CarouselCilt & BakımGüzellik SırlarıSağlık Rehberi

Hardal Yağının Cilde Faydaları

Hardal Yağı Nedir? , Hardal Yağının Sağlık Faydaları ,Hardal Yağının Cilde Faydaları

Hardal yağının cilde faydaları hakkında hazırladığımız yazımızda sizler için hardal yağı hakkında kısa bilgiler vererek bilinçlenmenizi sağlayacağız. Hardal yağının kısaca sağlık yararlarına da değineceğiz ve yağın besin değeri olarak da kullanmasını da sağlayacağız.

Hardal Yağı Nedir? 

 

Hardal yağı hardal bitkisinin tohumlarından elde edilir. Hardal yağı yapmanın iki yolu vardır; basınç ve öğütmedir.  İlk yöntem bitkisel yağ elde etmek için hardal tohumu basınç altında ezilir. İkinci yöntem, tohumların öğütülmesi, su ile karıştırılması ve daha sonra damıtma yoluyla yağın çıkarılmasıdır. Bu yağ içeriğinde daha düşük olan hardal yağı ile sonuçlanır.Hardal yağı, binlerce yıldır Hindistan, Roma ve Yunanistan gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.   Hardal ilk önce Hindistan’da 3000 civarında yetiştirilmiştir.  Bilinen ilk kullanımları arasında  Hipokrat tarafından  belirli ilaçları hazırlamak için hardal tohumlarını kullanmıştır. Romalılar şaraplarına hardal tohumu eklediler ve Yunan bilim adamı Pisagor, akrep sokmaları için doğal bir tedavi olarak  kullanmıştır. .
Tıbbi kullanımlarının dışında, Kuzey Hintli kadınlar tarafından onlarca yıldır yemek pişirmek için hardal yağı kullanılmıştır.

Hardal Yağının Sağlık Faydaları 

 

Hardal yağının sağlık yararları  arasında ;

 • Hardal Yağının Cilde Faydaları Hardal yapının Omega-3 yağ asiti barındırması  mide ve kolon kanserlerini önlemeye yardımcı olan bol miktarda linolenik asit içerir.
 • Hardal yağı, zengin miktarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri  ve ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Bu iyi yağlar iskemik kalp hastalığı gelişme riskinizi% 50 azaltır.
 • Hardal yağı çok güçlü bir doğal uyarıcıdır. Karaciğer ve dalakta sindirim suyu ve safranı uyararak sindirimi ve iştahı artırır.
 • Kaslarında uyuşukluk hisseni gidermektedir.  Etkilenen bölgedeki hardal yağı ile masaj yaparak kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.
 • Keskin doğası nedeniyle, onlarca yıldır soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için hardal yağı kullanılmıştır.
 • Her gece, uyumadan hemen önce,  hardal yağı çatlamış dudakları iyileştirmek için kullanılmaktadır.
 • Hardal yağı ile yapılan bir masaj, vücudu ferahlatır ve vücudunuzun tüm bölgelerine kan dolaşımını arttırarak organlarınızın işleyişini iyileştirir.
 • Hardal yağı, antibakteriyel, antifungal ve anti-inflamatuar özellikleri içerdiği bilinmektedir. Anti-inflamatuar özellikleri, selenyumun varlığına bağlanır, bu da ağrıyı ve şişmeyi azaltır, böylece eklem ağrısını azaltır. Hardal yağının bu anti-enflamatuar özelliği ilaç yapımında kullanılmaktadır.  Hardal yağı ayrıca, mantarların neden olduğu deri döküntülerini ve enfeksiyonları tedavi edebilen güçlü antifungal özellikler içerir.
 • Astım kalıcı tedaviye sahip olmayan bir hastalıktır. Ancak semptomları ve etkileri, hardal yağı kullanılarak yönetilebilir ve büyük ölçüde azaltılabilir.
 • Açık havada sivrisinek veya böcek sokması cildinize biraz hardal yağı sürmeniz ile engellenir.
 • Hardal yağını  dişlerinizi beyazlatmak içi  ½ çay kaşığı hardal yağı, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve ½ çay kaşığı tuz bir macun yapın. Sağlıklı dişleri desteklemek ve diş eti iltihabından ve periodontitten rahatlama sağlamak için bu karışımı dişlerinize ve diş etlerine günde iki kez sürün.
 • Hardal yağında bulunan yüksek yağlı asit konsantrasyonunun, beyin fonksiyonunu arttırdığı ve depresyonun tedavi edilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Hardal yağı, vücudun genel   sağlıklılığını arttırmak için sağlıklı bir tonik olarak kullanılabilir. Tüketilmesi, tüm vücuda yarar sağlar.

Hardal Yağının Cilde Faydaları 

Kusursuz bir cilde sahip olmak imkansız değildir. Cildinize daha iyi bakım yapmak adına hardal yağı kullanabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı. hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı. hardal yağı

15 dakika boyunca cildinize iyi bir şekilde masaj yapın ve sonra yumuşak bir cilt yıkamaa ürünü ile cildinizi yıkayın.  Birkaç gün içinde cildinizi   daha yumuşak bir hale getirdiğini fark edeceksiniz.

Hardal Yağı Güneş Hasarını Engeller 

Hardal yapının cilde faydaları arasında cilt parlatma güneş hasarını engellemesi bulunmaktadır.   Tek ihtiyacınız olan 1 çay kaşığı. hardal yağıdır.  Bronzlaşmış teninize bu karışımla 10 dakika masaj yapın ve sonra ıslak bir pamuk top  ile silin. Cildiniz, birkaç gün içinde kendini orijinal tonuna geri döndürecektir.

Cilt Enfeksiyonunu Engeller

 

Haftada bir kez bu vücut peelingini kullanın ve cildinizin dokusunu birkaç gün içinde iyileştiğini görün.

Malzemeler:

 • Zerdeçal tozu
 • Safran
 • Sandal ağacı tozu
 • mısır unu
 • hardal tohumu yağı

1 çay kaşığı al. zerdeçal tozu, 2-3 safran ipi, 1 çay kaşığı. sandal ağacı tuz, 1 çorba kaşığı. mısır unu  ve 1 tatlı kaşığı. hardal tohumu yağını karıştırın .  Ölü deriyi temizlemek ve cilt enfeksiyonlarını  geçirmek için  cildinize sürün ve maske kuruduktan sonra cildiniz temizleyin ve nemlendiricinizi sürerek işleminizi tamamlayın.

Koyu Lekeleri Giderir 

Hardal yapının cilde faydaları arasında lekeleri gidermesi bulunmaktadır. Yağ asitleri ile cildinizin kollajen sentezini geliştirir ve cildinizi yenilemeye yardımcı olarak lekeleri çıkarır.

 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 2 yemek kaşığı hardal yağı
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı lor

Kalın bir macun yapmak için karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.  15 dakika boyunca cilt üzerinde tutun ve sonra soğuk su ile yıkayın.  Yakında karanlık lekelerinizi  azaldığını fark edeceksiniz.    Birkaç günde bir tekrarlayın.

Sivilce Oluşumunu Engeller

Bu görkemli yağda bulunan omega 3 yağ asitleri, en kalıcı sivilceyi bile tedavi eder.  Anti-inflamatuar özellikleri ve anti-bakteriyel özellikleri cildinizin tahriş edici sivilcelere karşı savaşmasına yardımcı olur.  Biraz hardal tohumu alın ve 250 ml  hindistan cevizi yağında kaynatın. Bu soğumaya bırakın ve sonra krem katı hale gelince sivilceleriniz de kullanın.

Hardal yağının hem sağlık faydalarını hem de hardal yapının cilde faydaları hakkında bilgilendirmede bulunduğumuz yazımız umarım işinize yaramıştır.  Daha ışıltılı ve sorunsuz  ciltler dileğiyle sağlıklı kalın…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa