DiğerleriFaydalı BilgilerManşetSağlıklı Yaşam

Kahvenin Hakkında Bilinmeyenler, Kahvenin Faydaları, Yan Etkileri

Kahve Nedir?  , Kahve Çeşitleri , Kahve Faydaları , Kahvenin Zararları ve Yan Etkileri

Kahvenin faydaları;ülkemizde özellikle Türk kahvesi olarak fazlasıyla tüketilmekle beraber kız isteme ve misafirlikte çokça kullanılmaktadır. Kültürel yapısı olan kahve sadece yararlarla dolu değildir. Fazla tüketiminin sağlıksız sonuçları bulunmaktadır. Sonuç itibari ile kahve hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler ile paylaşacağız. İyi okumalar dileriz.

Kahve Nedir? 

Kahve ağaçları enerjilerini korumak ve hasatta  verim almak adına  budanmalıdırlar, ancak 10 metre yüksekliğe kadar büyüyebilirler. Her ağaç yeşildir, balmumu yaprakları birbirinin karşısında çiftler halinde büyür. Kahve  dalları boyunca büyüyen kiraz gibi şekilde olan ve kırmızı , beyaz renkte çiçekleri olan bir bitkidir.  Sürekli bir döngüde büyüdüğü için, tek bir ağaç üzerinde aynı anda çiçek, yeşil meyve ve olgun meyveyi görmek sıra dışı değildir. Kahve kirazı deninmesini nedeni kirazı andıran çekirdekleri olmasıdır ve hoş bir koku barındırmaktadır.

Kahvenin Faydaları

Bir kahve ağacının ilk çiçeklenmesinden sonra olgunlaşması ve tam meyve üretimine ulaşmak için yaklaşık 3 yıllık bir büyümenin geçmesi gerekir. Kahve bitkileri 100 yıla kadar yaşayabildikleri halde, genellikle 7 ile 20 yaşları arasında en verimli zamanlarıdır. Uygun bakım, çeşitliliğe bağlı olarak yıllar boyunca ürün verirler ve kendilerini koruyabilir ve hatta verimliliğini arttırabilir. Ortalama kahve ağacı yılda  10 kilo kahve üretmektedir.  Ağaçlar ılıman topraklarda, ılıman sıcaklıklarda, sık yağmurda ve gölgeli güneşte en iyi şekilde büyürler. en çok Brezilya’da yetişmektedir.

Kahve Çeşitleri

 

Kahve çeşitleri  arasında;

  • Coffea Arabica (Arabika)
  • Coffea Canephora (Robusta) bulunmaktadır.

Coffea Arabica , Etiyopya’da keşfedilen orijinal kahve ağaçlarından gelmektedir. Bu ağaçlar ince, ılık ve aromalı bir kahve üretir ve dünyadaki kahve üretiminin yaklaşık% 70’ini temsil eder. Robusta’dan daha düz ve daha uzundur ve kafein içinde daha azdır. Dünya pazarında Arabica kahveleri en yüksek fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır.  En çok bilinen çeşitleri; Brezilya, Orta-Doğu Afrika, Hindistan, Endonezya’da yetişen Bourbon  ve Latin Amerika’da yetişen  Typica’dır. Bunları Tico, Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra ve San Ramon izler. Arabica türünün asit oranı Robusta’ya göre daha az ve aromalıdır. 800-200 metre yükseklikteki platolarda yetişmektedir.  Arabica ağaçlarının yetiştirilmesi maliyetlidir çünkü ideal arazi dik olmaya eğilimlidir ve ulaşım zor olmaktadır. Ayrıca, ağaçlar Robusta’dan daha fazla hastalığa meyilli olduğundan, daha fazla özen ve dikkat gerektirirler.

Dünyanın Robusta’nın çoğu Orta ve Batı Afrika’da, Endonezya ve Vietnam dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde ve Brezilya’da yetiştirilmektedir. Robusta üretimi artmakta, ancak dünya pazarının sadece% 30’unu oluşturmaktadır.  Robusta öncelikle karışımlarda ve anında kahvelerde kullanılır. Robusta  kendisi bir Arabica kahvesinden biraz daha yuvarlak ve daha küçük olma eğilimindedir.

Robusta ağacı, hastalık ve parazitlere karşı daha dayanıklıdır; bu da onu daha kolay ve daha ucuz hale getirir. Aynı zamanda, sıcak iklimlere dayanabilmektedir.  Yıllık belirli bir  yağmur gerektirir ve donmaya dayanamaz. Arabica ile kıyaslandığında, Robusta  kendine özgü bir tada sahip bir kahve üretir ve yaklaşık% 50-60 daha fazla kafein içerir.

Kahvenin Faydaları

 

İşte size daha fazla kahve içmeniz gereken bazı kahvenin faydaları hakkında bilgiler;

Kahve Metabolizma Hızını Yükseltir 

 

Çalışmalar, kahve içmenin aslında metabolizmanızı artırabildiğini ve daha hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olduğunu ve böylece kilo kaybınızı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Kafein, sinir sisteminizi uyararak, vücut yağlarını parçalamak için yağ hücrelerinize sinyal göndermesine neden olur. Ayrıca egzersiz sırasında atletik performansı ve dayanıklılığı arttırdığı gösterilmiştir.  Sadece bu iki sebep sadece spor salonuna gitmeden önce daha fazla kahve içmeniz yararlı olacaktır.

Kahve Antioksidandır 

 

Kahve çok fazla besin değerine sahiptir. Riboflavin (RDA’nın% 11’i), pantotenik asit (RDA’nın% 6’sı), manganez (RDA’nın% 3’ü), potasyum (RDA’nın% 3’ü), magnezyum dahil olmak üzere bir dizi temel besin içerir.  Aynı zamanda büyük bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücre hasarını önleyen veya geciktiren maddelerdir ve serbest radikallerle savaşarak  sizi korumaktadırlar. Kahvenin faydaları arasında antitoksidan özellikle özellikle etkilidir.

Kahve Diyabeti Önler 

 

Dünyada 400 milyondan fazla kişiyi etkileyen  büyük bir sağlık sorunu olan diyabete karşı kahve yararlıdır. Çalışmalar, kahve içen insanların Tip 2 diyabet geliştirme riskinin anlamlı derecede düşük olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada toplam günlük en az üç fincan kahve tüketen katılımcılar, tip 2 diyabet riskini yaklaşık% 42 oranında azaltmıştır.  Diyabetle ilgili endişeleriniz varsa, diyetinizi önleme şansınızı artırmak için düzenli olarak kahve içebilirsiniz.

Kahve Beyin Sağlığını Korur 

 

Kahve kafein denilen bir kimyasal içermektedir. Kafeinin merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Kahve içtiğinizde, kafein, nöronların daha fazla çalışmasına  ve beyninizdeki enerji metabolizmasını arttırmanıza yardımcı olur.  B

Karaciğer Hastalıklarını Önler 

 

Çalışmalar kahvede,  siroz olarak adlandırılan bir karaciğer hastalığına karşı koruma sağlayan bir madde olduğunu göstermiştir. Sirozu hiç duymamışsanız, karaciğer dokusunun hasar görmesi ve skar dokusu gelişmesi  durumdur. Enfeksiyon, obezite ve diğer durumlardan, özellikle de çok fazla alkol tüketmekten kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak kahve içilmesi, sirozun, özellikle de alkolik sirozun başlamasına karşı korunmaya yardımcı olmak için doğal bir detoks olarak görev yapar.

Kahve Kalp Sağlığını Korur 

 

Orta derecede kahve içmenin kadınlarda koroner kalp hastalığı riskini azalttığını gösteren çalışmalar  bulunmaktadır.  Araştırmalar ayrıca   kahve tüketiminin kardiyovasküler hastalık ve inme riskini azalttığını göstermiştir.  Açıkçası, kahve içmek kalp hastalığı geliştirme veya inme geçirme şansınızı tamamen ortadan kaldırmayacaktır (iyi bir diyete, yaşam tarzı alışkanlıklarına ve iyi genlere de ihtiyacınız vardır). Ama eğer diyetinize kahve ekliyorsanız risklerinizi azaltmaya yardımcı oluyorsunuz demektir.

Kahve Cilde Faydalıdır 

 

Kahve alımının melanom adı verilen belirli bir deri kanseri tipinde riskte hafif bir düşüş ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Cilt kanseri riskinden endişe ediyorsanız, risklerinizi azaltmaya yardımcı olmak için diyetinize birkaç fincan kahve eklemeyi deneyin.

Kahvenin faydaları arasında ayrıca  iyi bir peeling ürünü olması da bulunmaktadır. Cildinize kahve kurusunu maske olarak sürebilir ve ölü deriden arındırabilirsiniz.

Kafein Alzheimer Hastalığından Korunmanıza Yardımcı  Olur  

 

Alzheimer Hastalığı ; hafızanız, düşünceniz ve davranışlarınızda sorunlara neden olan bir unutma hastalığıdır. Semptomlar genellikle yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir, sonuçta günlük görevleri yerine getiremeyecek  kadar şiddetli hale gelir.  Araştırmalar, orta yaşlarınızda günde 3-5 bardak kahve içmenin, daha sonraki yıllarda Alzheimer ve demans riskinin yaklaşık% 65 oranında olduğunu göstermiştir.

Kahve Parkinson Hastalığı Belirtilerini Azaltır 

 

Parkinson hastalığı, beyindeki belli sinir hücrelerinin (nöron) işlev bozukluğunu ve ölümünü içeren kronik bir hastalıktır. Bu ilerleyici bir hastalıktır, yani semptomlar zamanla daha da kötüleşir. Nedeni bilinmemektedir ve tedavi yoktur. Dünya çapında, yaklaşık 7 milyon insan Parkinson hastalığıyla yaşamaktadır. Çalışmalar kahvenin faydaları arasında  kafein alımının Parkinson Hastalığı’nın görülme sıklığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

Kahve Depresyonu Engeller 

 

Depresyon, erkeklerden iki kat daha fazla kadını etkileyen kronik ve ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Uyku, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktiviteleri nasıl düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve nasıl etkilediğinizi etkileyen şiddetli belirtilere neden olur. Kadınların yaklaşık % 20’si yaşamları boyunca depresyondan etkilenecektir. Çalışmalar,   kahvenin faydaları arasında   depresyon riskini azalttığını bulmuştur.

Kahvenin Zararları ve Yan Etkileri

Çok fazla kahve içmek çok hoş olmayan olumsuz etkilere neden olabilir.Kafein normal bireylerde, özellikle de anksiyete bozukluğu olanlarda  anksiyete belirtilerinin artmasına neden olabilmektedir. Kafein kullanımı, ya kendi kendine ilaçlama teorisi ya da kafeinin kendi içinde ruh halinin değişmesine neden olan bir teoriden dolayı depresyon belirtileriyle de ilişkilidir. Kahvenin diğer zararlı etkileri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır.

  • Hamile olmayı planlayan kadınlar  dikkatli olmalıdır. Düzenli kahve hamile kalma ihtimalini azaltabilir.
  • Hafif hipertansiyonu olan genç yetişkinlerde kardiyovasküler sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir
  • Uykusuzluk ile vücut saatini bozabilir.

 

Kahve hakkında size hazırladığımız yazımız umarım yararlı olmuştur. Her şeyin fazlası zararlı sözünü unutmadan sizlerin günde 2 fincan Türk kahvesi içmesi son derece yarar saplayacaktır. Sağlıklı günler diler , yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa