2'li blokPopüler YazılarSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Kuru Meyveler ve Faydaları Nelerdir

Kuru Meyveler  ,Kuru Meyve Çeşitleri , Kuru Meyvelerin  Faydaları Nelerdir?

Kuru meyveler ve faydaları hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere kuru meyve çeşitleri hakkında da bilgiler vereceğiz. Ayrı ayrı bunların anlamlarına değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Kuru Meyveler 

Kurutulmuş meyveler vaktinde   toplanan meyvelerin doğal olarak güneşte kurutulması veya mekanik işlemler ile kurutulması sonucunda  suyunun uzaklaştırılması yoluyla hazırlanmış gıda maddeleridir. Tat bakımından taze meyveye göre daha yoğun bir özelliğe sahip olan kuru meyveler sağlık açısından da bir o kadar yararlı bir özelliğe sahiptir. Meyve, bu işlem sırasında küçülür,  enerji bakımından yoğun kurutulmuş bir meyve bırakır .

Kuru üzüm en yaygın türü olup,   kuru erik, incir ve kayısı vb. gibi bir çok kuru meyve çeşiti vardır. Kurutulmuş meyvelerin diğer çeşitleri  arasında daha büyük olan meyvelerde bulunmaktadır.  Bunlar mango, ananas , kızılcık, muz ve elma içerir . Kurutulmuş meyve, taze meyveden daha uzun süre korunabilir ve özellikle soğutmanın olmadığı uzun yolculuklarda kullanışlı bir atıştırmalık olabilir.

Kuru Meyve Çeşitleri 

Kuru Meyvelerin  Faydaları NelerdirKuru meyve çeşitleri son derece fazla olmakla beraber yararları da farklılık göstermektedir. Bu meyvenin kurutulmadan önceki yararlarını barındırmaktadır . Kolay taşınması ve atıştırmalık olarak kullanılması , geç bozulması kullanımı açısından yararlı olduğunu göstermektedir.

Kuru Şeftali  

Lif, kuru  şeftaliler dahil her kurutulmuş meyve içinde kolayca bulunabilen bileşiklerden biridir. Kurutulmuş şeftalilerin  porsiyonu yaklaşık 7 gram lif içerir, günlük A vitamini tüketimini ve potasyum ve bakır gibi bazı mineraller barındırmaktadır.  Lifin sağlık yararları arasında ; sağlıklı sindirim ve kabızlığa karşı tedavi seçeneği olmasıdır.

Kuru Elma

İnsanların elmayı sevmesinin nedenlerinden biri, kahvaltıda elma yemeğinin mükemmel faydalarından kaynaklanmaktadır .  Kuru meyve arasında kuru elmalar sağlıklı atıştırmalıklar olarak yerini almaktadır.  Kilo almak istemiyorsanız veya diyetinize daha fazla karbonhidrat katmak istemiyorsanız, belki de kurutulmuş elma ekleyerek vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.

Kuru Liçi 

Diğer kurutulmuş meyveler arasında, belki de liçi sağlık yararları arasında en az bilinen olsa da  C vitamini alımını % 244’e  günlük olarak karşılamaktadır.  C vitamini, insan sağlığında önemli bir role sahiptir çünkü bağışıklık sisteminizi kontrol altında tutmaktan sorumludur, C vitamini  cildinizin yeterli kolajen almasını v  kırmızı kan hücrelerini üretmek için demir emilimini optimize edebilmesini sağlar. Yani, hastalık sırasında iyileşmeyi hızlandırmak için  harika bir atıştırmalık.

Kuru Kayısı 

 

Ülkemizde en çok tüketilen kuru meyveler arasında bulunan kuru kayısı K  potasyum açısından zengindir.  Potasyumun vücudunuzdaki  sağlık yararları;  kan dolaşımınızda  fazla sodyum bulunmadığından emin olmaktır; hipertansiyon, kan basıncı, kolesterol gibi şartlar ve hatta kan şekerinin yükselmesi bile mükemmel şekilde önlenebilir.

Kuru Erik 

 

Kuru erikler  mükemmel demir kaynağıdır. Demir, vücudunuzun en iyi metabolizma sürecini desteklemesi için gerekli olan temel minerallerden biridir. Çünkü demirin temel sağlık faydaları kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmektir. Demir eksikliği bilindiği gibi anemi gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.Bu açından kuru erik önemli bir besin maddesidir.

Kuru İncir 

 

Ülkemizde yine fazlasıyla tüketilen kuru meyve ; kuru incir , hamilelik sırasında  sağlık açısından son derece faydalıdır.  Bu incir, doğum kusurlarını engellemek adına  yüksek folat içeriği nedeniyle hamilelik sırasında anneler için önerilen meyvelerden biridir. Ayrıca, folat da ilk üç aylık dönemde bebek beyin ve sinir sisteminin optimal gelişimini sağlamak için kullanılır.

Kuru  Kızılcık

 

Kızılcıkların koyu rengi, bu meyvenin mükemmel bir fito besin maddesi olduğunu göstermektedir. Vitaminler ve mineraller gibi diğer besin maddelerine kıyasla,   bu bileşimi içeren gıdaları tüketmek vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olabilir ve hatta  makula dejenerasyonlarının neden olduğu kanser ve hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı bir kat daha fazla koruma sağlayabilir.

Kuru Üzüm 

 

Kuru üzümler, potasyum ve manganez gibi mükemmel mineral kaynağıyla iyi bilinen süper sağlıklı siyah üzümden yapılır. Siyah üzüm meyveleri sağlık yararları  dünya çapında bilinmektedir. Vücudunuzun daha fazla minerale ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz zaman, kuru üzüm, deneyebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.

Kuru Armutlar 

 

Armutun sağlık yararları  arasında en bilinen gerçek  K vitamini kaynağı olmasıdır.  K vitamini kalsiyumun yanı sıra sağlıklı kemikler için gereklidir ve vücudunuz her zaman kalsiyumu ememez, çünkü vücudunuz bazı durumlardan ve hastalıklardan kaynaklı kalsiyumu emmekte sorun yaşamaktadır. Bundan kaynaklı kuru armutlar  kalsiyumu emmenizde ve ihtiyaç duyduğunuzda K vitamini  olarak kullanmanızda yararlıdır.

Kuru  Domates

 

Aslında kuru domates bir kuru sebze olmasına rağmen oldukça yararlı olmasından kaynaklı burada yer verdik. Domateslerin parlak rengi, mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır ve beta-karotenin sağlık yararları, beyin sağlığına yardımcı olmasıdır. Doğal antioksidanlar, astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur ve  kanserli hücreleri inhibe etmek için süper besleyici içeriklerdir.

Kurutulmuş Hünnap

 

Çinliler hünnap meyvelerinin sağlık yararlarını iyi biliyorlar ve yüzyıllar boyunca sağlıklı şekerleme aperatif olarak kurutulmuş hünnap tüketiyorlar. Çünkü bu meyve;  C vitamini, riboflavin ile vücudunuzu serbest radikallerin en kötü etkilerinden korumak için kullanılan bazı güçlü antioksidanlarla doludur. Ayrıca, demir bakımından zengin olan bu meyve, kalp sağlığına faydalıdır.

Kuru Mango

Mango’nun kurutulmuş formda tüketilmesi gereken meyvelerden biri olmasının birçok nedeni vardır, çünkü bu büyük ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak C vitamini ile doludur ve bu vitamin, cildin genç görünmesini sağlar.

 

Kuru  Kiraz

Kiraz  mükemmel bir beta-karoten kaynağı olan ayırt edici parlak rengi ile bilinir. Bu bileşik, sağlıklı gözler için temel kaynaktır çünkü aslında, maküla dejenerasyonlarının neden olduğu eski çağlardaki körlük gibi durumlara yol açabilen hücrelerin dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilecek bir başka  vitamin A barındırmaktadır.

Kuru Meyvelerin  Faydaları Nelerdir?

 

Kurutulmuş meyveler taze meyvelere göre bazı avantajlar sunar: daha uzun raf ömrü ve taşınabilirlik bunların arasındadır. Taze meyveler  daha fazla kalori içerdiğinden, kurutulmuş meyveler ılımlı olarak tüketilmelidir. Bazı kurutulmuş meyveler, kalori içeriğini artıran, işleme eklenmiş şekerler içerir. Ancak, katkı maddesi içermeyen kuru meyveler birçok sağlık yararı sunar.

Yüksek Lif Kaynağıdırlar 

Kurutulmuş meyveler genellikle taze meyveler ile aynı büyüklükteki porsiyonundan daha fazla lif içerir. Lif, sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Kuru kayısılar, örneğin, bardak başına 6.5 gram, taze kayısı ise sadece 3.1 gram lif içermektedir.

Antioksidandırlar 

Bazı kurutulmuş meyveler belirli antioksidanların iyi bir kaynağıdır. Bir çeşit antioksidan olan fenoller, kuru meyvelerde yükske oranda bulunmaktadır. Bu antitoksidanlar kalp hastalığı, kanser, osteoporoz, diyabet ve dejeneratif hastalıklarla mücadele  etmede etkilidirler.

Besin Değerleri Yüksektir 

Suyun çoğu kurutulmuş meyvelerden çıkarıldığı için besinleri küçük bir kuru meyve de toplanmıştır. Kayısı, kuru üzüm, kuru erik ve incir gibi kuru meyveler, yüksek miktarda beta karoten, E vitamini, niasin, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir.

Enerji Verirler 

 

Kuru meyveler az ya da çok yağ içerir. Ayrıca porsiyon başına önemli kaloriler içerirler ve bu da sporcular için doğal bir enerji kaynağı haline dönüşmelerini sağlar. Ayrıca, sağlıklı bir şekilde kilo almaya çalışan insanlar için iyi bir tamamlayıcıdır.  Kan şekerini dengeler ve enerji verdikleri için atıştırmalık olarak kullanılarak fast food beslenmesinin önüne geçilebilir.

 

Yukarıda aktarıldığı gibi kuru meyveler son derece sağlıklıdırlar ve oldukça fazla çeşit barındırmaktadırlar. Bu açıdan aralarından bazıları yararlarına uygun olarak seçilerek kullanılabilir. Yazımızın sizlere bu açıdan yol gösterici olduğuna inanıyoruz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa