BloklarPopüler YazılarSağlık Rehberi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir ve Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir ? ,Kıl Dönmesi En Çok Kimlerde Görülür ,Kıl Dönmesi Belirtileri ,Kıl Dönmesi Teşhisi ,Kıl Dönmesine Evde Çözüm ,Kıl Dönmesi Nedenleri ,Kıl Dönmesi Nasıl Geçer ? ,Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönemsi genelde erkeklerin kuyruk sokumunda yaşadıkları  bir sorun olarak meydana gelmektedir. Şişlik ve irin ile vuku bulan kıl dönmesi hakkında bu yazımızda sizlere bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kıl Dönmesi Nedir ? 

Pilonidal bir ‘kıl yuvası’ anlamına gelir.  Bir sinüs yolu vücudunuzdaki dar bir tüneldir (küçük bir anormal kanal). Bir sinüs yolu tipik olarak derin dokulardaki enfeksiyon odağı ile cilt yüzeyinize gider. Bu, yolun ciltten zaman zaman pusulayı boşaltabileceği anlamına gelir.   Pilonidal sinüs , yaygın olarak tüyleri içeren sinüs yoludur. Kalçanızın arasında (natal yarık) arka geçişinizden (anüs) kısa bir mesafede cildinizin altında oluşur. Sinüs yolu kalçalarınız arasında dikey yönde ilerler. Nadiren, vücudunuzun diğer bölgelerinde pilonidal bir sinüs oluşur.Bu durum, oldukça yaygındır.  Çocuklarda ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde nadirdir. Erkeklerde kadınlara göre dört kat daha yaygındır.

Kıl Dönmesi En Çok Kimlerde Görülür 

Bazı faktörler kıl dönmesi riskini arttırmaktadır

 • Kıl Dönmesi Nedir? Çok oturmak veya oturarak çalışmak  (sedanter yaşam).
 • Aşırı kilolu veya obez olmak.
 • Etkilenen bölgede önceden kalıcı tahriş veya yaralanma.
 • Kıllı, derin bir doğum yarığına sahip olmak.
 • Kalıtsal durumlar

Bu risk faktörleri arasında bulunmaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtileri 

Kıl dönmesi  enfekte değilse, herhangi bir semptom olmayabilir. Bir kist enfekte olduğunda, işaret ve semptomlar arasında ;

 • ateş ,
 • kalçaların üst kısmına ağrı ,
 • bel ağrısı ,
 • şişme,
 • kızarıklık,
 • kan veya irin boşalması
 • kötü kokunun meydana gelmesi

Kıl Dönmesi Teşhisi 

Bir doktor ilk önce bir fizik muayene yaparak pilonidal sinüs teşhis edecektir. Pilonidal sinüs, kalçanın yarığında hassasiyetle ve muhtemelen bir drenaj veya kanama alanıyla (sinüs) şişlik veya apseye benzer. Kalçanın üstündeki yeri, onu pilonidal sinüs için karakteristik kılar.

Ülkemizde doktorlar kıl dönmesi olan alana bir su sürerek suyu akışının araya olması ile bulurlar ve alanın tıraş edilmesi , gerekirse filminin çekilmesi ile tespitini yaparlar. Enfeksiyon şiddetli ise, tanı için kan testleri yapılabilir. Pilonidal kist vakalarında genellikle görüntüleme testlerine gerek yoktur.

Kıl Dönmesine Evde Çözüm

 • Sitz banyoları yapabilirsiniz. Kalçalara kadar ılık su küvetinde oturmak ağrıyı hafifletebilir ve kistin daha da kötüye gitme şansını azaltabilir.
 • C vitamini ve çinko takviyeleri iyileşme sürecine yardımcı olabilir. A vitamini de doku tamirine yardımcı olur. Bu takviyelerin doğru dozu için bir doktora danışın.
 • Çay ağacı yağı ve adaçayı yağı gibi uçucu yağlar, kıl dönmesini yatıştırmaya yardımcı olabilir ve hatta enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen ısıgan otu lapası yapılabilir.
 • Alana uygulanan kastor yağı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bir kuyruk sokumu minderi veya yastığı otururken destek ve konfor sağlayabilir.
 • Düzenli egzersiz , iyileşmeye yardımcı olabilecek kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kıl Dönmesi Nedenleri 

Kıl dönmelerinin  kesin nedeni belirsizdir. Genellikle deriye giren gevşek tüylerden kaynaklandığı düşünülür. Bunun nasıl olabileceğine dair çeşitli teoriler var.

Saç kökleri, bireysel bir saçın dışarı çıktığı küçük deliklerdir. Bir saç folikülü üzerindeki basınç ve sürtünmenin bir şekilde pilonidal sinüse yol açtığı düşünülebilir.  Bir saç folikülü bloke olursa, genişleyebilir ve patlayabilir. Kırık saçlar deriye bulaşarak enfeksiyona yol açabilir.  Bu, pilonidal sinüslerin neden kalçanın etrafında yaygın olduğunu açıklayabilir, çünkü oturma ve sürtünme bu alanda basınca sebep olmaktadır

Kırık bir saç cildin içine iterse, cilt tahriş olur, kızarıklık ve şişlikler meydana gelir. Bakteriler bu cildi hızlı bir şekilde etkileyebilir. Kalçalar arasındaki yarık, genellikle nemli ve sıcak olduğu için bakterilerin yayılması için ideal bir yerdir.  Cilt enfekte olduğunda, bağışıklık sistemi (vücudun enfeksiyona ve hastalığa karşı doğal savunması) bakterilerle savaşmaya çalışır, bu da bir apse olarak bilinen bir irin toplanmasıyla sonuçlanır .

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer ? 

Bölgeyi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmak önemlidir. Bölgeden gelen tüylerin çıkarılması da, genellikle tüy giderici kremler kullanılarak tavsiye edilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltmalıdır.  Pilonidal sinüsün enfekte olması halinde ameliyatın yapılması önerilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı 

İnsizyon ve drenaj, sinüsün açılması ve irin dışına akmasını içerir. Bu prosedür genellikle genel anestezi altında yerel hastanede yapılabilir , bu nedenle ameliyat sırasında uyuyacaksınız. Nispeten küçük bir operasyon, bu yüzden ya aynı gün ya da prosedürden sonraki gün eve dönebilmelisiniz.

Ameliyattan sonra yara iyileşmesine yardımcı olmak için bir pansuman uygulanır. Doktorunuzun, size pansuman için ne kadar sık gelmeniz gerektiğini aktaracaktır.

Eksizyon 

Geniş eksizyon sırasında, cerrah sinüs içeren deri bölümünü keser. Yara açık bırakılır ve bir pansuman ile doldurulur. Geniş bir eksizyona sahip olmanın avantajı, geri dönüş ihtimalinin düşük olmasıdır. Fakat yaranın iyileşmesi uzun zaman alacak ve sargılarınızın iki ya da üç ay boyunca günlük olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Bir eksizyon ve primer kapatma sırasında, cerrah, yaraları kapatmadan ve kapatmadan önce etkilenen cildin kesimini keser. Bu tekniğin avantajı, yaranın çabuk iyileşmesidir. Bununla birlikte, geri dönen enfeksiyon şansı geniş bir eksizyona nazaran daha yüksektir.

Yarayı doldurmak ve kapatmak için kendi cildinizin ve dokusunun bir flep kullanmanın farklı yöntemleri vardır. Cerrahınız kullanacakları tekniği daha detaylı açıklayabilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası 

Ameliyattan sonra biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Acı çekmemeniz için ağrı kesiciler reçete edilecektir. Genellikle ameliyatınızın yapıldığı günde taburcu edilirsiniz.  Ameliyattan sonra muhtemelen işe bir süre ara vermeniz gerekecektir. Eğer yaranız açık ise yüz üstü yatacaksınız, eksizyonda da yüz üstü yatılır ama daha az. Gerekli durumlarda pansuman olmanız gerekir. Ve maalesef tuvaleti oturarak yapamazsınız !

Kıl dönmesi utanılacak bir durum değildir. Ne kadar geç doktorunuza başvurursanız çilesi o kadar fazla olur. Bundan kaynaklı erken müdahale sizin için son derece yararlıdır. Yazımızın bu açıdan size yararlı olmalı  ve korkularınızı yenmenize yardımcı olmalıdır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa