BloklarManşetSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Kanserin Panzehiri Olan Tahin ve Pekmez Faydaları

Tahin ve Pekmez Faydaları,Tahin ve Pekmez Kilo Aldırır mı ?, Tahinin Besin Değeri, Tahinin Yararları Nelerdir ? ,Pekmezin Besin Değerleri ,Pekmezin Faydaları

Bir çok hastalığa iyi gelen tahin ve pekmez faydaları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Kanser hastalıklarını da engelleyen tahin ve pekmez faydaları sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Türkiye sofralarında zengin eden bu 2 ürün hakkında sizlere daha fazla bilgi vereceğiz.  İyi okumalar dileriz.

Tahin ve Pekmez Faydaları 

Pekmez ve tahin, kahvaltı, akşam yemeği veya atıştırmalık olarak pide ekmeği ile geleneksel olarak yenen kremsi, tatlı bir sos oluşturmak için karıştırılır.  Doktorlar, üzüm pekmezi gibi pekmezin baldan daha fazla besin değerine sahip olduğunu iddia etmektedirler. Ayrıca, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olduğu için hamile kadınlar, bebek ve çocuklar için büyük bir öneme sahiptir. Bu harika bir enerji kaynağı. 200gr melasın içerdikleri kalori bakımından 1550 gr süt veya 350gr ete eşit olduğunu bilinmektedir. Bundan kaynaklı az tüketilmeli kilo artışına katkısı olmaması için dikkat edilmelidir. Kemik gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmanın yanı sıra  aynı zamanda anemi, asteni, debilite üzerinde iyileştirici etkileri vardır.

Tahin ve Pekmez Faydaları Tahin çok sağlıklı ve faydalı bir besin kaynağıdır. Çok ince bir dereceye kadar öğütülmüş susam tohumlarından yapılan bu hamur, lezzetli ve aynı zamanda vitamin ve besinlerle dolu. Tahinin sindirim kolaylığı gibi sağlaması için bir takım önemli sağlık faydaları vardır. Ayrıca, tahin birçok farklı vitamin ve mineral bakımından zengindir, ancak özellikle farklı B vitaminleri ile doludur. Ek olarak, Tahini mükemmel bir alternatif kalsiyum kaynağıdır. Tek bir tahin porsiyonu gerekli günlük kalsiyum dozunuzun yaklaşık üçte birini içerir ve vücudunuzun sindirimden daha kolay sindirilmesi daha kolaydır. Ek olarak, kalsiyumun birtakım faydaları vardır; kemiklerin ve kasların güçlendirilmesine yol açar ve bu durumun bazı türleri için azalan kanser riskleri ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir.Pekmez sadece üzümlerden yapılmaz, ayrıca incir ve dutdan yapılır. Hepsi farklı lezzetlere sahiptir, ama en çok üzüm pekmezi kullanılır.  Tahin ve pekmez faydaları bir arada daha fazla olmaktadır.

Tahin ve Pekmez Kilo Aldırır mı ?

Fazla yerseniz aşağıdaki kolari hesabını da dikkate alarak tahin ve pekmez karışımının size kilo aldıracağını fark edeceksiniz. Ama zaten 1-2 çay kaşığı tüketilmektedir. Buda kilo yapmaz.

Tahinin Besin Değerleri 

2 çorba kaşığı kavrulmuş susam tohumu yapılan tahin hizmet veren ve  30 gram ağırlığı olan tahin içeriği ;

 • 178 kalori
 • 16.13 g yağ
 • 6.36 gr karbonhidrat
 • 2.8 g fiber
 • 0.15 g şeker
 • 5.1 g protein

Tahin içeriğinde magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum bulunmaktadır.  Tahin büyük miktarda yağ içerir. Bununla birlikte, 2 yemek kaşığı porsiyonda bulunan 16 g’dan sadece 2’si doymuştur. Geri kalanlar , kalbe ve genel sağlığa yararlı olduğu bilinen mono- ve poli-doymamış yağlardır .  Susam tohumları ayrıca diğer tüm fındık ve tohumlardan daha fazla fitosterol içerir . Bunlar, kolesterol düşürücü ve kanser bloke edici etkileri için önemlidir.

Susam tohumlarında birçok başka besin maddesi vardır, fakat sert dış tabakası veya gövdesi nedeniyle vücudun bunları emmesi zordur. Tahin ezmesi içinde susam tohumlarının tüketilmesi, vücudun daha verimli beslenmesini sağlar.

Tahinin Yararları Nelerdir ? 

Kalp sağlığı için tahin çok yararlıdır.  Susam tohumları, bir dizi sağlık yararına sahip olabilecek besin maddeleri içerir.  Susam tohumlarından yapılmış olması, tahinlerin sesamin ve sesamolün bazı faydalarını sağlayabildiği anlamına gelir. Bunlar bağışıklık sistemini desteklemek ve hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilecek lignanlar, antioksidan besinlerdir. kan basıncını düşürmek için çalışabilir.

Liganlar, östrojene benzer bir yapıya sahiptir . Tahin içindeki sesamin ve sesamol liganları, hormonla ilişkili kanserlere karşı koruma sağlayabilen östrojen reseptörlerine bağlanabilir . Kanser öykünüz varsa, diyetinize takviyeleri eklemek konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Tahin diz kireçlenmesi yani diz osteoartriti olan hastaları günde iki kez glukozamin ve Tylenol verilen, osteoartrit için standart bir tedavi olarak verilmiş ya da günde 2 kez toz haline getirilmiş susam tohumlarının 2 çorba kaşığı tahin ile karşılaştırılarak verilmiş.  Susam tüketen grup , diz osteoartriti ile ilişkili inhibisyonları test etmek için daha yüksek puanlar almışlar, daha az ağrı yaşamışlar ve Tylenol ile ilişkili yan etkiler görülmememiş.

Tahin içindeki yüksek magnezyum içeriği, sağlıklı kemiklerin korunmasında faydalıdır . Yeterli magnezyum alımı daha büyük kemik yoğunluğu ile ilişkilidir ve postmenopozal kadınlarda osteoporoz riskini azaltmada etkili olmuştur . Mevcut çalışmaların bir incelemesi, magnezyumun boyun ve kalçada kemik mineral yoğunluğunu artırabildiğini göstermiştir .

Pekmezin Besin Değerleri 

Pekmez ,  kalsiyum , magnezyum , manganez , potasyum , bakır , demir , fosfor , krom, kobalt ve sodyum gibi bir dizi önemli mineral içerir . İyi bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır ve şeker içerir. Buna ek olarak, niasin ( vitamin B- 3), vitamin B-6 , tiamin ve riboflavin gibi çeşitli vitaminler sunmaktadır . Hem yağ hem de lifte çok düşüktür.

Pekmezin Faydaları 

Pekmezin sağlık etkileri hakkında sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bununla birlikte, içindeki besinler çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 • Kemik sağlığı açısında pekmez son derece yararlıdır.Kemik sağlığında önemli bir rol oynayan ve osteoporozun önlendiği iyi bir kalsiyum miktarı içerir.
 • Aynı zamanda sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olan iyi bir bakır , demir ve selenyum kaynağıdır.
 • Kalp sağlığını korumaktadır. Pekmez normal kan basıncını destekleyen ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır.  Sağlıklı HDL kolesterol seviyeleri kalp hastalığına ve felce karşı koruyabilir .
 • Kan şekerini düzenleyen pekmez , sağlıklı yetişkinlerde kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olabilir. Bir çalışmada, karbonhidratlı yiyecekler ile birlikte yemenin , gıdaların tek başına yendiğinden daha düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri ile sonuçlandığı bulunmuştur.   Diyabetli insanlar stevia veya erythritol gibi düşük kalorili bir tatlandırıcı seçmek isteyebilir .
 • Pekmez  baldan daha fazla antioksidan ve akçaağaç şurubu ve agav nektarı gibi diğer doğal tatlandırıcıları içermektedir. Çalışmalar, içindeki antioksidanların, hücreleri kanser ve diğer hastalıklarla ilişkili oksidatif stresden korumaya yardımcı olabileceğini de göstermektedir.
 • Pekmezde bulunan polifenoller,  obeziteyi azaltmada ve kiloyu yönetmede etkili olabilecek antioksidan  etkiye sahiptir.
 • Pekmez,    manganez bakımından zengindir  , bu da seks hormonlarının sağlıklı üretimine yardımcı olur . Sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve proteinlerden ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar .
 • Pekmez sindirimi düzenleyerek kabızlık sorunlarını da gidermektedir.

Kahvaltılarınızda tahin ve pekmez faydalarını almak adına 2 ürünü karıştırın ve 2 çay kaşığı kadar tüketin. Yazımızın sizlere yararlı olduğunu umuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa