DiğerleriFaydalı Bilgiler

İnci çiçeği Nedir ve Yararları Nelerdir

İnci Çiçeği Nedir ?, İnci Çiçeği Faydaları, İnci Çiçeği Kökü

İnci çiçeği nedir ve faydaları hakkında hazırladığımız yazımızda genelde dövmesi yaptırılan bu muhteşem çiçeği sizlerle paylaşacağız. İyi okumalar dileriz.

İnci Çiçeği Nedir ?

İnci çiçeğinin diğer ismi , aslında latince yani bilimsel ismi Symphoricarpos’tur. Yaklaşık 15 küçük cinsten meydana gelen bu tür yaprak döken çalılar  hanımeli ailesindendir. İnci çiçeği  Çin’in kuzeyine özgü olan türleri bulunmak ile beraber,  Kuzey ve Orta Amerika’da da yetişmektedir.  İnci çiçeği yaprakları , tabanda 1,5-5 cm  uzunluğunda, tamamı yuvarlak ve bir veya iki lobda bulunur. Çiçekler türlerin çoğunda bir aradadır ve  5-15 küçük kümeler oluşturarak  pembe küçük, yeşilimsi-beyaz renklidirler. Meyvesi , beyaz ,  yumuşak ve belirgindir 1-2 cm çapındadır ve türlerine göre kırmızı , pembe, mor olanları vardır.  Beyaz meyveler açıldığında, içindeki meyveler parıltılı kar gibi görünür. Et süngerimsi ve iki adet 2-5 mm uzunluğunda beyazımsı çekirdekli tohumlar içerir. Tohumlar, yumurta biçimindedir , endosperm ve  küçük bir embriyo içeren az ya da çok düzleştirilmişlerdir. Çok sert ve geçirimsiz bir kaplamaya sahiptirler, bu nedenle tohumlar çimlenmek için çok zordur ve 10 yıla kadar uykuda kalabilirler.

İnci Çiçeği Faydaları

  • İnci çiçeğiİnce çiçeği , özellikle, içerdiği saponinler için değerli olmasından kaynaklı Kuzey Amerika Kızılderili kabilesi tarafından tıbbi olarak kullanılmaktadır. Bu saponinler toksik olabilirler, fakat dışarıdan uygulandıklarında cildin üzerinde yumuşak bir temizleme ve iyileştirici etkiye sahiptirler, vücut parazitlerini öldürürler ve yaraların iyileşmesine yardımcı olurlar.Yerli Amerikalılar, çeşitli şikayetleri tedavi etmek için kullanmışlardır, ancak özellikle cilt üzerinde bir dış yıkama olarak kullanılmıştır.
  • Bitkiler, modern bitkiselizmde kullanılırsa çok azdır. Bu bitkinin herhangi bir iç kullanımı, dikkatli ve tercihen uzman bir uygulayıcının gözetimi altında yapılmalıdır.
  • İnce çiçeği  dezenfektan, diüretik, febrifüj ve müshildir. Gövdeleri ; infüzyonu mide problemlerini ve adet bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.
  • Soğuk algınlığı tedavisinde yaprakları kaynatılarak kullanılmıştır ayrıca  yaprakları çiğnenmiş ve bir kültivasyonu uygulanmış veya dış yaralanmaları tedavi etmek için yapraklar infüzyon yıkama olarak kullanılmıştır. Yaralara güçlü bir çözelti uygulanırken, çocuklarda yıkama olarak sap ve yaprakların zayıf bir çözeltisi kullanılmıştır.
  • Meyve ishal tedavisinde yenmiş veya bir infüzyon olarak kullanılmıştır. Meyvenin bir enfüzyonu, göz yaralanmaları için bir göz yıkaması olarak kullanılmıştır.
  • İnce çiçeği, ciltte yanık, döküntü, kaşıntı ve yaraların tedavisi için sürülmüştür. Meyveler de siğillere sürülmüşlerdir ; bu tedavi birkaç hafta boyunca günde en az üç kez yapılmalıdır.
  • Kırılan yapraklar, meyve ve kabukların bir kültivasyonu yanıkların, yaraların, kesiklerin tedavisinde kullanılmıştır. çatlamış ve yaralanmış cilt için kullanılmışlardır.

İnci Çiçeği Kökü 

İnce çiçeği kökü infüzyonu, -çocukluk çağı ateşi de dahil olmak üzere -ateş, mide ağrıları ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Kökleri kaynatılarak  zührevi hastalığın tedavisinde ve idrar akışının geri kazanılmasında kullanılmıştır. Kökün infüzyonu, ağrılı gözler için göz damlası olarak kullanılmıştır. Ayrıca deri döküntülerinin tedavisinde harici olarak da uygulanmıştır.

İnci çiçeğinin kullanımı çok yaygın olmasa da sizlere bu çiçek hakkında verdiğimiz bilgiler umarım işinize yarar ve inci çiçeğinin dövmesi haricinde kullanımını gerektirdiği zaman uzmana danışarak yapabilirsiniz. Yazımızı yararlı bulduysanız sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayı, yorum yapmayı ve beğenmeyi unutmayınız. Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa