Sağlıklı BesinlerSağlıklı BeslenmeSon Eklenenler

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş Nedir?,Kişnişin Besin Değerleri ,Kişnişin  Cilde Faydaları , Kişnişin Faydaları

Kişnişin faydaları hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere kişnişin ne olduğunu aktardıktan sonra kişniş besin içeriğinden de bahsedeceğiz. Bu sayede bu değerli baharat hakkında merak ettiğiniz tüm geçerkeleri öğrenmiş olacaksınız.

Kişniş Nedir?

Hint Yarımadası’nda , Amerika’da ve Avrupa’nın bazı kesimlerinde yaygın olarak  yetişen kişniş , dünyanın dört bir yanında mutfak yemekleri üzerinde bir baharat, garnitür veya süs malzemesi olarak   kullanılan bir bitkidir . Bilimsel adı Coriandrum sativum L’dir . Yaprakları ve meyveleri vardır  ve hoş bir aromaya sahiptir  yaygın olarak çiğ tüketilir  veya mutfak uygulamaları için kurutulur.

Yiyecek hazırlamada kullanımı sadece buzdağının görünen kısmıdır. Kişniş,  potansiyel sağlık faydalarıyla doludur. Uçucu yağların on bir bileşeni , altı tür asit ( askorbik asit , daha iyi C vitamini ), mineraller ve vitaminler içerir; her biri yararlı özelliklere sahiptir.

Kişnişin Besin Değerleri 

 

Kalori (kcal)22
Toplam yağ0,5 g
Kolesterol0 mg
Sodyum46 mg
Potasyum521 mg
Karbonhidrat3,7 g
Diyet Lifi2,8 g
Şeker0,9 g
Protein2,1 g
A Vitamini6.748 IU
C Vitamini27 mg
Kalsiyum67 mg
Demir1,8 mg
B6 Vitamini0,1 mg
Magnezyum26 mg

 

Kişnişin  Cilde Faydaları 

Uçucu yağların 11 bileşeninden biri olan cineole ve linoleik asit her ikisi de kişnişte mevcuttur ve bunlar antiromatik ve antiartritik özelliklere sahiptir.  Bu sayede   ciltte  meydana gelen şişmeyi azaltmaya yardımcı olurlar. Böbrek yetmezliği veya anemiden kaynaklanan şişme gibi diğer  koşullarında, bir dereceye kadar etkili olduğu da görülmüştür, çünkü kişnişteki bazı bileşenler idrara çıkmaya ve vücuttaki fazla suyun salınmasına yardımcı olur. Deri iltihabında azalma ve cildin görünüşünde bir iyileşme yol açar. Ayrıca kişniş  antitoksidanlar ile doludur ve cildinizi serbest radikallere karşı korur.

Kişniş dezenfektan, detoksifikasyon, antiseptik, mantar önleyici ve  antioksidan özellikleri için ideal bir temizleme ajanı olarak ciltte meydana gelen  egzama , kuruluk ve mantar enfeksiyonlarını engeller.

Kişnişin Faydaları 

 

Kişniş sadece cilt bakımında da değil gelen sağlık açısında da son derece yararlıdır.

Kolesterol Seviyesini Düşürür 

Kişnişte bulunan linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (C vitamini) gibi asitler kandaki kolesterol seviyesini azaltmada çok etkilidir . Ayrıca ateroskleroz , kalp krizi ve inme gibi ciddi kardiyovasküler hastalıklara yol açabilen arter ve damarların iç duvarları boyunca kötü ” LDL ” kolesterol birikimi düzeyini de azaltırlar . Daha da önemlisi, bu bitki, bir dizi tehlikeli duruma karşı önleyici bir savunma hattı olarak çalışan sağlıklı HDL kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.

Sindirim Sitemini Korur 

 

Borneol ve linalool gibi kişnişte bulunan esansiyel yağların bileşenleri, sindirime , karaciğerin düzgün işleyişine ve bağırsakların bağlanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda ishalin azaltılmasına yardımcı olur. Mikrobiyal ve fungal etkinin neden olduğu ishali tedavi eder. Zira cineole, borneol, limonen, alfa-pinen ve beta-phellandrene gibi bileşenler antibakteriyel etkilere sahiptir.

Kişniş ayrıca , mide bulantısı, kusma ve mide rahatsızlıklarını önlemenin bir yolu olarak giderek daha popüler hale gelmektedir. . Biyoaktif bileşiklerin zenginliği bir çok sağlık sorunun da kişnişin faydaları için kullanılmasını sağlamaktadır.

Kan Basıncını Düzenler 

 

Kişnişin faydaları arasında kişniş tüketen bireylerin hipertansiyonu azalttığı gözlemlenmiştir.  Periferik ve merkezi sinir sisteminde bir nörotransmiter olan kalsiyum iyonları ve asetilkolinin etkileşimini arttırır ve kan damarının gerginliğini rahatlatır; böylece kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere bir dizi kardiyovasküler durumun riskin i azaltır.

Ağız Ülserlerini Tedavi Eder 

Kişnişin faydaları arasında esansiyel yağların bir bileşeni olan Citronellol, mükemmel bir antiseptiktir. Ayrıca, diğer bileşenler antimikrobiyel ve iyileştirici etkileri  yaraları  tedavide etkilidir.  Ülserlerin iyileşme sürecini hızlandırmaya ve kötü nefesi önlemeye yardımcı olurlar . Ana ürünlerde yaygın olarak kullanılmamasına rağmen, kişniş genellikle doğal diş macunu türlerinde antiseptik bir bileşen olarak kullanılmaktadır.

Anemiyi Önler

Kişnişin faydaları  anemisi olan kişilere yardımcı olan demir içeriğinin yüksek olmasından kaynaklanır . Kandaki düşük demir içeriği, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, aşırı yorgunluk ve kognitif fonksiyonlarda azalma ile sonuçlanabilir. Demir ayrıca diğer organ sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar, enerji ve dayanıklılığı artırır ve kemik sağlığını destekler.

Anti-Alerjiktir 

 

Çoklu çalışmalar, kişnişin faydaları arasında mevsimsel alerjilerin ve saman nezlesinin (rinit) rahatsızlık verici etkilerini azaltabilecek güçlü anti-histamin özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir . Yağları ayrıca bitkiler, böcekler, gıda ve diğer maddelerle temastan kaynaklanan alerjik reaksiyonları azaltmak için de kullanılabilir .

Salmonella Bakterisinden Korur 

Salmonella bakterisi , dünyadaki gıda kaynaklı hastalıkların en tehlikeli arasındadır, bu yüzden ona karşı koruyucu yapıda bulunan kişniş, salmonella temelli hastalıkları   tedavi etmede güçlü bir antibiyotik olan doğal bir bileşim olan dodekenal seviyesinin olağandışı yüksek seviyelerine sahiptir .

Kemik Sağlığını Geliştirir

Zengin bir kalsiyum kaynağı olarak, kişniş kemiklerinin sağlığını korumak isteyen insanlar için büyük bir değere sahiptir. Kişnişte bulunan kalsiyum ve diğer temel mineraller, osteoporozun önlenmesinde olduğu kadar, kemik büyümesinin ve dayanıklılığının arttırmada da etkilidir.

Sindirime Yardımcıdır 

 

Kişniş, uçucu yağlarının zengin aromasına bağlı olarak, midede enzimlerin ve sindirim suyunun uygun şekilde salgılanmasına yardımcı olur. Böylece sindirim ve peristaltik hareketi uyarır. Anoreksiya tedavisinde de yardımcıdır . Kişnişin hoş aromasının yanı sıra, minerallerinden elde edilen belirli uyarıcı özelliklere sahiptir.

Adet Bozukluklarını Önler

 

Kişniş doğal bir uyarıcıdır ve endokrin bezlerden uygun salgılanmayı düzenler ve bu hormonal etki, uygun adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olduğu ve bir kadın dönemindeki ilişkili ağrıyı azalttığı anlamına gelir.

Göz Sağlığını Korur 

Kişniş, antioksidanlar, A vitamini, C vitamini ve fosfor gibi mineraller ile yüklüdür , bunların hepsi görme bozukluklarını, maküler dejenerasyonu ve gözlerde  stresi azaltır . Yapraklarda beta-karoten de bulunur, bu da gözü etkileyen diğer birçok hastalığı önler ve hatta yaşlanan hastalarda görme bozukluğunun etkilerini tersine çevirebilir.

Diyabet Kontrol Eder 

Kişnenin endokrin bezler üzerindeki uyarıcı etkisi nedeniyle  , insülinin sekresyonu pankreastan artar ve bu da kandaki insülin seviyesini artırır. Bu, şekerin uygun asimilasyonu ve emilimini sağlayarak kandaki şeker seviyesini düzenler.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon