Diyet ÖnerileriPopüler YazılarYan Blok

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kademeli Beslenme Biçimi

Mide Küçültme Ameliyatı ,Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ?,Yeni Sağlıklı Bir Diyet Şart, Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Sıvı Tüketimi

Mide küçültme ameliyatı genelde obezite vakalarında kilo vermeyi kolaylaştırmak amacı ile yapılmaktadır. Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenme çok önem arz eder ve genelde merak edilen konular arasındadır. O kadar ki mide küçültme ameliyatlarından daha çok merak edilmektedir. Bizlerde talihsizlik olarak bu ameliyatı geçiren kişilere yardımcı olmak adına bu yazımızı ele aldık. Herkese iyi okumalar.

Mide Küçültme Ameliyatı 

Mide küçültme ameliyatı genelde oldukça rahat yapılan ve mideye kelepçe takılması ile sonuçlanan bir ameliyattır. Bu sayede mide küçülmekte ve yediğiniz besinler doğal olarak azalarak kilo vermeniz daha kolay hale gelmektedir Bu ameliyatta, midenizin çoğunu zımba ile kapatarak midenizi küçültmüştür. Vücudunun yediğiniz yiyecekleri işleme biçimini değiştirecektir. Daha az yemek yiyeceksin ve vücudun yediğiniz yiyeceğin tüm kalorilerini ememez. Bundan kaynaklı yemek yerken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ? 

Mide Küçültme Ameliyatı Ameliyattan 2 veya 3 hafta sonra sadece sıvı veya püre yiyecekler yiyeceksiniz. Yavaş yiyecekleri, ardından düzenli yiyecekleri ekleyeceksiniz.  Tekrar katı yiyecekler yemeye başladığınızda, ilk başta çok çabuk doygun hissedeceksiniz. Sadece birkaç katı yiyecek sizi doyuracaktır. Bunun nedeni, yeni mide poşetinizin, ilk önce bir ceviz büyüklüğünde, sadece bir çorba kaşığı yiyecek bulundurmasıdır. Kese zaman içinde biraz daha büyük olacaktır. Uzatmak istemiyorsunuz, bu yüzden daha fazlasını yemeyin. Poşetiniz daha büyük olduğunda, yaklaşık 1 bardaktan (250 mililitre) daha fazla çiğnenmiş yiyecek bulundurmaz. Normal bir mide 4 kata kadar (1 litre, L) çiğnenmiş yiyecek tutabilir.  İlk 3 ile 6 ayda hızlı bir şekilde kilo vereceksin. Bu süre zarfında ciddi kilo kaybı ,stres ve yorgunluk durumları karşınıza çıkabilmektedir.

Yeni Sağlıklı Bir Diyet Şart

Kilo verme ameliyatından üç ile dört ay sonra, durumunuza ve tahammül edemeyeceğiniz yiyeceklere bağlı olarak normal sağlıklı bir diyet yapmaya başlayabilirsiniz. Mide ameliyattan sonra ilk başta tahriş eden yiyeceklerin mideniz iyileşmeye devam ettikçe daha fazla tolere edilebilir.

  • Yeterli vitamin ve mineral aldığınızdan ve kilo verme hedeflerinizi yolda tuttuğunuzdan emin olmak için,mide küçültme ameliyatı  diyetinin her aşamasında şunları yapmalısınız:
  • Yavaş yemek yiyin ve için. Çok hızlı yemek ya da içmeye çalışmak, yiyecekler ve sıvılar, ince bağırsağınıza hızlı ve normalden daha büyük miktarlarda girdiğinde, bulantı, kusma, baş dönmesi, terleme ve sonuçta ishale neden olur.
  • Yemekleri küçük miktarlarda tüketin. Diyetin ilerlemesi sırasında, günde birkaç küçük öğün yemelisiniz ve gün boyunca yavaşça sıvıları yutunuz (yemeklerle değil). İlk önce günde altı küçük öğünle başlayabilir, daha sonra dört öğüne geçebilir ve nihayet düzenli bir diyet uygulayarak günde üç öğün yemeğine geçebilirsiniz. Her öğünde bir fincan yiyecek için yaklaşık yarım fincan olmalıdır. Sadece önerilen miktarları yediğinizden ve yemeğinizi doldurmadan yemekten vazgeçtiğinizden emin olun.

Mide Küçültme Ameliyatı  Sonrası Sıvı Tüketimi

  • Yemekler arasında sıvıları içiniz. Dehidrasyonu önlemek için günde en az 6 ile 8 bardak sıvı tüketin. Yemeklerinizle birlikte sıvı içmek ağrı, mide bulantısı ve kusma ile birlikte damping sendromuna neden olabilir. Ayrıca, öğünlerde ya da çevresinde çok fazla sıvı içmek sizi aşırı derecede dolu hissetmenize ve besin açısından zengin besinleri yememenize engel olabilir.
  • Yiyecekleri iyice çiğneyin. Midenizden bağırsağınıza açılan yeni açıklık çok küçüktür ve daha büyük yiyecekler açıklığı engelleyebilir. Blokajlar yiyeceklerin midenizi terk etmesini önler ve kusmaya, mide bulantısına ve karın ağrısına sebep olabilir. Yiyeceğin küçük ısırıklarını alın ve yutmadan önce onları iyice çiğneyin. Eğer yemeği iyice çiğneyemiyorsanız, yutmayın.
  • Yüksek proteinli gıdalara odaklanın. Ameliyattan hemen sonra, yüksek proteinli yiyecekler yemek, iyileşmenize yardımcı olabilir. Yüksek proteinli, az yağlı seçenekler de ameliyattan sonra uzun süreli iyi bir diyet seçeneğidir. Diyetinize sığır, tavuk, balık veya fasulye gibi protein bakımından zengin gıdalar eklemeyi deneyin. Az yağlı peynir, süzme peynir ve yoğurt da iyi protein kaynaklarıdır.
  • Yağ ve şeker barındıran yüksek gıdalardan kaçının. Ameliyattan sonra, sindirim sisteminizin yağ veya katkısız şeker içeren gıdalara tahammül etmesi zor olabilir. Yüksek yağda yapılan yiyeceklerden (kızarmış yiyecekler, dondurma ve şeker çubukları gibi) kaçının. Alkolsüz içecekler ve sütlü ürünlerden şekersiz seçeneklere bakın.
    Yeni yiyecekleri birer birer deneyin. Ameliyattan sonra, bazı yiyecekler mide bulantısı, ağrı ve kusmaya neden olabilir veya midenin açılmasını engelleyebilir. Gıdalara tahammül etme yeteneği kişiden kişiye değişir. Bir seferde yeni bir yiyecek deneyin ve yutmadan önce iyice çiğneyin. Bir yemek rahatsızlık verirse, onu yemeyin. Zaman geçtikçe, bu yemeği yiyebilirsiniz. Genelde rahatsızlığa neden olan gıdalar ve sıvılar et, ekmek, çiğ sebzeler, kızarmış yiyecekler ve gazlı içeceklerdir.
  • Önerilen vitamin ve mineral takviyeleri alın. İnce bağırsağınızın bir kısmı ameliyattan sonra atlanır çünkü vücudunuz gıdalarınızdan yeterli besinleri ememez. Yaşamınızın geri kalanı için her gün bir multivitamin takviyesi almanız gerekecektir. Hangi türden multivitaminin sizin için uygun olabileceği ve kalsiyum gibi ek takviyeler almanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun.

Mide küçültme ameliyatı yapan doktorlar zaten size daha sonrasında bazı gıdaları yasaklayacaklardır. Fakat size bir diyet listesi çıkarmazlar. yukarıdaki kurallara uyarak sizlerde sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa