CarouselListeSağlık RehberiSağlıklı BesinlerSağlıklı Yaşam

Mide Bulantısı İçin 10 Doğal Çözüm

Mide Bulantısı Nedenleri , Mide Bulantısına Ne İyi Gelir  ? 

Mide bulantısı bir çok nedenden kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Bizlerde sizlere mide bulantısı nedenleri ve ne iyi geleceğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Mide Bulantısı Nedenleri 

Mide bulantısı ve kusma hastalık  değildir, ancak   birçok rahatsızlığında belirtisi olabilmektedir. Bundan kaynaklı mide bulantısının bir çok  nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Mide Bulantısına Ne İyi GelirHareket hastalığı veya deniz tutması
 • Gebeliğin erken aşamaları (bulantı tüm gebeliklerin yaklaşık% 50-90’ında görülür;% 25-55’inde kusma)
 • İlaç teşvikli kusma
 • Şiddetli ağrı
 • Duygusal stres (korku gibi)
 • Safrakesesi rahatsızlığı
 • Gıda zehirlenmesi
 • Enfeksiyonlar
 • Aşırı yeme
 • Bazı kokulara tepki
 • Kalp krizi
 • Beyin sarsıntısı veya beyin hasarı
 • Beyin tümörü
 • Ülser
 • Bazı kanser türleri
 • Bulimia veya diğer psikolojik hastalıklar
 • Gastroparezi veya yavaş mide boşalması ( diyabetli kişilerde görülebilen bir durum )
 • Toksinlerin yutulması veya aşırı miktarda alkol alınması

Kusma nedenleri yaşa göre farklılık göstermektedir. Çocuklar için, kusmanın viral bir enfeksiyon , gıda zehirlenmesi , süt alerjisi , hareket hastalığı, aşırı yeme veya beslenme, öksürme veya engellenmiş bağırsak ve çocuğun yüksek ateşi olduğu hastalıklardan meydana gelmesi yaygındır .Mide bulantısı veya kusmanın zamanlaması sebebini gösterebilir. Bir öğünden kısa bir süre sonra ortaya çıktığı zaman, bulantı veya kusmaya, gıda zehirlenmesi , gastrit (mide astarının iltihaplanması), ülser veya bulimia neden olabilir . Bir öğünden sonra bir ile sekiz saat arasında bulantı veya kusma da gıda zehirlenmesine işaret edebilir . Bununla birlikte, salmonella gibi bazı gıda kaynaklı bakterilerin semptomları daha uzun sürebilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir  ? 

 

Bulantı çoğu insanın aşina olduğu bir şeydir. Bu asla hoş değildir ve hamilelik ve seyahat de dahil olmak üzere çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Mide bulantısına iyi gelen doğal çözümler aşağıda verilmiştir.

1. Zencefil 

 

Zencefil , bulantı tedavisinde yaygın olarak kullanılan popüler bir doğal tedavidir. İşleyiş şekli henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak uzmanlar, zencefildeki bileşiklerin, bulantı karşıtı ilaçlara benzer şekilde çalışabileceğine inanırlar. Aslında, çeşitli çalışmalar zencefilin çeşitli durumlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğu konusunda hemfikirdir.  Zencefil ayrıca kemoterapi tedavisi veya ameliyattan sonra yaygın olarak görülen mide bulantısını azaltmada da etkili olabilir .

2. Nane 

Nane  bulantıları azaltmaya yardımcı olan başka bir alternatiftir. Nane yağı da kullanılmaktadır.  Nane kokusu  anti-bulantı ilaçları veya plasebo verilenlere göre anlamlı olarak daha düşük olarak derecelendirmişlerdir fakat   nane aromaterapisi olguların% 57’sinde bulantıyı azaltmada etkilidir.  Bazıları bir fincan nane çayı yudumlamanın benzer anti-bulantı etkilerine sahip olabileceğini öne sürmektedir.

3. Limon 

 

Taze dilimlenmiş limondan yapılanlar gibi narenciye kokusu, gebe kadınlarda mide bulantısı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir limon dilimlemek ya da sadece kabuğunu koklamak, esansiyel yağların kokusunu aldığınız için yararlı olabilmektedir.

4. Rezene

 

Mide bulantısı da dahil olmak üzere adet belirtilerini azaltabilir ve kadınların daha kısa sürelerde mide bulantısını  geçirmesine yardımcı olabilir.

5. Tarçın

 

Menstruasyon sırasında kadınların yaşadığı mide bulantısının şiddetini azaltabilir.

6. Vitamin B6 

Hamile kadınlar için anti-bulantı ilaçlarından kaçınmayı tercih eden alternatif bir tedavi olarak B6 vitamini giderek daha fazla tavsiye edilmektedir.  Çeşitli çalışmalar, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin, gebelikte bulantıyı başarılı bir şekilde azalttığı  bildirmektedir.

7. Papatya

 

Papatya çayı ya soğutulmuş ya da sıcak olarak  kramp ,spazmlar ve mide rahatsızlığı gibi sindirim sıkıntısını yatıştırdığı görülmüştür.  Papatya geleneksel tıpta sindirim sistemi gevşetici olarak değerlendirilmiştir ve bulantı, kusma, hazımsızlık   hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır.

8. Elma  Sirkesi

 

Mide bulantısı, yemek zehirlenmesi ve migren nedeniyle ortaya çıkan bulantı için güçlü bir ilaç olarak elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi   rahatsızlıklarla mücadelede modern tıbbın kurucusu olan Hipokrat günlerinden beri kullanılmaktadır. Elma sirkesinin de, uygun sindirime yardımcı olduğu, diğer mide ile ilgili rahatsızlıkları tedavi ettiği ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir. Mide bulantısı için, elma  sirkesi ve su karıştırın. bir bardak  içinde bal ekeyerek için.

9. Kraker

 

Tuzlu kraker mide bulantısını geçirmek için bastırıcı olarak tüketilebilir.

10. Karpuz

 

Mide bulantısı kusma ile sonuçlandığında , vücut susuz kalmaktadır bundan kaynaklı özellikle yaz aylarında karpuz tüketilebilir.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa