BloklarSağlıklı BeslenmeSağlıklı Zayıflama

Kilo Vermeyi Engelleyen Yiyecekler Nelerdir?

Kilo Vermeyi Engelleyen Faktörler , Kilo Vermeyi Engelleyen Yiyecekler Listesi 

Herkes kilo vermek için nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında size bir çok öneride bulunmaktadır. Fakat aslında kilo vermeyi engelleyen yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanız da sizi daha rahat zayıflamanıza katkıda bulunabilir.  Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere kilo vermeye engel olan yiyeceklerden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kilo Vermeyi Engelleyen Faktörler 

 

Yediğiniz yiyeceklerin kilonuz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Tam yağlı yoğurt, hindistancevizi yağı ve yumurta gibi bazı yiyecekler kilo vermeye yardımcı olur . Diğer gıdalar, özellikle işlenmiş ve rafine edilmiş ürünler, kilo almanızı sağlayabilir . Kilo vermeye çalıştığınızda kaçınmanız gereken bazı yiyecekler bulunmaktadır fakat iş burada bitmemektedir.

Kilo Vermeyi Engelleyen Yiyecekler Nelerdir?D vitamini ve demir eksikliği kilo vermenize engel olan vitamin ve mineral eksiklikleridir. Ayrıca anemi ki bu durumda demir eksikliği ile alakalıdır. Kilo vermenizi engelleyen hastalıkların başında gelir. İnsülin direncinin düşük olması veya hormonların özellikle tiroid bezlerinin düzgün çalışmaması kilo vermenizi zorlaştırabilmektedir. Bundan kaynaklı eğer spor yapıyor ve kilo veremiyorsanız besin listenizi kontrol ettikten sonra herhangi bir vitamin eksikliği, hastalık veya hormonal dengesizliğinizin olup olmadığını kontrol ettirmek için doktora başvurunuz.

Kilo Vermeyi Engelleyen Yiyecekler Listesi 

 

Aşağıda size kilo vermenizi engelleyen yiyecekler listesi sunulmuştur. Bu gıdalar ayrıca sağlık açısında da oldukça zararlıdır. Bundan kaynaklı sağlıklı bir kiloda olsanız dahi bu gıdaları hayatınızda çıkarmanız olumlu bir adım olacaktır.

Patates Kızartması ve Patates Cipsi

Patatesler sağlıklıdır , ancak patates kızartması ve patates cipsi değildir. Kalorileride çok yüksektir ve çok fazla  yemesi kolaydır.  Gözlemsel çalışmalarda, patates kızartması ve patates cipsi tüketmek kilo alımına bağlanmıştır . Bir çalışma, patates cipsinin, porsiyon başına diğer yiyeceklere göre daha fazla kilo almaya katkıda bulunduğunu bile bulmuştur . Dahası, pişmiş, kavrulmuş veya kızartılmış patatesler, akrilamidler olarak adlandırılan kansere neden olan maddeler içerebilir. Bu nedenle, haşlanmış patatesleri yemek en iyisidir.

Şekerli İçecekler

Şekerle tatlandırılmış içecekler, kola  gibi, gezegendeki en sağlıksız içeceklerden  biridir. Kilo alımı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve fazla tüketildiğinde felakete neden olan sağlık etkileri olabilir .  Şekerli içecekler çok fazla kalori içeriyor olsa da, beyniniz onları katı gıda olarak algılamaz.  Sıvı şeker kalori açısından fazla olmasına rağmen tok hissetmenize neden olmaz ve telafi etmek için daha az yiyecek tüketmeniz gerekir.

Beyaz Ekmek

 

Beyaz ekmek  rafine gıdadır ve çoğu zaman çok fazla şeker içerir. Glisemik indekste yüksektir ve kan şekeri seviyelerini yükseltebilir.  Neyse ki, geleneksel buğday ekmeği gibi birçok sağlıklı alternatif var . Bunlardan biri, pazardaki en sağlıklı ekmek olan köy ekmeğidir. Ancak, tüm buğday ekmeklerinin gluteni içerdiğini unutmayın ,  yani buğday ekmeği alsanız bile az miktarda tüketin.

 

Meyve Suyu

Süpermarkette bulduğunuz çoğu meyve suyunun   meyveler ile çok az ortak noktası vardır.  Meyve suları yüksek oranda işlenir ve şekerle doludur. Aslında, daha fazla olmasalar da, soda kadar şeker ve kalori içerebilirler.  Ayrıca, meyve suyu genellikle lif içermez. Tabi taze sıkılmış meyve suları son derece sağlıklıdır.

Hamur işleri, Kurabiye ve Pastalar

Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler, eklenmiş şeker ve rafine edilmiş un gibi sağlıksız içeriklerle doludur. Bunlar ayrıca çok zararlı ve birçok hastalığa neden olan  yapay trans yağ içerebilirler. Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler çok tatmin edici değildir , açlığı hızlı bastırır ama hızlı da aç bırakır, ayrıca bu yüksek kalorili, düşük besinli yiyecekler olarak sağlık açısından da hiç bir yararı bulunmamaktadır.  Eğer tatlı bir şey canınız isterse     bir parça bitter çikolataya tüketebilirsiniz.

Alkol Çeşitleri (Özellikle Bira)

Alkol, karbonhidrat  açısından  fazla kalori  barındırmaktadır.  Bununla birlikte, alkol ve kilo alımı için   net bir kanıt değildir. Arada bir alkol içmek iyi görünmektedir ve aslında daha az kilo alımı ile bağlantılıdır. Fazla içme, artan kilo alımı ile ilişkilidir  ve ayrıca başka sorunları da beraberinde getirmektedir.

Dondurma

 

Dondurma inanılmaz derecede lezzetli, ama çok sağlıksız. Kalorilerde yüksektir ve çoğu   şekerle doludur.Dondurmanın küçük bir kısmı sıkıntı yaratmaz ama sorun şu ki, bir oturmada büyük miktarlarda tüketmek çok kolaydır.  Daha az şeker ve yoğurt ve meyve gibi daha sağlıklı malzemeler kullanarak kendi dondurmalarınızı yapmayı düşünün .

Pizza

 

Pizza çok popüler bir fast food ürünüdür. Bununla birlikte, ticari olarak üretilen pizzalar  sağlıksız olur. Kalorilerdeki aşırı derecede yüksekler ve sıklıkla rafine edilmiş un ve işlenmiş et gibi sağlıksız içerikler içerirler . Bir dilim pizza yemek istiyorsanız, evde daha sağlıklı malzemeler kullanarak bir şeyler yapmayı deneyin.

Yüksek Kalorili Kahve İçecekleri

 

Kilo vermeyi engelleyen yiyecekler arasında şekerli ve kremalı kahveler bulunur. Kahve ,  kafein olan çeşitli biyolojik olarak aktif maddeleri içerir . Bu kimyasallar en azından kısa vadede metabolizmanızı artırabilir ve yağ yakımını hızlandırabilir. Bununla birlikte, suni krema ve şeker gibi sağlıksız içeriklerin eklenmesinin olumsuz etkilere neden olur ve kilo almanızı sağlar. Yüksek kalorili kahve içecekleri aslında  Türk kahvesinden bin bir derece daha kötüdür.   Bugünlerde popüler olan kahve mekanlar – starbucks vd. – kremalar, soslar ve diğer içecekler ile kahvenin yüksek kalorili olmasına neden olurlar.

 

Bunlarında dışında sağlıksız yağlar da kilo vermeyi engelleyen yiyecekler arasında eklenebilir. Evet zeytin yağı ve tereyağ sağlıklı yağlardır fakat ülkemizde bitkisel yağlar ile kızartmalar ve yemekler yapılmaktadır ve bu kilo vermenizi zorlaştırır.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

2 thoughts on “Kilo Vermeyi Engelleyen Yiyecekler Nelerdir?”

  1. Yazı çok faydalı ve güzel olmuş , içtiğimiz sular hakkında da bir yazı yazarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa