BloklarSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Koroner Kalp Hastalığı Nedir ? Kimlerde Görülür

Koroner Kalp Hastalığı Nedir ? , Koroner Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir ? ,Koroner Kalp Hastalığının Nedenleri ve Risk Faktörleri ,Koroner Arter Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir? ,Koroner Arter Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Koroner kalp hastalığı son derece önemli  bir konu olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Koroner kalp rahatsızlığının hayati riski yüksektir.  Bizlerde sizlere ve çevrenizdekilere yardımcı olmak adına bu hastalıkla ilgili bilgiler paylaşacağız. Yazımızdaki bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Koroner Kalp Hastalığı Nedir ? 

Kalp, yetişkin bir insan yumruğu ile aynı büyüklükteki bir kastır. Kan, kalpten oksijen topladığı akciğerlere pompalanır. Bu oksijenden zengin olan kan daha sonra kalbe geri pompalanır ve daha sonra damarlar boyunca vücut boyunca organlara pompalanır.  Daha sonra kan damarlardan kalbe döner ve tekrar akciğerlere pompalanır. Buna sirkülasyon denir. Koroner arterler kalbin kan damarları ağıdır. Kalbin yüzeyinde bulunurlar ve kalp kasına oksijen verirler. Koroner arterler daraltılırsa, özellikle fiziksel aktivite sırasında kalbe oksijen bakımından zengin kan verilmesi çok düşük olabilir.Koroner kalp hastalığı, koroner arterlerin, oksijeni besleyen ve kalbe giden kan damarlarının daralmasını ifade eder.  Koroner kalp hastalığı (KKH) normalde kolesterolün arter duvarlarında birikerek plaklar oluşturmasıyla olur. Arterler daralır, kalbe kan akışını azaltır. Bazen bir pıhtı, kanın kalp kasına akışını engelleyebilir. KKH sıklıkla angina pektorise (göğüs ağrısı), nefes darlığına, miyokard enfarktüsüne veya kalp krizine neden olur .

Koroner Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir ? 

 • Koroner Kalp HastalığıGöğüs ağrısı  ; göğsünüzde baskı hissedebilirsiniz. Anjina olarak adlandırılan bu ağrı, genellikle göğsün orta veya sol tarafında ortaya çıkar. Angina genellikle fiziksel veya duygusal stres tarafından tetiklenir. Acı genellikle stresli aktiviteyi durdurduktan birkaç dakika sonra geçer. Bazı insanlar, özellikle kadınlar, bu acı, boyun, kol veya sırtta hissedilebilir.
 • Kalp  vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda kan pompalayamazsa, nefes darlığı veya aşırı yorgunluk  durumu ortaya çıkar.
 • Tamamen tıkanmış bir koroner arter kalp krizi ile vuku bulmaktadır. Kalp krizinin klasik belirtileri ve semptomları arasında göğsünüzde basınç ve omuz veya kolunuzdaki ağrı, bazen de nefes darlığı ve terleme bulunur. Kadınlar, erkeklerin boyun veya çene ağrısı gibi daha az tipik bir kalp krizi belirtileri ve semptomları yaşamaktadır. Bazen kalp krizi belirgin bir belirti veya semptom olmadan ortaya çıkar.

Koroner Kalp Hastalığının Nedenleri ve Risk Faktörleri 

Bu listedeki risk faktörleri, doğduğunuz ve değiştirilemeyenlerdir. Sahip olduğunuz bu risk faktörlerinin daha fazlası, koroner kalp hastalığı geliştirme şansınızı arttırmaktadır. Bu risk faktörleri hakkında hiçbir şey yapamayacağınız için, değiştirilebilecek risk faktörlerini yönetmeniz daha da önemlidir.

Yaşlılık ; Koroner kalp hastalığından ölen kişilerin çoğunluğu 65 ya da daha büyüktür. Daha yaşlı olanlar ve kalp krizi geçiren kadınların, erkeklere nazaran birkaç hafta içinde onlardan ölme olasılığı daha yüksektir.

Cinsiyet; Erkekler, kadınlara göre daha çok  kalp krizi riskine sahiptir ve hayatın erken dönemlerinde vuku bulmaktadır. Menopozdan sonra bile, kadınların kalp hastalığından ölüm oranı arttıkça, erkekler kadar büyük değildir.

Kalıtım ; Kalp hastalığı olan ebeveynlerin çocuklarının kendilerini geliştirmeleri daha olasıdır. Yaşını, cinsiyetini ve ırkını kontrol edemediğin gibi, aile geçmişini kontrol edemezsin. Bu nedenle, sahip olduğunuz diğer risk faktörlerini tedavi etmek ve kontrol etmek daha da önemlidir. Bunlar;

 • Sigara içmek
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolestorol
 • Diyabet veya insülin direnci
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Stres
 • Bir arterin iç duvarı hasar gördüğünde, kolesterol ve diğer hücresel atık ürünlerden oluşan yağ tortuları (plak) ateroskleroz adı verilen bir süreçte yaralanma bölgesinde birikme eğilimindedir. Plakanın yüzeyi kırılırsa ya da yırtılırsa, trombosit denilen kan hücreleri, arteri tamir etmeye çalışmak için sahada toplanır. Bu topak, kalp krizine yol açan arteri tıkayabilir.

Koroner Arter Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz aşağıdaki testlerden sonra koroner arter hastalığı olup olmadığınızı söyleyebilir. Doktor ;

 1. Semptomlarınızı, tıbbi geçmişinizi ve risk faktörlerinizi  öğrenecektir.
 2. Bir fiziksel muayene yapacaktır.
 3. Bir elektrokardiyogram ( EKG veya EKG), ekokardiyogram , egzersiz stres testleri , elektron ışını (ultrafast) BT taramaları, kalp kateterizasyonu ve diğerleri dahil olmak üzere tanı testleri yapacak ve bu testler doktorunuza koroner kalp hastalığınızın derecesini, kalbiniz üzerindeki etkisini ve sizin için en iyi tedaviyi belirlemesini sağlayacaktır.

Koroner Arter Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Koroner kalp rahatsızlığı farklı metot ve yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bunlar arasında yaşam tarzını değiştirmek, ilaç kullanımı, ameliyat ve anjiyogenez vardır.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Sigara içiyorsanız, bırakmalısınız. İşlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve trans yağ, tuz ve şekerli  gıdalar tüketmemelisiniz. Diyabetiniz varsa kan şekerinizi kontrol altında tutmalısınız. Düzenli egzersiz yapmalısınız ve egzersiz yaparken kalbi yormamak adına doktorunuza danışmalısınız.

İlaçlar : Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değilse, ilaçlar gerekebilir. Alacağınız ilaçlar durumunuza bağlı olarak kullanılmaktadır. Koroner arter hastalığı teşhisi konduğunda, başka şeyler olmasada muhtemelen aspirin ve statinde almanız gerekmektedir. PCSK9 inhibitörü olan evolocumabın (Repatha) kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde intihar riskini ve inme riskini önemli ölçüde azalttmaktadır.

Ameliyat ve diğer prosedürler: Koroner arter hastalığını tedavi etmek için yaygın ameliyat ve diğer prosedürler şunlardır;

 • Balon anjiyoplasti
 • Stent yerleştirme
 • Koroner arter baypas cerrahisi

Bütün bunlar kalbinize giden kan akışını artırır, ancak koroner kalp hastalığını tedavi etmezler. Kalp hastalığının önlenmesi anahtardır. Doktorlar ayrıca aşağıdakiler dahil olmak üzere kalp hastalığını tedavi etmek için yenilikçi yöntemler üzerinde çalışmaktadırlar;

Anjiyogenez;  Bu, kök hücreler ve damar yoluyla verilen diğer genetik materyal veya doğrudan hasarlı kalp dokusu gibi şeyleri içerir . Yeni kan damarlarının büyümesine ve tıkanmış olanların etrafından dolaşmasına yardımcı olmak için yapılır.

EECP (geliştirilmiş harici ilaçlama);  Kronik anjinaya sahip, ancak nitrat ilaçları ile desteklenmeyen ya da bazı prosedürler için uygun olmayan insanlar bu tedavi metoduna dahil edilebilir. Koroner arterlere giden kan akışını hızlandıran ve  ayakta tedavi prosedürüdür.

Kalp rahatsızlıkları durumunda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Yazımız sizlere bilgilendirmek ve erken önlem almanız açısından kale alınmıştır. Blog sayfamızdaki yazıları yararlı buluyorsanız beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa