CarouselFaydalı BilgilerSağlık Rehberi

Kral otu Nedir, Faydaları Nelerdir

Kral Otu Nedir ? ,Kral Otu Yararları ,Kral Otu Nasıl kullanılır? Yan Etkiler Var mıdır ?

Bazı bitkileri ve çiçekleri görmek hayranlık uyandırır. Kral otu bitkisinin beyaz bir danteli anımsatan çiçekleri de bu duyguyu uyandırmaktadır.   Bu tanımlama kral otu nedir diyen ve daha önce görmemiş olanların bitkiyi zihinlerinde canlandırmasına yardımcı olabilecektir. Tek yılık ve otsu bir bitki olan kralotunun dallarının uçlarında bulunan zarif, dantelimsi çiçekleri beyaz veya pembedir.

Kral Otu Nedir ? 

Kral otu bitkisi muhtemelen Orta ve Güney Avrupa’nın, Karpatlar, Alpler, kuzey Apenninler ve Masif Merkezi de dahil olmak üzere dağlık bölgelere özgüdür fakat bitki yaygın olarak tanıtılmakta ve yetiştirilmektedir, böylece orijinal doğal kökenleri tamamen net değildir.

Kral otu ilginç  bir şekilde ;  kereviz, havuç veya maydanoz ailesine (Apiaceae) ait pürüzsüz bir bitkidir. Sütlü bir sap içeren kaba bir rizom  ile 30 – 80 cm arasında bir yüksekliğe ulaşabilir.  Koyu yeşil yapraklar üç loblu ve uzun saplarından büyür. Çiçeklenme, sayısız beyaz ve kırmızımsı çiçekleri ile büyüktür. Bitki haziran-ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır.

Kral otu NedirMeyveleri geniş, soluk sarı kanatlı, yuvarlak, sarımsı kahverengidir. Kral otu güçlü kereviz benzeri bir kokuya sahiptir ama tadı biraz gariptir.  Bitki hermafrodittir (aynı bitki üzerindeki erkek ve dişi organlar bulunur) ve çeşitli böcekler tarafından tozlaşır.

Kral Otu Yararları 

İlkbahar aylarında gür olan yeşil yaprakları toplanmakta ve kurutulmaktadır. Sonbaharda ise kökü çıkarılarak kurutulmaktadır. Çok bilinmese, yaygın olarak kullanılmasa da kral otunun ; gaz problemleri, astım, ateş, soğuk algınlığı, kolik, spazmlar, su tutulması, felç, sarkıklık, gastrointestinal sistem, epilepsi, grip, soğuk algınlığı, kardiyovasküler sistem, apopleksi, adet koşulları ve idrar torbası durumlarının tedavisinde kullanılır. Çayı  migren baş ağrılarını tedavi etmenin yanı sıra bağışıklık sistemini uyarmaya da yardımcı olabilir.

Hazımsızlık, bronşit, enfeksiyon, felç ve yaraları tedavi etmek için mükemmel bir şifalı bitkidir. Bu gaz mide kurtulmak için iyi bir çare. Ayrıca, yaraları, ülserleri ve yaraları yıkamak için kullanın

Kral Otu Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Var mıdır ? 

Bitkinin kurutulan yaprak ve kökleri çay şeklinde kullanılmaktadır. Rizomları yani yaprakları tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Elinizdeki ürün ne olursa olsun aşırı kullanmak risklidir. Zayıflamaya bir katkısı bulunmayan kralotunun fazla kullanılması karaciğer, pankreas ve diğer organlara zarar verebileceği için mutlaka doğru bilgilere ulaşıp kararınca kullanılmalıdır.

Tıbbi tedaviden vazgeçilmemelidir ancak alternatif tıptan da bazı sınırlar içinde yararlanılmalı ve mutlaka bir doktorun fikri alınmalıdır. Kralotunu aktarlarda bulmak mümkündür.

Kral otu vb. gibi bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Yazılarımızın altına aklına takılan soruları sorabilir, yorum yapabilirsiniz. Yazılarımızın faydalarını diğer okuyucular tarafından faydalanması adına paylaşabilirsiniz. Sağlıklı seneler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon