BloklarCilt & BakımPopüler Yazılar

Kış Aylarında Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt Kuruluğu , Kuru Cilt Nedenleri ,Kışın Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir ? ,Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer ? Doğal Yöntemler ,Cilt Kuruluğu İbrahim Saraçoğlu Kürü ,Zeytin Yağı ,Bal ,Yoğurt ,Hindistan Cevizi Yağı ,Avokado ,Badem Yağı ,Aloe Vera

Kış aylarında cilt kuruluğu  hakkında hazırladığımız yazımızda kuru ciltten ve kış aylarının etkisi ile meydana gelen cilt kuruluğundan bahsedeceğiz. Fakat daha geniş tanımı ile kuru cilt nasıl engellenir ve kışın kuru cildinize karşı ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar.

Cilt Kuruluğu 

Kuru cilt, cildin en yüzeysel tabakasında, epidermiste uygun miktarda su bulunmamasıyla karakterize edilen çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır.. Kuru cilt erkekler ve kadınlarda eşit olarak etkileme eğiliminde iken, yaşlı bireyler genellikle kuru cilde daha eğilimlidir. Yaşlı bireylerdeki cilt, azalan miktarlarda doğal cilt yağları ve yağlayıcı maddelere sahip olma eğilimindedir. Kuru cilt kış aylarında daha kötü olmakla beraber normalde nemli olan bir cilt bile kış aylarında kuru, pullu, kaşıntılı ve kızarık olabilir.

Epidermis normalde yağ ( lipit ) ve proteinden oluşur. Epidermisin lipid kısmı, spesifik epidermal proteinlerle (örneğin, filaggrin) birlikte cildin dehidrasyonunu önlemeye yardımcı olur . Proteinler ve / veya lipitler eksik olduğunda , cilt nemi daha kolay buharlaşır. Cilt kuruduğunda, daha hassas ve döküntülere ve cilt bozulmasına eğilimli olabilir . Kuru ciltler için tıbbi terim kserozdur . Basit önlemeve kuru ciltlerin tedavisinde tedavi önlemleri çok etkilidir. Temel kuru cilt önleme adımları, sert sabun ve kimyasal temizleyicilerin önlenmesini içerir. Tedavi genellikle daha yumuşak ve düzenli mülayim yumuşatıcıları ve nemlendiriciler gerektirir. Tedavi edilmeyen kuru cilt, ekzematöz dermatit , sekonder bakteriyel enfeksiyonlar , selülit ve cilt renginde değişiklikler gibi komplikasyonlara neden olabilir . Neyse ki kuru cilt genellikle hafiftir ve kolayca giderilebilir.

Kuru Cilt Nedenleri 

Kuru cildin tek bir nedeni yoktur. Kuru cilt nedenleri dış ve içsel olarak sınıflandırılabilir. Dış etkenler en yaygın altta yatan nedenlerdir ve ele alınması en kolay olanlardır. Dış etkenler, özellikle merkezi ısıtıcılar kullanıldığında kış aylarında soğuk hava ve düşük nem içerir. İç faktörler genel sağlık, yaş, genetik, aile öyküsü ve atopik dermatit gibi diğer tıbbi durumların kişisel öyküsünü içerir . Özellikle belirli tiroid hastalıklarına sahip olanlar kuru cildin gelişmesine daha yatkındır.

Cilt kuruluğu  etkenleri arasında ;

 • sert sabunlarla cildi  aşırı yıkamak
 • soğuk hava,
 • düşük nem
 • cildin fazla yıkanması ve nem dengesini , doğal yağını kaybetmesi

Kuru cilde neden olan en yaygın faktörlerden biri sert sabunların uygulanmasıdır. Sabun türü cilt kuruluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Sabun, cilt üzerindeki yağları temizleyen bir emülgatördür. Cilt daha sık sabunla temizlenir, daha fazla yağ çıkarılır, sonuçta cilt kuruluğu durumuna neden olur. Aşırı sabun kullanımı kuru cildi kötüleştirebilir.

Ayrıca, kuru cildin nemlendiricilerin uygunsuz kullanılması veya yetersiz bir nemlendirici seçilmesi halinde ısrar edebilir veya kötüleşebilir. Bazen, farklı kıyafetlerin malzemesi kuru cildi de etkileyebilir. Yün veya sentetik lifler gibi bazı malzemeler cildi tahriş eder ve kuru cildi kötüleştirir.

Kuru cilt rahatsızlığı bazı ilaçların da alınmasına bağlı olabilir. Bazı örnekler yüksek tansiyon , yüksek kolesterol , alerji ve akne ilaçlarıdır. Bazen, kuru bir cilt problemi dahili bir medikal durumun belirtisi olabilir. Örneğin, yaşlanma doğal olarak insanları kuru cilde daha yatkın hale getirebilir. Ek olarak, egzama , sedef hastalığı , diyabet , hipotiroidizm ve malnütrisyonun hepsi kuru deri ile ilişkilidir.

Kışın Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir ? 

 

 • Hangi ürünü kullanırsanız kullanın, temizlik, cilt bakımında ilk adımdır. Bu, mevsime bakılmaksızın yıl boyunca takip edilmelidir. Kışın, yüzünüzü ve cildinizi 3 defadan 2 defaya kadar yıkamayı sınırlayabilir ve alternatif olarak aşırı kuruluğu önlemek için yüzünüzü soğuk süt ve pamuk topu ile temizleyebilirsiniz.
 • Cildinizi bir peeling yaparak her mevsim pul pul  dökülmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında cilt daha çok pullanır, çünkü nemini kaybeder.  Ancak, günlük peeling aşınmaya neden olabileceğinden ve cildinizi daha kuru hale getirebileceğinden, kış aylarında cildinizde peeling sayısını en aza indirmek isteyebilirsiniz. Hafif bir peeling kullanılmasın size yardımcı olacaktır.

Evinizdeki doğal malzemeleri kullanarak kendi peeling işlemini yapabilirsiniz.  İşte sizin için bir örnek meyve peelingi ;

 • 2 yemek kaşığı muz püresi
 • 2 yemek kaşığı elma püresi
 • 1 yemek kaşığı  bal

Tüm malzemeleri karıştırın ve yüzünüze 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle hafifçe sürün. Ilık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.

 • İlk önce, her zaman kimyasal maddelerle dolu bir cilt yerine cildinize uyan yumuşak bir toner kullanın. Sert bir toner cildinizin PH seviyelerini bozabilir. Tonlama, temizlik sonrası artık kiri yüzünüzden çıkaracaktır. Tonlama sadece cildinizi sıkılaştırmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi nemlendirici gece serumlarına hazırlar.
 • Nemlendirici sadece kış aylarında cilt kuruluğu için geçerli bir durum değildir, düzenli cilt bakım rutininde bulunmalıdır.  Kimyasal yüklü ürünler yerine doğal nemlendiricilerden herhangi birini (badem yağı veya sızma zeytinyağı) kullanmalısınız. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğunu engellemek adına cildinizi kuru, kaşıntılı ve pul pul hissettiğiniz her an kullanmalısınız.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer ? Doğal Yöntemler 

 

Cilt Kuruluğu Nasıl GeçerCildinizi kış aylarında cilt kuruluğu ve kaşıntı durumlarında engellemek adına cildinize aşağıdaki doğal yağlar kullanmalısınız.

Cilt Kuruluğu İbrahim Saraçoğlu Kürü 

 

Genelde cilt kuruluğu için İbrahim Saraçoğlu dut kurusunun 7-8 dk kaynatılması gerektiğini ve sıcak ama eli yakmayacak derecede olduğunda içinde 15 dk bekletilmesini ve daha sonra yarım saat yıkamamak gerektiğini söyler. Kış aylarında ellerde meydana gelen cilt kuruluğu egzama ve çatlaklara neden olabilir. Bu kür bu durumlarda uygulanabilir.

Zeytin Yağı 

 

Zeytinyağı, cildinize iyi gelen birçok antioksidan ve sağlıklı yağ asitleri içerir. Vücudunuzun her yerinde cilt kuruluğu açısından son derece etkili bir çözümdür.

Düzenli nemlendiriciniz içine bir  miktar sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz.  Duş almadan yaklaşık yarım saat önce ellerinize, bacaklarınıza ve diğer cilt bölgelerine kuru cilt ile biraz zeytinyağı sürün ve hafifçe masaj yapın. Duş alın ve ardından hafif bir nemlendirici uygulayın.

Bal 

 

Cilt Kuruluğu Bal

Bal, antioksidan, antimikrobiyal ve nemlendirici özelliklerle yüklü en iyi doğal nemlendiricilerden biri olarak kabul edilir. Böylece cildinizi daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için nemi kilitlemeye yardımcı olur. Ayrıca, balın cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan birçok temel vitamin ve mineral barındırması da cabasıdır.

Banyo ya da duş almadan önce vücudunuzun her tarafına bal sürün ve beş ile 10 dakika bekletin. İyi nemlendirilmiş cildin tadını çıkarmak için günlük olarak tekrarlayın.

Yoğurt

Yoğurt, mükemmel bir cilt nemlendiricidir. Ayrıca, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, kuru ve kaşıntılı cildin yatıştırılmasına yardımcı olur.  Ayrıca, laktik asit içeriği, kuruluğa veya kaşınmaya neden olabilecek herhangi bir mikrop veya bakteriden kurtulmaya yardımcı olur.

Elinize, yüzünüze ve bacaklarınıza taze yoğurt sürün ve cildinize hafifçe masaj yapın. 10 dakika bekletin ve banyo yapın. Yoğurdun hafif peeling etkisi kuru cildi çıkaracak ve cildinizi tazelenecektir. Bunu günde bir kez yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilt kuruluğu  için gerçekten iyidir. Cildin nem kaybını telafi eden iyi miktarda yağ asidine sahiptir. Uyumadan önce vücudunuzun her tarafına ılık hindistancevizi yağı uygulayın. Sabah yıkayın. Cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için bunu günlük yapın.

Avokado 

 

Avokado, içeriden  cildi iyileştirmeye yardımcı olan yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlarla doludur. Yüksek A vitamini içeriği de cildin bakım ve onarımında pürüzsüz ve ipeksi bir cildin geri kazanılmasına yardımcı olur. Cilt kuruluğu sorununu çözerken ayarıca tüm vücudunuza da yararlı vitaminleri sağlar.

Bir avokado hamurunu pürüzsüz bir ezme haline getirin. Kuru cildinizin üzerine sürün. Cildinizde 10-15 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. İşlemi günde bir kez tekrarlayın.

Badem Yağı

Badem yağı mükemmel bir E vitamini kaynağıdır ve bu nedenle kuru ciltler için en iyi yumuşatıcı ve nemlendirici olarak kabul edilir. Ayrıca, antioksidan özelliği cildinizin genel sağlığı için iyidir. Cilt tarafından en iyi emilen doğal yağdır.

Biraz saf badem yağını hafifçe ısıtın. Duş almadan önce vücudunuza hafifçe ılık yağ ile masaj yapın. Cildiniz hala nemliyken duşunuzdan sonra biraz hafif nemlendirici uygulayın. Bunu günde bir kez yapın.

Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe vera cilt kuruluğu sorununa karşı cildi yatıştırıcı özellikler barındırmaktadır, çatlaklara karşı cildi onarır, antiseptik ve antifungal özelliklere sahip olması ile özellikle el çatlaklarının mikrop ve enfeksiyon kapmasını engeller. Bu basit çare cildinizi nemlendirir ve cildinizi her türlü kirden arındırmayacak koruyucu bir tabaka oluşturur.

Taze aloe vera yaprağını kesin ve jeli sıkın. Jeli kuru cildinize uygulayın. 10 ile15 dakika bekletin.
Ilık suyla durulayın. Bunu günde iki kez yapın.

 

Kış aylarında meydana gelen cilt kuruluğu için sunduğumuz öneriler umarım işinize yarayacaktır. Yazılarımıza yorum yaparak aklınızdaki soruları sorabilir ve okuyucularımıza cilt kuruluğu tedavisinde fikirlerinizi iletebilirsiniz. Sağlıklı günler diler , yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa