Neye İyi GelirSağlıklı YaşamSon Eklenenler

K Vitamini Neye İyi Gelir ? Eksikliğinde Nelere Sebep Olur?

K Vitamini Nedir ? ,K Vitamini Faydaları ,K Vitamini Kaynakları K Vitamini Eksikliği ,Günlük K Vitamini İhtiyacı

K vitamini  diğer vitaminler gibi bir çok sağlık yararı olan ve eksikliğinde bir çok soruna yol açan bir vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizlerde sizlere hem bu vitamin hakkında bilgiler verir vücuttaki görevlerini aktaracağız. Hem de eksikliği hakkında bilgiler vereceğiz.Ayrıca k vitaminini içeren besinlerin tablosunu da yazımızdan bulabilirsiniz.

K Vitamini Nedir ? 

K vitamini, kemik metabolizmasından kan pıhtılaşmasına kadar her konuda rol oynayan önemli bir besin maddesidir.

İki ana türe ayrılır: K1 vitamini (phylloquinone) ve K2 vitamini (menaquinone). K1 vitamini, öncelikle yapraklı sebzeler gibi bitki besinlerinde bulunan en yaygın K vitaminleri kaynağıdır. Diğer taraftan, K2 vitamini, hayvansal ürünler ve fermente gıdalarda bulunur . K2 vitamini yüksek gıdalar et, süt ve natto içerir. Vitamin K2 de bağırsak mikrobiyomunda yararlı bakteriler tarafından üretilir .

Sağlıklı, dengeli bir diyette, vitamin K  eksikliği nadirdir. Fakat yine eksikliği görülebilmektedir. Bu eksikliğe genelde beslenme ve diyetinizdeki endüstriyel gıdalar , hazır besinler neden olmaktadır. Vitamin K eksikliği çok ciddidir ve kolay morarma, kanama, diş çürümesi ve zayıflamış kemiklerle sonuçlanabilir. Bu nedenle, her öğünle birlikte bir vitamin K içeren zengin meyve ve sebzenin ikramını veya ikisini de dahil etmeyi sağlamak çok önemlidir.

K Vitamini Faydaları 

K vitamini vücuda çeşitli şekillerde fayda sağlar. Hem  K1 vitamini hem K2 vitamini sağlık açsından aşağıdaki yararları size sağlamaktadır.

K Vitamini

Kemik  Sağlığını Korur 

K vitamininin eksin alımından meydana gelen sıkıntıların başında  osteoporoz bulunmaktadır. Çeşitli çalışmalar K vitamini güçlü kemikleri  desteklediğini, kemik yoğunluğunu artırdığını  ve osteoporoz gibi kemik rahatsızlıkları riskini azalttığını göstermektedir.

Beyin Sağlığını Korur 

Vitamin K seviyeleri yaşlı erişkinlerde gelişmiş epizodik hafıza ile ilişkilendirilmiştir . 70 yaş üstü sağlıklı bireyler, en yüksek K1 vitamini düzeyleri ile en yüksek sözel epizodik hafıza performansına sahipti.

Kalp Sağlığını Korur 

K vitamini , minerallerin atardamarlarda biriktiği mineralleşmeyi önleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir . Bu, kalbin vücuda serbestçe kan pompalamasını sağlar.

Mineralleşme doğal olarak yaşla birlikte meydana gelmektedir ve kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür . K vitamini alımının da inme riskini azalttığı gösterilmiştir .

Kanın Pıhtılaşmasını Sağlar 

Belki de en iyi bilinen K vitamini fonksiyonu, kan pıhtılarının oluşumunu desteklemedeki rolüdür . Kan pıhtılaşması, yaralanma sonucu aşırı kanamanın durdurulmasına yardımcı olan önemli bir işlemdir. Gerçekte, bir K vitamini eksikliğinin ilk uyarı işaretlerinden biri de aslında bu kan pıhtılaşmasının oluşmaması ve buna bağlı olarak ; diş etleri veya burundan kan gelmesi , kolay morarmadır.

İnsülin Direncini Dengeler 

İnsülin, şekerin kan dolaşımından enerji olarak kullanılabilen dokulara taşınmasından sorumlu olan hormondur. Şeker ve karbonhidratta yüksek bir diyetiniz olduğunda, vücudunuz ayak uydurmak için daha fazla insülin üretmeye çalışır. Ne yazık ki, yüksek düzeydeki insülinin sürdürülmesi, insülin direnci adı verilen bir duruma yol açabilir , bu da etkinliğini azaltır ve yüksek kan şekeri ile sonuçlanır.

K vitamini alımını arttırmak, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için insülin duyarlılığına yardımcı olabilir  Diyetinize bol miktarda vitamin K içeren gıdaların eklenmesi, fiziksel aktivitenizin arttırılması, karbonhidrat alımının kontrol altında tutulması ve bol miktarda protein ve lif açısından zengin beslenmenin yanı sıra kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine ve insülin direncinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Adet Kanaması ve Ağrılarına İyi Gelir 

K vitamini hormonlarınızın işlevini düzenleyerek PMS krampları ve diğer adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir . K vitamini bir kan pıhtılaşma vitamini olduğu için, adet döngüsü sırasında aşırı kanama ile yardımcı olabilir ve PMS belirtileri için ağrı kesici sunar. Aşırı kanama, adet döngüsü sırasında daha fazla krampa ve ağrıya yol açar. Birçok çalışma, K vitamini PMS belirtileri ile yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diş Sağlığını Korur 

A vitamini, C, D ve K vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerde düşük diyet, diş eti hastalığına bağlı daha fazla semptomlara sahip olmakla bağlantılıdır. Diş çürümesi ve diş eti hastalıkları, kemik ve diş mineralizasyonunda rol oynayan yağda çözünen vitaminlerinizi artırmanızı gerektirir.

Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan sağlıklı bir diyet, ağızda yaşayan bakterileri öldürmenize yardımcı olmaktadır. K vitamini  diş minesini tahrip eden bakterileri öldürmek için diğer mineraller ve vitaminler ile çalışarak dişleri koruyan bir vitamindir.

K Vitamini Kaynakları 

K Vitamini Kaynakları MG
Yeşil yapraklı sebzeler, maydanoz gibi.444 mikro gram
Natto (fermente soya )500 mikrogram
Taze soğan ( yeşil soğan )103 mikrogram
Brüksel lahanası78 mikrogram
Lahana82 mikrogram
Brokoli46 mikrogram
Süt10 mikrogram
Kuru erik52 mikrogram
Salatalık49 mikrogram
Fesleğen36 mikrogram

K Vitamini Eksikliği 

K vitamini eksikliği, ihtiyacınız olandan daha az vitamin K aldığınızda veya diyetinizden yeterince K vittaminini  emmediğinizde ortaya çıkar. Diyetinizden emebileceğiniz vitamin K miktarı, sahip olduğunuz bağırsak bakterileri ile ilgilidir, böylece vitamin K  düzeyiniz genel sağlığınıza, özellikle de bağırsak / sindirim sağlığınıza bağlı olarak büyük ölçüde düşebilir.

Günlük K Vitamini İhtiyacı 

K vitamini için  önerilen günlük bir miktar limit vardır. Emzirme, hamilelik ve hastalık gibi diğer faktörler de bu ihtiyaç değişebilmektedir.

BEBEKLER (MCG / GÜN)
0 – 6 ay2.0 mikrogram
7-12 ay2,5 mcg / gün
1 – 3 yaş30 mcg / gün
4 – 8 yaş55 mcg / gün
ÇOCUKLARDA
4 – 8 yaş55 mcg / gün
9 – 13 yaş60 mcg / gün
ERGENLER VE YETİŞKİNLER
Erkekler ve kadınlar  14 – 18 yaş arası75 mcg / gün
Yaşları 19 ve daha büyük olan erkekler ve kadınlar90 mcg / gün

Yukarıdaki grafikte verilen oranların altında vitamin K  almak eksikliğe neden olarak ; 

Aşırı kanama ve morarma nedeniyle kan pıhtılaşması ile yardımcı pıhtılaşma faktörlerinin anormalliklere ; diş eti  kanamaları , adet kanamalarının çok olması ve uzun sürmesi buna bağlı olmaktadır.  Ağır ve bazen ağrılı adet dönemleri  sıkıntı yaşatmaktadır. Gastrointestinal (GI) sistemde kanama ;  idrar ve / veya dışkıda kan neden olabilir. Kemik yoğunluğunda azalmalara neden olmaktadır. Bu gibi  durumlarda doktorunuz ile görüşmeniz ve gerekli vitamin k eksikliği tedavisi ve vitamin k diyeti uygulamanız gerekebilir.

Yazılarımızın altına yorum atabilir , aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Yararlı gördüğünüz yazılarımızı diğer insanlar ile paylaşabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa