DiğerleriFaydalı BilgilerManşetSağlıklı Yaşam

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Fark Edilir ? Neler Yapmalıyız?

Karpal tünel sendromu hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda , bu hastalığın nedenleri , belirtileri , ne olduğu ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.İyi okumalar dileriz.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel, bilekte yaklaşık bir inç genişliğinde dar bir geçittir. Tünelin zemini ve yanları, karpal kemikleri olarak adlandırılan küçük bilek kemikleri ile oluşturulur.  Median sinir eldeki ana sinirlerden biridir. Boynunda sinir köklerinin bir grubu olarak ortaya çıkar. Bu kökler, kolda tek bir sinir oluşturmak için bir araya gelirler. Median sinir koldan aşağıya iner ve önkol, el bileğindeki karpal tünelden geçer ve eline geçer. Sinir, başparmak ve indeks, orta ve halka parmaklarda his verir. Sinir ayrıca başparmak tabanının çevresindeki kasları da kontrol eder.

Karpal Tünel SendromuKarpal tünel sendromu, el ve kolda ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olan yaygın bir durumdur. Bu durum, eldeki ana sinirlerden biri – median sinir – bileğin içinden geçerken sıkıştığı zaman ortaya çıkar. Çoğu hastada karpal tünel sendromu zamanla kötüleşir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Erken dönemde semptomlar genellikle bir bilek ateli takmak veya belirli aktivitelerden kaçınmak gibi basit önlemlerle rahatlayabilir. Median sinir üzerindeki baskı devam ederse, sinir hasarına ve kötüleşen semptomlara yol açabilir. Kalıcı hasarı önlemek için, bazı hastalarda median sinirden baskı almak için cerrahi yapılması önerilebilir.

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri ve Riskleri 

 • Kalıtım karpal tünel sendromuna neden olabilir ve  bazı insanlarda daha küçük olabilir veya sinir için alan miktarını değiştiren anatomik farklılıklar olabilir ve bu özellikler ailelerden çocuklara geçebilir.
 • Fazla el kullanımı ve  hareketleri  uzun bir süre boyunca tekrarlamak, el bileğindeki tendonları kötüleştirebilir, bu da sinir üzerinde baskı yapan şişmeye neden olabilir.
 • El ve el bileğinin aşırı fleksiyon veya uzatılmasını içeren aktiviteler uzun bir süre boyunca sinir üzerindeki baskıyı arttırabilir.
 •  Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler şişmeye neden olabilir.
 • Diyabet, romatoid artrit ve tiroid bezi dengesizliği karpal tünel sendromu ile ilişkili durumlardır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri 

 

 • Başparmak ve indeks, orta ve halka parmaklarda olmak üzere uyuşma, karıncalanma, yanma ve ağrı
 • Başparmak , orta ve halka parmaklara yayılan zaman zaman şok benzeri duyumlar
 • Önkolu omuza doğru uzatabilen ağrı veya karıncalanma
 • Elinizdeki zayıflık ve sakarlık ;  elbiselerini düğmeniz gibi ince hareketlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir
 • Zayıflık, uyuşma veya propriosepsiyon kaybından dolayı   eşyaları düşürmek

Çoğu durumda, karpal tünel sendromunun semptomları belirli bir sakatlık olmaksızın yavaş yavaş başlar. Birçok hasta semptomlarının geldiğini  yavaş yavaş anlar. Ancak, durum kötüleştikçe, semptomlar daha sık ortaya çıkabilir veya daha uzun süre devam edebilir. Gece vakti belirtileri çok yaygındır. Çünkü birçok insan bilekleri bükülmüş şekilde uyumaktadır.  Semptomları sizi uykusundan uyandırabilir. Gün boyunca, genellikle bir telefon kullanırken, araba kullanırken veya kitap okuyorken bileğiniz öne veya arkaya doğru bükülmüş halde uzun bir süre tutulduğunda belirtiler ortaya çıkar.  Birçok hasta, ellerini hareket ettirmenin veya sallamanın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Karpal Tünel Sendromu Teşhis ve Tanı 

Değerlendirmeniz sırasında doktorunuz genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz hakkında sizinle konuşacak ve belirtilerinizi soracaktır.  Elinizi ve bileğinizi dikkatli bir şekilde inceleyecek ve fiziki testler yapacaktır.  Bu testler sırasında doktorunuz:

 • Parmaklarınızda herhangi bir uyuşma veya karıncalanmaya neden olup olmadığını görmek için aşağı doğru bastıracak veya bileğinizin iç kısmındaki median sinire hafifçe vuracaktır.
 • Elinizde uyuşma veya karıncalanma testi için bileğinizi bükülmüş pozisyonda tutacaktır.
 • Gözleriniz kapalıyken özel bir cihazla hafifçe dokunarak parmaklarınızın ucunda ve ellerdeki hassasiyeti test edecektir.
 • Baş parmağınızın altındaki kaslarda zayıflık olup olmadığını bakacak
 • Baş parmağınızın etrafındaki kaslarda atrofi olup olmadığına bakacaktır.

Tinel’in sinir hasarı testini yapmak için, doktorunuz bileğinizin iç kısmına median sinir üzerine test yapabilir. Elektrofizyolojik testler doktorunuzun medyan sinirinin ne kadar iyi çalıştığını ölçmesine ve sinir üzerinde çok fazla baskı olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Testler ayrıca doktorunuza, nöropati veya semptomlarınıza katkıda bulunabilecek sinir sıkışması gibi başka bir sinir rahatsızlığınızın olup olmadığını belirlemede yardımcı olacaktır.

Elektromiyogram (EMG) testi doktor tarafından yapılabilir.  Ultrason, kemik ve doku resimleri oluşturmaya yardımcı olmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanımı ile yapılmaktadır ve doktorunuz median siniri kompresyon belirtileri açısından değerlendirmek için bileğinizin ultrasonunu önerebilir.

X-ışınları, kemik gibi yoğun yapıların görüntülerini sağlar. Sınırlı el bileği hareketleriniz veya bilek ağrılarınız varsa, doktorunuz belirtileriniz için artrit, ligament yaralanması veya kırık gibi diğer nedenleri dışlamak için x-ışınları testi yapabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları  vücudun yumuşak dokularının daha iyi görüntülerini sağlar. Doktorunuz, belirtileriniz için diğer nedenleri belirlemenize yardımcı olmak veya median sinirleri etkileyebilecek anormal dokuları aramak için bir MRI taraması isteyebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi 

Her ne kadar aşamalı bir süreç olsa da, çoğu insan için karpal tünel sendromu, bir tür tedavi olmaksızın zamanla kötüleşecektir. Bu nedenle, erken tanı ile doktorunuz tarafından değerlendirilmeli ve teşhis edilmelidir. Erken aşamalarda, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak mümkün olabilir.

Cerrahi olmayan tedavi ile  erken teşhis edilirse karpal tünel sendromunun semptomları genellikle ameliyatsız  rahatlatılabilir. Tanınız kesin değilse veya belirtileriniz hafifse, doktorunuz ilk önce cerrahi olmayan tedavi önerecektir.  Karpal tünel sendromunda hafif egzersiz ve rahatlama adına bilek bandajları takılabilir.
Steroid enjeksiyonu  karpal tünel içine bir steroid enjeksiyonu, bir süre boyunca semptomları hafifletebilir.Kortikosteroid veya kortizon, karpal tünele enjekte edilebilen güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Bu enjeksiyonlar sıklıkla ağrılı semptomları hafifletmesine veya semptomları alevlendirmeye yardımcı olmasına rağmen, etkileri bazen sadece geçicidir. Karpal tünel sendromunuzu teşhis etmek için doktorunuz tarafından kortizon enjeksiyonu da kullanılabilir.Sinir kayma egzersizleri median sinirin karpal tünelin sınırları içinde daha serbest hareket etmesine yardımcı olan egzersizlerden yararlanabilir. Özel egzersizler doktorunuz veya terapistiniz tarafından önerilebilir.

 

Karpal Tünel Ameliyatı 

 

Cerrahisiz tedavi bir süre sonra semptomlarınızı gidermezse, doktorunuz ameliyat önerebilir.  Ameliyat olup olmadığına karar vermeniz, belirtilerinizin şiddetine dayanır – elinizde ne kadar acı ve uyuşukluk olduğuna bağlıdır. Sürekli uyuşma ve başparmak kaslarınızın boşa harcanmasıyla uzun süredir devam eden vakalarda, geri dönüşümsüz hasarı önlemek için ameliyat yapılması önerilebilir.

Karpal tünel sendromu için uygulanan cerrahi prosedüre “karpal tünel salınımı” denir. Bunu yapmak için iki farklı cerrahi teknik vardır, ancak her ikisinin de hedefi, tünelin çatısını oluşturan bağları keserek medyan sinirinizdeki basıncı azaltmaktır. Bu tünelin büyüklüğünü arttırır ve median sinir üzerindeki basıncı azaltır.

Karpal tünel gevşetme ameliyatı sırasında transvers karpal ligament kesilir. Ligament iyileştiğinde sinir ve tendonlara daha fazla yer kalır.

Çoğu durumda, karpal tünel cerrahisi ayakta tedavi edilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılabilir, bu da sizi uyutmanızı veya sadece elinizi ve kolunuzu uyuşturan lokal anestezi altında gerçekleştirmenizi sağlar. Bazı durumlarda, kolunuzdaki bir damar içine yerleştirilmiş intravenöz (IV) bir çizgi aracılığıyla hafif bir yatıştırıcı verilecektir.

Karpal tünel salınımını açık cerrahide, doktorunuz avucunuzun içinde küçük bir kesi yapar ve bu insizyondan elinizin ve elinizin içine bakar. Prosedür sırasında doktorunuz transvers karpal ligamanı (karpal tünelin çatısı) böler. Bu tünelin büyüklüğünü arttırır ve median sinir üzerindeki basıncı azaltır. Ameliyattan sonra, ligament yavaş yavaş tekrar birlikte büyüyebilir – ancak karpal tünelde daha fazla yer olacak ve median sinir üzerindeki basınç azaltılacaktır.

Endoskopik karpal tünel   cerrahide, doktorunuz bir veya iki küçük kesi yapar (portallar olarak adlandırılır) ve elinizin ve bileğinizin içine bakmak için bir minyatür kamera (bir endoskop) kullanır. Açık karpal tünel serbest bırakma prosedürüne benzer şekilde transvers karpal ligamanı bölmek için özel bir bıçak kullanılır. Burada endoskop, hastanın bileğindeki bir portala sokulur. Avuç içine bir kesme aleti takılacaktır. Açık cerrahi ve endoskopik cerrahinin sonuçları benzerdir. Her iki teknikle ilişkili faydalar ve potansiyel riskler vardır. Doktorunuz sizinle hangi cerrahi tekniğin sizin için en uygun olduğu hakkında bilgilendirecektir.

 

Bu tarz hastalıklarda doktorunuza danışmanız ve sizin için en iyisini belirlemeniz ve gecikmemeniz gerekmektedir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa