BloklarSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Kaju Nedir? Sağlık Açısından Kajunun Faydaları Nelerdir?

Kaju Nedir ? Kaju Ağacı  , Kaju Nerede Yetişir ? ,Kaju Bitkisi  ,Kaju Fıstığı,   Kaju Kalori ve Besin Değerleri  ,Kaju Faydaları 

Kajunun faydaları hakkında sizlere bilgilendirmek amacı ile hazırladığımız yazımızda bu pahalı çerezin nasıl yetiştiği hakkında da bilgiler vereceğiz. Herkesin merak ettiği kaju fıstığı , kaju ağacı hakkında bilgiler verip besin değerleri ve kalorisine de değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kaju Nedir ? Kaju Ağacı  

 

Kaju fıstığı ( Anacardium occidentale ), yaprak dökmeyen çalı veya sumak ailesine ait  ( Anacardiaceae ) bir ağaçtır. Gerçek somun olmasa da, genellikle kaju  fındık  olarak adlandırılan karakteristik eğri yenilebilir tohumları için yetiştirilir . Evcilleştirilmiş kaju ağacı Yeni Dünya’ya özgüdür ancak Brezilya ve Hindistan’da ticari olarak yetiştirilmektedir . Yağ açısından zengin ve farklı aromalı tohumlar, Güney ve Güneydoğu Asya mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır ve Güney Hindistan’ın birçok tavuk ve vejeteryan yemeğinin karakteristik bir bileşenidir. Batılı ülkelerde daha çok kaliteli bir protein – zengin atıştırmalık olarak tüketiliyorlar. 
Kaju Nerede Yetişir ? 

Kajunun Faydaları

Kaju, kuzeydoğu Brezilya’ya özgüdür. Portekizli misyonerler, 16. yüzyılın sonlarında, sahilin yakınındaki alçak irtifalarda bollaşan Doğu Afrika ve Hindistan’a topraklarına kaju tohumları götürmüşlerdir. Ağaç, nakliye kasaları, tekneler ve odun kömürü gibi pratik ürünler için ve ayrıca arap sakızına benzeyen bir sakız için yerel ekonomilerde faydalıdır.

Kaju Bitkisi 

Bitki  yüksekliği 12 metreye  kadar çıkabilir eğer toprak verimli ve nem oranı yüksekse. Derileri yaprakları spiral şeklinde düzenlenmiş ve eliptik şekillidir. Gerçek bir somun olmayan kavisli meyve , büyük bir kalın fasülye  şekillendirilir ve 2,5 cm’den   daha uzun olabilir. Uçlarından biri   armut şeklindeki şişmiş gövdeye (hipokarp) batırılmış gibi görünmektedir. Bir aksesuvar meyvesi olan  kaju elması  kırmızımsı veya sarıdır. Gerçek meyvenin iki duvarı veya kabuğu vardır. Dış kabuk pürüzsüz, ince ve biraz elastiktir ve olgunlaşıncaya kadar zeytin yeşili, soluk kahverengiye dönüşmektedir. İç kabuk daha serttir ve içinde yenilebilir tohum elde etmek için fındık kabukları gibi çatlak olmalıdır. İki kabuk arasında bir kahverengi yağlı reçine üretilir ve insan derisini blister edebilir .

 

Kaju Fıstığı 

 

Kaju elmaları elle toplanır ve kavisli meyveler ilk önce ayrılır ve ardından güneşte kurutulur. Bazı lokallerde, kurutulmuş meyveler, ısının dış kabukların açılmasına ve kostik reçinenin serbest kalmasına neden olarak, yanma kütükleri arasında kavrulur. Reçine hızla tutuşur, göz ve cilde zarar verebilecek dumanlar çıkarır. Geliştirilmiş kavurma yöntemlerinde, kavurma silindirlerinde zehirli özellikler ortadan kaldırılır. Daha sonra iç kabuklar elle açılır ve çekirdekler tohum katını çıkarmak için ısıtılır.

Kaju Kalori ve Besin Değerleri 

 

100 gram kajunun kalori ve besin değerleri aşağıdadır.

Besin Değerleri
Kalori (kcal)553
Toplam yağ44 g
Kolesterol0 mg
Sodyum12 mg
Potasyum660 mg
Karbonhidrat30 g
Diyet Lifi3,3 g
Şeker6 g
Protein18 g
C Vitamini0,5 mg
Kalsiyum37 mg
Demir6,7 mg
B6 Vitamini0,4 mg
Magnezyum292 mg

 

Kajunun Faydaları 

 

Kaju fazla yenirse kilo yapabilir ve şişkinliğe neden olabilir. Fakat doğru oranda tüketilmesi aşağıdaki sağlık yararlarını sizlere sağlar.

Kalp Sağlığı

 

Araştırmalar kajunun faydaları arasında  kalp hastalığına yararlı olabileceğini göstermektedir . Çalışmalar , sağlıklı beslenmenin yanında kaju tüketiminin kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olduğunu ve oksidatif stres, iltihaplanma ve vasküler reaktivite üzerinde yararlı etkileri olduğunu göstermektedir . Kaju fıstığı, LDL’nin azaltılmasına ve HDL’nin taşıma kapasitesinin artırılmasına yardımcı olur. HDL kolesterolü absorbe etmekten sorumludur  kalp ve karaciğer sağlığı için gereklidir.

Anemiyi Önler

 

Kaju fıstığının düzenli olarak ve sınırlı bir şekilde tüketilmesi kan hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir . Kaju fıstığı , vücuttan serbest radikallerin yok edilmesinde önemli bir rol oynayan bakır açısından zengindir. Bakır eksikliği anemi gibi demir eksikliğine yol açabilir. Bu nedenle diyetimiz tavsiye edilen miktarda bakır içermelidir. Ve kaju fıstığı iyi bir kaynaktır.

Gözü Korur 

 

Kentsel çevrede , gözlerimiz genellikle çeşitli enfeksiyonlardan muzdarip olması olasıdır.  Kaju fıstığı , Zea Xanthin adlı güçlü bir antioksidan pigment içerir. Bu pigmentin kolayca ve doğrudan retina tarafından emilmektedir. Bu, daha sonra zararlı UV ışınlarını önleyen retina üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Küçük miktarlarda Zea Xantin’in yaşlılarda yaşa bağlı maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olur ve böylece göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Cilt için İyidir 

 

Kaju yağı cildiniz için harikadır. Kaju fıstığı yağı selenyum, çinko, magnezyum, demir ve fosfor açısından zengindir. Ayrıca, fitokimyasallar, proteinler ve antioksidanların büyük kaynaklarıdır. Kajularda selenyumun yüksek yüzdesi sadece cildiniz için iyi değil ayrıca kajunun faydaları arasında kanseri önlemesine yardımcı olur.

Kaju ile Zayıflama 

 

Orta ve düzenli olarak fındık tüketen insanlardaha hızlı kilo verirler. Epidemiyolojik ve kontrollü klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlara dayanarak, fındık tüketimi daha yüksek vücut yağ yakımı ile ilişkilidir. Epidemiyolojik kanıtların, kaju tüketicilerinin  daha düşük bir BMI’ya sahip olduklarını tutarlı bir şekilde göstermektedir. Klinik çalışmalarla ilgili olarak, kanıtlar, diyete dahil edilmelerinin,az ya da hiç kilo almamalarına yolaçacak şekilde neredeyse aynıdır. Kajunun fayadaları arasında kaju  fıstığı gibi fındıkların   aşırı yağ yakmak için metabolizma sürecini hızlandırmasına katkıda bulunan Omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır.  Kuruyemişler, besleyici oldukları ve sizi daha uzun süre  tok tutarlar ve açlık hissinizi bastırırlar.

Diyet Lifi Barındırmaktadır 

 

Kajunun faydaları arasında  diyet liflerinin büyük bir yüzdesini barındırması da bulunmaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu iki temel diyet lifi oleik asit ve palmitik asittir.  Bu lifler vücudumuz tarafından üretilmezler, dolayısıyla dışsal olarak tüketilmeleri gerekir. Kaju fıstığı bu liflerin iyi kaynaklarıdır. Diyet lifleri yiyecekleri daha iyi sindirmeye yardımcı olur, ancak aşırı tüketim şişkinliğe ve belirgin bağırsak gaz üretimine neden olabilir. Fındık tüketimi gibi Kaju fıstığı çeşitli sindirim sistemi hastalıklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

 

Kaju  ülkemizde son derece pahalı satılan bir kuru yemiştir. Bundan kaynaklı da zaten tüketimi sınırlı olacaktır. Fakat unutmayın  ki her gün bir avucu geçmeyecek kadar kuru yemiş tüketmelisiniz bu sayede kajunun faydalarını ve diğer kuruyemişlerin faydalarını maksimum düzeyde alabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa