CarouselManşetSağlıklı Yaşam

Osteoporoz Hastalığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Osteoporoz Hastalığı Nedir ? ,Osteoporoz Önleme ,Osteoporoz Nedenleri ve Risk Durumları ? ,Osteoporoz Belirtileri ,Osteoporoz Gelişimi ,Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz hastalığı daha çok kadınları etkilemektedir ve  kemikleri etkileyen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır ve sağlık sorunu yaratmaktadır. Osteoporoz nedir, belirtileri nelerdir, risk faktöleri ve nedenleri hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonra tedavisine de değineceğimiz hastalık hakkında aklınızdaki tüm soruları gidermeye çalışacağız.

Osteoporoz Hastalığı Nedir ? 

Osteoporoz kırılmaya yatkınlığı artan kemiğin bir durumudur. Osteoporoz kemiği zayıflatır ve kemiklerin kırılma riskini artırır.  Kemik kütlesi 35 yaşından sonra azalır ve menopoz sonrası kadınlarda kemik kaybı daha hızlı gerçekleşir .  Osteoporoz için anahtar risk faktörleri arasında genetik durumlar, egzersiz eksikliği, kalsiyum ve D vitamini eksikliği , sigara kullanımı , aşırı alkol tüketimi, romatoid artrit öyküsü , düşük vücut ağırlığı  bulunmaktadır.

Osteoporoz Hastalığı Nedir ? Osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma, gücünün azalması ve hassas kemiklerle sonuçlanan bir durumdur. Osteoporoz tam anlamıyla bir sünger gibi sıkıştırılabilir anormal gözenekli kemiklere yol açar. İskeletin bu bozukluğu kemiği zayıflatır ve kemiklerdeki sık kırıklara neden olur. Osteopenia , tanım olarak, normal kemikten biraz daha az yoğun olan ancak osteoporozdaki kemik derecesine göre olmayan bir kemik durumudur.

Normal kemik, kemiğe  gücünü veren protein, kollajen ve kalsiyumdan oluşur. Osteoporozdan etkilenen kemikler, normalde bir kemiğin kırılmasına neden olmayan nispeten küçük yaralanmayla kırılabilir. . Kırık ya çatlama şeklinde  ya da çökerek  olabilir. Osteoporoz ile ilişkili kırıkların hemen hemen her iskelet kemiğinde meydana gelmesine rağmen, omurga, kalçalar, kaburgalar ve bilekler osteoporozdan kemik kırığının ortak alanlarıdır.

Osteoporoz Önleme

 

Osteoporoz hastalığı en çok kadınları etkilemektedir. Bundan kaynaklı kadınların sigara kullanımını azaltmaları , spor aktivitelerine önem göstermeleri ve kalsiyum açısından zengin beslenmeleri gerekir. D vitamini ihtiyaçlarını almaları gerekirse  takviye olarak kullanmaları gerekmektedir. Özellikle ailesinde osteoporoz geçiren bireyler varsa bu önem arz eder.

Osteoporoz Nedenleri ve Risk Durumları ? 

 

Aşağıdakiler osteoporoz gelişme riskini artıracak faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlere dayanarak yukarıdaki önlemi kendiniz açısından da alabilirsiniz.

 • Kadın olmak
 • Kafkas ya da Asya kökenli olma
 • İnce ve küçük gövde çerçevesi
 • Aile de osteoporozu  olan kişi bulunması
 • Bir yetişkin olarak kişisel kırık öyküsü
 • Sigara içmek
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Egzersiz eksikliği
 • Kalsiyum düşük diyet
 • Kötü beslenme ve kötü genel sağlık, özellikle kronik enflamasyon veya bağırsak hastalığı ile ilişkili durumlar
  Kadınlarda düşük östrojen seviyeleri
 • Yumurtalıklarda toksik etkileri nedeniyle erken menopoza neden olabilen kemoterapi
 • Kronik iltihaplanma, kronik iltihaplı artrit veya romatoid artrit veya karaciğer hastalıkları gibi hastalıklar
 • Hareketsizlik, örneğin felç geçirme veya yürümeyi engelleyen herhangi bir durum
 • Hiperparatiroidizm , paratiroid bezinin, tiroid bezinin yakınında veya yakınında bulunan küçük bir bezi olan aşırı paratiroid hormon üretiminin olduğu bir hastalıktır. Normal olarak, paratiroid hormonu kısmen kalsiyumun kemikten çıkarılmasıyla kan kalsiyum seviyelerini korur. Tedavi edilmeyen hiperparatiroidizmde, aşırı paratiroid hormonu, osteoporoza yol açabilen, kemikten çok fazla kalsiyum alınmasına neden olur.
 • D vitamini eksikliği , beslenme eksikliğinden, güneş ışığından ya da celiac sprue ve primer biliyer sirozda olduğu gibi vitaminlerin bağırsak emiliminden kaynaklanabilir .
 • Bazı ilaçlar osteoporoza neden olabilir.
 • Marfan sendromu ve Ehlers-Danlos sendromu gibi osteogenezis imperfekta, homosistinüri , osteoporoz-psödoglioma sendromu ve deri hastalıkları gibi bağ dokusu bozukluklarının kalıtsal bozuklukları osteoporoz hastalığı nedenleri ve risk faktörleri arasında bulunmaktadır.

Osteoporoz Belirtileri 

 

Kemik kaybının erken aşamalarında tipik olarak hiçbir semptom yoktur. Ancak kemikleriniz osteoporoz hastalığı nedeni ile  zayıfladığında, aşağıdaki  belirtiler ve semptomlarınız meydana gelebilmektedir.

 • Kırık veya çökmüş bir omurdan kaynaklanan sırt ağrısı
 • Zamanla boy uzunluğunda kayıp
 • Bir duruş postürü
 • Beklenenden çok daha kolay ortaya çıkan bir kemik kırığı bunların arasındadır.

Erken menopoz geçirdiyseniz veya birkaç aydır kortikosteroid aldığınızda veya ebeveynlerinden herhangi birinin kalça kırığı varsa doktorunuza osteoporoz hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

Osteoporoz Gelişimi 

 

Osteoporoz kemiği zayıflatır.  Kemikleriniz sürekli bir yenilenme durumundadır ; yeni kemik yapılır ve eski kemik bozulur. Gençken, vücudunuz yeni kemiği eski kemikleri kırdığından daha hızlı yapar ve kemik kütlesi artar. Çoğu insan 20’li yaşların başında zirve kemik kütlesine ulaşır. İnsanlar yaşlandıkça, kemik kütlesi yaratıldığından daha hızlı kaybolur.

Osteoporozu ne kadar geliştirme olasılığınız kısmen gençliğinizde elde ettiğiniz kemik kütlesine bağlıdır. En yüksek kemik kütlesi ne kadar yüksekse, o kadar çok kemik hacmine  sahip olursunuz ve yaşlandıkça osteoporozu daha az geliştirirsin.

Osteoporoz Tedavisi 

Osteoporoz hastalığında tedavide osteoporoz gelişimini yavaşlatmak veya önlemek amaçlanmaktadır. Sağlıklı kemik mineral yoğunluğu ve kemik kütlesini korumak , kırıkları önlemek, ağrıyı azaltmak doktorlar tarafından metod olarak belirlenmektedir.  Kişinin günlük yaşamına devam etme yeteneğini en üst düzeye çıkarmak
Bu önleyici yaşam tarzı değişiklikleri , takviyeleri ve bazı ilaçların kullanımı ile yapılır.

İlaç Tedavisi 

Osteoporozun önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilecek ilaçlar şunları içerir:

 • Bisfosfonatlar: Bunlar kemik kaybını yavaşlatan ve kırık riskini azaltan antirezorptif ilaçlardır. Örneğin, estrojen agonistleri veya antagonistleri, aynı zamanda selektif östrojen reseptör modülatörleri kullanılmaktadır
 • Kalsitonin (Calcimar, Miacalcin): Bu, postmenopozal kadınlarda spinal kırık oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve bir kırık meydana gelirse ağrının idaresine yardımcı olabilir.
 • Paratiroid hormonu, örneğin, teriparatid (Forteo): Bu, kemik oluşumunu uyardığı için yüksek kırık riski olan kişiler için onaylanmıştır.
 • Denosumab (Xgeva) gibi RANK ligand (RANKL) inhibitörleri: Bu bir immün terapidir ve yeni bir osteoporoz tedavisi türüdür.

Diğer östrojen ve hormon tedavisi türleri yardımcı olabilir.

Osteoporoz Tedavisinde Umut 

Gelecekte, tedavi kök hücre tedavisini içerebilir . 2016 yılında, araştırmacılar, belirli bir kök hücre türünün farelere enjekte edilmesinin, insanlara da potansiyel olarak fayda sağlayabilecek bir şekilde osteoporoz ve kemik kaybını tersine çevirdiğini bulmuşlardır .

2015 yılında yayınlanan bulgular, kalsiyum ve D vitamini takviyesi ile alınan büyüme hormonunun (GH) uzun vadede kırık riskini azaltabileceğini göstermiştir .

Ayrıca, 2015 yılında soya proteini ve izoflavon içeren bir diyetin menopoz sırasında kemik kaybı ve osteoporozdan korunma sağlayabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur .

Bilim adamları, bir insanın kemik mineral yoğunluğunun yüzde 75 kadarının genetik faktörler tarafından belirlendiğine inanmaktadır. Araştırmacılar, kemik oluşumundan ve kaybından hangi genlerin sorumlu olduğunu araştırırken, bu durumun gelecekte osteoporozun önlenmesinde yeni yollar önerebileceğini ummaktadırlar.

 

Osteoporoz hakkındaki yazımız umarım okuyucularımıza yararlı olmuştur. Osteoporoz durumu ile karşı karşıya iseniz mutlaka doktora danışmalı ve tedavi olmanız gerekmektedir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa