DiğerleriManşetSağlık RehberiSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Patlayan Kafa Sendromu Hastalığı Nedir?

Patlayan Kafa Sendromu , Patlayan Kafa Sendromu  Nedir , Patlayan Kafa Sendromu Ölümcül Bir Hastalık Mıdır? , Patlayan Kafa Sendromu Belirtileri ,Patlayan Kafa Sendromunun Nedenleri? ,Patlayan Kafa Sendromu Tedavisi 

Patlayan kafa sendromu , dünyanın ilginç hastalıkları arasında yerini almaktadır ve bizler size bu ilginç hastalık hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Patlayan Kafa Sendromu 

Tıp ilminde her branşa özgü birçok hastalıklar bulunmaktadır. Patlayan Kafa Sendromu uyku-uyanıklık geçişleri sırasında kişinin kafasının içinde yüksek sesli bir patlama ya da patlayıcı bir gürültü hissi yaşadığı nadir bir uyku bozukluğudur.  Diğer birçok hastalıklardan farklı olarak ender görülebilen patlayan kafa sendromu günümüz dünyasının en garip hastalıkları arasında yer almakta ve bugün bazı toplumlarda çok nadiren de olsa kendini gösterebilmektedir.

Ülkemizde görülemeyen bu garip hastalığın en önemli özelliklerinden biri de herhangi bir nedeninin olmaması ve bununla birlikte herhangi bir tedavisinin de bulunmamasıdır. Tıp doktorlarını hayrete düşüren garip hastalıklardan biri olan patlayan kafa sendromunun en belirgin özelliklerinden biri de herhangi bir tıp dalına ait olmaması yani diğer bir deyişle karışık her branşa ait özellikleri bünyesinde bulunmasıdır.

Patlayan Kafa Sendromu Nedir?

Patlayan Kafa Sendromu Nedir?Tüm uyku bozukluklarından patlayan kafa sendromu  (EHS) tartışmasız en ilginç ismi. EHS , uykuya geçerken veya uykudan çıkarken yüksek sesler ve / veya kafada bir patlama hissi ile karakterize bir duyusal parasomnia  olarak tanımlanmıştır . Bu sesler belirgin ağrı ile ilişkili değildir, ancak ani bir uyarılma ve korkuya neden olur. Bir tür olumsuz algı hastalığıdırBu hastalığa maruz kalan hastalar kafalarının silahla veya ses bombasıyla patlatıldığını hissetmekte bunun uzun süre etkisi altında bulunduklarını dile getirmektedir.  Taşıdığı bazı nitelikleri sayesinde daha çok psikiyatri dalını ilgilendiren patlayan kafa sendromunun bir başka özelliği ise dünyada sadece birkaç bireyde görülmesidir. Garip bir hastalık türü olan patlayan kafa sendromu tıbbın olağanüstü gelişmesine rağmen tedavisinin halen bulunamadığı bir hastalıktır.

Patlayan Kafa Sendromu Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?

 

 • Her ne kadar tedavisinin bulunamadığı bir hastalık olsa da bu hastalık genel anlamda ölümcül olmayan bir hastalıktır.
 • Ancak taşıdığı birçok olumsuz riskleri nedeniyle etkisi altına aldığı bireylerin günlük ve iş aktivitelerinin ciddi anlamda bozulmasına neden olmaktadır.
 • Bununla birlikte yine etkisini uzun süre devam ettirmesi durumunda bireylerin genel ruh halinin de ciddi anlamda bozulmasına yol açmaktadır.

Patlayan Kafa Sendromu Belirtileri

Patlayan kafa sendromunuz varsa, uyandığınız zaman uykunuzda ya da etrafta dolanırken patlama gibi sesler duyacaksınız. Önceki bir tür hypnogogic halüsinasyon ve ikinci hipnopompik sanrı halüsinasyon türüdür. Her ne kadar hayal edildikleri halüsinasyonlar olsalar da, patlayan kafa sendromundaki sesler ortaya çıktığı anda çok gerçekçi hissettirirler.  Bu sesler sizi uyandırabilir ve  uykusuz kalmanıza neden olabilmektedir. Sadece bir kez olabilir, ya da tekrar eden deneyimleriniz olabilir. Yüksek ses gürültüsü genellikle sadece uyku evreleri arasında gidip geldiğinizde olur ve genellikle uyanık olduğunuz zaman uzaklaşır. Bazı insanlar ayrıca yüksek sesle birlikte ışık yanıp söner. ayrıca yüksek kalp hızı, korku ya da sıkıntı hissi, kas seğirmeleri görülebilir.

Patlayan Kafa Sendromunun Nedenleri?

 

Patlayan kafa sendromunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmacılar bunun nörolojik bir konu olduğuna inanırken, diğerleri bunun klinik korku ve endişeyle ilgili olduğunu düşünür . Ayrıca, orta kulağınızın gece boyunca kaydığı bileşenlerle de ilgili olabilir . Yüksek stres seviyelerine sahip olan veya diğer uyku kesintileri öyküsü olan insanlar, patlayan kafa sendromuna yakalanma riski daha yüksek gibi görünmektedir. Doktorlar eski yetişkinlerde ve kadınlarda daha yaygın olduğunu düşünürken, yeni araştırmalar üniversite öğrencilerine de oldukça yaygın olduğunu göstermektedir .

Patlayan Kafa Sendromu Tedavisi 

 

 

Patlayan kafa sendromu için belirli bir tedavi yoktur. Tedavi planınız yaşınıza, diğer belirtilerinize  ve hayatınızı etkileme derecesine bağlı olacaktır.  Bazıları için belirli ilaç türleri yardımcı olabilir. Bunlar antikonvülsanlar ve trisiklik antidepresanlar gibi nörolojik aktiviteyi etkileyen ilaçları içerir . Kalsiyum kanal blokerleri de yardımcı olabilir.

Diğer tedavi çözümleri şunları içerir:

 • gevşeme ve meditasyon
 • stres azaltma
 • danışmanlık ve psikoterapi
 • uyku rutininizde değişiklikler
 • Bazı insanlar için, bu durumun genellikle zararlı olmadığını ve aşırı endişe duymak için bir neden olmadığını öğrenmek, semptomları iyileştirmek için yeterlidir.

Eğer sizde dünyanın en şansızları arasında iseniz dünyada ender rastlanan bu rahatsızlığa ancak yakalanırsınız. Yazımız bu hastalık hakkında yeterli bilgi içermektedir. Umarım meraklarınızı gidermişizdir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

5 thoughts on “Patlayan Kafa Sendromu Hastalığı Nedir?”

 1. Son bir kaç yıldır bu problem bende de var. Bu konuyu araştıranlar için yaşadıklarımı paylaşabilirim.

  1. cok asiri yasiyorum hatta suan birturlu uykuya dalamiyorum kafamda tupmu silahmi ne patliyo bu ses beni mafediyo nefesim daraliyo.korku cok gozleeimi kapamak istemiyorum.nedir bunun tedavisi

 2. Bunun hareketsizlikten olduğunu düşünüyorum. Çünkü, PC başında çok zaman geçiriyordum. Son birkaç aydır günde bir saat yürüyorum ve bu problemim azalarak bitti gözüküyor. Son patlayan kafayı ne zaman yaşadığımı hatırlamıyorum bile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa