CarouselPopüler YazılarSağlıklı Besinler

Mide Ağrısı İçin İyi Gelen Çaylar ve Sebzeler Nelerdir?

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları ,Yeşil çay Mide Ağrısına İyi Gelir mi ? ,Zencefil Çayı ,Nane Çayı ,Papatya Çayı ,Meyan Kökü Çayı ,Rezene Çayı ,Mide Ağrısına İyi Gelen Sebzerler ,Mide Ağrısı için Çorba ,Mide Ağrısına İyi Gelen Diyet ,Yoğurt ve Mide Ağrısı

Mide ağrısı  eğer kronik değilse ve daha büyük bir sorunun göstergesi değilse- doktora danışmanız gerekir hastalık durumu varsa- aşağıda önereceğimiz bitki çayları içilebilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Sıcak bir fincan çay, mide ağrısı varsa sizin ihtiyacınız olan şey olabilir. Bazı çaylardaki bitkilerin sakinleştirici etkisi vardır, ancak karın ağrınızın veya mide bulantınızın ardındaki neden bağlı olarak doğru çay türünü seçmekte önemlidir. Karın rahatsızlığınızın nedenini teşhis etmek için bitkisel ilaçları denemeden önce doktorunuza danışınmanız gerekir.

Yeşil çay Mide Ağrısına İyi Gelir mi ? 

Mide AğrısıSon birkaç yılda, yeşil çay neredeyse normal çay kadar yaygın hale geldi. En sağlıklı çaylardan biri olarak yeşil çayın hafızayı artırdığı , kanser hücrelerini öldürdüğü ve şeker hastalığını önlediği bilinmektedir . Japonya ve Çin’de popüler olan bu ürün oksidasyonun önlenmesi için çay olarak kullanılmaktadır. Oksidasyon, bir elmanın rengini, oksijene maruz kaldığı için dilimledikten sonra çeviren aynı doğal süreçtir. İşlenmesindeki bu farklılığın nedeni, yeşil çayın birçok sağlık yararından sorumlu olan maksimum antioksidanları ve polifenolleri muhafaza etmesidir.

Yeşil çay, antioksidanları ; kansere yakalanma, metabolizmayı artırma, kan basıncını azaltma ve kilo vermeye yardımcı olan çok zengindir. Tüm bu yararları mideniz de ağrıya neden olan etkenleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. İsteğe bağlı limon ve bal  ile tüketilebilir.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı hazımsızlık, mide bulantısı veya abdominal gaz için alındığında mide ağrısı için idealdir. Tıp Çalışmalar zencefilin mide hastalığının semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Zencefil, kusmayı azaltabilir. Zencefilin gebe kadınlarda bulantı ve kusmayı azalttığı ve kemoterapi hastalarında mide bulantısını da zaman içerisinde şiddetini azalttığı düşünülmektedir.

Nane Çayı 

Nane çayı, mide korumak ve sindirime yardımcı olmak için kullanılır  Nane çayı bulantı, adet krampları ve şişkinliği iyileştirmeye yardımcı olabilir. Nane çayı mide kaslarını yatıştırır ve safra akışını artırır, vücudunuzun daha iyi yağ sindirmesini ve mide yoluyla yiyecekleri hızla geçmesini sağlar. Kas gevşemesi, aynı zamanda, karın gazının vücuttan dışarı çıkmasına da yardımcı olur. Nane çayı genellikle güvenlidir, ancak gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerde mide asidine etkili değildir.

Papatya Çayı 

Papatya, gastrointestinal problemler için sıklıkla önerilmektedir. Papatya çayı, anti-inflamatuar, antispazmodik ve karminatif özelliklere sahiptir, yani bağırsak duvarını rahatlatır. Papatya çayı, anksiyete ve strese bağlı abdominal rahatsızlığı azaltabilen gaz sıkışmasını rahatlatır ve gevşemeyi teşvik edebilir. Papatya nazik bir bitkidir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak krizantem ve ragweed gibi tetikleyicilere karşı alerjiniz varsa veya duyarlıysanız, papatya almak alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Meyan Kökü Çayı 

Meyan kökü, mideniz için faydalı olabilecek çayları yapmak için kullanılabilir. Meyan kökü, özellikle  mide ülserinden korunmanıza yardımcı olabileceğini bilinmektedir. Meyan, midenizi etkileyen hücreler üzerindeki koruyucu etki nedeniyle ülserlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Glisiriz olmadan antasitler ve meyankökü kullanılması da mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabilir. Mide ülserleri de dahil olmak üzere , peptik ülserlerin mide ağrısı, şişkinlik ve hazımsızlığa neden olduğu bilinmektedir.

Rezene Çayı

Rezene uzun yaprakları ve sarı çiçekleri ile yeşil ve muhteşem bir bitkidir. Tüm bitki birçok farklı şekilde yenebilir. Beyaz ve gevrek ampul benzeri uç bir salatada çiğ olarak yenebilir, lezzetli bir çorba yapmak için veya bir püre haline ince bir şekilde karıştırmak için bir su kabında pişirilebilir. Rezene ayrıca balıkla çok iyi gider.

Tamamen olgun rezene tohumlarının yemek pişirirken veya başka bir şekilde kullanıldığında çok iyi olduğu bilinmektedir.  Rezene çayı özellikle bebeklerde mide ekşimesi, şişkinlik, iştahsızlık ve kolik kaybı gibi birçok sindirim problemini tedavi etmek için kullanılır.  Taze çekilmiş rezene tohumlarından bir çay kaşığı alın ve kaynar suya ekleyin. Karışımı 3-5 dakika kaynatın, süzün ve için.

Mide Ağrısına İyi Gelen Sebzerler 

Yeşil fasulye, havuç, kabak, tatlı patates ve bezelye gibi sebzeler, sindirilmesi kolay ve rahatsız edici mide semptomlarına neden olma olasılığı daha az olan sebzelerdir. Elma ya da üzüm gibi meyve suları, midenize nazik davranır ve bütün meyvelerle aynı besin maddelerine sahiptir. Armut, şeftali ve elma gibi  meyveler de karnınızda ağrılara neden olmayan kolay sindirilen meyvelerdir.

Mide Ağrısı için Çorba 

Yağ içeriği ve sodyum olarak düşük olan çorbalar midenizde rahatlama sağlar ve mide ağrısına iyi gelmektedir. Çok yağlı çorbalar, karın bölgesinde iltihaplanmaya neden olabilir, bu da semptomlarınızı şiddetlendirebilir ve daha kötü hissetmenize neden olabilir. Çorbaların çoğu sodyumca yüksektir ve midenizi tahriş edebilir. Düşük sodyumlu tavuk çorbası veya et suyu en yumuşak seçeneklerden biri olarak kullanılabilir. Düşük sodyumlu ve az yağlı kremalı çorbalar da rahatlatıcı olmaktadır. Çorba veya et suyu ayrıca, mide gribiyle ilgili bir tehlike oluşturabilecek dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Berrak sıvılar da midenizi dindirebilir, bu da semptomlarınızı hafifletebilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Diyet 

Hafif bir diyet mideniz için rahatlama sağlar, ancak bazı tahıllar gaz ve rahatsızlığa neden olabilir. Semptomlar hafifleşene kadar tam tahıllardan kaçınmanız gerekir. Tam tahıllar, ağrılı gaz ve diğer semptomların ortaya çıkma riskini artırabilecek çok miktarda lif içerir. Beyaz ekmek, makarna ve pilav midede daha yumuşaktır. Rafine yulaf ezmesi ve diğer sıcak tahıllar da midede hafiftir ve belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Elyafta yüksek olmayan kahvaltılık tahıllar, midenizde kolay olan ek tahıl seçenekleridir.

Yoğurt ve Mide Ağrısı 

Az yağlı süt ve yoğurt rahatsız edici bir mide durumları için yatıştırıcı olabilir. Az yağlı puding ve muhallebi benzer yatıştırıcı etkileri vardır. Kremalı fıstık ezmesi ve çırpılmış yumurtalar da mideye karşı hassastır ve iyi miktarda protein sağlar. Bundan kaynaklı bunlar tüketilebilir.

Mide ağrılarınız için önerdiğimiz bitkisel içerikler  ,sebzeler ve meyveler umarım işinize yarar. Sağlığınız için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa