BloklarFaydalı BilgilerNeye İyi GelirSağlık Rehberi

İpeka Şurubu Nedir, Neye İyi Gelir

İpeka Şurubu Nedir?, İpeka Şurubu Faydaları Nelerdir?, İpeka Şurubu Kullanımı ,İpeka Şurubunun Yan Etkileri

İpeka şurubu midenin temizlenmesi amacı ile genelde zehitlenen kişilere içirilen bir altın kökü bitkisinden elde edilen bir ilaçtır. Uzmanlar tarafından da tavsiye edilen ipeka şurubu geçmiş dönemlerde birçok medeniyetler tarafından da kullanılmıştır.  Peki ipeka şurubu nedir, faydaları nelerdir dilerseniz makalemizde bu harika bitkisel şurubun bu nitelikleri hakkında bilgiler sunalım.

İpeka Şurubu Nedir?

İpeka şurubu; altın kökü bitkisinin kurutulmuş kök ve yapraklarından elde edilen mideyi ve kusma merkezlerini uyaran ve bunun sonucunda kusma eyleminin gerçekleşmesini sağlayan harika bir bitkisel şuruptur. Altın kökü bitkisinin latince adından ismini alan İpeka şurubu Güney Amerika’da yetişen bu bitkiden elde edilmektedir ve aslın vatanı Brezilyadır. Genelde devamlı yeşil olan bu bitki , geçmiş zamanlarda insanlar tarafından fark edilip kullanılmıştır. İçerisinde bulunan sefaelin, psikotrin, emetin bileşenlerinin mideyi koruduğu söylenmektedir.

İpeka Şurubu Faydaları Nelerdir?

İpeka şurubunun başlıca faydaları ise şunlardır;

  • İpeka Şurubu Nedir?Harika bir balgam sökücüdür.
  • Az miktarda alındığı takdirde tatlandırıcıdır.
  • Bronşit rahatsızlığında ifrazı yükseltmektedir.
  • Bulantı ve kusmaya neden olmaktadır. Bundan kaynaklı zehirlenme vakalarında kusturma amacı ile kullanılmaktadır.

İpeka Şurubu Kullanımı 

İpeka şurubu her zaman kullanılmamaktadır. Özellikle de şu gibi durumların meydana gelmesinde kullanılmaktadır.

  • Besin zehirlenmeleri meydana geldiği durumlarda
  • Kanlı ishal rahatsızlıklarının giderilmesinde
  • Amipli karaciğer iltihabının yok edilmesinde
  • Midenin atıklardan temizlenmesi durumunda

Fakat belirtmek gerekir ki   sonraki çalışmalar ipeka tarafından üretilen mide temizlemesinin, toplam vücut zehiri konsantrasyonlarını düşürmede, oral gastrointestinal kanalın tümünde etkili olan yani aktif gastrointestinal sistemden etkili olan emilim etkisinden çok daha az etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bundan kaynaklı da günümüzde daha az kullanılmaktadır. Zayıflamak için kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Çünkü ipeka  aşırı dozda küçük bir risk olarak zehirlenme etkisine sahiptir ve önemli bir özofajit riski de vardır.

İpeka Şurubunun Yan Etkileri 

Ipeka şurubu  çoğu kişi için ağız yoluyla alındığında ve kısa bir süre için kullanıldığında  zararlı bir etki barındırmamaktadır. Bulantı, kusma, mide tahrişi, baş dönmesi , düşük tansiyon , nefes darlığı ve hızlı kalp atışına neden olabilir. Bulantı ve kusma zaten istenilen sonuç olsa da yukarıda belirttiğimiz gibi zayıflama amacı ile kullanımlarda son derece sakıncalı durumlara neden olmaktadır.

İpeka cilde temas etmesine izin verildiğinde veya solunduğunda cilt ve solunum sistemini tahriş edebilen emetin içermesinden kaynaklı zarar verebilir.  İpeka  1 gramlık bir dozda enjekte edildiğinde ve uzun vadeli ya da büyük miktarlarda alındığında ciddi zehirlenmelere, kalp hasara ve ölüme neden olabilir. Zehirlenme belirtileri, zor nefes alma, sindirim sistemi sorunları, anormal kalp hızlarını içerir. Bundan kaynaklı artık kullanılması önerilmemektedir.

Uyarılar 

Çocuklar kusma indüklemek için reçeteli bir ürün olarak uygun bir şekilde kullanıldığında, güvenli olduğunu söylenmesine karşın ipeka şurubu artık evde düzenli olarak zehirli bir tedavi müdahalesi olarak kullanılmamalıdır. Evde tutulmamalı , çocuklara ve yaşlılara verilmemelidir. Özellikle kalp sorunu olan yaşlılar için sıkıntı yaratabilir. Ayrıca gebelik döneminde de kullanımı kesinlikle önerilmez.

İpeka şurubu geçmişte zehirlenmelerde kullanılsa da aslında yazımızdan da anlaşılacağı üzere artık kullanımı son derece sakıncalıdır. Bundan kaynaklı eğer zehirlenme vakası ile karşılaşırsanız hastaya ilk müdahale için sağlık ekiplerini beklemelisiniz. Bunun dışında ise kilo vermek ve zayıflamak gibi bir amacınız varsa sağlıklı bir diyet ve egzersiz sizin için idealdir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa