ManşetSağlıklı Yaşam

İnci Gibi Dişler İçin Neler Yapmalıyız.

Dişlerimiz Neden Sararmaktadır ? ,İnci gibi Dişler için Yapılması Gerekenler ,İnci gibi Dişler için Doğal Yöntemler 

İnci gibi dişler için yapmanız gerekenler herhangi bir bakımdan daha ciddi bir durumdur çünkü diş sararması kolay geçmez.  Ünlülerdeki dişlerin yapay bakımlar şeklinde o hale geldiğini unutmayın. İnci gibi dişler için çocukluktan diş bakımının önemsenmesi  sağlık açısından da önemlidir.  Sizlere hem inci gibi dişlere nasıl sahip olacağınızı hem de sağlıklı dişleri nasıl kazanacağınızı  bu yazımızda aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Dişlerimiz Neden Sararmaktadır ? 

Dişlerinizi beyazlatmak için seçim yapabileceğiniz birçok ürün vardır. Bununla birlikte, çoğu beyazlatıcı ürün, dişlerinizi beyazlatmak için kimyasalları kullanır ve bu da uzun vadede dişlerinizin sağlığını etkileyebilir. Ayrıca herkesin merak ettiği soruya da cevap verelim. Dişleri temizletmeniz koruyucu plakların kalkamasına neden olarak daha sonra sigara, kafein, kahve ve çay içerek daha büyük sararmalar ile karşılaşmanıza neden olur. Özellikle diş temizlettikten sonra sigara kesinlikle içilmemelidir.    Dişlerin sararmasına neden olan bir çok faktör vardır.

  • İnci Gibi Dişler İçin Neler Yapmalıyız.Bazı gıdalar, dişinizin en dış tabakası olan emayenizi lekeleyebilir. Ek olarak, dişlerinizdeki plak birikimi onların sarı görünmesine neden olabilir.
  • Bu tip renk değişimi genellikle düzenli temizlik ve beyazlatma ilaçlarıyla tedavi edilebilir.
  • Bununla birlikte, bazen dişler sarı görünür, çünkü sert emaye aşındırır ve altındaki dentin açığa çıkar. Dentin, emayenin altında yer alan doğal sarı, kemikli bir dokudur.

İnci gibi Dişler için Yapılması Gerekenler 

 

Öncelikle sizlere aslında bildiğiniz genel kurallardan bahsedelim sonra doğal öneriler ile dişlerinizi nasıl beyazlatacağınızı aktaralım.

  • Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın. Sağlıklı, beyaz dişlerin korunmasında uygun ağız hijyeni önemlidir ve bu, her öğünden sonra veya günde en az iki kez fırçalamak anlamına gelir. Diş ve diş etlerine zarar verebileceğinden, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullandığınızdan emin olun.
  • Diş sağlığı için diyetinize önem verin. Bu genel sağlığınızı da korur.  Ne yediğiniz, özellikle gıdalar şekerli ve çok asitli olması dişlerinizi etkiler. Dişleri sağlıklı beslenerek, diş minelerini korur  ve bakteri oluşmasını en aza indirebilirsiniz. Ayrıca ağız boyunca yayılmasını önlersiniz. Dişler için sağlıklı besinler arasında şunlar sayılabilir: tavuk, peynir, fındık, süt, meyve ve sebzeler. (Kahve, çay ve kırmızı şarap gibi dişleri lekeleyebilecek içecekleri de sınırlamak en iyisidir)
  • Diş ipi kullanın.  Diş ipi, ağız hijyeninin önemli bir yönüdür. Düzenli diş ipi kullanımı, boşluklardaki bakterileri azaltarak dişlerin daha az sararmasına, diş hastalıklarının engellenmesine ve  kötü nefesin  geçirilmesine katkı sağlar. Ayrıca inci gibi dişler için gereklidir.
  • Diş doktorunuzu her 6 ayda bir ziyaret edin. Düzenli diş muayeneleri , sağlıklı dişler elde etmenin en kolay yollarından biridir. Diş hekiminiz dişlerinizi diş fırçanızdan daha temiz bir şekilde temizleyecektir, oyuk boşlukları, diş eti iltihabı ve plak birikimi olup olmadığını kontrol  ederek daha sağlıklı bir işlem yapacaktır.
  • Sigarayı bırakın.  Sadece kalp ve akciğerleriniz için değil, aynı zamanda dişleriniz, diş etleriniz ve ağız sağlığınız için de sigara bırakılmalıdır. Sigara içmek ağız kokusuna, diş renginde bozulmaya, plak ve tartar birikmesine, diş eti hastalığına ve daha fazlasına neden olur. İnci gibi dişler sigara içilerek mümkün değildir.

İnci gibi Dişler için Doğal Yöntemler 

 

İnci gibi dişler için doğal olarak diş bakımları yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki önerileri dikkate alarak kullanabilirsiniz.

Karbonat  ve Hidrojen Peroksit 

 

Hidrojen peroksit antibakteriyel bir maddedir ve ağız ve diş eti temizleyici olarak mükemmel çalışır ve ağızları mikropsuz tutar.  Yarım su ve yarım hidrojen peroksit kullanın, ağzınıza yaklaşık bir dakika kadar garagara yapın ve durulayın. Araştırmalar, hidrojen peroksitin doğal bir antiseptik / antibakteriyel ajan gibi davranarak kötü bakterileri yok ederek taze nefes aldığını göstermektedir.   Karbonat  ile dişlerinizi beyazlatmak  için, dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın, dişlerin arkasına da ulaştığınızdan emin olun.  Macun yerine karbonat kullanın.

Hindistan Cevizi Yağı 

 

Bazı insanlar dişlerini fırçaladıktan sonra dişlerine hindistancevizi yağı uygulayarak daha beyaz ve daha sağlıklı hale getirirler.  Yağ kullanımı için ; ağzınıza bir kaşık hindistan cevizi yağı koyun ve dişlerinizi 5- 20 dakika arasında  diş frıçanız ile sürün daha sonra ağzını iyice temizleyin.

Elma Sirkesi 

 

Doğal antibiyotik  olarak çalışan elma sirkesi asetik asit , potasyum, magnezyum, probiyotikler ve enzimleri mikropları   öldüren ve aynı zamanda yararlı  iyi  probiyotik bakterilerin büyümesini teşvik eden bileşikler içerir . Doğal olarak asidik olduğundan, dişlere yapışmış plak veya diğer maddeleri parçalamaya yardımcı olur. Elma sirkesinin pH’ı dişlerinizden gelen lekeleri çıkararak dişlerinizi doğal olarak beyazlatmanıza yardımcı olur.  Parmağınızı alın ve bir dakika kadar dişlerinizi elma sirkesine sürün. Daha sonra ağzınızı su veya hidrojen peroksit ile durulayın.

Limon veya Portakal Kabuğu

Elma sirkesine benzer şekilde, narenciye meyvelerinin  ya da yararlı asitler içeren limon esansı yağının kullanılmasının dişlerin beyazlatılması  sağlamaktadır. Bu gıdalar genel olarak mide asidinin seviyelerinin düzenlenmesi nedeniyle sindirimden yararlanma gibi çok sağlıklıdır, ancak yüksek asit içeriği de çok agresif olarak kullanılıyorsa, dişlerdeki emayeyi de yıpratabilir. Bundan kaynaklı dikkatli kullanılmalıdır.

Çilek 

 

Söylentiye göre bazı ünlüler dişlerini çilek gibi sağlıklı gıdalarla beyazlatırlar .  Meyveler, dişlerinizin sağlığına yararlı olabilecek birçok yararlı antioksidan ve diğer bileşikler içerirler.  Diyetinizin kalitesi genel olarak dişlerinizin sağlığına bağlıdır. Diş etlerini ve dişlerinizi güçlü tutmaya yardımcı olan, hastalıklardan veya yaşlanma belirtilerinden arınmış olan gıdalar arasında çilek oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kömür ! 

 

Diş lekelenmesine  neden olan plak ve mikroskobik soğurmaları emerek dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olduğu söylenen kömür ile diş fırçalama tartışmaları devam etmektedir. Çoğu uzman tarafından moda olan bu kömür ile diş  beyazlatma sakıncalı görünmektedir. Bundan kaynaklı diş doktorunuza danışmadan kullanmamanızda fayda vardır.

 

Diş sağlığınızı en iyi bilen kişi eğitimini almış diş doktorudur. Bizler sizlere sadece bazı önerilere sunarak yol göstermeye çalışıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa