir. Vazodilasyon arterleri genişletir.

Kansere Karşı Korur

Greyfurt, C vitamini gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır . Bunlar kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumunu engeller. Bazı çalışmalarda Lycopene alımı , prostat kanseri riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir .

Sindirimi Düzenler 

Greyfurtun yararları arasında , su ve lif içeriği nedeniyle, kabızlığı önlemeye yardımcı olmak ve sağlıklı bir sindirim sistemini düzenli çalışmasını sağlamak vardır.

Hidrasyon Sağlar 

Greyfurt yüzde 91 sudan oluşur. Bu, onu mevcut en nemlendirici meyvelerden biri yapar. Greyfurt ayrıca, elektrolitler ve dehidrasyonu önlemek için elverişli bir atıştırmalıkla doludur .

Astımı Önler 

Yüksek miktarda belirli besinler tüketen insanlarda astım gelişme riski daha düşüktür . Bu besinlerden biri de greyfurtta bulunan C vitamini.

Greyfurtun Cilde Faydaları 

Greyfurtun yararları arasında sağlıklı bir cilde kavuşmada vardır. Bununla birlikte, güneşte çok zaman harcayan insanlar için dikkatli olunması tavsiye edilir.  Antioksidan C vitamini, güneşin ve kirlenmenin neden olduğu deri hasarlarıyla savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve tüketildiğinde  veya cilde uygulandığında genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini , cildin ana destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynar . Sağlıklı görünen ciltler için düzenli hidrasyon ve A vitamini de çok önemlidir. Greyfurt her ikisini de sağlar.

Greyfurtun Besin Değerleri

 • 74 kalori
 • 0.23 gram (g) yağ
 • 0 g sodyum
 • 0 g kolesterol
 • 18,58 g karbonhidrat
 • 1.45 gr protein

Greyfurt tüketimi ile C vitamini ihtiyacının  çoğunu karşılar hatta fazlasını, önerilen vitamin 43 oranında bir alımdır greyfurtta ise alım 130’ların üzerindedir. Ayrıca greyfurttan kalsiyum ve magnezyumda alınmaktadır.  Bunun dışında greyfurt ;

 • E vitamini
 • tiamin
 • b 2 vitamini
 • niasin
 • folat
 • pantotenik asit
 • potasyum
 • fosfor
 • manganez
 • çinko
 • bakır içermektedir.  Ayrıca, likopen, beta-karoten ve aktif bitki bileşiklerini içeren güçlü antioksidan yararlar sağlarlar .

Taze pembe veya kırmızı greyfurt, daha yüksek miktarlarda biyoaktif bileşik içerir ve beyaz veya sarı greyfurttan önemli ölçüde daha yüksek antioksidan potansiyeline sahiptir. Ayrıca daha fazla A vitamini içerirler.

Greyfurt  Suyu 

Greyfurt suyunun birçok faydası vardır, ancak meyve, beslenme ve sağlık yararları söz konusu olduğunda paranızın karşılığını daha fazla verir. Fakat suyunu da cilde uygulamak daha kolaydır veya yazın buzlu bir greyfurt suyu sizi canlandırabilir. Bunaltıcı sıcaklardan koruyabilir. Suyu aldığınızda, bazı besinleri alıyorsunuz ama tüm lifleri almanızın imkanı olmuyor bizler bundan kaynaklı sizlere suyunu değil meyvesini daha çok öneriyoruz. Greyfurt suyu da kan şekerinizi meyvenin kendisinden daha fazla artırır. Herhangi bir çeşit meyve suyu tercih ederseniz, meyvesine oranla daha az tüketmelisiniz.

Greyfurtta tüm meyveler gibi sizin için bir çok sağlık yararına sahiptir. Bizler sizlere bu yazımızda greyfurtun yararlarını aktardık, umarım işinize yaramıştır. Yazılarımızı başkalarının da yararlanması adına paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa