CarouselSağlıklı Yaşam

Mide Yanması Nedir, Niçin Olur, Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

Mide Yanması Nedir? ,Mide Yanması Belirtileri  ,Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler  ,Mide Yanması Önleme ,Mide Yanmasına Ne İyi Gelir  , Mide Yanması Nasıl Geçer ; Bitkisel 

Mide yanması bazen reflü veya ülser gibi ciddi rahatsızlıklar ile karıştırılmaktadır ve bundan kaynaklı ne olduğunun ayrıntılı ele alınması gerekir. Mide yanmasıne ne iyi gelir , nasıl tedavi edilir ve belirtileri nelerdir hepsinin cevabı bu yazımızda bulunmaktadır. İyi okumalar dileriz.

Mide Yanması Nedir? 

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna desteklenmesinden kaynaklanan göğüste yanma hissidir . Yanma genellikle göğsün orta kısmında, sternumun (göğüs kemiği) hemen arkasındadır. Yanma kötüleşebilir veya  yayılabilir. Hamilelik, mide yanmasını şiddetlendirir.  Birçok kişi mide yanmasını tecrübe ederler. Genelde dengesiz ve zararlı besinleri tüketmekten kaynaklanmaktadır.   Çoğu durumda, semptomlar sıklıkla (haftada birkaç kez),   hafif olarak gerçekleştiğinde bir sağlık çalışanı görmeniz gerekmez

Mide Yanması Nedir?Mide yanması şiddetli ise ya da ağrı , nefes darlığı , kolunuza ya da boynunuza radyasyon gibi ek semptomlar eşlik ediyorsa, bu belirtileri kalp krizi gibi daha ciddi tıbbi durumlardan ayırt etmek için bir doktora gitmeniz gerekecektir . GERD ( Gastroözofageal reflü hastalığı ), ana semptom olarak mide yanması ile kronik ve daha ciddi bir reflü şekli olarak düşünülebilir; bununla birlikte, başka belirtiler de olabilir veya hiç semptom olmayabilir.

Mide Yanması Belirtileri 

Mide yanması belirtileriniz haftada ikiden fazla meydana gelirse, ciddi bir sorun olmadığından emin olmak için sağlık uzmanınızı görmelisiniz. Mide ekşimesinin olağan semptomu göğüste yanma hissidir. Aşağıdakiler durumlar ayrıca ortaya çıkabilir;

  • boğazın arkasındaki ekşi bir tat,
  • yiyeceklerin regurjitasyonu,
  • boğazda sıkışmış bir yiyecek hissi.

Bir kişinin, aşağıdaki belirtileri varsa mutlaka doktora danışması gerekir. Bunlar;

  • nefes darlığı,
  • kollara veya boynuna radyasyon,
  • baş dönmesi veya soğuk ter.

Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler 

Alkol  , kahve ve portakal veya diğer asidik meyve suları , mide yanmasını kötüleştiren veya tetikleyebilen içeceklerden bazılarıdır. Yağlı gıdalar, kızarmış gıdalar ve bazı asitli  gıdalar (portakal, greyfurt, domates) yanı sıra baharatlı gıdalar mide yanmasına neden olabilir.  Her insan belirli gıda gruplarına biraz farklı tepki gösterir. Gıdaların belirtilerinizi kötüleştirdiğini takip etmek için bir yemek günlüğü tutmanız yararlıdır.

Mide Yanması Önleme 

  • Yaşam tarzı değişiklikleri ile mide ekşimesini tedavi etmek ve önlemek için çeşitli yollar vardır.
  • Kilo kaybı / ideal kilonun korunması mide üzerindeki basıncı azaltır ve yemek borusuna  rahatlatır.
  • Sigarayı  içmek , alt yemek borusu sfinkterinin düzgün çalışmasını engeller. Bundan kaynaklı bırakılmalıdır.
  • Mide yanmasını tetikleyen yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir 

Elma Sirkesi : Sirke, pH’ı 5 civarında olan bir asittir. Bu nedenle, mide içeriğinin sindirimini iyileştirmek için pH’ını  düşürerek  gereken basınç oluşumunu azaltarak mide yanmasının belirtilerini geçirmede yardımcı olur. Tüm mide içeriğinizin pH’ı uygun sindirim için 1-2 civarında olmalıdır. Unutmayın, bu iyi bir şeydir, asit seviyelerinin daha kuvvetli olması gerekir ,  böylece yiyecek midenizde mayalanmıyor. 1 bardak su  içine 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Mide yanması azalıncaya kadar her 5 dakikada bir yudumlayın.

Limon Suyu:  Limon suyu 2 civarında bir pH değerine sahiptir, bu da sirke göre daha güçlü bir asit olduğunu göstermektedir.  Ayrıca, özellikle C vitamini olmak üzere birçok besin maddesi barındırmaktadır. Bu nedenle, sadece mide ekşimesi ile yardımcı olmaz, aynı zamanda elma sirkesinden  daha fazla besin içerir ve bu nedenle mide yanmasının geçirilmesinde  mükemmel bir seçimdir.

Karbonat:  Mide yanmasına de hızlı rahatlama sunabilir. Karbonat, asit olmayan bir bazdır, yani bir kısmının içilmesi, midenizde veya yemek borusunda asidi nötralize eder.  ¼ fincan su içine  ½ çay kaşığı karbonat karıştırın. Daha sonra yudumlayarak 5-7 dk bir için.

Mide Yanması Nasıl Geçer ; Bitkisel 

Ananas Suyu:   Ananas suyu yemeklerden sonra hiperakidite ve mide yanmasını azaltılmasında son derece etkilidir. Ananas, midenizde hidroklorik asit seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan bir enzim olan bromelaini içerir.

Sebze Suyu:  Çiğ patates, kereviz ve lahana gibi sebze suları doğada çok alkalindir ve asidik bir mide yanmasını düzeltmede yardımcı olur. Papaya suyu, midede yatıştırıcı bir etkiye sahip olan ve proteinin parçalanmasına yardımcı olan sindirim enzimi papain içerir.

Elma: Bir dilim elma bile asit üretimini sakinleştirebilir ve yanma hissini azaltabilir. Elmalar yaklaşık 5 dakika içinde karnınızdaki asidi nötralize eder.

Muz: Muz vücutta doğal bir antiasit gibi davranır.

Üzüm: Herhangi bir sindirim sorunu yaşamanız halinde 10 ile  20 üzüm tüketin. Üzümler hazımsızlık giderilmesinde çok iyidir, ayrıca mide rahatsızlığı da iyi gelmektedir.

Fesleğen:  Fesleğen yaprakları da mide bulantısı ve gaz ile mücadele yanı sıra mide yanmasının giderilmesinde yardımcı olur. 2 ile 3 adet fesleğen yaprakları çiğnemek, mide asidini en aza indirir.

Papatya: Papatya çayı, mide asidini nötralize etmek için kullanılmıştır. Ayrıca insanlar tarafından stres giderici olarak kullanılır.

Tarçın: Mide yanmasının ısısını soğutmak için ezilmiş tarçın veya kakule yapılmış çaylar yapabilirsiniz. 1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı ya ezilmiş veya toz tarçın ekleyin ve için.

Rezene: Bitkisellere göre, anason, kimyon veya rezene tohumu yapılan çay, mide  yanmasını geçirmektedir. Bunlardan herhangi birine 2 çay kaşığı kaynatın, 1 bardak kaynar su ekleyin, 10 dakika bekletin  ve süzün.Ardından için.

Zencefil:  Taze zencefil, mide ekşimesi için en eski ilaçlardan biridir. Bulantıyı tedavi etmek için de kullanılır. Zencefil, pişirildiğinde, çiğ olarak yenildiğinde veya zencefil çayı olarak tüketildiğinde hazımsızlık hissini de yatıştırmaktadır.

Nane Yağı: Hazımsızlık ve mide yanmasında 2 çay kaşığı nane yağını bir bardak su içine atın ve için.

Zerdeçal:  Sindirimi uyarmaya ve asit oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve genellikle körlenmiş gıdalarda bulunur. Yemek pişirmek için zerdeçal kullanmak istemiyorsanız, kapsül formunda mevcuttur ve yemeklerden önce alınabilir.

Mide yanması sorunlarına karşı yukarıda önerdiğimiz kürler umarım işinize yarar. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa