ManşetPopüler YazılarSağlıklı BesinlerYan Blok

Kalorisi Yüksek Olan, Kilo Almak İçin Sağlıklı Besinler Hangileridir?

Zayıf Olmak ,Kilo Almak için Ne Yapmalıyım, Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi

Obezite dünyada yaygın bir kilo sorunudur. Bununla birlikte, aynı zamanda çok zayıf olma da   birçok insan tarafından problemdir. Çünkü zayıf olmak, sağlığınız için obez olan kadar kötü olabilir.  Ek olarak, klinik olarak zayıf olmayan pek çok insanlar bile  bir miktar kas kazanmak ister. Bundan kaynaklı sizlere kilo almak için sağlıklı besinler hakkında bilgiler vereceğiz.  Ama öncelikle zayıf olmanın ne olduğuna bilimsel olarak değinmek gerekir.

Zayıf Olmak 

Düşük kilolu olmak, 18.5’in altında bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olmak olarak  tanımlanır. Bunun optimal sağlığı sürdürmek için gerekli vücut kütlesinden daha az olduğu tahmin edilmektedir.  Tersine, 25’in üzerinde kilolu olarak kabul edilir ve 30’un üzerinde obez olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, BMI skalasında sadece kilo ve boyda görünen birçok problem olduğunu unutmayın. Kas kütlesini hesaba katmaz. Bazı insanlar doğal olarak çok zayıftır ama yine de sağlıklıdırlar. Sadece görünüş ile ilgili sıkıntıları vardır.  Bu ölçeğe göre zayıf olmak, sağlık probleminiz olduğu anlamına gelmez. Düşük kilolu olmak, kadınlar arasında yaklaşık 2-3 kat fazladır. Erkeklerde bu konudan muzfarip olabilmektedir. ” Kilo almak istiyorum” diyenlere aşağıda kilo aldıran yiyecekler listesi verilecektir.

Kilo Almak için Ne Yapmalıyım

1 Kadın 1 Erkek || 92. Bölüm Full TurkmaxBurada sizlere abur cubur ve fast food önermeyeceğiz. Zaten sizin metabolizma hızınız bunları hızlı bir şekilde yakmaktadır. Ayrıca bu ürünler sağlıklı değildir. Sizlere sağlıklı bir şekilde kilo aldıran yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Ayrıca nasıl kilo veren bireyler düzgün bir diyet listesi oluşturuyorsa sizlerde almanız gereken kaloriden daha yüksek olmak kaydıyla bir diyet listesi oluşturmalısınız. Sabah kahvaltılarınızı sıkı yapmalı, protein ağırlıklı beslenmeli , ara öğünlere önem vermeli gerekirse supplement takviyesi almalısınız. Tabi tüm bunların yanında egzersiz de oldukça önemlidir. Özellikle ağırlık , bulk programları çıkarabilir ve uygulayabilirsiniz.

Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi 

Sizlere sağlıklı kilo aldıran yiyeceklerin listesi aşağıdadır.

Süt 

Süt, onlarca yıl boyunca bir ağırlık göstergesi veya kas oluşturucu olarak kullanılmıştır. Protein, karbonhidrat ve yağların iyi bir dengesini sağlar. Aynı zamanda diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Daha fazla kas eklemeye çalışanlar için süt;  kazein ve peynir altı suyu proteinleri sağlayan mükemmel bir protein kaynağıdır. Araştırma, kilo kaldırma ile kombine edildiğinde kas eklemenize yardımcı olabileceğini de göstermiştir.  İçme sütü, diyetinize protein eklemek için harika bir yoldur. Hem kazein ve peynir altı suyu proteinleri içerir.

Kahverengi Pirinç

Pirinç, kilo almanıza yardımcı olacak kullanışlı, düşük maliyetli bir karbonhidrat kaynağıdır. Sadece 1 bardak (165 gram) pişmiş pirinç, 190 kalori, 43 gram karbonhidrat ve çok az yağ  sağlar.   Bununla birlikte, son derece büyük miktarlar, potansiyel arsenik ve fitik asit içerikleri nedeniyle dikkatli tüketilmelidir. Tavuk ve pirinç genelde kas yapanlar tarafından diyeti yapılan bir kombinasyondur.

Kuruyemiş

Kilo almak için sağlıklı besinler arasında fındık , badem, yer fıstığı  mükemmel bir seçimdir. Sadece bir küçük avuç badem, 7 gram protein ve 18 gram sağlıklı yağ içerir.   Çok kalorili olduklarından, günde sadece iki avuç yemek veya atıştırmalık olarak yüzlerce kalori ekleyebilirler.    Kuruyemiş ve fındıklı çörekler, lezzetli, yüksek kalorili ikramlardır. Onlar sizin için harika ve birçok farklı atıştırmalık veya yemek tarifine eklenmesi kolaydır.

Kırmızı Et

Kırmızı etler muhtemelen en iyi kas yapılı yiyeceklerden biridir.  Örneğin, 200 grama yakın dana eti yaklaşık 3 gram lösin içerir. Lösin, kas protein sentezini uyarmak ve yeni kas dokusu eklemek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel amino asittir . Buna ek olarak, kırmızı etler muhtemelen dünyanın en iyi kas yapıcı takviyesi olan diyet kreatininin en iyi kaynaklarından biridir.  Ayrıca yağsız etlere göre daha fazla kalori ve yağ içerirler, ekstra kalori almanıza ve kilo almanıza yardımcı olurlar.  Yağsız et, kilo almanıza yardımcı olabilecek daha fazla kalori sağlamasına rağmen, hem yağsız hem de yağlı etler büyük bir protein kaynağıdır.

Patates ve Nişasta

Patates ve diğer nişastalı gıdalar ekstra kalori eklemek için çok kolay ve uygun maliyetli bir yoldur.  Bu sağlıklı nişastalı karbonhidrat kaynaklarından birini seçerek öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

  • Yulaf
  • Mısır
  • Patates
  • Kabak
  • Kış kök sebzeler
  • Fasulye ve baklagiller

Patates ve diğer nişastalar kilo almanıza yardımcı olmak için karbonhidrat ve kaloriler eklemekle kalmaz, aynı zamanda kas glikojen depolarınızı da arttırırlar.  Bu karbonhidrat kaynaklarının birçoğu, bağırsak bakterilerinizin beslenmesine yardımcı olabilecek önemli nişastaların yanı sıra önemli besin ve lifler de sağlar.

Balık 

Kırmızı et gibi, yağlı balıklar mükemmel protein kaynakları ve önemli sağlıklı yağlardır. Somon ve yağlı balıkların sağladığı tüm besin maddelerinden, omega-3 yağ asitleri en önemli kilo almak için sağlıklı besinler arasındadır. Omega-3 yağ asitleri çok önemlidir, sağlığınız için sayısız yararlar sağlar ve hastalıklarla mücadele eder.  Bir adet –  170 gram –  somon ;  350 kalori ve 4 gram omega-3 yağı sağlar. Ayrıca, kas inşa etmenize veya kilo almanıza yardımcı olan 34 gram yüksek kaliteli protein sağlar.

Supplementler

Kilo almak için sağlıklı besinler arasında protein takviyeleri kilo istediğiniz için kullanılabilir. Fakat egzersiz ile beraber alınması gerekir.  Peynir altı suyu proteini takviyeleri özellikle kuvvet antrenmanı ile birleştirildiğinde, kilo almak için çok kolay ve uygun maliyetli bir strateji olabilir. Bazı insanlar peynir altı suyu proteininin sağlıksız veya doğal olmadığını düşünüyor, ama durum böyle değildir. Peynir altı suyu proteini süt ürünlerinden üretilmiştir ve aslında sağlık belirteçleri geliştirdiği ve hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir Bu konuda Canan Karatay’ı değil Doktor Öz’ü dinlemek daha yerinde olacaktır.

Kurutulmuş Meyve 

Kurutulmuş meyveler antioksidanlar ve mikrobesinler de sağlayan yüksek kalorili bir aperatiftirler. Birçok farklı türde kuru meyve satın alınabilir.  Bununla birlikte, çok yüksek şeker içeriğine sahiptirler ve kilo verme diyetleri için ideal değildirler . Kilo almak adına kuru kayısı, kuru üzüm, antep karası, kuru erik ve nice kurutulmuş meyve sizin hem sindiriminizi düzenler, hem midenizi korur hem de sağlıklı kilo almanızı sağlar.

Tam Tahıllı Ekmek

Tam tahıllı ekmekler, kilo almanıza yardımcı olacak iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Ekmek, yumurta, et ve peynir gibi protein kaynakları ile birleştirerek çok basit, yüksek kalorili ve dengeli yemekler yapabilirsiniz. Ekmek satın alırken, doğal kepekli tahıllar ve tohumlu ekmekleri hedefleyin.

Avokado

Kilo almak için sağlıklı besinler arasında avokadolar sağlıklı yağlarla doldurulur.  Diğer tüm meyvelerden farklı olarak, avokadolar oldukça kaloridir ve bu nedenle kilo almanıza yardımcı olacak harika bir besindir. Sadece bir büyük avokado yaklaşık 322 kalori, 29 gram yağ ve 17 gram lif sağlar.  Avokadolar ayrıca vitaminler, mineraller ve çeşitli faydalı bitki bileşiklerinde de yüksektir.  Ana yemeklerinize ve omlet veya sandviç gibi diğer yemeklere avokado eklemek iyi bir seçenektir.

Bitter Çikolata 

Yüksek kaliteli koyu çikolata , antioksidan ve sağlık yararları sağlar.  Çoğu insan% 70 veya daha fazla kakao içeriği ile bitter çikolata almanızı önerir.  Diğer yüksek yağlı gıdalar gibi, koyu çikolata çok yüksek kalorili bir yoğunluğa sahiptir. Bu ondan birçok kalori elde etmek çok kolay olduğu anlamına gelir.

Peynir

Peynir yüzyıllardır temel bir gıda olmuştur. Koyu çikolata gibi, kalori ve yağlarda da yüksektir. Eğer daha büyük miktarlarda yerseniz, aynı zamanda çok iyi bir protein kaynağıdır. Peynir inanılmaz derecede lezzetli olduğu için, çoğu yemeğe ekleyebilir ve kolayca fazladan kalori alabilirsiniz.

Yumurtalar 

Yumurtalar gezegendeki en sağlıklı kas yapıcı yiyeceklerden biridir. Yüksek kaliteli proteinler ve sağlıklı yağların mükemmel bir kombinasyonunu sağlarlar.  Kalp hastalığına olan bağlantıları ile ilgili eski ve yanlış mitler rağmen, tüm yumurta yemek çok önemlidir.  Aslında yumurtalardaki faydalı besinlerin neredeyse tamamı yumurta sarısında bulunur . Kahvaltı diyetlerinin temel taşını oluşturmaktadır.  Yumurtalara karşı alerjiniz  olmadığı sürece yumurta tüketiminizi sınırlandırmanıza gerek yoktur. İsterseniz günde üç yumurta yiyebilirsiniz . Aslında, birçok sporcu veya vücut geliştiricisi günde altı veya daha fazla yumurta yemektedir.

Yoğurt

Tam yağlı yoğurt başka sağlıklı ve kullanışlı bir atıştırmalıktır. Protein, karbonhidrat ve yağın iyi dengelenmiş bir karışımını içeren harika bir beslenme profiline sahiptir.  Yoğurt ile elde edilen  sayısız aperatifler ve sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.  Meyve ile yoğurdunuzu karıştırabilir ve tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurda kuru meyveler veya kuru yemişler ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Yağlar 

Sağlıklı yağlar ve yağlar , gezegendeki en kalorili gıdalardan bazılarıdır. Soslar, salatalar ve yemek pişirmek için sadece bir çorba kaşığı (15 ml) yağ ekleyerek hızla 135 kalori ekleyebilirsiniz. İşlenmiş bitkisel yağlardan kaçının. Sağlıklı yağlar arasında sızma zeytinyağı , avokado yağı ve hindistancevizi yağı bulunur . Ayrıca hayvansal yağ olan tereyağı ile omlet yapabilir, yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için kalorinizi biraz yükseltmeniz yeterlidir. Özellikle kilo almayan bireyler yemelerine dikkat etmeyerek sağlıksız gıdalara yönelmektedir. Bu kişilerin sağlığını bozmakta; halsizlik , sindirim sorunları, mide ağrısı vs. yaratmaktadır. Kilo almak için sağlıklı besinler kullanmanız bundan kaynaklı önem arz etmektedir.

Yazımız bu açıdan size yararlı olacaktır. Aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz. Sağlıklı seneler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa